slm yeni açılan bölümler ile ilgili

bazzy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Mart 2009
30
0
iyi güzelde anlamadım türk dili ve edebiyatını bitirenlere formasyon alma hakkı var mı yokmu?birileri evet var diyor birileri sadece edebiyatçı ünvanı alıyorsun diyor....BU konu hakkında daha detaylı bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim...

AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ

•
ADALET ÖNLİSANS PROGRAMI
Programın amacı, çağdaş ve evrensel değerler ışığında, yargı örgütünde temel hukuk bilgisine sahip ara insan gücü gereksinimini karşılayabilecek kuramsal bilgi altyapısı olan, bu bilgiyi kullanabilen ve teknolojiyi izleyebilen öğrenciler yetiştirmektir.
Hakim ve savcılara yardımcı eleman sağlama ile birlikte ceza ve infaz kurumlarında ve adalet hizmetleri bünyesinde kamu ve özel sektörde çalışan veya çalışmak isteyen personelin uzaktan öğretim yoluyla eğitimi ve bilgi gereksinimlerini gidermek amaçlanmaktadır.

1.-yıl
ANAYASA-HUKUKU-
HUKUKA-GİRİŞ--
HALKLA-İLİŞKİLER-VE-İLETİŞİM-
MEDENİ-USUL-HUKUKU-
YARGI-ÖRGÜTÜ-VE-TEBLİGAT-HUKUKU-
KALEM-MEVZUATI-
YABANCI-DİL-
TEMEL-BİLGİ-TEKNOLOJİLERİ--

2.-yıl-
İNSAN-HAKLARI-VE-KAMU-ÖZGÜRLÜKLERİ-
CEZA-MUHAKEMESİ-HUKUKU-
İNFAZ-HUKUKU-
İCRA-İFLAS-HUKUKU-
MEMUR-HUKUKU-
TÜRK-DİLİ--
ATATÜRK-İLKELERİ-VE-İNKILAP-TARİHİ
-
FOTOĞRAFÇILIK VE KAMERAMANLIK ÖNLİSANS PROGRAMI
Programın amacı, gelişen fotoğrafçılık sektörüne fotoğrafın temel teknik bilgileriyle donanmış, sayısal teknolojileri ve bunların süreçlerini bilen elemanları yetiştirmektir. Fotoğrafçılığı bir çalışma alanı olarak düşünenler ve halen bu sektörde çalışanlar için uygundur.

1.-yıl-
UYGARLIK-TARİHİ-
SOSYOLOJİYE-GİRİŞ-
İLETİŞİM-BİLGİSİ-
GÖRSEL-ESTETİK-
TEMEL-FOTOĞRAFÇILIK-
FOTOĞRAF-VE-HAREKETLİ-GÖRÜNTÜNÜN-TARİHİ--
TEMEL-BİLGİ-TEKNOLOJİLERİ-
YABANCI-DİL-

2.-yıl-
SAYISAL-FOTOĞRAFA-GİRİŞ-
SAYISAL-FOTOĞRAF-İŞLEME-TEKNİKLERİ-
SAYISAL-FOTOĞRAF-BASKI-TEKNİKLERİ-
KAMERA-TEKNİĞİNE-GİRİŞ-
FİLM-VE-VİDEO-YAPIMI-
FOTOĞRAFIN-VE-KAMERANIN-KULLANIM-ALANLARI-
TÜRK-DİLİ-
ATATÜRK-İLKELERİ-VE-İNKILÂP-TARİHİ
-
İŞLETME YÖNETİMİ ÖNLİSANS PROGRAMI
Programın amacı, girişimcilik potansiyeli olan bireylerin girişimcilik ruhlarını açığa çıkarmak, bu alandaki öğrenilebilir davranışları kazandırmak, özellikle genç ve kadın girişimciliğin yaygınlaşmasını sağlamak, iş bulabilmek yanında iş kurabilmeyi de seçenek olarak sunmak, kamu ve sivil toplum kuruluşlarında sosyal girişimciliğin ne kadar önemli olduğunu öne çıkarmak ve bu konuda da beceri ve davranış kazandırmaktır.

1.-yıl
GENEL-İŞLETME-
DAVRANIŞ-BİLİMLERİNE-GİRİŞ-
İKTİSADA-GİRİŞ-
İLETİŞİM-BİLGİSİ-
HUKUKA-GİRİŞ-
PAZARLAMA-YÖNETİMİ-
YABANCI-DİL-

2.-yıl
GİRİŞİMCİLİK-VE-İŞ-KURMA-
İŞ-PLANI-
PROJE-ANALİZİ-VE-DEĞERLEME-
GİRİŞİM-FİNANSMANI-
ELEKTRONİK-TİCARET-
YENİLİK-YÖNETİMİ-
TÜRK-DİLİ-
-
KÜLTÜREL MİRAS VE TURİZM ÖNLİSANS PROGRAMI
Programın amacı; Türkiye'nin arkeolojik varlıklarının, kültürel miras ve sanat birikiminin özenle korunması, bu varlıkların ulusal ve uluslararası turizme açılarak turizm açısından çekim alanına dönüştürülmesi ve bu yolla sosyal, kültürel ve ekonomik açılardan sürdürülebilir bir kalkınmanın sağlanmasına yönelik çalışmalara katkıda bulunacak ve Turizm sektöründe fark yaratabilecek elemanlar yetiştirmektir.
Günümüzde turizm sektöründeki gelişmeler, bu alanı popüler hale getirmiştir. Bununla birlikte bu alanda faaliyet göstermesine karşın akademik eğitim almamış çok sayıda çalışan bulunmaktadır. Kültürel miras alanlarının dikkatle incelenmesine ve tanıtılmasında eğitimli personele duyulan gereksinim karşılanacaktır.
Program, uzaktan öğretim yoluyla bu kişilere ulaşarak bilgi gereksinimlerini gidermeyi ve Kültürel Miras ve Turizm konusuna ilgi duyanlara da gerekli eğitim olanağını sağlamayı amaçlamaktadır.

1.-yıl-
GENEL-İŞLETME-
İKTİSADA-GİRİŞ-
HUKUKA-GİRİŞ-
İLETİŞİM-BİLGİSİ-
UYGARLIK-TARİHİ-
YABANCI-DİL-

2.-yıl-
GENEL-TURİZM-BİLGİSİ-
TURİZM-COĞRAFYASI-
ANTROPOLOJİ-
ANADOLU-ARKEOLOJİSİ-
KÜLTÜREL-MİRAS-YÖNETİMİ-
ORTAÇAĞDAN-GÜNÜMÜZE-ANADOLU-UYGARLIKLARI-
TÜRK-DİLİ-
-
TURİZM VE SEYAHAT HİZMETLERİ ÖNLİSANS PROGRAMI
Uluslararası standartlarda yerli ve yabancı havayolu şirketlerinin biletlerini düzenleyebilen, yolcu için en uygun parkuru belirleyebilen, ücretlendirme yapabilen, insan ilişkilerinde başarılı, iletişimi güçlü, İngilizce bilgisini aktif olarak kullanabilen ve bütün bu özellikleri IATA (International Air Transport Association) şartlarına uygun bir şekilde, uygulayabilen profesyonel bilet satış uzmanına ihtiyaç vardır. Bu gerçekten hareketle, programın amacı, turizm sektörüne sayılan bu özelliklere sahip tam donanımlı uluslararası standartlarda bilgiyle donanmış elemanlar yetiştirmektir.
Program, uzaktan öğretim yoluyla bu kişilere ulaşarak bilgi gereksinimlerini gidermeyi ve tur operatörlüğü ve bilet satış konusuna ilgi duyanlara gerekli eğitim olanağını sağlamayı amaçlamaktadır.

1.-yıl-
GENEL-MUHASEBE-
GENEL-İŞLETME-
İKTİSADA-GİRİŞ-
HUKUKA-GİRİŞ-
UYGARLIK-TARİHİ-
YABANCI-DİL-

2.-yıl-
GENEL-TURİZM-BİLGİSİ-
SEYAHAT-ACENTACILIĞI-VE-TUR-OPERATÖRLÜĞÜ-
TURİZM-ULAŞTIRMASI-
TUR-PLANLAMASI-VE-YÖNETİMİ-
BİLET-SATIŞ-
TURİZM-COĞRAFYASI-
TÜRK-DİLİ-
--
LOJİSTİK ÖNLİSANS PROGRAMI
Lojistik Önlisans Programı, lojistik sektörünün ihtiyaç duyduğu mesleki bilgi ve becerilere sahip, etik ilkelere saygılı, elemanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

1.-yıl-
GENEL-İŞLETME-
İKTİSADA-GİRİŞ-
GENEL-MATEMETİK-
GENEL-MUHASEBE-
HUKUKA-GİRİŞ-
YABANCI-DİL-

2.-yıl-
LOJİSTİK-YÖNETİMİ-VE-UYGULAMA-
ULAŞTIRMA-HUKUKU-
LOJİSTİK-İLKELERİ-
LOJİSTİKTE-TEKNOLOJİ-KULLANIMI-
DEPO-VE-ENVANTER-YÖNETİMİ-
ULAŞTIRMA-SİSTEMLERİ-
TÜRK-DİLİ-
-
SPOR YÖNETİMİ ÖNLİSANS PROGRAMI
Spor yönetimi bir uzaktan eğitim ve ön lisans programıdır. Spor yönetimi programı işletme yönetimi ile ilgili kavram ve yaklaşımları kapsayan bir interdisipliner bir alan olup, aynı zamanda spor yönetimi, spor pazarlaması ve spor ekonomisi gibi alanları kapsamaktadır. Bu programın amacı öğrencilere organizasyonlarda rekabet avantajı kazandırmak için geniş bir perspektifte kuramsal ve uygulamalı konuları sunar ve potansiyel orta kademe spor yöneticilerini ya da çalışanlarını yetiştirir. Bu program yönetim süreci, sponsorluk yönetimi, spor pazarlaması, insan kaynakları, etkinlik yönetimi ve finans gibi konularda mesleki becerilere sahip öğrencilerin yetiştirilmesini amaçlamaktadır. Spor yönetimi ön lisans programını başarı ile tamamlayan mezunlar özel ve kamu sektöründe çalışma fırsatı elde eder. Bu programın mezunları spor kulüpleri ve gençlik ve spor müdürlüklerinde istihdam edilebilmektedir. Ayrıca, bu program mezunları pazarlama, halkla ilişkiler, insan kaynakları, finans, yönetim, sponsorluk ve etkinlik yönetim departmanlarında çalışabilmektedir.

1.-yıl-
GENEL-İŞLETME-
SPOR-TESİSİ-İŞLETMECİLİĞİ-VE-SAHA-MALZEME-BİLGİSİ-
İKTİSADA-GİRİŞ-
SPOR-BİLİMLERİNE-GİRİŞ-
İLETİŞİM-BİLGİSİ-
GENEL-MUHASEBE-
YABANCI-DİL-

2.-yıl-
SPOR-PAZARLAMASI-
SPOR-FİNANSMANI-
SPORDA-SPONSORLUK-
ÇATIŞMA-VE-STRES-YÖNETİMİ-
YÖNETİM-VE-ORGANİZASYON-
İNSAN-KAYNAKLARI-YÖNETİMİ-
TÜRK-DİLİ-
-

•
MEDYA VE İLETİŞİM ÖNLİSANS PROGRAMI
Medya ve İletişim Programının genel amacı, öncelikle yerel medya sektöründe; iletişim becerilerine sahip doğru ve etkili iletişim kurabilen, halka doğru ve dürüst haber ileten, gazeteciliğin temel ilkelerine ve etik kurallarına uyan, etkin hizmet verebilecek yerel medya çalışanı yetiştirmektir.

1.-yıl-
GENEL-İŞLETME-
İKTİSADA-GİRİŞ-
HUKUKA-GİRİŞ-
İLETİŞİM-BİLGİSİ-
HABERCİLİĞİN-TEMEL-KAVRAMLARI-
YABANCI-DİL-

2.-yıl-
İLETİŞİM-HUKUKU-
İLETİŞİM-ORTAMLARI-TASARIMI-
HABER-YAZMA-TEKNİKLERİ-
RADYO‐TELEVİZYONDA-PROGRAM-YAPIMI-
BASIN-FOTOĞRAFÇILIĞI-
MEDYADA-ÇALIŞMA-HAYATI-
TÜRK-DİLİ-
-

•
RADYO-TELEVİZYON PROGRAMCILIĞI ÖNLİSANS PROGRAMI
Radyo-Televizyon Programcılığı Önlisans Programı, öğrencilere radyo-televizyon haberciliği ve yayıncılığı formasyonunu kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Programda radyo-televizyon yayıncılığından haberciliğine, radyo-televizyon tekniğine ve yasal konulardan yeni iletişim teknolojilerinin yayıncılıkta yarattığı değişimlere kadar geniş bir yelpazede dersler sunmayı amaçlamaktadır.

1.-yıl-
GENEL-İŞLETME--
İKTİSADA-GİRİŞ-
HUKUKA-GİRİŞ-
İLETİŞİM-BİLGİSİ-
HABERCİLİĞİN-TEMEL-KAVRAMLARI-
YABANCI-DİL-

2.-yıl-
RADYO‐TELEVİZYON-HABERCİLİĞİ-
HABER-SUNUM-TEKNİKLERİ-
RADYO‐TELEVİZYON-TEKNİĞİ-
RADYO‐TELEVİZYON-YAYINCILIĞI-
RADYO‐TELEVİZYONDA-PROGRAM-YAPIMI-
İLETİŞİM-HUKUKU-
TÜRK-DİLİ-
ATATÜRK-İLKELERİ-VE-İNKILAP-TARİHİ

-
•
MENKUL KIYMETLER VE SERMAYE PİYASALARI ÖNLİSANS PROGRAMI
Sermaye piyasaları hızlı değişim göstermektedir. Bu alanda çalışacakların; sermaye piyasasının yapısı, sermaye piyasasının araçları ve finansal kurumların artan önemi konusunda sağlam bir bilgiye ihtiyaçları vardır. Bu programın amacı, finansal aracı kurumlarda veya organize menkul kıymet borsalarında çalışabilmeye yönelik özgüven düzeyini sağlayacak sermaye piyasaları ve menkul kıymetler bilgisine sahip öğrenciler yetiştirmektir.
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasaları programında öğrencilerin; sermaye piyasaları ve menkul kıymetlerin matematiksel, yönetimsel, hukuki ve ekonomik yönlerine, finansal kurumların işlevlerine ve günümüz küresel piyasalarıyla ilgili güncel konulara ilişkin bilgi düzeylerinin artırılması hedeflenmektedir.

1.-yıl-
GENEL-MUHASEBE-
GENEL-İŞLETME-
İKTİSADA-GİRİŞ-
GENEL-MATEMATİK-
HUKUKA-GİRİŞ-
YABANCI-DİL-

2.-yıl-
İŞLETME-FİNANSI-
FİNANS-MATEMATİĞİ-
SERMAYE-PİYASASI-MEVZUATI-
MENKUL-KIYMET-YATIRIMLARI-VE-ANALİZİ-
MAKRO-İKTİSAT-TEORİSİ-
FİNANSAL-KURUMLAR-
TÜRK-DİLİ-
ATATÜRK-İLK.-İNK.-TARİHİ
-

•
ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM, İLETİM VE DAĞITIMI ÖNLİSANS PROGRAMI
Hızla gelişen sanayisi ve artan nüfusuyla orantılı olarak ülkemizin elektrik enerjisine olan gereksinimi her geçen gün artmaktadır. Ülkemizdeki enerji kaynaklarının kısıtlı olması ise gerekli ihtiyacı karşılama konusunda dışa bağımlılığımızı ortaya çıkarmaktadır. İşte bu nedenlerle, üretiminden tüketimine kadar geçen süreç içerisinde elektrik enerjisinin verimli ve tasarruflu bir şekilde harcanmasına dikkat edilmelidir. Bu durumda ülkemizin elektrik enerjisinin üretimi, dağıtımı, iletimi ve verimli bir şekilde kullanımı aşamalarında hizmet verecek olan iyi yetişmiş ara eleman gücüne gereksinimi gün geçtikçe artmaktadır.
Bu program elektriğin üretiminden tüketimine kadar geçen her alanda, EİE, TEİAŞ, EÜAŞ, TETAŞ gibi kamu kurumlarında, elektrik enerjisinin dağıtım ve pazarlamasından sorumlu tüm kuruluşlarda ve elektrik enerjisini kullanan tüm sanayi kuruluşlarında görev alabilecek ara eleman gereksinimini karşılamak üzere 2009- 2010 yılından başlamak üzere uzaktan öğrenim sisteminde öğrenci almaya başlamıştır. Bu programdan mezun olanların Enerji Yöneticisi çalıştırma zorunluluğu olan işletmelerde, bu kişilere yardımcı eleman olarak da istihdam edilmeleri mümkündür.

1.-yıl-
GENEL-MATEMATİK-
TEKNOLOJİNİN-BİLİMSEL-İLKELERİ-
GELENEKSEL-ENERJİ-KAYNAKLARI-VE-KULLANIMI-
GENEL-İŞLETME-
İKTİSADA-GİRİŞ-
HUKUKA-GİRİŞ-
YABANCI-DİL-

2.-yıl-
YENİLENEBİLİR-ENERJİ-KAYNAKLARI-VE-KULLANIMI-
ELEKTRİK-ENERJİSİ-ÜRETİMİ-VE-DAĞITIMI-
ENERJİ-TASARRUFU-VE-ÇEVRE--
YÖNETİM-ORGANİZASYON-
ENERJİ-EKONOMİSİ--
ENERJİ-ANALİZİ-VE-YÖNETİMİ-
TÜRK-DİLİ-
-

•
SOSYOLOJİ LİSANS PROGRAMI
Bu program, sosyolojiye ilgi duyan ve örgün öğretime devam etme olanağı bulamayan öğrencilere sosyoloji eğitimini alma olanağı sağlamaktadır. Dolayısıyla bu program uzaktan eğitim yoluyla sosyoloji eğitimi almak isteyen öğrencilere yönelik olarak hazırlanmıştır. Dört yıllık lisans eğitimi süresince sosyoloji eğitimi alan öğrenciler uzman sosyologlar olarak mezun olacaklardır. Uzaktan eğitim yoluyla sosyoloji bölümlerini tercih eden öğrenciler yerel ve küresel düzeydeki toplumsal değişmeleri anlayabilecek ve temel sosyal problemleri çözümleyebilecektir. Sosyoloji lisans programında çağın gerektirdiği kuramsal ve uygulamalı bilgiler öğrencilere aktarılarak düşünen, sorgulayan, eleştiren ve toplumsal refahın gelişimine katkıda bulunan uzman sosyologlar yetiştirilecektir.
Açık Öğretim Fakültesi Sosyoloji lisans programını bitiren öğrenciler, sosyoloji ve ilgili alanlarda yüksek lisans ve doktora programlarına başvurabilir. Mezun öğrenciler başta araştırma şirketlerinde araştırmacı ve büyük şirketlerde insan kaynakları uzmanı olmak üzere özel ve kamu sektöründe çalışabilir.

1.-yıl-
SOSYOLOJİYE-GİRİŞ-
TÜRK-SİYASAL-HAYATI-
İKTİSADA-GİRİŞ-
PSİKOLOJİYE-GİRİŞ-
SOSYAL-POLİTİKA-
SOSYOLOJİDE-ARAŞTIRMA-YÖNTEM-VE-TEKNİKLERİ-

2.-yıl-
İSTATİSTİK--
SOSYOLOJİ-TARİHİ-
TOPLUMSAL-DEĞİŞME-KURAMLARI-
SİYASET-BİLİMİ-
ANTROPOLOJİ-
FELSEFE-
SOSYAL-PSİKOLOJİ-
-
3.-yıl-
ÇAĞDAŞ-SOSYOLOJİ-KURAMLARI-
EKONOMİ,-ENDÜSTRİ-VE-TOPLUM-
TOPLUMSAL-TABAKALAŞMA-VE-EŞİTSİZLİK-
AİLE-SOSYOLOJİSİ-
KÜLTÜR-SOSYOLOJİSİ-
TOPLUMSAL-CİNSİYET-SOSYOLOJİSİ-
YABANCI-DİL-

4.-yıl--
KENT-SOSYOLOJİSİ-
YENİ-TOPLUMSAL-HAREKETLER-VE-KÜRESELLEŞME-
TÜRKİYE'DE-SOSYOLOJİ-
DİN-SOSYOLOJİSİ-
MEDYA-SOSYOLOJİSİ-
HUKUK-VE-SUÇ-SOSYOLOJİSİ-
TÜRK-DİLİ
-

•
FELSEFE LİSANS PROGRAMI
Felsefe Lisans Programı, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 2009 yılında açılan bir programdır. Felsefe Lisans Programı Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile öğrenci kabul etmektedir. Program, felsefeye ilgi duyan ve örgün öğretime devam etme olanağı bulamayan öğrencilere felsefe eğitimini alma olanağı sağlamaktadır.
Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi 4 yıldır. Uzaktan Eğitim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar. Bölümden mezun olan öğrenciler, felsefe ve ilgili alanlarda yüksek lisans ve doktora programlarına başvurabilir, kamu ve özel sektörde düşünsel yaratıcılığa dayalı işlerde başarılı olabilirler.
Bu programda çağdaş yaşama uyum sağlayabilecek, kavramsal ve akılcı düşünebilen bireylerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Programda felsefi mirası tanıtan derslerin yanı sıra temel felsefi sorunsalların ele alındığı ve eleştirel düşünmenin amaçlandığı dersler bulunmaktadır.
Felsefe Lisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Uzaktan öğretim sistemi ile alınan derslerin kitapları uzaktan öğretim sisteminin bir gereği olarak kendi kendine öğrenme ilkelerine göre ve konularında uzman öğretim üyeleri tarafından hazırlanmıştır. Öğrencilerimiz için ayrıca derslerle ilgili televizyon programları hazırlanmakta ve internet üzerinden destek hizmeti verilmektedir.

1.-yıl-
SEMBOLİK-MANTIK-
İLKÇAĞ-FELSEFESİ--
UYGARLIK-TARİHİ--
SOSYOLOJİYE-GİRİŞ-
PSİKOLOJİYE-GİRİŞ-
SOSYAL-BİLİMLERDE-TEMEL-KAVRAMLAR-

2.-yıl-
METAFİZİK-
EPİSTEMOLOJİ-
ORTAÇAĞ-FELSEFESİ-
TOPLUM-VE-İLETİŞİM-
YURTTAŞLIK-VE-ÇEVRE-BİLGİSİ
ANTROPOLOJİ-
FELSEFE-
ATATÜRK-İLKELERİ-VE-İNKILÂP-TARİHİ-

3.-yıl-
BİLİM-FELSEFESİ-
ETİK-
MODERN-FELSEFE-
ZİHİN-FELSEFESİ-
MANTIĞIN-GELİŞİMİ-
SİYASET-FELSEFESİ-
YABANCI-DİL-

4.-yıl-
FELSEFİ-YÖNTEM-
DİL-FELSEFESİ-
ÇAĞDAŞ-FELSEFE-
TÜRKİYE'DE-FELSEFENİN-GELİŞİMİ-
TARİH-FELSEFESİ--
SANAT-FELSEFESİ-
TÜRK-DİLİ
-

•
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI LİSANS PROGRAMI
Programın amacı, Türk dilinin tarihî dönemlerinden günümüze kadarki bir süreç içinde meydana gelen yazılı ve sözlü metinleri okuyup anlayabilecek, bu metinler üzerinde fonetik, morfolojik, sentaktik, semantik ve edebî incelemeler yapabilecek uzman elemanlar yetiştirmektir.

1.-yıl-
TÜRKİYE-TÜRKÇESİ-SES-VE-BİÇİM-BİLGİSİ-
HALK-EDEBİYATINA-GİRİŞ-
OSMANLI-TÜRKÇESİNE-GİRİŞ-
ESKİ-TÜRK-EDEBİYATINA-GİRİŞ-
BATI-EDEBİYATINDA-AKIMLAR-
YENİ-TÜRK-EDEBİYATINA-GİRİŞ-

2.-yıl-
ORHON-VE-UYGUR-TÜRKÇESİ-
TÜRKİYE-TÜRKÇESİ-CÜMLE-BİLGİSİ-
XI‐XV.-YÜZYILLAR-TÜRK-EDEBİYATI--
TANZİMAT-DÖNEMİ-TÜRK-EDEBİYATI-
OSMANLI-TÜRKÇESİ-GRAMERİ-
HALK-HİKÂYELERİ-VE-MASALLAR-

3.-yıl-
XI‐XV.-YÜZYILLAR-TÜRK-DİLİ-
XVI‐XVII.-YÜZYILLAR-TÜRK-EDEBİYATI-
SERVET‐İ-FÜNUN-VE-MİLLÎ-EDEBİYAT-
ELEŞTİRİ-TARİHİ-VE-KURAMLARI-
GENEL-DİLBİLİM-
TÜRK-HALK-ŞİİRİ-
YABANCI-DİL-

4.-yıl-
XVI‐XIX.-YÜZYILLAR-TÜRK-DİLİ-
XVIII‐XIX.-YÜZYILLAR-TÜRK-EDEBİYATI-
CUMHURİYET-DÖNEMİ-ŞİİRİ-
CUMHURİYET-DÖNEMİ-NESRİ-
ÇAĞDAŞ-TÜRK-YAZI-DİLLERİ-
ÇAĞDAŞ-TÜRK-EDEBİYATLARI-
TÜRK-DİLİ
-

İKTİSAT FAKÜLTESİ
ULUSLARARASI İLİŞKİLER LİSANS PROGRAMI
Bu program bölgesel ve küresel düzeydeki siyasi, tarihi, toplumsal ve ekonomik gelişmeleri; devletlerin ve uluslararası organizasyonların birbirleriyle olan ilişkilerini; uluslararası işbirliklerini ve uluslararası sorunları analiz etmektedir. Bölümün amacı, küreselleşmenin ve uluslararası ilişkilerin karmaşık dinamiklerini çok boyutlu değerlendirme yeterliliğine sahip mezunlar yetiştirmektir. Bu bağlamda, öğrencilere diplomatik hizmet kurumlarında, uluslararası organizasyonlarda, sivil toplum kuruluşlarında, çokuluslu şirketlerde ve kamu kurumlarının uluslararası birimlerinde görev alabilmek için gerekli donanımı sağlayabilecek bir öğretim programı sunulmaktadır.

1.-yıl-
İKTİSADA-GİRİŞ-
GENEL-MATEMATİK-
UYGARLIK-TARİHİ-
HUKUKA-GİRİŞ-
TÜRK-SİYASAL-HAYATI-

2.-yıl-
SİYASİ-TARİH-
ULUSLARARASI-İLİŞKİLERE-GİRİŞ-
İSTATİSTİK-
SİYASET-BİLİMİ-
TÜRKİYE-EKONOMİSİ-
KAMU-YÖNETİMİ-
TÜRKİYE'NİN-TOPLUMSAL-YAPISI-

3.-yıl-
ULUSLARARASI-İKTİSAT-
İDARE-HUKUKU-
ANAYASA-HUKUKU-
KARŞILAŞTIRMALI-SİYASAL-SİSTEMLER-
GÜVENLİK-VE-STRATEJİ-
ULUSLARARASI-ÖRGÜTLER-
YABANCI-DİL-

4.-yıl-
TÜRK-DIŞ-POLİTİKASI-
ULUSLARARASI-HUKUK-
KÜRESELLEŞME-VE-KÜLTÜRLERARASI-İLETİŞİM-
ULUSLARARASI-ÇEVRE-POLİTİKALARI-
AVRUPA-BİRLİĞİ-
İNSAN-HAKLARI-VE-DEMOKRATİKLEŞME-SÜRECİ-
TÜRK-DİLİ
-

İŞLETME FAKÜLTESİ
KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ LİSANS PROGRAMI
Bölüm, konaklama endüstrisinde artan kalifiye eleman talebini karşılamaya yönelik güncel, dünya ölçeğinde düşünen ve kurumlarını ülkenin koşullarına uygun yönetebilen yönetici adaylarını yetiştirmeyi amaçlarken, örgün eğitime girme olanağı bulamayan kişilere konaklama işletmeciliği gibi dinamik ve özgün bir çalışma alanında eğitim fırsatı da vermektedir.
Bu bölümde uygulanan eğitim modeli, üniversite çağındaki gençler için olduğu kadar, bir işte çalışıp örgün öğretimi izleme olanağı bulamayanlara, ön lisans diploması olan ve bunu lisans derecesine yükseltmek isteyenlere önemli bir fırsat sunmaktadır.
1.-yıl
GENEL-MUHASEBE-
GENEL-İŞLETME-
İKTİSADA-GİRİŞ-
GENEL-MATEMATİK-
HUKUKA-GİRİŞ-

2.-yıl-
GENEL-TURİZM-BİLGİSİ--
SEYAHAT-ACENTELİĞİ-VE-TUR-OPERATÖRLÜĞÜ-
KONAKLAMA-HİZMETLERİNDE-KALİTE-YÖNETİMİ-
OTEL-İŞLETMELERİNDE-KONAKLAMA-HİZMETLERİ-
OTEL-İŞLETMELERİNDE-DESTEK-HİZMETLERİ-
YİYECEK‐İÇECEK-HİZMETLERİ-

3.-yıl-
İŞ-VE-SOSYAL-GÜVENLİK-HUKUKU-
TURİZM-EKONOMİSİ-
FİNANSAL-YÖNETİM-
PAZARLAMA-YÖNETİMİ-
OTEL-YÖNETİMİ-
YÖNETİM-BİLGİ-SİSTEMLERİ-
YABANCI-DİL-

4.-yıl
İNSAN-KAYNAKLARI-YÖNETİMİ-
MUHASEBE-DENETİMİ-VE-MALİ-ANALİZ-
HİZMET-TASARIMI-
STRATEJİK-YÖNETİM-
GİRİŞİMCİLİK-
KÜLTÜR-VE-KENT-
TÜRK-DİLİ

valla canım sordugun sorunun cevabını bende cok merak ediyorum . ama şu var diğer bölümlerde nasıl örgün ögretimle aynı oluyorsa buda öyledir diye düsünüyorum yani diplomanda anadolu üniverstesi edebiyat yazcak acıkögretim yazmıyor nasılki 4 yıllıklar bitirildiginde isteyen yüksek lisans yapabiliyorsa edebiyattada formasyonla ögretmen olunabilir diye düsünüyorum umarım bilgisi olan birileri vardırda ögrenmiş oluruz işin gercegini..

ben bizzat dersane hocalarıyla bugün bu konuyu konuştum formasyonu tamamladıktan sonra öğretmenlik hakkını kazanabiliyormuşuz..bend eyarın tercihimi yapıyorum hayırlı olsun :)

oo süper bir haber doğruysa....ya ama benimde bi arkadaşım dersanenin rehberlik hocasıyla konuşmuş bu akşam...örgün eğitimle bir olur mu yok öyle bişi falan demiş neyse senin söylediğine inanmak istiyorum :)))

Ben dün bu konuyu bayaa bi araştırdım kızlar.Ben de ekstradan okuyup öğretmenlik yapabilirim diye düşündüm de.Diğer bölümlerden hiçbir farkı yok.Bitirdikten sonra formasyon için tezli ya da tezsiz yüksek lisans yapıp öğretmenlik yapılabiliyor.Ben bu sene sınava girmemiştim bu sene geçti artık seneye sınava girip bu bölümü ya da felsefe bölümünü yazacağım.Bölümü okuyanlar olursa ilerleyen zamanlarda burada paylaşımda bulunsun lütfen..

kafam karıştı diyorlar ki türk dili okuyanlar sadece edebiyatçı olur öğretmen olamaz formasyon alamaz diyorlar ben hala tercihimi yapmadım halkla ilşkileri yazacaktım bu edebiyat kafamı allak bullak etti bilgisi olan varsa cevap versin lütfeen

ben bizzat dersane hocalarıyla bugün bu konuyu konuştum formasyonu tamamladıktan sonra öğretmenlik hakkını kazanabiliyormuşuz..bend eyarın tercihimi yapıyorum hayırlı olsun :)

çiçekbahçesi inşallah yerleşirsin bu bölüme
bu haberin için çok sağol
ozmn bende giricem seneye
çünkü hep hayalimdir tde okumak

opuyorumnanaktan

arkadaşlar kesinleşmiş türk dili edebiyatını ve diğer felsefe ve sosyoloji bölümünü bitirenler öğretmen olabilecek inşallah......internetten bulduğum haberi aynen yazıyorum..... Açık Öğretim Fakültesi bu yıl ilk kez felsefe, sosyoloji ile Türk dili ve edebiyatı bölümlerine öğrenci alacak. ÖSS’de 165 puan alanlara böylece öğretmenlik yolu açılıyor...

Açık Öğretime öğretmenlik şansı

Açık Öğretim mezunlarına öğretmenlik yolu açıldı.Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi bu yıl ilk kez felsefe, sosyoloji ile Türk dili ve edebiyatı bölümlerine öğrenci alacak. ÖSS’de 165 puan alanlara böylece öğretmenlik yolu açılıyor...

ÖSS tercih formlarının teslim süresi yarın sona erecek. Ancak henüz tercih formunu teslim etmemiş binlerce öğrenci bulunuyor. Özellikle de puanı istediği bölüme yetmeyen öğrenciler açıkta kalmamak için Açıköğretim Fakülteleri'ni (AÖF) tercih edip etmemekte kararsız.

ÖRGÜN EĞıTıMDE 300 PUAN

Öğrenciler, özellikle bu sene AÖF bünyesinde açılan felsefe, sosyoloji ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerini mercek altına aldı. Öğrencilerin söz konusu bölümleri örgün eğitimde okumak istemesi halinde 2008 yılı yerleştirme puanlarına göre 300 puanı aşmaları gerekiyor. Açık Öğretimin tercih edilmesi halinde ise 165 puan barajını aşmak yeterli oluyor. Söz konusu bölümleri bitiren öğrencilerin tezsiz yüksek lisans yapmak şartı ve KPSS'yi de kazanmaları halinde öğretmenlik için önlerinde bir engel bulunmuyor.

TERCıH FORMLARI YARIN TESLıM

2009 ÖSS tercihini yapan adayların yarın formlarını teslim etmesi gerekiyor. Adaylar, formları internetten veya başvuru merkezleri aracılığıyla ÖSYM'ye gönderebiliyor. Tercihlerini başvuru merkezleri aracılığıyla yapacak adayların, randevu alması ve bizzat gitmesi gerekiyor. Adaylar, 24 yükseköğretim programını tercih edebilecek. ÖSYM, yerleştirme sonuçlarını ağustosun ortalarına doğru açıklamayı planlıyor.

X