Süt ve Çoklu Gıda Alerjisi Bilgi ve Paylaşım TopiğimizTopiğimiz

LifeandFeel

31.12.2019
Kayıtlı Üye
19 Ocak 2016
4.591
4.718
BEBEKTE İNEK SÜTÜ ALERJİSİ / ÇOKLU GIDA İNTOLERANSI NEDİR

Bebeklerde inek sütünde bulunan bazı proteinlere karşı oluşan hassasiyettir. Bazı bebeklerde deri döküntüsü, fazlaca kusma, ishal gibi belirtiler gösterir. İnek sütü alerjisi bebeklerde en çok gözlenen alerji türlerindendir. İnek sütü alerjisi olan bebeklerde laktoz intoleransı da sıklıkla bulunur.
İnek sütü alerjisi ve laktoz intoleransı (süt şekeri hassasiyeti) aynı şey değildir.

Laktoz intoleransını kısaca açıklamak gerekirse; Bağırsaklarımızda normalde laktaz isimli kimyasal madde bulunur. Laktaz, laktoz ve su ile birleşerek süt şekerini galaktoz ve glukoz isimli daha küçük parçacıklara bölerek kana geçmelerini sağlar. Süt şekerine hassas olan bebeklerde laktaz isimli kimyasal madde ya hiç yoktur ya da yetersiz miktarda bulunur. Bu nedenle süt şekeri kana geçebilecek kadar küçük parçacıklara bölünemez ve bağırsak içinde kalarak bağırsağın sıvı-mineral dengesini bozar. Aşırı sıvı-mineral birikimiyle genişleyen bağırsaklarda hareketlilik artar ve ishal ortaya çıkar. Bunun yanında serbest halde yıkılmadan kalın bağırsaklara ulaşan süt şekeri laktoz, buradaki bakteriler tarafından mayalanma işlemine uğrar ve ortaya hidrojen gazı çıkar. Bu gaz hem ishali arttırır hem de gaz ve şişkinlik başta olmak üzere diğer sindirim sistemi sorunlarına neden olur. Bazı belirtileri inek sütü alerjisine benzer olsa da laktoz intoleransı sindirim sistemi ile ilgili bir sorudur, kakada ipliksi kan görülmesine de sebebiyet verir. İnek sütü alerjisi ise bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorundur. Yazının devamında genel olarak bebeklerde inek sütü alerjisi konu edilmiştir.
İnek sütü alerjisi fark edilmemesi durumunda bile bağışıklık sisteminin gelişmesini tamamladığı 3 yaşına kadar genelde kendiliğinden geçer. İnek sütü alerjisi bazı bebeklerde sindirim sisteminde sorunlara neden olurken, bazı bebeklerde de gelişim geriliğine neden olmaktadır.

İnek sütü alerjisi olan bebeklerde genelde inek sütünün yanında başka bazı gıdalara da alerji gelişmektedir. Örnek: Yumurta akı, kabuklu yemişler (fındık, fıstık, cevis vb), kabuklu deniz ürünleri, domates, susam, dana eti vb. Bu durum Çoklu Gıda İntoleransı olarak adlandırılır. Alerjiye neden olan besinlerin tüketilmemesi tavsiye edilir.

Yanlış anlaşılmaması adına bir konuyu açıklığa kavuşturalım; sadece bebeğin bu besinleri tüketmemesi gerek denilmiyor, annenin de bu besinleri tüketmemesi gereklidir. Annenin tükettiği besin anne sütü yolu ile bebeğe de geçebilmektedir. Bu nedenle bebeğinde inek sütü alerjisi olan anneler çok dikkatli bir diyet yapmalıdır.

Bebekte İnek Sütü Alerjisi belirtileri üç farklı kategoride toplanır.

1. Çok kısa sürede ortaya çıkan belirtiler: İnek sütü alımından veya inek sütü almış annenin, alınan besin anne sütüne geçtikten sonra emzirmesinden hemen sonra veya ilk bir saat içinde ortaya çıkan belirtiler. Ürtiker, egzama,ishali kusma, yüzde şişik, hırıltılı solunum gibi belirtiler. Nadiren anaflaktik şok gelişebilir. Bu kategorideki bebeklerin iyileşme süreçleri biraz daha uzun sürebilir.

2. İlk bir saat ila birkaç saat arasındaki belirtiler: İlk birkaç saatte, yavaş yavaş ortaya çıkan belirtilerdir. Bağırsaklar veya deri en çok etkilenen yerlerdir. Genelde IgE kökenli değildir ve bu nedenle kan testi ile tespit edilemez.

3. İlk 24 saatten sonra ortaya çıkan belirtiler: Egzama, aşırı kusma, yoğun ve uzun süreli ishal, solunum sistemi sorunları en sık karşılaşılanlarıdır.

İnek sütü alerjisinin bebekte gösterdiği belirtiler:

• Egzama
  • Karın ağrısı
  • Kramp
  • Karında gurultu ve aşırı gaz
  • Kusma
  • Fazla burun akıntısı
  • Hırıltılı solunum
  • İshal
  • Yeşil ve sümüksü kaka
  • Kakada kan damlaları
  • Kakada ipliksi kan (Kakada kan olması, amip kisti veya dizanteri ile karıştırılabiliyor. Uzman görüşü almadan boşuna antibiyotik kullanmayın.)
  • Kilo kaybı veya kilo alamama
  • Kalsiyum, D vitamini, B12 Vitamini ve Demir eksikliği
  • Kızarıklık (en sık yanaklarda görülür, dudak kenarları, kaş üstü, burun kenarları, çene ve eklemlerde de görülebilir)
  • Gözlerde kaşıntı, göz altlarında morarma
  • Anneyi emmeyi reddetme
  • Ağızda uzun süre geçmeyen pamukçuk ( Muhtemelen doğrudan inek sütü alerjisi ile ilgisi yok bununla birlikte bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemiş olduğunu gösteriyor olabilir. Bizim bebişte de 1 ay kadar sürmüştü.)
Tüm bebekler bu belirtilerin tamamını göstermez. Bünyeden bünyeye farklılıklar görülebilir. Tümü bizde yok deyip önemsememezlik etmeyin.

İnek sütü alerjisi olan bir bebekte en önemli gıda, alerji diyeti yapan annenin sütüdür. Anne sütü olmaması veya yetmemesi durumunda, inek sütü alerjisi olan bebeklere özel üretilmiş bebek maması kullanılabilir.

Bizim bebiş 3 aylık iken inek sütü alerjisi ( Çoklu gıda intoleransı ) teşhisi konuldu. Şu an 8 aylık. Bu süreçte edindiğimiz tecrübeleri bu site üzerinden paylaşmaya çalışacağım.

İnek sütü alerjisi maalesef genelde çocuk doktorları tarafından çok bilinmemektedir. Bu belirtilerden şüphelenmeniz durumunda mutlaka çocuk gastroenteroloji bölümü bulunan bir hastaneye gidip bir çocuk gastro uzmanına görünün. Bebişinizin huysuzluğu alerjiden kaynaklanıyor olabilir.

Hayırlı olsun arkadaşım
Bu arada tarife sadece sıvı yağ kullandım
Birde bize kayısı dokundu malesef karında gurultu arttı kakada tanecikler azaldı ve yeşile dönmeye başladı, meyvesiz durmak çok zor çok komposto yapsam oda dokunurmu acaba ya

Hayırlı olsun arkadaşım
Bu arada tarife sadece sıvı yağ kullandım
Birde bize kayısı dokundu malesef karında gurultu arttı kakada tanecikler azaldı ve yeşile dönmeye başladı, meyvesiz durmak çok zor çok komposto yapsam oda dokunurmu acaba ya
çok sağol
Dokunur bence cnm sonuçta aynı meyve. İşimiz zor düzene oturtsak kolaylaşacaktı ama menü kısıtlı ve emziren anneleriz helede benimki gibi hidrolize mamaları içmeyen bi bebek varsa

Bir tarif daha  tavada patates böreği
Un, tuz ve suyla biraz hamur yoğurun ikiye bölüp iki yufka açın çok ince olması şart değil açabildiğin kadar (bende çok ince açamıyorum çünkü:KK22:) yağladığımız tavaya yufkanın birini serin
İçinde patates haşlayıp ezin birde sıvı yağda soğan kavurun patateslere ekleyin
Yufkanın üzerine patatesleri dökün onun üzerinde diğer yufkayla kapatın kenarlarını kesin
Ocakta alt üst yapıp pişirin
Afiyet olsun

Patatesli bir tarif daha
Patatesleri rendeleyin yağlı teflon tavaya döşüyoruz kapakla kapatıp kısık ateşte epeyce pişiriyoruz daha sonra ters çevirip diğer tarafında pişiriyoruz bukadar basit hatta tost makinası dada oluyor bu tarif
Ben bunları henüz yemedim çünkü patateste şüpheliyim geçen yaptığım patates yemeği dokundu sanki bir daha denemedim salçada dokunmuş olabilir tabi
Bugün risk alarak domates deniyorum inşallah dokunmaz hafta sonu kv ler gitçez kolay yiyebileceğim birşey lazım

Bir tarif daha  tavada patates böreği
Un, tuz ve suyla biraz hamur yoğurun ikiye bölüp iki yufka açın çok ince olması şart değil açabildiğin kadar (bende çok ince açamıyorum çünkü:KK22:) yağladığımız tavaya yufkanın birini serin
İçinde patates haşlayıp ezin birde sıvı yağda soğan kavurun patateslere ekleyin
Yufkanın üzerine patatesleri dökün onun üzerinde diğer yufkayla kapatın kenarlarını kesin
Ocakta alt üst yapıp pişirin
Afiyet olsun
ohhh patatesli böreği çok severim mutlaka denicem. Doktor diyete tatlı birşey aoksa bayram edicem ya pekmez ya hurma filan o kurabiyeyi tekrar deneyeyim beceremedim çünkü:KK22:

Patatesli bir tarif daha
Patatesleri rendeleyin yağlı teflon tavaya döşüyoruz kapakla kapatıp kısık ateşte epeyce pişiriyoruz daha sonra ters çevirip diğer tarafında pişiriyoruz bukadar basit hatta tost makinası dada oluyor bu tarif
Ben bunları henüz yemedim çünkü patateste şüpheliyim geçen yaptığım patates yemeği dokundu sanki bir daha denemedim salçada dokunmuş olabilir tabi
Bugün risk alarak domates deniyorum inşallah dokunmaz hafta sonu kv ler gitçez kolay yiyebileceğim birşey lazım
Domates yapısından dolayı aalerji yapıyor ama sanki patates bizede dokunuyor gibi geldi anlamdım gitti size deri testi yaptılar mı

Domates yapısından dolayı aalerji yapıyor ama sanki patates bizede dokunuyor gibi geldi anlamdım gitti size deri testi yaptılar mı
Canim senin bebisdeki son belirtiler neler. Mesela ben de hersey dokunuyor gibi geliyodu. Doktor dediki bu cocugun cildi hassas. Atopik bu cocuk. Her kizardigibda her dokuntu yaptigida alerji sanma. Su sampuan hava ter hersey dokunur buna. Ki gercekten de mesela bugun biraz kustu boynunun altina gitti pamugu islatmak zor geldi. Uni baby nin islak havlusu ole boynunu sildim. Ki poposuna kullaniyorum hic sikinti yok zaten su pamuktan olusam bisey. Ve islak mendil degen yerler kabardi hemen. Bu ara surekli farklo farkli yerleri kabariyo geciyo. Ben gida sanmistim diilmis mesela

Bize de deri testi yapilmadi. 6 ayda yapacagim dedi. Su an cikmayabilir deride dedi doktor. Kan gibi yani. Cikmayan seylere alerjisi yok diyemeyecegiz ve sen yine gozlem yapacaksin o yizden yapmamizin mantigi yok dedi.

Canim senin bebisdeki son belirtiler neler. Mesela ben de hersey dokunuyor gibi geliyodu. Doktor dediki bu cocugun cildi hassas. Atopik bu cocuk. Her kizardigibda her dokuntu yaptigida alerji sanma. Su sampuan hava ter hersey dokunur buna. Ki gercekten de mesela bugun biraz kustu boynunun altina gitti pamugu islatmak zor geldi. Uni baby nin islak havlusu ole boynunu sildim. Ki poposuna kullaniyorum hic sikinti yok zaten su pamuktan olusam bisey. Ve islak mendil degen yerler kabardi hemen. Bu ara surekli farklo farkli yerleri kabariyo geciyo. Ben gida sanmistim diilmis mesela
Bizimde döküp iniyo güneşe çıkınca yada doktorun dediği havaya çıkınca başkıyo hapşırma ya boynun altı perişan oluyo bi bakıyorum sönmüş bi bakıyorum dökmüş günde kaç kere bu şekilde amaaa bunun alerjiden olduğunu destekleyen şey göz kaşıntısı popoda kızarıklığın artışı mukuslu ve kaka sayısı ( içerde bağırsaklar nekadar Zarar görürse popo okadar pişik olurmuş.). Birde kusmuğu deydiği için kabarmış olamazmı bizimki koluna kustu geçen gece gala kum gibi sağ kolu

Bize de deri testi yapilmadi. 6 ayda yapacagim dedi. Su an cikmayabilir deride dedi doktor. Kan gibi yani. Cikmayan seylere alerjisi yok diyemeyecegiz ve sen yine gozlem yapacaksin o yizden yapmamizin mantigi yok dedi.
Galiba baharinbahcesi baharinbahcesi 6ay oldu yada olmak üzeriydi ondan onun çıkmış olabilir bize 2buçuk aylıkken yapıldı o yüzden yine yaparlarsa hayır denicem aradan bir buçuk ay geçti belki çıkar

Birde alerjik anne diye bir site var orda kadınlar hep deneyerek bulmuş acaba hiç çıkmama yada çok şeye alerjik olup ta testte çıkmama ihtimali varmı

X