Süt sağma makinesi

Gokcenn

Her nereden geldiysen, iyi ki geldin...
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2010
353
332
Öncelikle konuyu yanlis yere actiysam tasinmasini rica ediyorum.

2 gun suni sanci pesine sezeryandan ve hicbir bilgi vermeyen ebelerden, 1 hafta sitma tutmasi, 39 derece ates, titreme nobetleri, surekli degistirilen ilaclar vs. Derken emziremedim bebegimi ilk 1 hafta. Sonrasinda oldukca zorlu oldu, o donemde sutumu sagmak icin bi makine gerekliydi bende otomatik olaun coft tarafli ugrastirmasin dedim. Parasini da kendi kredi kartimdan odetmeme ragmen istedigim markayi almamislar. Saticinin en iyisi bu dedigi dodo diye bi sut sagma makinesini alip gelmisler. Benim iki kolumda iki serum oldugu icin ve ilke dene dedikleri icin geri iade edemedim bu benim elimde kaldi. Emis gucu guzel gibi fakat o kadar yavas geliyorki bana. Hiz ayari yok daha dogrusu emis gucunu arttirinca hizi dusuyor 9 kademesi var. Lansinoh istiyordum ben, onun hiz ayari var mi bilenler kullananlar bir yarimci olabilir mi? Ya da baska marka medela, philips veya wee bunlardan genel olarka herkes memnunmus. Yani benim sorunum yavas olmasi. 20dk da 45 cc anca sagdi bana fenaliklar geliyor bekle bekle. Ayrica gogsumun kahverengi kismini da cekiyor, meme ucum bas parmak kadar oluyor kahverenginin bir kismi da etrafinda simit gibi kabariyor. Bu da sorun aciyor cunku tahris oluyor kahverengisi. Inmesi 2 saat.. neyse benim gozum hala lansinoh veya diger markalarda hiz ayari var mi? Yoksa bendeki gibi gucu arttirinca hizi otomatikman artip azaliyor mu? Ikinci olarak kullanmayip elinden cikartmak isteyen varsa mesaj atsin philips aventin de manuel pompasi guzel diyorlar. Bende manuel pompa da var fakat onunda emis gucu iyi degil. Manuel oldugu icin hizini ayarlayabiliyorum sonucta. Emis gucu iyi olan manuel pompa tavsiyesi de alabilirim.

Canim bosuna masraf edip yenisi alma bence lakin kullanilmiyor sagmak sutu azaltiyor. Medella diye bir marka almisti esim az gibi sagiyor geliyordu bana 20 gun sagdim , halbuki sutum yokmus.
Sagmak saglikli degil illaki sagicam diyosan elindekiyle idare et lakin cok kullanamayacaksin bosuna alirsin

Idareten elinizdekini kullanip sonra emzirmeye donseniz? Ise donmeyecekseniz sagmak mantikli degil. Bende aventin elektriklisi var 3 ayarli,en dusukte cok sut sagiyor.Ama dedigim gibi fazla kullanilmiyor,mis gibi emzirmek varken aldigima pisman oldum desem yalan olmaz

Canim bosuna masraf edip yenisi alma bence lakin kullanilmiyor sagmak sutu azaltiyor. Medella diye bir marka almisti esim az gibi sagiyor geliyordu bana 20 gun sagdim , halbuki sutum yokmus.
Sagmak saglikli degil illaki sagicam diyosan elindekiyle idare et lakin cok kullanamayacaksin bosuna alirsin

Bu şahane ve yanlış bilgiyi nereden edindiniz?
Bebeği bol emzirin, emdikçe süt artar, diye bir şey duydunuz mu mesela?
Sağdıkça süt artar.
Çünkü memede süt azalır, memede süte ihtiyaç var sinyalini verir vücuda, süt yapımı artar.

Aventin elektrikli pompasından çok memnundum, iki sene boyunca deli gibi kullandım. Ama neden kullanmak istediğinizi anlayamadım, emzirmek varken. Bende süt fazlalığı vardı ve bebeğim tazyikten ötürü ememiyordu (bu menetin azı da dert, çoğuda işte), dışarıda da emziremiyordum. O yüzden emzirmeden önce biraz sağıyordum ya da dışarı çıkacaksak, biberona koyup yanıma almak için sağıyordum. Böyle bir eziyet çekmiyorsanız, bir de çalışmıyorsanız da, emzirin en güzeli, bebeğin vakumlama gücü hiçbir sağma makinasında yok, doktorlar bile böyle diyor.

Bu şahane ve yanlış bilgiyi nereden edindiniz?
Bebeği bol emzirin, emdikçe süt artar, diye bir şey duydunuz mu mesela?
Sağdıkça süt artar.
Çünkü memede süt azalır, memede süte ihtiyaç var sinyalini verir vücuda, süt yapımı artar.
Cocuk memeyi reddedince mecbur , sagildi yani `cocugun memeyi kabul etmedigi ` durum oldugu icin sagildi ve sagdikca olmayan süt kesildi :KK66:

Kiralamaya bakın. Hem başka bir markayı da görmüş olursunuz. İlk günlerde iseniz 20 dakikada 45 cc normal zaten.
Ben avent kullandım, bahsettiğiniz gibi memenin sadece ucunu almıyor o da, ve sagdıkca meme ucu kocaman oluyor.
Ama bebekte zaten memenin sadece ucunu almıyor.
8A2C6AE5-E992-4071-B8AD-A34ED1A4CE16.jpeg

Örnek olarak şunu bırakayım :)

Cocuk memeyi reddedince mecbur , sagildi yani `cocugun memeyi kabul etmedigi ` durum oldugu icin sagildi ve sagdikca olmayan süt kesildi :KK66:
Israrcısınız... yanlış biliyorsunuz
İnsanların bebekleri 40-45 gün yoğun bakımda kalıyor ve anne sağdığı sütü getiriyor.
Sagdıkça süt artar. Bebeğim emiyordu , sütüm artsın diye günde 2 kerede sağıyordum.
Sizin aksinize doktorlar bu şekilde tavsiye etti, emzirme grupları var sosyal mecralarda oradaki bir sürü anne de aynı tecrübeyi paylaşıyor.

Sana tavsiyem once emzirmen muhtemelen bebis biberona alismistir memeyi kabul etmeyebilir,ama bir iki gun biraz zorlarsan tutmayi ogrenir,sonrasinda cok rahat edersin,cunku dunyanin en iyi makinasi bile bir bebek kadar guclu ve hizli cekemez,zaten bir makinanin cikaricagi sut on suttur,daha fazlasini cikarmaz.pompa olarakta ben cok arastirmistim medela avent ameda en tercih edilen markalardi,ben medela swing aldim memnun kaldim dedigin gibi hiz ayari mevcut hizlandikca cekim gucude artiyor,en son kademede hic sagim yapmadim canim aciyordu swing modelinin ikili sagmalisida var tavsiye ederim alabilirsin,diger makinalar hakkinda bir bilgim yok bu arada butun pompalar sadece meme ucunu almazlar kahverengi bolgeyide kavrarlar,zaten sut o kahverengi bolgede toplanir emzirirken bile o kahverengi bolgeyi de bebise kavratman gerekir.Bebiste hayirli olsun :emir_bebek::nazar::KK200:

İnsanların bebekleri 40-45 gün yoğun bakımda kalıyor ve anne sağdığı sütü getiriyor.
Sagdıkça süt artar. Bebeğim emiyordu , sütüm artsın diye günde 2 kerede sağıyordum.
Sizin aksinize doktorlar bu şekilde tavsiye etti, emzirme grupları var sosyal mecralarda oradaki bir sürü anne de aynı tecrübeyi paylaşıyor.
Iyide ben israrla sagma azalir demedim ki. Olmayan sutum sagdikca gitti dedim dikkatli okuyun. Dediginiz sey dogru olabilir. Emzirmek en guzeli, ama benim bebegim memeyi kabul etmedigi icin sagdim ve az olan sutumde kesildi dedim. Umarim anladiniz.

kesinlikle medela lactina... kiraliyorsunuz aylik.. hizi istediginiz sekilde ayarlanabiliyor. hicbir pompa bebeğimiz kadar olamaz ama en iyisi bu derim.. bende kiraladim veridm ama tekrar baslarim gibi

Dediginiz hem emzirip hem sagan anneler icin dogru bir teoridir ama sadece sagmak malesef sutu azaltiyor,cunku vakumlama teknikleri ne kadar iyi olursa olsun bebegin agzi kadar emis gucu yuksek olmuyor,benim her cocugumda ilk bir hafta goguslerimde yara oldu,ilk bir haftayi sagarak gecirmek zirunda kalirdim,pompam gercekten cok iyi cektigi halde sutumu tamamen cekemediginde birde mastit eklenirdi yarama,goguslerim sis aci halde pompa elimde cektirirken uyuya kaldigimi bilirim,yarali goguslerle aglaya aglaya emziriken ancak rahatlardim,kucuk kizimi cok emziremedigimden daha cok pompayla sagdigimdan sutum azaldi ucuncu ayimda sutum bitti.Emzirme candir,ama dediginiz gibi annenin emziremedigi gecerli sebepleri oldugu donemlerde sagmak bile yeterlidir,emziremedigi icin uzulen stress yapan cok anne var,boyle durumlarda pompa hayat kurtarir...

Dediginiz hem emzirip hem sagan anneler icin dogru bir teoridir ama sadece sagmak malesef sutu azaltiyor,cunku vakumlama teknikleri ne kadar iyi olursa olsun bebegin agzi kadar emis gucu yuksek olmuyor,benim her cocugumda ilk bir hafta goguslerimde yara oldu,ilk bir haftayi sagarak gecirmek zirunda kalirdim,pompam gercekten cok iyi cektigi halde sutumu tamamen cekemediginde birde mastit eklenirdi yarama,goguslerim sis aci halde pompa elimde cektirirken uyuya kaldigimi bilirim,yarali goguslerle aglaya aglaya emziriken ancak rahatlardim,kucuk kizimi cok emziremedigimden daha cok pompayla sagdigimdan sutum azaldi ucuncu ayimda sutum bitti.Emzirme candir,ama dediginiz gibi annenin emziremedigi gecerli sebepleri oldugu donemlerde sagmak bile yeterlidir,emziremedigi icin uzulen stress yapan cok anne var,boyle durumlarda pompa hayat kurtarir...
Uzun zaman yoğun bakımda kalan Yenidoğanların beslenmesinin bir kısmını annelerinin sağdığı süt oluyor.
Sadece sağmak sütü arttırmaz ama az da olsa sütün varlığını sürdürmesini sağlar. Bebek emmeye başlayınca da dediğiniz doğru, en iyi vakum bebeğin emişidir.
Ama bebek emene hazır hale gelene kadar sütün varlığını devam ettirmesi gerekir. Sağmak sütü azaltır demek hiç bir şekilde doğru değil.
En güzeli emzirmek.
Ama unutmayın bebekleri 3 aylık olmadan bir çok kadın işe dönüyor.
Ve mecburi sağarak devam ediyorlar. Sağmak sütü azaltsa epey bir bebek aç kalırdı :)

Idareten elinizdekini kullanip sonra emzirmeye donseniz? Ise donmeyecekseniz sagmak mantikli degil. Bende aventin elektriklisi var 3 ayarli,en dusukte cok sut sagiyor.Ama dedigim gibi fazla kullanilmiyor,mis gibi emzirmek varken aldigima pisman oldum desem yalan olmaz

Su an aktif emziriyorum, gunde ortalama 10 defa, kizim 2 ay 1 haftalik coksukur emzirrbiloyorum tabi baya bi ugrasmam gerekti sut indirmek ve emzirmek icin. Yakinda olmasa da ise baslayacagim hem bundan dolayi hem de kac cc sutum var bir turlu anlayamiyorum. 45cc yi kizim emip yarim biraktiginda sagmistim. Bence sut sagmak tam bir vakit israfi emzirmek varken. Baslarda emziremedigim icin sagip kasikla iciriyordum cok yorucuydu. Neyse yani demek istedigim bu makine gibi mi digerleride. Hani ben mi abartiyorum, meme basinin etrafinda resmen kalin bir simit halkasi oluyor 20dk sagdigimda bu makineyle. Acaba philipsin manuelini mi alsam? Bir daha bosuna para odemek istemiyorum :KK43: lansinohta hiz ayari var mi?

Aventin elektrikli pompasından çok memnundum, iki sene boyunca deli gibi kullandım. Ama neden kullanmak istediğinizi anlayamadım, emzirmek varken. Bende süt fazlalığı vardı ve bebeğim tazyikten ötürü ememiyordu (bu menetin azı da dert, çoğuda işte), dışarıda da emziremiyordum. O yüzden emzirmeden önce biraz sağıyordum ya da dışarı çıkacaksak, biberona koyup yanıma almak için sağıyordum. Böyle bir eziyet çekmiyorsanız, bir de çalışmıyorsanız da, emzirin en güzeli, bebeğin vakumlama gücü hiçbir sağma makinasında yok, doktorlar bile böyle diyor.

Valla ne kadar sansliymissiniz ya da bebeginiz sut konusunda oldukca sansliymis... acaba bende sut az ondan dolayi mi sagamiyorum bu makineyle. Simdi desem belki hatirlamazsiniz ama ortalama 2.5 aylikken sutunuzu sagdiginizda kac cc geliyordu? Makineyi elden cikartmadiysaniz veya kullanmayacaksaniz satmayi dusunur musunuz?

Valla ne kadar sansliymissiniz ya da bebeginiz sut konusunda oldukca sansliymis... acaba bende sut az ondan dolayi mi sagamiyorum bu makineyle. Simdi desem belki hatirlamazsiniz ama ortalama 2.5 aylikken sutunuzu sagdiginizda kac cc geliyordu? Makineyi elden cikartmadiysaniz veya kullanmayacaksaniz satmayi dusunur musunuz?
Canim bendede var medellanin , 250 tlye almistim 4 5 defa kullandim netten bakabilirsin istersen

Kiralamaya bakın. Hem başka bir markayı da görmüş olursunuz. İlk günlerde iseniz 20 dakikada 45 cc normal zaten.
Ben avent kullandım, bahsettiğiniz gibi memenin sadece ucunu almıyor o da, ve sagdıkca meme ucu kocaman oluyor.
Ama bebekte zaten memenin sadece ucunu almıyor.
Eki Görüntüle 2145133

Örnek olarak şunu bırakayım :)

2 ay 1 haftalik bebegim suan. Surekli emziriyorum yani aktif olarak. Mama vermiyorum. Emip yarim biraktigi ve gogsumde siskinlik kaldigi icin sagdim 45cc cikti. Mastit belasiyla ugrasiyordum o yuzden sagmam gerekiyordu vs.. yasadigim yerde kiralama hizmeti yok malesef. Mugla'da yasiyorum

Sana tavsiyem once emzirmen muhtemelen bebis biberona alismistir memeyi kabul etmeyebilir,ama bir iki gun biraz zorlarsan tutmayi ogrenir,sonrasinda cok rahat edersin,cunku dunyanin en iyi makinasi bile bir bebek kadar guclu ve hizli cekemez,zaten bir makinanin cikaricagi sut on suttur,daha fazlasini cikarmaz.pompa olarakta ben cok arastirmistim medela avent ameda en tercih edilen markalardi,ben medela swing aldim memnun kaldim dedigin gibi hiz ayari mevcut hizlandikca cekim gucude artiyor,en son kademede hic sagim yapmadim canim aciyordu swing modelinin ikili sagmalisida var tavsiye ederim alabilirsin,diger makinalar hakkinda bir bilgim yok bu arada butun pompalar sadece meme ucunu almazlar kahverengi bolgeyide kavrarlar,zaten sut o kahverengi bolgede toplanir emzirirken bile o kahverengi bolgeyi de bebise kavratman gerekir.Bebiste hayirli olsun :emir_bebek::nazar::KK200:

Iste benim sorunumda bu makineyle hizlandikca cekim gucu artmiyor. Cekim gucu ayari var sadece ve cekim gucunu arttirdikca hizi azaliyor, yavasliyor. Ben max da cekerken yaklasik 3 snde 1 cekiyor. Dusuk gucte hizli calisiyor ama bu seferde sut cikartmiyor.

Bebisim 2 ayi gecti. Memeyi kabul etsin diye biberonla degil kasikla besledim ama o da cok zordu gercekten...

X