Siz olsanız ne yaparsınız?

Siz olsanız ne yaparsınız?

• Beklemeden biyopsi yaptırırım.

OY: 15 24,6%
  • Randevuyu bekleyip kararı doktora bırakırım.

OY: 20 32,8%
  • Randevuyu beklerken farklı doktorlara göstermeye devam ederim.

OY: 26 42,6%

• Ankete Katılan
    61

Louder

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
3 Ağustos 2012
4.879
14.164
Merhaba arkadaşlar,

Belki en önemli konum bu olabilir. Fikirlerinize çok önem veriyorum. Derdim bu kararı verememek, lütfen lütfen taşınmasın konum.

Dört ay önce bebeğimin gıdısında bir minik sivilce gibi bir şey çıktı. Sonra büyüdü ve içi sıvı dolu kocaman bir lezyon halini aldı. Çok doktor gezdik, çok yöntem denedik onlarla sizi bunaltmayacağım.

Bir süre önce vücudunda ikisi büyükçe ve sert kabuklu, diğerleri minik kırmızı nokta olmak üzere, bu büyüyen gıdıdakinin başlangıç haline benzer lezyonlar çıkmaya başladı. Önemli bir nokta şu ki, boynundaki sıvı dolu lezyonla vücudundakiler pek benzer değil. Bunlar farklı şeyler olabilirler.

Lezyonlar her geçen gün biraz daha artıyor, mesela poposunda 1 taneydi bugün baktığımda epey artmıştı 4-5 kadar.

Çok fazla doktora gittik ama çocuk dermatolojisinde ünlü bir doktor var Hacettepe'de. Ona zar zor 25 Ocak'a randevu bulabildik. Takip eden birçok özel dermatolog var. Bunlardan bazılarını, diğerleri çok eleştirdi, "bu krem bu hastaya olur mu, çok yanlış" gibi şeyler duyduk. Kafamız karmakarışık işin özü.

Şimdi, sizce bebeğime bu özel dermatologlardan birinde biyopsi yaptırmalı mı? Sıçradığı için endişelenip hemen baktırmalı mı? Baktırılacaksa biyopsi gıdıdan mı vücuttakilerden mi alınmalı?

Yoksa 25 Ocak'ta görüşeceğimiz ün yapmış olan doktorla muayeneyi mi beklemeli?

Şimdiden biyopsi yaptırırsam inceleyecek laboratuvar ne kadar iyi bilmiyorum, biyopsi işlemi ne kadar etkiler bebeğimi bilmiyorum.
Randevuyu beklersek ve doktor biyopsi isterse Hacettepe'de yapılmış olacak. Olumlu yanı güvenilirliği. Olumsuz yanı muhtemelen sonuç çoook geç çıkacak.
Belki doktor hiç biyopsi istemeyecek, o da bir ihtimal. Tanı koyamıyor kimse. Ne olduğunu anlamak için pediatric dermatology kitapları inceliyorum. İçlerindeki her resimle bebeğimin lezyonlarını karşılaştırıyorum.

Çaresizliğin dibindeyim, bir yandan da çocuğuma dua okuyacak birini arıyorum. Böyle bir noktadayım.

Bir anne olarak yerimde olsanız ne yapardınız?

Beklesem tehlikeli bir durum var ve ilerliyor mu bilemiyorum, yaptırsam sonuçları kötü olursa diye korkuyorum.

Şehir, ülke, fiyat, hiçbir şey önemli değil. "Bu hekim bu işi çözer" dediğiniz birileri varsa önermekten çekinmeyin...

Çok teşekkür ederim vaktiniz için.

Merhaba arkadaşlar,

Belki en önemli konum bu olabilir. Fikirlerinize çok önem veriyorum. Derdim bu kararı verememek, lütfen lütfen taşınmasın konum.

Dört ay önce bebeğimin gıdısında bir minik sivilce gibi bir şey çıktı. Sonra büyüdü ve içi sıvı dolu kocaman bir lezyon halini aldı. Çok doktor gezdik, çok yöntem denedik onlarla sizi bunaltmayacağım.

Bir süre önce vücudunda ikisi büyükçe ve sert kabuklu, diğerleri minik kırmızı nokta olmak üzere, bu büyüyen gıdıdakinin başlangıç haline benzer lezyonlar çıkmaya başladı. Önemli bir nokta şu ki, boynundaki sıvı dolu lezyonla vücudundakiler pek benzer değil. Bunlar farklı şeyler olabilirler.

Lezyonlar her geçen gün biraz daha artıyor, mesela poposunda 1 taneydi bugün baktığımda epey artmıştı 4-5 kadar.

Çok fazla doktora gittik ama çocuk dermatolojisinde ünlü bir doktor var Hacettepe'de. Ona zar zor 25 Ocak'a randevu bulabildik. Takip eden birçok özel dermatolog var. Bunlardan bazılarını, diğerleri çok eleştirdi, "bu krem bu hastaya olur mu, çok yanlış" gibi şeyler duyduk. Kafamız karmakarışık işin özü.

Şimdi, sizce bebeğime bu özel dermatologlardan birinde biyopsi yaptırmalı mı? Sıçradığı için endişelenip hemen baktırmalı mı? Baktırılacaksa biyopsi gıdıdan mı vücuttakilerden mi alınmalı?

Şimdiden biyopsi yaptırırsam inceleyecek laboratuvar ne kadar iyi bilmiyorum, biyopsi işlemi ne kadar etkiler bebeğimi bilmiyorum.
Randevuyu beklersek ve doktor biyopsi isterse Hacettepe'de yapılmış olacak. Olumlu yanı güvenilirliği. Olumsuz yanı muhtemelen sonuç çoook geç çıkacak.
Belki doktor hiç biyopsi istemeyecek, o da bir ihtimal. Tanı koyamıyor kimse. Ne olduğunu anlamak için pediatric dermatology kitapları inceliyorum. İçlerindeki her resimle bebeğimin lezyonlarını karşılaştırıyorum.

Çaresizliğin dibindeyim, bir yandan da çocuğuma dua okuyacak birini arıyorum. Böyle bir noktadayım.

Beklesem tehlikeli bir durum var ve ilerliyor mu bilemiyorum, yaptırsam sonuçları kötü olursa diye korkuyorum.

Şehir, ülke, fiyat, hiçbir şey önemli değil. "Bu hekim bu işi çözer" dediğiniz birileri varsa önermekten çekinmeyin...

İnanın çok çok üzüldüm. Bir tavsiyem yok sadece bebeğinize şifa ve içinize ferahlık diliyorum Allah'tan..

Geçmiş olsun Allah şifa versin inşallah demeye geldim. Bilgim yok ne yazık ki. Benim annemin göğsünde anlattiginiza benzer birşey çıktı. Doktor krem verdi biraz geçer gibi oldu Ama hala ele gelen birşey var altında. Ultrasonda da hiçbirşey çıkmadı. İnşallah sizinki de önemsizdir.

Çok cok gecmis olsun. İnsallah kisa zamanda iyilesir minnos. Eger bebegin halinde tavrinda (istah,uyku,neşe,hareket) bir olumsuz etkisi yoksa hacettepe dokrorunu bekler ona ve sadece ona guvenirdim.
O lezyonların farkında bile değil gibi. Genel olarak uyku sorunumuz var, beslenmeyi de reddediyordu ama düzelme var. Lezyonlarla mı ilgili bilmiyorum. Ağır demir eksikliği anemisi var. İlaç vs. kullanıyoruz beslenmeyi halletmeye çalışıyoruz. Demir eksikliği yüzünden bu lezyonlar çıkabilir demedi kimse...

Özel lab.dansa Hacettepe kesinlikle daha güvenilir geliyor bana ama konu bebek olunca tavsiye vermek çok zor. Özelde yaptırsanız bile Hacettepe’deki doktor bu sonuca güvenmeyip kendilerinde de yapılmasını isteyebilir. İki kere biyopsi gereksiz olur.
Allah yardımcınız olsun, bebişin en kısa sürede atlatacağına inanıyorum

Özel lab.dansa Hacettepe kesinlikle daha güvenilir geliyor bana ama konu bebek olunca tavsiye vermek çok zor. Özelde yaptırsanız bile Hacettepe’deki doktor bu sonuca güvenmeyip kendilerinde de yapılmasını isteyebilir. İki kere biyopsi gereksiz olur.
Allah yardımcınız olsun, bebişin en kısa sürede atlatacağına inanıyorum
Bunu hiç düşünmemiştim ve çok doğru söylüyorsunuz. Genelde böyle oluyor çünkü. Özel lab sonucu götürünce "bir de burada bakalım" diyorlar hep.

Istanbulda cildiye ile ünlü bir hastahane var belki bilen arkadaşlar vardır orası alternatif olabilir
Bir diğeri de sgkya bağlı çalışmayan özel bir doktor eğer bu tanıma uyuyorsa o bahsettiğiniz doktora gidin önce biyopsi yaptırmayın
Ben benzer bir durumda Türkiyede sorun yaşadığım alanda tüm doktorların abisi denilen uzmana gittim beni hastaneye yatıracak hemen ameliyata alacaklardı onun izlediği yol ve açıklamaları bambaşka idi.
Yine annem için devlet hastanesi biyopsi dedi oysa hastalığı tamamen yayacak asla yapılmaması gereken bir islemmis
Ben olsam beklerdim
Insallah çok basit bir sebebi vardır gelir gecer

9,5 ay. Çok teşekkür ederim
Benim çok eskiden duyduğum bir vaka vardı cameron muydu neydi bilmiyorum emin değilim. Demir anemisinde vücutta lezyonlar şeklinde çıkıyordu hatta bağırsakta da çıkıyordu diye hatırlıyorum. Ama dediğim gibi tam emin değilim. Size tavsiyem biyopsi yaptırmayın. Doktoru bekleyin ama ondan önce İstanbula gelebilirseniz Çapadan öğretim görevlilerine randevu alabilirsiniz hemen makul bir tutar karşılığında. Hangisi olursa olsun size iyi bir yol gösterecektir. Lütfen doçent ya da proflardan alın.
Umarım önemsiz bir şeydir.

Benim çok eskiden duyduğum bir vaka vardı cameron muydu neydi bilmiyorum emin değilim. Demir anemisinde vücutta lezyonlar şeklinde çıkıyordu hatta bağırsakta da çıkıyordu diye hatırlıyorum. Ama dediğim gibi tam emin değilim. Size tavsiyem biyopsi yaptırmayın. Doktoru bekleyin ama ondan önce İstanbula gelebilirseniz Çapadan öğretim görevlilerine randevu alabilirsiniz hemen makul bir tutar karşılığında. Hangisi olursa olsun size iyi bir yol gösterecektir. Lütfen doçent ya da proflardan alın.
Umarım önemsiz bir şeydir.
Çok teşekkür ederim, bir de ultrasonla baktırsam iyi olacak gibi aslında

Pimpirikli biri olduğum için beklemeden biyopsi yaptırırım 🙏🏻 insallah tertemiz çıkar şifa diliyorum minik kuzuya

Yerinizde olsam hiç bekletmeden özel hastaneye götürürdüm. Zaten doktorlar ne yapmaları gerektiğini biliyor. 25 ocağa kadar beklemek bana uzun bir süre gibi geldi. Yarica ters bir durum olduğunda başka hastaneye de yönlendiriyor.

Yerinizde olsam hiç bekletmeden özel hastaneye götürürdüm. Zaten doktorlar ne yapmaları gerektiğini biliyor. 25 ocağa kadar beklemek bana uzun bir süre gibi geldi. Yarica ters bir durum olduğunda başka hastaneye de yönlendiriyor.
Özel muayenehaneye hep gidiyoruz ama biyopsi özelde yaptırmak doğru mu bilmiyorum

Merhaba arkadaşlar,

Geçmiş olsun,acil şifalar dilerim.
Hacettepedeki doktorun özel muayehanesi vardir bence onu araştırın.
Babam ve abimi ben ayni hastalıktan kaybettim,seneler evvel babam hastayken bize de ileri tarihe randevu vermişlerdi,özel muayenehanesine gitmistik doktorun ki ismini versem hepiniz tanırsınız doktoru ,o bizi yönlendirmişti öģrencisine(kendisi de takip ediyordu,istişare ediyorlardı aralarında tedaviyi)hızlıca tedavi süreci başlamıştı. Abimde de yine ilk aynı yöntemi tercih ettim babamı tedavi eden doktorun muayenehanesine gittim,şayet kaybetmeseydik tedavi için çalıştığı Üniversite hastanesine yönlendirme yapacaktı.
Bu doktorda bu yöntemi izleme şansınız olabilir diye belirtmek istedim. Biraz masraflı olur ünlü bir doktorsa ama hızlı aksiyon alırsınız en azından o kadar beklemeden,biyopsi falan yapmadan gidip görüşünü alırsınız.

X