Sorun bendemi eşimde mi?

Genotip fenotip falan anlatmak isterdim ama nafile bir çaba olacak maalesef. :olamaz:
Hıı evet benzemiyorsunuz diye ortak genler, taşıyıcısı olduğunuz hastalıklar falan hep silinecek. İki taşıyıcı gen bir araya gelince şapkadan tavşan çıkmıyor maalesef. :deli:
Kapalı devre desen... O da nafile değil mi ?😑

Evliliğiniz başdan sona yanlış. Hastalıklı düşünceleriniz var. Evlerden uzak olsun. Tek haklı olduğunuz kısım kimseye hizmet etmek zorunda değilsiniz.

Kapalı devre desen... O da nafile değil mi ?😑
Kadın hala eşimin babası akraba değil diyor. :olamaz: Bir de akraba olsaydı da biraz daha cümbüşü görseydiniz.
Bir ebeveynin kardeş olması zaten yeterince riske yol açıyor. Benzemiyoruz, o halde akraba değiliz gibi bir bakış açısı var. Hayretler içindeyim. :110:

Genotip fenotip falan anlatmak isterdim ama nafile bir çaba olacak maalesef. :olamaz:
Hıı evet benzemiyorsunuz diye ortak genler, taşıyıcısı olduğunuz hastalıklar falan hep silinecek. İki taşıyıcı gen bir araya gelince şapkadan tavşan çıkmıyor maalesef. :deli:
Tam 4 evlatlarını kaybeden bir akraba çift var. Birkaç sene önce oğlunu evlendirmek için kız arıyordu ve ilk başvuru yeri oğlunun kuzenleri oldu. Neyseki oğlu istemedi de yabancı kız bulmak zorunda kaldı. Yine bir akrabam (ki kendisi benimle yaşıt) kuzeniyle evlendirildi. Kız 4 doğum yaptı, 3 tanesi vefat etti. Bir tek büyük kızı hayatta kaldı. 2 tanesi doğumdan birkaç ay sonra bir tanesi de 1 yaşını doldurduktan sonra öldü. Ve bu kız yine hamile! Kocasının ailesinde bir hastalık var. Kız da kuzeni olunca çekinik genlerin birbiriyle karşılaşması sonucu sürekli aynı şey oluyor ama asla bunu kabullenmiyorlar. Onlara sorsan "Allahın işi". Maalesef olan acılar içinde ölen çocuklara oluyor.

Ha doğru akrabamiz olmayan biriyle evlenince %100 sağlıklı çocuklar dünyaya getiriyoruz çünkü haklısın çocuğum sağlıklımı sağlıksizmi dünyaya gelecek bunu sadece allah bilir okuyan insan olunca okumayani karalamak cahil görmek ne kadar da kolayiniza geliyo bakalim senin cocuklarin sağlıklı olacakmi

Tam 4 evlatlarını kaybeden bir akraba çift var. Birkaç sene önce oğlunu evlendirmek için kız arıyordu ve ilk başvuru yeri oğlunun kuzenleri oldu. Neyseki oğlu istemedi de yabancı kız bulmak zorunda kaldı. Yine bir akrabam (ki kendisi benimle yaşıt) kuzeniyle evlendirildi. Kız 4 doğum yaptı, 3 tanesi vefat etti. Bir tek büyük kızı hayatta kaldı. 2 tanesi doğumdan birkaç ay sonra bir tanesi de 1 yaşını doldurduktan sonra öldü. Ve bu kız yine hamile! Kocasının ailesinde bir hastalık var. Kız da kuzeni olunca çekinik genlerin birbiriyle karşılaşması sonucu sürekli aynı şey oluyor ama asla bunu kabullenmiyorlar. Onlara sorsan "Allahın işi". Maalesef olan acılar içinde ölen çocuklara oluyor.
Maalesef ki öyle. :KK43: Görüşmüyorduk, kardeş gibi büyümedik diye avutuyorlar kendilerini.
Ya arkadaş, akrabalık kanla olur, duygusal bağ başka bir şey. Ha bire onu ortaya sürüp duruyorlar. Sen kuzenini kardeş olarak görmüyorsun diye aranızdaki akrabalık bağı silinmiyor. :olamaz:
Benim bir yakınım da yıllarca Akdeniz anemisinden çekti, çekiyor. Annesi ve babası akraba ve taşıyıcı diye her ay çocuk kan almak zorunda kalıyordu.

Ha doğru akrabamiz olmayan biriyle evlenince %100 sağlıklı çocuklar dünyaya getiriyoruz çünkü haklısın çocuğum sağlıklımı sağlıksizmi dünyaya gelecek bunu sadece allah bilir okuyan insan olunca okumayani karalamak cahil görmek ne kadar da kolayiniza geliyo bakalim senin cocuklarin sağlıklı olacakmi
Benim çocuklarıma dil uzatmak haddine değil bu bir.
İkincisi bile bile lades diye bir şey vardır. İki akrabanın benzer hastalıkların taşıyıcısı ya da doğrudan hastası olma ihtimali yüksektir. Mesela bizim ailede genetik kalp hastalığı var. Eğer ki benim çocuğumla kardeşimin çocuğu evlenirse ve çocuk yaparlarsa çocuğun hasta doğma ihtimali yükseliyor. Ama bir başka yabancıyla evlenirler ve ürerlerse, karşı tarafın genlerinde benzer bir hastalık yoksa çocuğun sağlıklı doğma ihtimali artar.
Siz ise en beter ihtimali göze alıyorsunuz, olan tam olarak bu, maalesef. :KK43:

İhtimali çok arttıyor bu bir gerçek.
Normal doğma olasılığı oldukça düşük. Büyük hasar almasa dahi astım gibi ömür boyu hayat kalitesini düşürecek hastalıklara sahip olma olasılığı da oldukça yüksek

Karadeniz, iç anadolu, doğu ve güneydoğuda akraba evlilikleri hala tüm hızıyla devam ediyor. Bu kadar şaşırmayın artık ya. Herkes trakyalı egeli değil ki
Rizeliyim bundan 50 yil önce normalmiş ve eşim bu yuzden gece körü tedavisi yok şu anda tanıdiklarda böyle evlilik olursa kınıyoruz var diye normal karşılamicaz karşilamicam 🤷🏼‍♀️

Rizeliyim bundan 50 yil önce normalmiş ve eşim bu yuzden gece körü tedavisi yok şu anda tanıdiklarda böyle evlilik olursa kınıyoruz var diye normal karşılamicaz karşilamicam 🤷🏼‍♀️
Benim kayınvalidem mesela bu nedenle kardeşinin çocuğunu emzirmiş. İleride böyle bir beklenti olmasın diye. İlkokul mezunu kadın fark edip aklınca çözüm buluyor. Şu zamanda doğup hala babası akrabam değil diyen kafalar var

Ben bundan 1 sene önce kuzenimle evlendim ve birbirimizi cok severek evlendik nisanlilik dönemimiz güzeldi fakat hersey evlendikten sonra başladı eşimin ailesiyle altli üstü oturuyoruz ve bundan dolayi cok mutsuzum ayri bi yerde oturmak istiyorum ama maddi durumumuz hic iyi degil esimin babasi biz evlendikten 17 gun sonra kanserden dolayi vefat etti hersey ondan sonra basladi o gece atesi vardi sabah ise ambulansla hastaneye kaldirilmis ve ben o sirada uyuyodum ve hic duymadim hatta kendi babam beni arayinca uyandim ve ögrendim kaynanam bana inmedim diye soylenmis esimi doldurmuş sanki bilerek inmemisim gibi zaten yeni gelinsin gece gec uyuyosun ve bende uykuya düşkün birisiyim her fırsatta bunu yüzüme vuruyordu bende bazen sinirleniyodum hatta agliyodum sanki ölümünden beni sorumlu tuttulular esime beni şikayet ettikten sonra bidaha asla kaynanami sevmedim kendisine olan bütün sevgim bitirdi esim beni savundu fakat annesini ikna etmeye yetmiyodu tabi annesine cok düşkünde biridir esim kendisini büyütürken cok zorluklar cektigi icin eski zmanda hangi kadin oyle degildi ki neyse işte beraber yaşadığımız icin sorunlar bitmiyodu ben hem kendi evimin hemde kaynanamin evinin temizligini yapmak zorundaydim yapmazsam esime soyler diye çekiniyodum ve tabi cok mutsuzdum bu durumdan ev tam 6 odali koridor tuvalet banyoda var benim evimde cok büyük hem orayi hem orayi yap cok yoruluyodum gorumcemde var 17 yasina oda yardim ediyodu ama is yapmasini pek bilmiyodu bazen yapar bazen yapmazdi kaynanam zaten aksama kadar telefon elinde otururdu ben ayrilmak istiyodum esime anlattim durumu böyle böyle ben yoruluyorum ama kardesin telefonla ugrasiyo iki evin iside bana kaliyo diye bide iki tane yasli vardi evde esimin nenesi dedesi onlarda herseye karisirlardi yemek yapmama bulasik yikamama bilmem ne onlardan da bıkmıştım neyse zaman gecti biz artık ayri yiyip iciyoruz su anda hamileyim 13 haftalik kaynanam bize gelip gidiyor bazen yemege kahvaltiya fln ama hic bi ise eline sürmez ben gittigimde yardim ederim kendisine bazen ama kendi asla cok tembel bi insan anca suslenmeyi bilir daha anlatacak cok seyim var ama buraya sigmaz roman olur benim sizle paylaşmak istedigim esimle ilgili ben esimi cok seviyorum ama annesine ve kardesine cok bagli olmasi canımı sıkıyor kiskaniyorum bazen neden bana da bu kadar bagli degil diye annesine gülüm yavrum fln diyo oda ogluna aşkım bebegim bilmem ne bu sekilde hitap ediyolar bana da güzel kelimeler soyluyo ama annesine soylemesini istemiyorum ondan uzaklassin yalnızca beni sevsin ilgi göstersin istiyorum ama ne yapsam olmuyo annesini kendisine kotuluyorum bazen ama hic bi ise yaramiyor yine ayni annesi bi ara bazi hatalar yapti o ara cok uzaklasti kendinden ama su an yine aralari iyi ne yapsam da esimi kendime baglasam diye düşünüyorum beni de cok seviyo biliyorum ama annesine oyle davraniyo diye uzaklastim artik kendisinden ilgiyi kesmek istiyorum ne yaparsa yapsın diyorum ama icimdeki sevgi yinede engel oluyo cok mutsuzum gerçekten yaşadığım hayattan ne yapmam lazim bana bi akil verin nolur🥺
Benim kuzenimde kuzeniyle evlendi. Hadi tanıyor sandığınız insanlar kötü çıkabiliyor evlenince de teyzeniz kuzeninizi de tanımamanız imkansız yani. Onların karakterini az çok biliyor olmanız lazım aynı çatı altında kalmayı bile kabul etmişsiniz.. Her şeyi bilerek kabul etmişsiniz onların davranışları yanlış ama klasik kaynana klasik ana kuzusu türk erkeği işte. Siz bunu bile bile evlendiğiniz için ben sorunu sizde buluyorum açıkçası. Aynı şeyi kuzenime de söyledim evlendikten sonra söyleniyordu bende hiç şikayet etme evlenmeden öncede sana karşı böyle davranıyorlardı evlenmeden öncede teyzenin ev işlerini temizliğini sen yapıyordum evlenmeden öncede eşin hödüktü diye :KK70:

Bu sey değil mi ya benim kp im asla akra evliliğinden olduğunu düşünmuyor oğlunu kör edecek hastalığın sebebini dinen okeyse okey çünku onun icin ama tek sebebi bu kocamda gayet sağlikli doğmuş ama simdi her dr kör olacaksın diyor buyrun evlenin doğurup durun akrabalarindan bebekler

Bu sey değil mi ya benim kp im asla akra evliliğinden olduğunu düşünmuyor oğlunu kör edecek hastalığın sebebini dinen okeyse okey çünku onun icin ama tek sebebi bu kocamda gayet sağlikli doğmuş ama simdi her dr kör olacaksın diyor buyrun evlenin doğurup durun akrabalarindan bebekler
Of acayip sinir oldum Bibi ya. :KK43:
Hala kabul etmiyormuş bir de. Olacak iş değil ya. :olamaz:

Kesinlikle 👍 ayrıca adres vermek ne alaka bende vereyim trakyalılara o zman 😡

kafanızın almadığı ne biliyor musunuz akrabalık bağı olmayanlarda bile bu hastalık riskleri varken akraba olanlarda hasta olmaması olasılığı aşırı düşük ayrıca bakınız akraba diyorum hatta kız halaya oğlan dayıya çeker diye de laf vardır o çektiiğiniz halanızın doğurduğuyla evlisiniz
,yabancıyla evlenince sorun yaşamıyor musunuz sanki diyen de olmuş sanki sorun konu buymuş gibi. akraba ne gen ne genetik ne en ufak bilginiz yok

İşte sıkıntı burda bende biliyorum tabiki sevecekler ama insan annesine o sekilde hitap edermi yada anne ogluna sıkıntı burda basliyo ya resmen sanki ogluna esiymis gibi davraniyo bazen dudak kenarindan öpmeler güzel olmusmuyum su yakismi sanki cilve yapar gibi konusmalar anne ogul ilişkisi bu sekilde olmaz resmen duygusal bi ensest iliski yasiyolar gözümün önünde siz olsaniz naparsiniz esinizi kiskanmazmisiniz

Dedi babasının yeğeniyle evlenen kadın 🙄

Ambulanstan haberiniz olmaması inandırıcı değil. Eşiniz evde değil miydi, uyandırmadı mı sizi? Babanıza bile haber ulaşmışken babanıza sıra gelene kadar kimse aramadı mı sizi, kimse tıklatmadı mı kapıyı?

Halanızın evini temizlemezseniz olay çıkaracak adamın sevilecek neyi olabilir?
Hem kuzenle hem görücü usulü hem de severek evlilik diye bir şey olamaz. Aileler aynı kafada olduğu için uygun görmüşler, siz de 3 ay telefonda cilveleşmeyi sevgi sanmışsınız.
Sizden başka herkes böyle bir evlilik yaşayacağınızın farkındaydı, böyle bir evlilik yaşayın diye kuzeninizle evlendirdiler zaten sizi.
Ama siz hala farkında değilsiniz ki yaptığınız evliliği savunuyorsunuz, eşinizle annesinin arası bozulsa mutlu olacağınızı sanıyorsunuz.

Kesinlikle 👍 ayrıca adres vermek ne alaka bende vereyim trakyalılara o zman 😡
Yahu amma büyüttünüz, bahsettiğim iki bölgede kardeş torunlarının çocuklarını bile evlendirmezler kolay kolay hele göçmenseler. Diğer 4 bölgede konu sahibinin zihniyetiyle yapılan evlilik sayısı çok çok yüksek. Var oluyor olacak, siz linç etseniz de olacak, şaşırmak linçlemek faydasız, ben daha isteme faslı olmadan önce uyardım böyle insanları "allah bilir cevabı aldım. Malzeme bu bölge bu ben yazmasam kimse bilmeyecek mi . Ayrıca konunun da akrabalıkla hiç ilgisi yok. Şüphesi doğru veya değil, konu sahibi çılgınlar gibi kıskanıyor ana oğulu.

akrabayla evlenen 3-5 aile görüp tüm memlekete mal ediyorlar neymiş urfada görmüşmüş doğuda güneydoğuda çokmuş normalmiş miş miş de miş miş ...ben uzayda yaşıyorum sanki valla etrafıma herkes ayıplıyor erkek mi kalmadı kadın mı kalmadı da akrabasıyla evlenir insan...

Çok üzücü gerçekten ama 50 yıl öncesi bitmedi maalesef, bazı aileler bu işten kendini sıyırmış olsa da hala devam ediyor.

akrabayla evlenen 3-5 aile görüp tüm memlekete mal ediyorlar neymiş urfada görmüşmüş doğuda güneydoğuda çokmuş normalmiş miş miş de miş miş ...ben uzayda yaşıyorum sanki valla etrafıma herkes ayıplıyor erkek mi kalmadı kadın mı kalmadı da akrabasıyla evlenir insan...
6 yıl bölgede yaşadım gördüğüm 3 5 aile falan da değildi. Kendinizi kandırmayın. Bu hala acınası bir gerçek

X