Sokaktan yavru kedi aldim ama???

COLIN

Yetmiyor, sevişmeler yetmiyor.
Kayıtlı Üye
31 Ocak 2013
7.139
44.420
Selam kizlar.
Yaklasik 20 gun once bir sokak kedisi sahiplendik. Isyerimize geliyordu. Bir iki kez yemek verdim. Alisti gitmedi. 10 gun kadar is yerinde kaldi geceleri. Sonra hadi eve goturelim havalar sogudu dedik. Eve getirdik ama tuvalet icin eve alismadi ve ben de bu yuzden ara sira yine is yerine goturmek zorunda kaldim. Orda dukkanin yan tarafinda bir agacin altina yapiyordu hep tuvaletini. Mecbur kalip oraya goturdum. Sonra eve alisti. Hadi rahat ettik derken de 3 gundur kedim cok degisti. Bizden ölumune kaciyor. Bazen biz yururken bile korkup kaciyor. Yatak odasinda gardopun ustune cikip surekli orda duruyor. Gardrop cok yuksek. Tavanla arasinda sadece kedinin sigacagi kadar bir yer var. Neden surekli oraya gidiyor anlamiyorum. Bugun veterinere goturduk. Is dis parazit uygulamasi yapti. Su an deli gibi kasiniyor ve kendini isiriyor. Birazcik kucagima alayim dedim defalarca beni isirdi. Bu da ensesine doktugu parazit damlasi yuzunden mi oldu bilmiyorum. Cok endiselenmeye basladim. Ilk kez kedi sahiplendim. Bu yuzden cok evhamliyim. Bana biraz aydinlatirsaniz sevinirim.

Bizde sahiplenmiştik veterinere götürüp aşılarını falan herşeyi yaptırmıştık. Ama dediğiniz sorunlar olmadı. Kendi alanı var mı evde. Yerini mi yadırgadı anlamadım. Yemek falan yiyor mu

kaşınması normal değil, parazit damlası kaşıntı yapmaz, bişeyden korktuysa sizden kaçabilir zamanla alışır. rahat bırakın nerede kalmak istiyorsa orada takılsın. yakalamaya çalışmayın. Kaşıntısı devam ederse veterinere sorun, hiç denk gelmedim.

Biz bi de parazitleri fln önleyen bi tasma almıştık tasma ne kadar etki etti bilemem ama hiç böyle problem yaşamadk

Ev ortamina alismamaistir.Siz yine dukkanin oralaara birakin yazik kediye ne bilsin ev ortamini.Ilk dogdugundan itibaren evde olsa hadi bakin dicem.

Ic dis parazit boylesi bir kasinma yaptigini hic gormedim kedimde.
Onun disinda kedi uzak duruyorsa rahat birakmak daha iyidir. Kendisi alisir. Belki biri filan vurmus korkmuştur ondan yapiyordur.

Bizde sahiplenmiştik veterinere götürüp aşılarını falan herşeyi yaptırmıştık. Ama dediğiniz sorunlar olmadı. Kendi alanı var mı evde. Yerini mi yadırgadı anlamadım. Yemek falan yiyor mu
Biz de asilarina haftaya baslayacagiz. Birer hafta arayla yapilacagini soyledi veterinerimiz. Aslinda eve de bize de alismis gibiydi. Neredeyse hic kucagimizdan inmiyordu. Ama simdi yanimiza bile yaklasmiyor. Istahi cok acik. Tam bir obur. Veteriner de yemek yiyorsa sikinti yok alisma surecinde dedi ama benim icim hic rahat etmedi.

Merhaba, öncelikle çok güzel bi şey yapmışsınız. Soğuklar tam gelmeden sıcak bi yuvası olmuş yavrucuğun. :)

Ben de çok küçük bi yavru bulmuştum. Kedi kumu alıp, patileriyle eşeleme hareketi yaptırınca hemen anlıyorlar. Tuvalet olayı tekrar sorun olmaz bence.

Kediler yükseklerde oturmaya, uyumaya bayılırlar. Benim kızım da dönem dönem belli yerlere çıkıp oturur. Üstten her yere hakim olma istekleri vardır. :) Şu an biraz hem size hem de eve alışma sürecinde, o nedenle kendine güvenilir alan arayışındadır. Evde ona ait bi alan yaratırsanız çok iyi olur. O evde ona da yer olduğunu anlar böylelikle. Petshoptan olta, top, fare gibi oyuncaklar alıp onunla oynayın. Özellikle oltalara bayılırlar, ama hep onun kazanmasına izin verin. Küsebiliyorlar. :) Günde yarım saat bu şekilde oynatırsanız hem size alışır iyice hem de enerjisini atmış olur.

Veterinerden döndükten sonra kedinizi bir süre yalnız bırakın, çünkü geneli için veterinere gitmek tam bir travma. Biraz kendine gelsin, kendini temizlesin sonra yanına yaklaşın.

Isırma konusu için maalesef danışabileceğiniz son kişiyim, çünkü 4 yaşındaki kedim hala deli gibi ısırıyor. :) Ama yavru halinde alıştırmanız daha iyi olur. Örneğin elinizle ayağınızla oynatmayın, benim gibi hunharca sevmeyin :) kediler kolonyadan nefret eder, ısırdığı zaman kolonyayı bir defalık koklatın sonra şişesini gösterdiğiniz an bile hemen toz olurlar. :)

Ic dis parazit boylesi bir kasinma yaptigini hic gormedim kedimde.
Onun disinda kedi uzak duruyorsa rahat birakmak daha iyidir. Kendisi alisir. Belki biri filan vurmus korkmuştur ondan yapiyordur.
Ciktigi yerden kendisi inene dek karismiyorum. Yemek yiyip tuvalete gidiyor, sonra yine ayni yuksek yere cikiyor. Merak edip internetten biraz aratirayim dedim de, kuduz mikrobu kaparlarsa da ilk asamada issiz ve karanlik yerlere giderlermis ve insanlardan kacarlarmis. Vucut isilari yukselirmis ve bu yuzden de kasinmaya baslarlarmis. Bu da internetten bakip teshis koymak gibi oldu ama tedirgin oldum cidden. Sonucta sokaktan aldim kediyi.

Merhaba, öncelikle çok güzel bi şey yapmışsınız. Soğuklar tam gelmeden sıcak bi yuvası olmuş yavrucuğun. :)

Ben de çok küçük bi yavru bulmuştum. Kedi kumu alıp, patileriyle eşeleme hareketi yaptırınca hemen anlıyorlar. Tuvalet olayı tekrar sorun olmaz bence.

Kediler yükseklerde oturmaya, uyumaya bayılırlar. Benim kızım da dönem dönem belli yerlere çıkıp oturur. Üstten her yere hakim olma istekleri vardır. :) Şu an biraz hem size hem de eve alışma sürecinde, o nedenle kendine güvenilir alan arayışındadır. Evde ona ait bi alan yaratırsanız çok iyi olur. O evde ona da yer olduğunu anlar böylelikle. Petshoptan olta, top, fare gibi oyuncaklar alıp onunla oynayın. Özellikle oltalara bayılırlar, ama hep onun kazanmasına izin verin. Küsebiliyorlar. :) Günde yarım saat bu şekilde oynatırsanız hem size alışır iyice hem de enerjisini atmış olur.

Veterinerden döndükten sonra kedinizi bir süre yalnız bırakın, çünkü geneli için veterinere gitmek tam bir travma. Biraz kendine gelsin, kendini temizlesin sonra yanına yaklaşın.

Isırma konusu için maalesef danışabileceğiniz son kişiyim, çünkü 4 yaşındaki kedim hala deli gibi ısırıyor. :) Ama yavru halinde alıştırmanız daha iyi olur. Örneğin elinizle ayağınızla oynatmayın, benim gibi hunharca sevmeyin :) kediler kolonyadan nefret eder, ısırdığı zaman kolonyayı bir defalık koklatın sonra şişesini gösterdiğiniz an bile hemen toz olurlar. :)
Vallahi kedi boyle uzak durdukca ben aldigima pisman olmaya basladim. Evde mutsuz mu acaba diye dusundum. Veteriner 3-4 aylik dedi. Uzun bir suresini disarda gecirdi ve oraya aliskin. Belki de birdenbire dort duvar arasina girince mutsuz olmustur diyorum. Salonda bir koseye ona minder koydum. Ufak bi topu var bazen oynuyor. Kalemle oynamayi cok seviyor. Bazen kalemi ipe baglayip yakalatmaya calisiyoruz. 3 gun oncesine kadar bunlardan zevk aliyordu. 3 gundur salonda yatmiyor. Koridorda tuvaletin yakininda yatiyor. :KK43:

Ciktigi yerden kendisi inene dek karismiyorum. Yemek yiyip tuvalete gidiyor, sonra yine ayni yuksek yere cikiyor. Merak edip internetten biraz aratirayim dedim de, kuduz mikrobu kaparlarsa da ilk asamada issiz ve karanlik yerlere giderlermis ve insanlardan kacarlarmis. Vucut isilari yukselirmis ve bu yuzden de kasinmaya baslarlarmis. Bu da internetten bakip teshis koymak gibi oldu ama tedirgin oldum cidden. Sonucta sokaktan aldim kediyi.

Belirtiler azicik benziyor gibi ama olmayabilir. Gozunuze batan normalden fazla su tuketimi ve idrara cikma var mi? Ilk belirtilerde bunlarda varmus ve kuduzdan dolayi bisure sonra yutkunamadiklari icin yemek ve su icemezler, sudanda nefret ederler. Sizinki yiyip iciyormuş. 3 gundur boyleymis kuduz olsa 3 gunde bu asamaya gelirdi herhalde

Belirtiler azicik benziyor gibi ama olmayabilir. Gozunuze batan normalden fazla su tuketimi ve idrara cikma var mi? Ilk belirtilerde bunlarda varmus ve kuduzdan dolayi bisure sonra yutkunamadiklari icin yemek ve su icemezler, sudanda nefret ederler. Sizinki yiyip iciyormuş. 3 gundur boyleymis kuduz olsa 3 gunde bu asamaya gelirdi herhalde
Hastaligin baslama ve ilerleme sureci kac gundur bilmiyorum. Suyu normal iciyor. Cisini gunde 3- 4 defa yapiyor. Agzinda bir yara var. Ben farketmemistim onceden ama esim ilk gunden beri oldugunu soyledi. Veteriner bakti bugun. Isirilmis olabilir disardayken ama onemli birsey degil, biraz batikar surun bir kac gin gecer dedi. Bilemiyorum isirilmissa kuduz mikrobu kapmis da olabilir degil mi?

Kedilerde çok kuduza rastlanmaz aslında ama öyle bir şey olsa bile veteriner söylerdi herhalde. Belki sokakta başına bi şey gelmiştir, o yüzden bu kadar uzak duruyordur. Bizimki çok korkak mesela, en ufak sesten korkar. Mazgal gibi bi yerden bulup çıkarmıştım, büyük ihtimalle bi travma yaşadı diye düşünüyoruz. Sizinki de öyle olabilir. Ama kediler hastalandıkları zaman da saklanırlar, sahiplerini yanlarına yaklaştırmazlar. Ateşi olup olmadığını kulaklarından anlayabilirsiniz, kulakları aşırı sıcaksa ateşi var denektir. Veterinerde detaylı bir kontrol yaptırırsanız iyi olur sanırım.

Bir de dediğiniz gibi bazı kediler dışarıya çok alışkındır, eve hemen alışamazlar. Onun için de karşılıklı biraz zamana ihtiyacınız var. :)

Hastaligin baslama ve ilerleme sureci kac gundur bilmiyorum. Suyu normal iciyor. Cisini gunde 3- 4 defa yapiyor. Agzinda bir yara var. Ben farketmemistim onceden ama esim ilk gunden beri oldugunu soyledi. Veteriner bakti bugun. Isirilmis olabilir disardayken ama onemli birsey degil, biraz batikar surun bir kac gin gecer dedi. Bilemiyorum isirilmissa kuduz mikrobu kapmis da olabilir degil mi?

10 gun icinde ölüyor kuduz kedi. Sadece huysuz ve kasiniyor diye kuduz diyemeyiz bence tekrar bir hekime goturun siz mumkunse.

Kedilerde çok kuduza rastlanmaz aslında ama öyle bir şey olsa bile veteriner söylerdi herhalde. Belki sokakta başına bi şey gelmiştir, o yüzden bu kadar uzak duruyordur. Bizimki çok korkak mesela, en ufak sesten korkar. Mazgal gibi bi yerden bulup çıkarmıştım, büyük ihtimalle bi travma yaşadı diye düşünüyoruz. Sizinki de öyle olabilir. Ama kediler hastalandıkları zaman da saklanırlar, sahiplerini yanlarına yaklaştırmazlar. Ateşi olup olmadığını kulaklarından anlayabilirsiniz, kulakları aşırı sıcaksa ateşi var denektir. Veterinerde detaylı bir kontrol yaptırırsanız iyi olur sanırım.

Bir de dediğiniz gibi bazı kediler dışarıya çok alışkındır, eve hemen alışamazlar. Onun için de karşılıklı biraz zamana ihtiyacınız var. :)
Veteriner atesine bakti. Normal dedi. Ben şu yüzden tedirgin oldum aslinda. Bize cok aliskindi kedi. Surekli kucagimizdaydi ve surekli bizle oynardi. Birimizin kucagindan inip digerine giderdi. Ne olduysa 3 gun icinde oldu. Ben de buna anlam veremedim. Bakalim durum kotuye giserse tekrardan veterine gotureyim en iyisi. Cok tesekkur ederim.

Veteriner atesine bakti. Normal dedi. Ben su yizden tedirgin oldum aslinda. Bize cok aliskindi kedi. Surekli kucagimizdaydi ve durekli bizle oynardi. Birimizin kucagindan inip digerine giderdi. Ne olduysa 3 gun icinde oldu. Ben de buna anlam veremedim. Bakalim durum kotuye giserse tekrardan veterine gotureyim en iyisi. Cok tesekkur ederim.

Rica ederim. Kediler biraz değişik canlılar. Dönem dönem davranışları değişebiliyor. :) Biraz sabırla oyun oynatın ama çok da sıkmayın. Baktınız olmuyor, tekrar veterinere götürürsünüz.

Kuduz olduğunu sanmıyorum ülkemizde yıllardır kuduz vakkası gözükmüyor ki kedilerde kuduz da oldukça nadir rastlanılan bir durumdur. Biraz alışma süresi tanıyın bırakın nerde isterse orda kalsın zamanla size ve eve alışacaktır. Sahiplendiğim en son yavru 2 hafta hiç yanımıza gelmemişti sürekli kaçar saklanırdı şimdi birlikte uyuyoruz. Kediler hastalıklarını tolere ederler yeme içmesinde sıkıntı yoksa paniklemeyin belki bişeyden korkmuştur kendinize ve ona zaman tanıyın. Soğuklar tam başlamadan ona yuvanızı açmanızda çok güzel kedi dostluğu paha biçilemez güzellikte bir duygu.

Kuduz değildir hiç sanmıyorum. Ben de sokaktan sahiplenmiştim kedimi, ozaman bebekti. Simdi 3,5 yaşında.
Biraz kendi haline bırakın. Baska bir rahatsızlığı da olabilir. Durgun olurlar hastayken.
Istahi yerindeyse ve ishal degilse cok müdahale etmeyin. Oyuna zorlamayın.
Bir de dışardan çimen toplayıp yedirin.

X