Sütü yetmeyen anneler, bir gününüz nasıl geçiyor?

minishco

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Aralık 2023
16
-11
Sütü az olan, daha çok mama kullanan bir anneyim. Bebeğim 2,5 aylık ama erken doğduğu için 1 aydır yanımızda. İlk zamanlar zaten ne yaparsak yapalım uyanmıyordu. 3,5-4 saatte bir besleyebiliyorduk ancak. Şimdi 3 saatte bir uyanıyor en geç ve önce emziriyorum sonra mama ile besliyorum. Ben emzirsem de emzirmesem de aynı miktar mamayı içiyor. Emzirme süreci yarım saat, mama ile besleme 10-15 dakika, gazını çıkarma 10-15 dakika, alt değiştirme, süt sağma işlemi yarım saate kadar uzayabiliyor ve bulaşıkları yıka, azıcık ev işi derken aynı döngü için vakit geliveriyor. Merak ettiğim benim durumumdaki anneler geceleri ne yapıyor? Uykuya da ihtiyaç var haliyle. Geceleri süt sağıyor musunuz? Çünkü bu süreç çok yıpratıcı olabiliyor bu şekilde, uykusuzluktan bu sefer sağdığım süt de iyice azalıyor. Yoksa sadece mama mı veriyorsunuz geceleri emzirip veya hiç emzirmeden? Tüyolarınız varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

Merhaba benim bebegim suan 5 aylik oldu yeni ama ayni sorunlari yasadim sutum yetmedi beslenmek icin uyandiramadim neyse benim bebegim 2 ,2bucuk ay zor icti mamayi sonrada tamamen birakti hala vermeye calissamda icmiyor ben geceleri genelde sadece emzirdim cunku süt dinlenip uyuyunca daha cok artiyor ve bebegimde uzun uyudugu icin sutum daha fazla dolmus oluyordu mamayi gun icinde ve ozellikle aksamlari vermistim sut sagma olayina gelince ilk zamanlar sagmiyordum ama bebegim mamayi istememeye baslayinca mecbur kaldim sutu bebegim uyurken gece sagdim ben uyumadan once yada saatine gore 3-4 saat geçince bu aya kadar bi sekilde anne sutuyle geldik ancak sütümde azalma var bende cozum ariyorum sutten baska secenegim ne yazikki yok

Ek gıda dönemine gelmişsiniz neredeyse. İnşallah işiniz kolaylaşır ama en önemlisi sütünüz azalmaz İnşallah. Ben maya tabletlerinden aldım. Pazartesi gecesi çok çaresiz hissediyordum kendimi. Maya tabletlerim de yanlış hatırlamıyorsam cumartesi gelmişti ve içiyordum ama şimdi etkisini görmeye başladım sanırım. Artık bunda da etki görmezsem kabullenmeliyim demiştim o gün kendime. Bir de instagramda bebegimindili adlı hesapta power pump diye bir şey gördüm. Dünden beri uyguluyorum. Henüz iki kez denememe rağmen dün 55 ml kadar, bugün ise 70 ml süt çıktı. Toplamda genelde 30u zor görüyordum, hatta iki gün öncesine kadar öyleydi. Sanırım maya etkisini power pump yöntemiyle birleştirince etkili oldu. Siz de vir bakın derim.

Ek gıda dönemine gelmişsiniz neredeyse. İnşallah işiniz kolaylaşır ama en önemlisi sütünüz azalmaz İnşallah. Ben maya tabletlerinden aldım. Pazartesi gecesi çok çaresiz hissediyordum kendimi. Maya tabletlerim de yanlış hatırlamıyorsam cumartesi gelmişti ve içiyordum ama şimdi etkisini görmeye başladım sanırım. Artık bunda da etki görmezsem kabullenmeliyim demiştim o gün kendime. Bir de instagramda bebegimindili adlı hesapta power pump diye bir şey gördüm. Dünden beri uyguluyorum. Henüz iki kez denememe rağmen dün 55 ml kadar, bugün ise 70 ml süt çıktı. Toplamda genelde 30u zor görüyordum, hatta iki gün öncesine kadar öyleydi. Sanırım maya etkisini power pump yöntemiyle birleştirince etkili oldu. Siz de vir bakın derim.
Maya tabletlerinden bende almayi dusunuyorum ise yariyordur insallah power pump yontemini duymuştum ama benimki surekli emdiginden firsat bulamadim bi denemek lazim yarin sabah deneyeyim fırsatım olursa mamayi alsa bukadar dert etmiycem onu istememesi iyice caresiz birakiyor

Sütü az olan, daha çok mama kullanan bir anneyim. Bebeğim 2,5 aylık ama erken doğduğu için 1 aydır yanımızda. İlk zamanlar zaten ne yaparsak yapalım uyanmıyordu. 3,5-4 saatte bir besleyebiliyorduk ancak. Şimdi 3 saatte bir uyanıyor en geç ve önce emziriyorum sonra mama ile besliyorum. Ben emzirsem de emzirmesem de aynı miktar mamayı içiyor. Emzirme süreci yarım saat, mama ile besleme 10-15 dakika, gazını çıkarma 10-15 dakika, alt değiştirme, süt sağma işlemi yarım saate kadar uzayabiliyor ve bulaşıkları yıka, azıcık ev işi derken aynı döngü için vakit geliveriyor. Merak ettiğim benim durumumdaki anneler geceleri ne yapıyor? Uykuya da ihtiyaç var haliyle. Geceleri süt sağıyor musunuz? Çünkü bu süreç çok yıpratıcı olabiliyor bu şekilde, uykusuzluktan bu sefer sağdığım süt de iyice azalıyor. Yoksa sadece mama mı veriyorsunuz geceleri emzirip veya hiç emzirmeden? Tüyolarınız varsa ve paylaşırsanız sevinirim.
Ayni durumda, ayni tereddutlu yasamdaydim. Sonra ev islerini saldim. Cok zaruri olmadigi surece ev supurmedim. Biri geldiginde ilk isim mutfaga sarilip yemek yapip ortaligi toplamak oluyordu. Ama en onemlisi her zaman uyku. Mutlaka uyuyun. Ozellikle geceleri. Zorlayici olabiliyor. Firsat buldugunuz her an uyuyun. Kendinize bir kanguru edinin. Kucaginizda bebeginizle is yapmaya baslayin. O uyuyunca siz de uyuyun. Ben basta bocaladim ama sonra her isimi yaptim. Ama dikkat edin bugunler geri gelmiyor. Yavrularimiz cok hizli buyuyorlar. Ev isi yapacagim diye buyumelerini kacirmayin. Hicbir sey onlardan kiymetli degil

Bende emzirme +mama gittim. 2 aylık olduğunda her öğün 100 CC her emzirme 1 saati buluyordu. 2 aylık kontrolde 1700 Gr alınca mamayı önce CC sonra öğün olarak indirdim.ve ek gıdayla birlikte hayatimizdan çıkardım.
bu surecde gece emzirmelerini atlamadan 2-3 saate bir oluyordu bu uzun uzun emzirip mama verip o uyuyor olduğundan sağıma giderdim
10 ar dk da sağım yapardım. Gece 2 kez gündüzde 3 kez sağım yapardım . Her sagimla çıkan az miktarda sütleri biriktirip birdahaki öğünlerde mama yerine verirdim. Zamanla sütüm arttı böylece mama da çıktı hayatımdan. Gece emzirmeniz çok önemli kilo takibi ile sütünüzü artigini anlayabilirsiniz. Sagimla sütü artirip emzirme süresini arttırıp mamayı CC şeklinde azaltın zamanla sütünüz artar.

Ev işine gelirsek benim açımdan o iş eşim işten gelince başlıyordu . Salın gitsin bebeginizden onemlimi...

Powerpumpa devam ediyor musunuz?Faydasini gordunuz mu?

Powerpumpa devam ediyor musunuz?Faydasini gordunuz mu?
Powerpump yapabildiğim süre birkaç günle sınırlı kaldı ne yazık ki ama yaptığım günlerde 1 saat içinde 90 ml kadar süt çıktığı oldu. Fakat bunun için evde bebeğe bakabilecek birileri olması lazım o sırada. Bebeğimin gaz sancıları çoğalınca pek yapamadım ve yine süt miktarı 30 40 ml'lere düştü. Yine de bebeğim daha aktif emmeye başladı. Muhtemelen süt miktarı arttı diye düşünüyorum.

Şu sıralar beni zorlayan şey bebeğimi gece emzirmeye çalışıyorum ama 1 saat emse de doymuyor ve huzursuzlanıyor. Üstüne az miktarda olsun, çıkarmasın diye normalden az mama veriyorum. Yine çıkarıyor. Çıkardıkça daha çok ağlıyor. Midesi boşalıyor diye uyuyamıyor. Yani bu döngü o kadar uzun sürüyor ki gece sürekli emzirmeye kalksam sabaha kadar uyuyamayacağız. Kucağımda bana bakıp bakıp boncuk boncuk ağlıyor. Ev işi zaten yemek yapmak ve biberon, sağım malzemeleri yıkamaktan ibaret. Rapor ayarlayamazsam 3 hafta sonra işe başlamak durumundayım. Memeye iyice alışırsa yine zorlanacağız gibi geliyor. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bi yandan da çocuğunu 3 sene emzirip, o kadar sağlıklı besleyen anneler tanıyorum ve çocukları hastalıktan kurtulmuyor. Neredeyse anne sütüne inancımı kaybedeceğim. Çocuğumun huzuru da, uyuması da önemli ve anne sütüyle bunu sağlayamıyorum gibi hissediyorum. Bir yandan da her telefonda emiyor mu diye soran kayınvalidem beni deli ediyor. Benim sütüm şöyleydi böyleydi. Sanki soran var. Hamileyken hamileliğini anlatması bitmedi, şimdi de sütünü dinliyorum. Yalnız kaldığım her anda söyledikleri aklıma gelip sinirimi bozuyor. 😑 annem ve eşim destekçim çok şükür. Onlar da benim zorlanmama dayanamıyor. Annem, ablamın ve abimin çocukları da izinden sonra mamayla akşamdan akşama anne sütüyle büyüdü, takma kafana bu kadar diyor. Ablam ve yengemin yolundan gitmek üzereyim. 😏

X