Sperm morfolojisi kötü tek çözüm tüp bebek mi bilgisi olan arkadaşlar??

minesin

Üye
Kayıtlı Üye
23 Ekim 2023
206
58
Arkadaşlar benim biri 10. diğer 8. Haftada 2 kez kürtajım var kalp durmasından kaynaklı.
Pıhtılaşma çıktı ikincisi kan sulandırıcıya rağmen yaşamadı.
Eşim sperm testi verdi sayısı ve hareketliliği iyi ama morfoloji %1 sağlıklı sperm sayısı çok az çıktı. Tip 1 varikoseli varmış ayrıca. Ama doktor diyor ki ameliyat olsada morfoloji yüzde yüz düzelmeyebiliyor yani şuan için ona gerek yok dedi.
Şimdi merak ettiğim konu şu, üroloji doktoru diyor ki sperm sağlıksız ise zaten yumurtayı dölleyemez. Evet bakıldığında mantıklı. Ama bazı doktorlar da diyorki sperm sağlıksız olduğu için bebek yaşamıyor. Sağlıksız sperm dölleyemiyorsa bebek nasıl buna bağlı ölebiliyor?
Bunun doğrusu nedir çok kafam karıştı tek çözüm tüp bebek ile sağlıklı spermin seçilmesi midir sizce?
Deneyimi olan arkadaşlar yorum yaparlarsa çok sevinirim ona göre bir karar vermemiz lazım çünkü🙏🏻🙏🏻

Arkadaşlar benim biri 10. diğer 8. Haftada 2 kez kürtajım var kalp durmasından kaynaklı.
Eşim sperm testi verdi sayısı ve hareketliliği iyi ama morfoloji %1 sağlıklı sperm sayısı çok az çıktı. Tip 1 varikoseli varmış ayrıca. Ama doktor diyor ki ameliyat olsada morfoloji yüzde yüz düzelmeyebiliyor yani şuan için ona gerek yok dedi.
Şimdi merak ettiğim konu şu, üroloji doktoru diyor ki sperm sağlıksız ise zaten yumurtayı dölleyemez. Evet bakıldığında mantıklı. Ama bazı doktorlar da diyorki sperm sağlıksız olduğu için bebek yaşamıyor. Sağlıksız sperm dölleyemiyorsa bebek nasıl buna bağlı ölebiliyor?
Bunun doğrusu nedir çok kafam karıştı tek çözüm tüp bebek ile sağlıklı spermin seçilmesi midir sizce?
Deneyimi olan arkadaşlar yorum yaparlarsa çok sevinirim ona göre bir karar vermemiz lazım çünkü🙏🏻🙏🏻
Merhaba, sperm sayısı iyiyse morfolojiye çok takılmıyorlar. Ürologlar değil tüp bebek uzmanlarının görüşleri daha iyimser ve daha gerçekçi. Sonuçta spermiyogramda 100 spermi inceliyorlar ve laboratuvara göre çok değişiyor. Milyonlarca sperm varsa 100 spermde 1 iyi sperm gebe kalmanıza yetiyor, benim doktorum öyle demişti. Çocuğu olan erkeklerin sperm değerlerine bakarsak yarısından fazlası bu şekilde çıkar demişti. Bizim değerlerimiz iyi olsa da sonuç olarak 1 yılın sonunda sebepsiz infertilite tanısı aldık ve birçok doktor spermin doğal gebelik için yeterli olduğunu söylemişti.

Merhaba, sperm sayısı iyiyse morfolojiye çok takılmıyorlar. Ürologlar değil tüp bebek uzmanlarının görüşleri daha iyimser ve daha gerçekçi. Sonuçta spermiyogramda 100 spermi inceliyorlar ve laboratuvara göre çok değişiyor. Milyonlarca sperm varsa 100 spermde 1 iyi sperm gebe kalmanıza yetiyor, benim doktorum öyle demişti. Çocuğu olan erkeklerin sperm değerlerine bakarsak yarısından fazlası bu şekilde çıkar demişti. Bizim değerlerimiz iyi olsa da sonuç olarak 1 yılın sonunda sebepsiz infertilite tanısı aldık ve birçok doktor spermin doğal gebelik için yeterli olduğunu söylemişti.
Peki bu sağlıksız sperm dölleyemez muhabbetiyle alakalı bir şey söylendi mi size? Hem diyorlar ki sağlıksızsa yumurtayı dölleyemez, hem de sperm sağlıksızdır o yuzden düşmüştür diyorlar benim kafamı karıştıran asıl nokta o

Merhaba canım. Varijosel için birşey diyemem ama morfoloji benim eşimde de %1. Birde ileri hızlı sperm sayısı 0 dı. Öncelikle şöyle söyliyim morfoloji sperm sağlığı değil de şekil bozukluğu. Normalinde %4 olmalı en az. Bunun için birçok vitamin var doğal beslenme yöntemleri de var. Bence direk tüp bebek denmesi kötü bir yaklaşım. Ama dediğim gibi varikosel için bir bilgim yok. Ama sorun sadece morfoloji ise. Bizde de aynı durum vardı 4 ay kadar eşim de bende vitamin kullandık ve düzenli beslendik eşim o süreçte sigarayı bırakamadı ama çok çok azalttı. Yumurtlama günlerini de takip ettik sonunda çok şükür gebeliği elde ettik. Benim de ilk evlendiğimizde bir düşüğüm olmuştu. Sonrasında düzeldi. Biz 2 doktora gittik 2 si de bu ilacılara devam etmemizi 3 ay sonra eşimin birdha test vermesini istedi. Sonunda güzel haberi aldık şükür. Sende bence hemen ümitsizlenme. Başka doktorlara da görün

Merhaba canım. Varijosel için birşey diyemem ama morfoloji benim eşimde de %1. Birde ileri hızlı sperm sayısı 0 dı. Öncelikle şöyle söyliyim morfoloji sperm sağlığı değil de şekil bozukluğu. Normalinde %4 olmalı en az. Bunun için birçok vitamin var doğal beslenme yöntemleri de var. Bence direk tüp bebek denmesi kötü bir yaklaşım. Ama dediğim gibi varikosel için bir bilgim yok. Ama sorun sadece morfoloji ise. Bizde de aynı durum vardı 4 ay kadar eşim de bende vitamin kullandık ve düzenli beslendik eşim o süreçte sigarayı bırakamadı ama çok çok azalttı. Yumurtlama günlerini de takip ettik sonunda çok şükür gebeliği elde ettik. Benim de ilk evlendiğimizde bir düşüğüm olmuştu. Sonrasında düzeldi. Biz 2 doktora gittik 2 si de bu ilacılara devam etmemizi 3 ay sonra eşimin birdha test vermesini istedi. Sonunda güzel haberi aldık şükür. Sende bence hemen ümitsizlenme. Başka doktorlara da görün
Varikosel zaten çok ilerlememiş sayısı falan iyi dedi bize de ama doktor öyle vitaminmiş ilaçmış pek bi tavsiyede bulunmadı sadece sigarayı bıraksın dedi belki de doktor beni tatmin etmediği için biraz stres yaptım. Şimdi tekrar sağlıksız bir sperm yumurtayı döller de yine bebeği kaybedersem korkusu sardı beni.

Merhaba bende iyi sperm sayısı iyi ileri hareket fakat %1 morfoloji ile 2 bucuk senede çok şükür gebelik elde ettim. Öncesinde kimyasal bile yaşamadım olucağına dair inancım çok düşüktü bahçecide bület erol ile görüştük ve onun verdiği takviyelerden sonra birde aktardan karışım almıştık onlardan sonra gebe kaldım. Bizde de birinci derece varikosel vardı fakat ameliyat gerektirmiyordu. Panel ele gelmiyordu sadece ultrasonda görünüyordu bülent bey ele gelmeyen varikosel varikosel var diyemeyiz demişti

Bülent bey bize hemen tüp bebek demedi sağlıklı beslen bu ilaçları kullan demişti sizin bebeğiz olur tüp e gerek yok demişti iki kere kontrole gittik ikisinde de morfoloji düzelmemişti fakat sanırım spermin sağlığı düzeldiği için hamile Kalabildim

Sağlıksız gebelik olunca vücut onu dışarı atmaya çalışıyor Zaten bu yüzden yaşamıyor doktorunuz haklı zaten aslında bakarsak sağlıklı kaliteli sperm ve yumurta birleşirse bu mümkün aksi takdirde hertürlü böyle şeylerle karşılaşırız ama herşey allahtan ol der olur bitane yumurta bitane sperm bile olsa bazen çok sağlıklı döllenen embriyo da elde edilebilir

[/QUOT
benim eşimin değeri yüzde bir bile değildi sıfırdı vitaminlerle faln yüzde 1 ulaştırdık şükür doktorum düzele bilir dedi varikoseliyle ilgili sordum hani duzlemiyenler varmış düzelse bile geri değer düşe biliyormuş daha genç olduğunuz için bunu düzeltme şansınizz var dedi benim eşimin sperm ileri hareketlilik seviyeside olduğundan düşüktü %12 den 14 yukseltik ve dediğin gibi doktorum da dedi sperm dolese bile ölü gebelikler yani sağlıksız gebelikler oluşur ve rahimde onu atar dedi benimde bir gebeligim oldu kürtajla aldirdik birde kimyasal yaşadık bekliyoruz simdi

Varikosel zaten çok ilerlememiş sayısı falan iyi dedi bize de ama doktor öyle vitaminmiş ilaçmış pek bi tavsiyede bulunmadı sadece sigarayı bıraksın dedi belki de doktor beni tatmin etmediği için biraz stres yaptım. Şimdi tekrar sağlıksız bir sperm yumurtayı döller de yine bebeği kaybedersem korkusu sardı beni.
Şöyle düşün öncelikle morfoloji sperm sağlığı değil tamamen şekil bozukluğu ama tabiki bu yumurtayı dölledikten sonra sağlık sorunları oluşturduğu için düşük oluyor. Ama sonuç olarak senin yapman gereken sağlıklı sperm sayısını arttırmak unutma sadece 1 sağlıklı sperm ve yumurta gerekli. Bu sağlık konusunu da ençok stres sigara alkol ve beslenmemiz etkiliyor tabiki. Kaç yıldır evlisin yada kaç yaşındasın bilmiyorum ama hayatını düzene sokup vitaminle destelediğin sürece çözülmeyecek bir sorun değil. Benim eşimin yaşı biraz ileride ve bende amh düşük olduğu için bize 6 ay deneyin sonra ne yapacağımıza bakarız demişlerdi çok şükür çözüldü. Bence daha içine sinecek bir doktor bul ve tekrar görüş. Biz eşimde bende pharma supra life kullanmıştık. Bunu da mutlaka doktoruna sor eğer uygun görürse tavsiye de eder zaten

Peki bu sağlıksız sperm dölleyemez muhabbetiyle alakalı bir şey söylendi mi size? Hem diyorlar ki sağlıksızsa yumurtayı dölleyemez, hem de sperm sağlıksızdır o yuzden düşmüştür diyorlar benim kafamı karıştıran asıl nokta o
Sağlıklı bir şeyi vücudunuzda tutarsınız, düşüğün nedeni çoğunlukla fetüsteki genetik anomalilerdir. Fakat bunu kesin olarak belirtemez ki doktorlar, bilemezler çünkü. Diyorlar dediğiniz doktorunuz mu böyle söyledi?

Sağlıklı bir şeyi vücudunuzda tutarsınız, düşüğün nedeni çoğunlukla fetüsteki genetik anomalilerdir. Fakat bunu kesin olarak belirtemez ki doktorlar, bilemezler çünkü. Diyorlar dediğiniz doktorunuz mu böyle söyledi?
Evet üroloji doktoru bu şekilde çelişkili konuştu haliyle kafam çok karıştı

Yorumlarda cevap arayan arkadaşlar varsa eğer, az önce dayanamadım çalıştığım yerdeki bir tüp bebek kadın doğum uzmanından görüş aldım. Sağlıksız sperm yumurtayı dölleyemez, bebeğin kalbinin durmasının sebebi farklı sebeplerdendir dedi. Bebekteki kromozom anomalisidir dedi. Velhasıl kelam sperm sayısı ve hareketliliği iyi morfolojiye çok takılma bu test benim için güzel dedi. Düzenli beslenme ve sigarayı bırakarak sağlıklı bir gebelik elde edebilirsin dedi. Keza burda arkadaşlar da yukarda benzer şeyler yazmışlar. Ama illa da sperm kaynaklı bir sorun vardır diye endişeliysen sperm dnası ile alakalı bir test varmış özellikli yerlerde yapılıyormuş onu yaptırabilirsin dedi. Benim tekrarlayan kayıplarım için önerileri oldu ben tüm kan ve genetik testleri yaptırmıştım sadece rahim filmi de görelim dedi pazartesi günü gidip onu çektireceğim inşallah. Biraz olsun kafamdaki soru işaretleri gitti içim rahatladı, cevap arayıp buraya gelen arkadaşlara da fikir olur belki yaşadığım bu durum 🙏🏻

Benim de eşimde varikosel var morfoloji 1. Tüp bebek ile gebe kaldım . Kalbi durdu kürtaj oldum . Doktor sperme bağladı bunu . Döeekki
Döllensede sperm kalitesi bozuksa düşüğüne sebeb oluyormuş . Bize doktorumuzun önerisi . Varikosel olmayan sağ tarafından sağlıklı sperm alıp onunla tüp bebek yapalım diye söyledi . Ama ben dinlemedim şuan yine tüp bebek yaptım dondurduk 1 ay sonra transfer olucam inşaşlah düşük yaşamam :KK43:

Benim de eşimde varikosel var morfoloji 1. Tüp bebek ile gebe kaldım . Kalbi durdu kürtaj oldum . Doktor sperme bağladı bunu . Döeekki
Döllensede sperm kalitesi bozuksa düşüğüne sebeb oluyormuş . Bize doktorumuzun önerisi . Varikosel olmayan sağ tarafından sağlıklı sperm alıp onunla tüp bebek yapalım diye söyledi . Ama ben dinlemedim şuan yine tüp bebek yaptım dondurduk 1 ay sonra transfer olucam inşaşlah düşük yaşamam :KK43:
İnşallah ama neden riske attınız tüp bebek bir de maddi manevi yıpratıyor insanı daha yorucu bir süreç

Merhaba benim eşimdede varikosel var sperm ayısı iyi ama motfoloji Ve ileri hareket kötü doktor kesnlikle ameliyat olması gerek dedi ne yapsak bilemiyorum korkuyorum 2 yıldır evliyim hix gebelik elde edemedm

Düşüğün altında bir çok neden var çünkü. Bende düşük yaptım 7. Haftada doktor bana kromozom sayısıyla ilgili bozukluk olabilir, engelli olabilir yada kalbi ile ilgili problemden kaynaklıdır dedi. Kromozom sayısı deyince zaten apayrı bir durum olarak incelenmesi lazım. Örnek vereyim düşük yapan biri genetik inceleme yaptırmış turner sendromu olduğunu öğrenmiş. Sperm ve yumurta sağlıklı olsa bile döllenme esnasında kromozomlar yanlış dağılabiliyor. Vücudun bunu algılayıp imha etmesi bence çok güzel bir mekanizma. Bazen çok üzülüyorum şuan 3.5 aylık olacaktı neredeyse ama olumlu yönlerini görmek lazım. Umarım sağlıklı bir evlada kavuşursunuz

İnşallah ama neden riske attınız tüp bebek bir de maddi manevi yıpratıyor insanı daha yorucu bir süreç

Merhaba benim eşimdede varikosel var sperm ayısı iyi ama motfoloji Ve ileri hareket kötü doktor kesnlikle ameliyat olması gerek dedi ne yapsak bilemiyorum korkuyorum 2 yıldır evliyim hix gebelik elde edemedm
Morfolojisi kaç ? Varikoseli varsa 1. Derece ameliyat öyle öneriyorlar . Tüp bebek denediniz mi hiç

Düşüğün altında bir çok neden var çünkü. Bende düşük yaptım 7. Haftada doktor bana kromozom sayısıyla ilgili bozukluk olabilir, engelli olabilir yada kalbi ile ilgili problemden kaynaklıdır dedi. Kromozom sayısı deyince zaten apayrı bir durum olarak incelenmesi lazım. Örnek vereyim düşük yapan biri genetik inceleme yaptırmış turner sendromu olduğunu öğrenmiş. Sperm ve yumurta sağlıklı olsa bile döllenme esnasında kromozomlar yanlış dağılabiliyor. Vücudun bunu algılayıp imha etmesi bence çok güzel bir mekanizma. Bazen çok üzülüyorum şuan 3.5 aylık olacaktı neredeyse ama olumlu yönlerini görmek lazım. Umarım sağlıklı bir evlada kavuşursunuz
Evet bunu bana da söylediler ama her seferinde yaşayınca insan düşünüyor işte her seferinde mi bu kromozomlar yanlış dağılıyor diye altında sebep aramaya başlıyorsun bu sefer ne yazık ki

benim eşimde de varikosel çıktı. sağ tarafta 3.7 mm, sol tarafta bayağı minik bir tane. morfoloji değeri %1 ama diğer değerleri iyi. doktor ameliyat önerdi ama eşimin işi dolayısıyla şu an yaptıramıyoruz anca ağustosta ameliyat olabilecek.

doktor vitamin verdi ve her sabah bal-polen karışımı tüketmesini istedi. en azından bir süre için değerleri yükseltir dedi. bu ay ben de femara başladım. bu yüzden bu ay biraz ümitliydim. ek olarak bu morfolojiyi iyileştirmek için neler yapabilirim?

X