Tecrübeli annelerden yeni anne olacaklara tavsiye ve öneriler..

melekcim Allah sana damatlığını da torunlarının sünnetini de görmeyi nasip etsin :)) şimdi adam mı olmuş tuna bey :))

herkese merhaba ve iyi bayramlar

ben de bir daha ki hafta bugün sezeryan ile kızımı dünyaya getirip kucağıma alacağım inşallah. 9 ay hamileliğim boyunca bol bol kitap okudum. tabi pratik ile aynı olmaz burada tecrübeli annelerimiz var ama bende öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak isedim.

-en sık yapılan yanlışlardan biri bebeklerin vücut ısılarını burnundan ellerinden ve ayaklarından ölçmekmiş. bebekler çok küçük oldukları için dolaşım sistemleri henüz tam olarak gelişmemiş oluyormuş. ayakları elleri ve burnu kalplerine en uzak nokta olduğu için de genellikle soğuk olurmuş. bebeğin üşüyüp üşümediğini anlamak için en doğru yöntem elimizin tersi ile göğsüne bakmakmış. göğsü sıcaksa üşümüyor demekmiş. bebeklerinin yatak odalarının 18 - 20 derece arasında olması gerekirmiş.

- bebekler anne karnında sıkı bir ortamda olduklarından doğduklarında kollarının, bacaklarının tamamen serbest olması onları rahatsız edermiş. bebeklerin uyurken sıçramasına sebep olan şey moro refleksi imiş. bu refleks yüzünden boşluğa düşüyormuş gibi hisseder ve sıçrayarak uyanırlarmış. bu da uykularının bölünmesine sebep olurmuş. bunu engellemek için en güzel yöntem ilk iki ay bebekleri uyurken kundaklamakmış. tabiki çok sıkı değil ince streç bir penye kumaş ile sarmak yeterli imiş. sararken bebeğin kollarını yanlarına almayacakmışız. düz durmaktan hoşlanmıyorlarmış. kollar göğüste çaprazlanmış olursa daha iyi olurmuş.

- bebeğin uyku düzeni kesinlikle beslenme düzeni ile yakından ilgiliymiş. doğru beslenen bebek düzenli uyku uyurmuş. doğru beslenmekten kasıt beslenme rutininin olması imiş. her gün aynı saatlerde emzirilen bebek yine aynı şekilde aynı saatlerde uyurmuş.

- göğüslerden ilk 10 dakika gelen süt daha hafif besleyici değeri daha az 10 dakikadan sonra gelen süt daha besleyici, yağlı ve doyurucu imiş. bu sebeple bebeğin tam olarak doyması için memeyi sonuna kadar emmesi gerekiyor. her emzirmede en son kaldığımız memeden devam etmemiz gerekiyor. bebek memeyi tam olarak boşaltmadan uyuya kalıyorsa ya bebeği uyandırıp emmeye teşvik edeceğiz. ya da emzirmeden önce 30 - 60 ml. sağıp sonra memeyi vereceğiz ki asıl olan arkadaki yağlı sütü alabilsin.

- bebeklerimizi yataklarına yatırmadan önce yarı uyanık olmalarına özen göstereceğiz. bunun amacı bebeğin yatağında uyuma alışkanlığını kazanması imiş. kucağınızda derin uykuya geçen bebek daha sonra yatağında uyandığında anlam karmaşası yaşıyormuş ve hala kucağınızda olmadığı için korkuyormuş. yatağına yattığının farkında olarak uyuması daha iyimiş.

Daha çok var paylaşmak istediğim şey. Tabi dediğim gibi bunlar teorik bilgiler. Umarım pratikte işe yarar. ıngilizce bilen arkadaşlar Gina Ford'un sayfasından beslenme ve uyku rutinleri ile ilgili çok güzel bilgilere ulaşabilirler.

herkese hayırlı doğumlar dilerim.

evet cimcime arkadasım:) tesekkurler
daısy arkadasıma kesınlıkle katılıyorum pratıkdede cok dogru ve uygulanması gereken seyler kundak dısında. ben hıc sarmadım.

selam surem. oncelıkle kolay ve saglıklı bır dogumun olur ınsallah.
Benım 6.aya gırdıgımden ıtıbaren bebek asagıda degıldı dogum kanalındaydı.Hatta ben senın haftalarındayken bebegın yuzunu ultrasonda goremıyorduk dogum kanalında oldugu ıcın. Ben 2 ay sureklı kalkmadan yattım. Oncelıkle sen tehlıkelı donemı atlatmıssın.. ama tabııkı karnında kaldıgı her gun cok onemlı.

Bu arada erkek bebek bekleyenler bebeklerınızı dogar dogmaz sunnet ettırın derım. Ben bugun yaptırdım. Dogar dogmaz yaptıracaktım ama hem o aralar bıraz sıkısıktım hemde bebegım bıraz erken dogunca sonraya erteledım.
4-5 aylıkken yaptıracaktım 6.hastalık gecırdı oglum sımdıye kaldı. emeklerken falan cok zor.
Hem yenıdogan sunnetınde dıkıse bıle gerek kalmıyormus. daha kolay oluyor bılgınıze.
Oglum bır agladı bugun bır agladı sunnet sonrası dayanmak cok zor.

çok sağol canım..güle güle sağlıkla büyüt sende bebişini..sünnetide hayırlı olsun canım,allah damatlığını göstersin inşallah:)
evet sünnet konusunu bende biara çok düşündüm,araştırdım çok daha sağlıklı evet,hatta doğunca olsun dedim ama sonra aile büyüklerinden çekindim olmasın diyolar çok küçük filan diye ne yapsam bilmiyorum..bir de yapacak uzman da önemli çok küçük olacağı için kafama taktım onu..

ben yeni anne olacaklara şimdiden hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum.benim 3 çocuğum var benim ilk tavsiyem anne adaylarına çocuklarını sütüm az gelmiyo diyerk memeden kesmesinler. hemen mamayı dayamasınlar bebeklerine bu bi bahane aslında yada ilk olmasının verdiği tecrübesizlik sütünüzün gelmesi sizin elinizde bikere her ağladığında emzirin yok saati gelmedi falan diye emzirmeyi ertelemeyin.bebek memeyi kendi bırakana kadar emzirin sırayla iki göğsünüzüde verin kendinizde gün içinde bol sıvı alın yiyeceklerin süt yapmasının ne derece doğru olduğunu bilmiyorum ama sadece sütün kalitesini arttırdığını düşünüyorum sütünüzün bol olması için bol bol sıvı almanız gerekiyo.beslenmenize dikkat ederek bol sıvı tüketerek sütünüzü arttırabilirsiniz.etrafımızdakiler emzirenannelere aman sen ye sütün olsun diye ne bulursalar yediriyorlar bu aslında çok yanlış normal beslenmemize ek olarak içeceğimiz bir bardak süt bile yeterli geliyo

ben de 33. haftadayim ve bugün karnim assagi indi, erken dogum riski mi acaba bu? Deneyimli annelerimiz sizin ne zaman inmisti bebeginiz assaiya?

:sm_cool:
ben de 33. haftadayim ve bugün karnim assagi indi, erken dogum riski mi acaba bu? Deneyimli annelerimiz sizin ne zaman inmisti bebeginiz assaiya?

benım 24.haftada ınmıstı ama benım erken dogum rıskım olustu erken ındıgı ıcın 2 ay evde yattım. 36.gırer gırmez dogdu.
Asagıya ındııgını dusunuyorsan doktoruna rahım agzı boyunu olctur.
Ama rısklı donemı atlatmıssın.

hayatım korkma muhtemelen bebeğin baş aşağı dönmüştür bu erken doğum belirtisi değildir, normaldir cnm..

hayatım korkma muhtemelen bebeğin baş aşağı dönmüştür bu erken doğum belirtisi değildir, normaldir cnm..

Zaten bas assagi dönmüstü 32. haftasinda. Ama benim karnim tamamen inmemis sadece biraz inmis, biraz daha düsmesi gerekiyormus karnimin dogum icin. e insan bilmeyince korkuyor.

çok güzel bi konu açılmış..bildiklerim bi yana tecrübelerden faydalanmak ii oluyor..bizde kızımızı bekliyoruz bakalım..çok sabırsızız bende eşimde:)ama inşallah zamanında doğar zeynep ece'm..

yazan tavsiyelerini paylaşan herkese teşekkürler çok yararlı olmuş tüm mesajları tek tek okudum ve 4 sayfa not aldım insan kendini daha hazır hissediyor hele benim gibi aceminin acemisiyseniz ama bu sayfa arkalarda kalmasın lütfen güncel tutalım herkese sağlıklı günler

bebek gazı için yemeklerinize kimyon katın, abartmadan.denenmiş işe yarayanbir bilgi kesinlikle deneyin

Merhaba.Hindistan cevizinin gaza iyi geldiğini yazmışsınız.Ne şekilde kullanılacağı konusunda detaylı bilgi veriseniz çok sevinirim.Birsürü şey denedim ama oğlumun gazını gideremiyorum.:bbo:

Merhaba.Hindistan cevizinin gaza iyi geldiğini yazmışsınız.Ne şekilde kullanılacağı konusunda detaylı bilgi veriseniz çok sevinirim.Birsürü şey denedim ama oğlumun gazını gideremiyorum.:bbo:

aktarlardan alıyorsun
muskat diye geçiyo ismi
mercimek tanesi kadar bi çay kaşığına rendele
üzerine sütüne sağ öle ver cnm
kabuğunu değil içini rendelersin
umarım işe yarar

saatlerdir tüm topiği okudum.çok faydalı şeyler öğrendim yazdıklarınızdan.hepinizden Allah razı olsun.bizim gibi hamişler için dua edin olur mu?

bilgisini bizlerle paylaşan tüm annelere tesekkurler ,çok faydalı bilgiler verilmiş a.s
konuyu üstte tutalım ki herkes faydalansın

X