Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar SLE(Lupus hastal)Paylaşım alanı

onla gecmıs olsun canım ben senı korkutmamamk ıcın kotu seyler yazmadım ama benımde parca alındıktan sonra uyusukluk hastanenın kapısından cıkarken gectı ve ınanırmısın acıdan kıvranmıstım nesterle resmen ıkı tane parca kestıler dudagımdan sonrası bır ıkı gun cok agrım oldu helekı uyusuklugu gectıgı ılk saatlerde acıdan hungun hungur aglamıstım neysekı atlatmısın cok sukur onunla gecmıs olsun canım evet bendede sjögren tanınsı desteklenmektedır yazıyor pekı sen sımdı primermısın sekondermı onu nasıl kara verıyolar bende göz kurulugundan baska hastalık belırtısı olmadıgı ıcın prımer dendı ama senın eklem agrılarında cok oluyo sanırım romotoıt artrıt tanısıda kondumu sana

Çok sağol canım sana da çok geçmiş olsun...Romataid artrid kanda çıktı ama titresi verilmediği için tekrar baktırıyorum. O daha sonuçlanmadı henüz. Doktorum muhtemelen ikisi de var dedi, ama kesin değil. Plaquenile devam ediyorum ama doktorum metoject iğne de vermişti, ona daha başlamamıştım ama sanırım ona da başlanacak...

Çok sağol canım sana da çok geçmiş olsun...Romataid artrid kanda çıktı ama titresi verilmediği için tekrar baktırıyorum. O daha sonuçlanmadı henüz. Doktorum muhtemelen ikisi de var dedi, ama kesin değil. Plaquenile devam ediyorum ama doktorum metoject iğne de vermişti, ona daha başlamamıştım ama sanırım ona da başlanacak...

ra tanısı için hangı testlere bakılıyor cnm benım romotoit faktorum pozıtıf ANA ve anti ssa(anti ro) testlerım pozıtıf cıkıyor ve bu sonuçlarla artı dudak bıyopsısıyle sjogren tanısı aldım

ra tanısı için hangı testlere bakılıyor cnm benım romotoit faktorum pozıtıf ANA ve anti ssa(anti ro) testlerım pozıtıf cıkıyor ve bu sonuçlarla artı dudak bıyopsısıyle sjogren tanısı aldım

bunlara ek bir de anti ccp pozitif olunca bir de birkaç şey daha vardı sanırım ama anti ccp önemli

https://www.facebook.com/pages/Sjögren-Sendromu-Türkiye/173399612861204

Arkadaşlar Sjögren ile ilgili paylaşımlarda bulunabileceğimiz bir sayfa açtım beklerim :nazar: Güncel bilgiler, tedaviler hakkındaki gelişmeler, hastalık hakkında videolar bu sayfada paylaşılacaktır. Buyrun :KK42:

Nikitasu geçmiş olsun. hastalığın ne olduğunu öğrenmekte insanı rahatlatıyor biraz aslında. teşhis koyma aşaması bunaltıcı. umarım ilaçların tedavin için iyi gelir. sağlıklı günler...

Nikitasu geçmiş olsun. hastalığın ne olduğunu öğrenmekte insanı rahatlatıyor biraz aslında. teşhis koyma aşaması bunaltıcı. umarım ilaçların tedavin için iyi gelir. sağlıklı günler...

Çok teşekkür ederim cananesmer. Haklısın teşhis aşaması bunaltıcı, bir teşhisim kesinleşti, şuan romatiad artrid de araştırılıyor bakalım ne olacak. İnşallah ilaçlar hepimize iyi gelir, size de sağlıklı günler dilerim :)

meraba arkadaşlar ben 5 senedir tanısı konmuş sle hastasıyım 8 yaşında oğlum 2 yaşındada kızım var oğlumda hsp diye bi hastalık çıktı cilt tutulumu var eşime kontrolünde sebebinin romatizmal bi hastalık olabileceğini söylemişler kızımıında crp yüksekliğinden bir haftadır çok yüksek ateşi vardı 3gün hastenede yattık bununda benim rahatsızlığımdan dolayı olabileceğini söylediler kendimi artık çok kötü hissetiyorum onların hastalıklarına sebep olmak beni çok mutsuz ediyor dayanılmayacak ağrılarım var zaten bide bu olaylar olunca iyice mahvoldum aranızda çocuklarında bu tür hastalıklar olanınız varmı lütfen cevap yazın herkese Allah acilşifalar versin

Kesinlikle kelebek şeklinde yüzde leke kızarıklık vs olacak diye bir şey yoktur

Bilgilerinize,

canım ilk öncelikle geçmiş olsun bende 5 senedir tanısı konmuş lupus hastasıyım benimde önceleri cildimde hiç lekeler çıkmıyordu bu seneye kadarama bu sene güneşe her çıktığımda açık kalan kollarımda falan kızarıklar çıkmaya başladı kaşıntıda oluyo ama leke falan hiç kalmadık doktor krem ver onu sürer çıkarsa hiç problem olmuyor:emir_bebek:

onla gecmıs olsun canım ben senı korkutmamamk ıcın kotu seyler yazmadım ama benımde parca alındıktan sonra uyusukluk hastanenın kapısından cıkarken gectı ve ınanırmısın acıdan kıvranmıstım nesterle resmen ıkı tane parca kestıler dudagımdan sonrası bır ıkı gun cok agrım oldu helekı uyusuklugu gectıgı ılk saatlerde acıdan hungun hungur aglamıstım neysekı atlatmısın cok sukur onunla gecmıs olsun canım evet bendede sjögren tanınsı desteklenmektedır yazıyor pekı sen sımdı primermısın sekondermı onu nasıl kara verıyolar bende göz kurulugundan baska hastalık belırtısı olmadıgı ıcın prımer dendı ama senın eklem agrılarında cok oluyo sanırım romotoıt artrıt tanısıda kondumu sana

canım bu dikişlere ne oluyor, iki dikişim çıkmış biri duruyor normal mi?

ruhefzan haklısın herkeste farklı belirtiler var...Aynen bende de mide bulantısı sürekli, hatta hep hamilelikten şüpheleniyorum tabii yanılıyorum. Bu arada çocuk düşünmeye başlamıştık ama nasıl olacak bu şekilde şuan için bilemiyorum.
ruhefzan Güneşe karşı nasıl bir hassasiyetiniz var, yani hiç yara oldu mu? Yani ben de sürekli güneş kremi kullanırım ama benimki bir alışkanlık korunma amaçlı yıllardır yaparım.

yani güneşe çıktığım zaman güneşin sıcaklığını yakıcı olarak hissediyorum ama krem kullandığım zaman o yakıcı sıcaklık olmuyor inş. hakkınızda hayırlısı olur çocuk için biz yazın denemek istedik fakat protein kaçağı yükseldiği ve ayaklarımdaki ağrılar arttığı için iptal oldu artık hamilelik düşünmek korkutuyor ve bu yüzden düşünemiyorum ama rabbim nasip edecekse o bizi o ana hazırlar ve biz istemesekde o olur buna inancımız tam elhamdülillah inş. birgün olacak buna bütün kalbimizle inanıyoruz birgün inş. bizde annelik duygusunu tadarız dualarınızda unutmayın inş.

Arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun.. Daha önce de yazmıştım Ben de artık bi lupus hastasıyım sanırım.. bundan üç ay önce parmaklarımda beyazlaşma, morarma ve his kaybı başladı, doktorum bunun raynaud fenomeni olduğunu söyledi ancak raynoud genelde sekonder olarak geliştiği için başka testler de yaptı ANA (+++) çıktı daha sonra ds DNA, anti DNA sedim vb. testler yapıldı onlarda sorun çıkmadı ama d vitaminim normal değerin aşırı derecede altında çıktı üç aydan bu yana d vitamini kullanıyorum ancak önemli derecede bi artış olmadı hala.. doktorum da; böyle bi tabloda takip etmeden tam teşhis koyamayız dedi.. benim şimdi ne yapmam gerekiyor, hastalığıma teşhis bile konmadı bana önerileriniz nedir ya da hastalığı benimkine benzer başlayanlar oldu mu lütfen yardımcı olurmusunuz :KK43:(

mrb arkadaşlar sırf bu konu için foruma üye oldum.bu hafta lupus hastası olduğumu öğrendim moralim çok bozuk.ilaçlardan mı yoksa hastalığı kabullenemeyişimden mi yerli yersiz ağlama krizlerine tutuluyorum.benim rahatsızlıklarımın hepsi son bir ayda gerçekleşti anlayacağınız pek çekmedim daha bu hastalıktan.ama yaşayacaklarım beni çok korkutuyor ve bu duyguyla başedemiyorum.bana tavsiyeleriniz neler.Anladığım kadarıyla hastalığın kimyası henüz çözülmemiş.ne sebepten oluyor ne yapınca ataklar başlıor ....kesin bilgiler yok.en çok da bu yüzden üzülüyorum aklım çok çok karışık..

mrb arkadaşlar sırf bu konu için foruma üye oldum.bu hafta lupus hastası olduğumu öğrendim moralim çok bozuk.ilaçlardan mı yoksa hastalığı kabullenemeyişimden mi yerli yersiz ağlama krizlerine tutuluyorum.benim rahatsızlıklarımın hepsi son bir ayda gerçekleşti anlayacağınız pek çekmedim daha bu hastalıktan.ama yaşayacaklarım beni çok korkutuyor ve bu duyguyla başedemiyorum.bana tavsiyeleriniz neler.Anladığım kadarıyla hastalığın kimyası henüz çözülmemiş.ne sebepten oluyor ne yapınca ataklar başlıor ....kesin bilgiler yok.en çok da bu yüzden üzülüyorum aklım çok çok karışık..

Merhaba,
kendini bu kadar yıpratma lütfen. evet bu bi hastalık ama ömür boyu bizimle. alışamamız lazım. ki ben öyle yaptım. hiç hastaymışım gibi davranmıyorum. aslında bunda ilaçlarımın çok desteği oldu. hastalığa yakalandığımda bileklerim felaket ağıyordu ve ben suyumu bile alamaz durumdaydım. fakat ilaçlarımdan sonra böyle bir şikayetim kalmadı. yaşam kalitem ciddi anlamda arttı ve sadece gün içerisinde ilaçlarımı alıyorum oda alışkanlık zaten artık :) şunu da unutma herkes bu hastalığı farklı yaşıyor. ilaçlarımızın dozuda farklı. ben ilaçları kullanmaya başladığımdan beri çok şükür hiç atak yaşamadım.

teşekkür ediyorum cevap yazdığın için.ilaçları ömür boyu kullanmamız lazım değil mi.Sanki bu agrılar hiç geçmeyecek gibi.Sen hangi ilaçları kullanıyorsun.yan etkileri kendini gösterdi mi.

teşekkür ediyorum cevap yazdığın için.ilaçları ömür boyu kullanmamız lazım değil mi.Sanki bu agrılar hiç geçmeyecek gibi.Sen hangi ilaçları kullanıyorsun.yan etkileri kendini gösterdi mi.

Plaquenil 200 birde coraspin kullaniyorum. Evet ilaclarin bir omur ama bilemeyiz bunu tabi. O agrilar ilaclarla kesildi bende. Umarim sende de ayni etkiyi gosterir. Ilaclarin yan etkisi olarak bir tek sac dokulmem artiyor ara ara. Bi sure sonra kendiliginden duruyo ama. Sen basladin mi ilaclara ?

Plaquenil 200 birde coraspin kullaniyorum. Evet ilaclarin bir omur ama bilemeyiz bunu tabi. O agrilar ilaclarla kesildi bende. Umarim sende de ayni etkiyi gosterir. Ilaclarin yan etkisi olarak bir tek sac dokulmem artiyor ara ara. Bi sure sonra kendiliginden duruyo ama. Sen basladin mi ilaclara ?
evet başladım plaquenil 200 ve prednol kullanıyorum.midemde agrı ve gözlerimde yanma oluyor ilacın yan etkisi sanırım.agrılarım ilaç saati gelene kadar yok ama ilaç saati gelince kötü oluyorum ve sürekli halsiz ve yorgunum.inşallah daha iyi olurum senin için de aynı dileklerim.

evet başladım plaquenil 200 ve prednol kullanıyorum.midemde agrı ve gözlerimde yanma oluyor ilacın yan etkisi sanırım.agrılarım ilaç saati gelene kadar yok ama ilaç saati gelince kötü oluyorum ve sürekli halsiz ve yorgunum.inşallah daha iyi olurum senin için de aynı dileklerim.

Iyi dileklerin icin cok tesekkur ederim.umarim en kisa zamanda tum agrilarin gecer. Halsizlik hastaliktan kaynakli diye dusunuyorum ben. Yorulmaya ve strese pek gelemeyen bi hastalik :) her gun mukemmel olmak lazim :)

Merhaba arkadaşım.Endişelenme lütfen.Ben de 3 yıldır bu hastalıkla yaşıyorum.Kızım doğduktan sonra ortaya çıktı.Çok badireler atlattım.Ama artık iyiyim Allaha binlerce şükür.Normal hayatıma döndüm.Öğretmenim ben mesleğimi yapabiliyorum çok şükür.Yani normal bi insan nasıl yaşıyorsa ben de öyle yaşıyorum.Sadece ilaçlarımı düzenli kullanıyorum, stres yapmamaya çalışıyorum.Bu hastalık üzüntüyü hiç sevmiyor maalesef.İlk başlarda ben de kabullenememiştim.Ama artık alıştım.Hasta olduğumu aklıma getirmemeye çalışıyorum ve günlük hayatıma devam ediyorum.Bu hastalıkla yaşamayı öğrenmeliyiz.Allaha emanet ol.Allahım herkese şifa versin

1. Hastalık Bizzat Hayırdır Veya Hayırlara Vesiledir

Bedenî rahatsızlığın bir sonucu olarak ortaya çıkan hastalık, kişinin maneviyatıyla (manevî dünyasıyla) ilgili bir durum değildir. Dolayısıyla hastalık, bir manevî rahatsızlık ve bu bağlamda gerçek anlamda bir musibet değildir. Asıl musibet, bedene değil kişinin maneviyatına ve dinine gelen musibettir. Hastalığını gerçek musibet gibi algılayan ve durumuna itiraz eden bir kişi aslında hem dünyasını, hem de ahretini karartmış olur. İlahî bir imtihan olduğuna iman şuuruyla idrak eden bir kişi için hastalık, kalıcı da olsa dünyevî boyutuyla geçici bir sıkıntıdır. Bunun ötesinde sayısız manevî faydalar sağlaması açısından özellikle uzun dönemli hastalıklar, olağan üstü manevî avantajlar sağlayan bir durumdur. Hadiseye kader ve ahiret boyutuyla bakabilen bir kişi, hastalığa bizzat kendisi sebebiyet vermiş olsa da, durumundan ders çıkarır ve Allah’ın rahmetine sığınmaktan vazgeçmez

X