Terapi, seans ücreti, pazarlık 🙄🙃

Arkadaşlar herkese selamlar. Belki hani uzman ya da benden daha tecrübeli danışanlar vardır diye sormak istedim, bilgim yok yanlış anlaşılmam umarım.. gerçi bu soru da terapide konuşulmalı belki ama bakalım 🙃
Ben yaklaşık 8 aydır bir uzman psikologtan terapi alıyorum. Daha önce kovid döneminde denemiştim yine iki ay kadar o dönem de faydasını görünce daha derin ve eski sorunlarım için başlamak istedim. Psikoloğuma güveniyorum, epey de yol katettik sanki değişimler var ama haftada bir seans ile işte ağır aksak gidiyoruz.
Seans ücreti 1500 tl ile başladım geçen mart ayında, sene Sonu öyle geldi. Evet zam geleceğini biliyordum elbet ama psikoloğum euro üstünden ücret talep ettiğine dair bir mesaj aldım bugün asistanından. 80 euro olmuş seans ücreti (2500 civarı şu an), aylık 10000 e gelecek bana tamm amenna. Ancak yılın ikinci yarısı itibari ile 3000 i geçeceğini tahmin ediyorum işte kurla birlikte.
Sorum şu ki başka bir psikolog da vardı bilgim dahilinde olan, o da 3000 e sabitlemiş seans ücretini ama tabi güvenilir olsa da beni tanımayan biri, belki süreç aksayacak biraz. Demem o ki kendi psikoloğuma (kendisi azerbaycan da yaşıyor) bana sabit 3000 liradan seans ücretini belirseniz diye sormam yakışık alır mı? Yani bilemiyorum psikolog ile de pazarlık edilir mi? Etik olur mu ya da performansı etkiler mi? 🙄
Bir diğer seçenek de kısmen daha yakın olan psikoloğa geçmem; ülkemizde yaşayan ve seans ücreti 3000 olan. Yani bir elbette süreci belirleyen tek şey ücret değil ama belki içten içe de değişiklik de istiyorum. Tecrübeli arkadaşlar fikir verebilir mi acaba?
Ne ? 350 seans ücreti ödeyen ben psikoloğuma teşekkür etmeliyim . Mükemmel biri kendisi hem alanında çok iyi hem de fahiş fiyatlar talep etmiyor , hiç vermesem bile sorun etmeyecek biri . Neden bu kadar yüksek ya siz normal demişsiniz ama bence çok fazla

Fiyat da aşırı bence. Psikiyatrist olsa anlaşılabilir ücret ana psikolog/psikoterapist için anlaşılabilir bir ücret değil.
Fiyat aşırı değil ama Euro ya sabitleme olayını fazla esnaf buldum. Hem de online terapi için. Bence online asla yüz yüze terapinin yerini tutamaz, terapi mekanında bulunmak jest ve mimiklerin daha net olması gibi avantajları var yüz yüze terapinin. Terapide 8 ay aşırı uzun bit süre değil aman bunu yakmayayım diye düşünmeyin. Bence yüz yüze yapabileceğiniz düzgün bir terapist bulun

Online terapi için internette bir sürü platform var. Oralarda fiyatlar da daha makul. Bir sürü infuluencer indirim kuponu da veriyor. Onlara da bakabilirsin bence.

Yüksek gelir grubu arasında popülerdir bu rakam ondan dolayıdır popüleriteye boşuna paranızı harcamayın çünkü fakültesi uzamanlığı eğitimleri ile kendini çok geliştirmiş birini tanıyorum birazda tercih edilen biri 1600 tl bu fiyatıda yapalı çok olmadı. Yani zaten gayet donanımlısı 1600 hani bunların üzerine ne koymuş olabilirki 3000 ödeyeceksin.
Online olarak başka birini deneyin altı seansa tek seans ücreti ödeyeceksiniz ne kaybedersiniz

Son düzenleme:
Fiyat da aşırı bence. Psikiyatrist olsa anlaşılabilir ücret ana psikolog/psikoterapist için anlaşılabilir bir ücret değil.
Aslında haklısınız psikologla psikiyatrist arasında ciddi bir eğitim farkı var. Ben günlük hayatımı etkileyen bir sorunum olmamasına rağmen sırf terapi için psikiyatriste gidiyorum. Öyle insanların sandığı gibi ilaç da dayamıyor

Vay arkadaş, biz de psikoloğuz ama böyle ücretleri ne kendim biçebildim, ne etrafımdaki meslektaşlarımdan duydum ne de kendi terapistime ödüyorum. Hayret gerçekten... Tamam hayat pahalandı ama bu kadarı düşündürüyor beni. Ha ofis Etiler'de falansa neyse hani.
Not: Pazarlık yapılabilir. Adına pazarlık demek zorunda değilsiniz ama ödemeyle ilgili kaygılarınız varsa, zorlanacaksanız elbette konuşmalısınız.

Bence sorulabilir. Eski danışan olduğuniz için sabitleyebilir. Yada indirim yapabilir. Sorun olmaz bence söyleyin. Ayıp da değil bence

Ben de psikiyatriste gitmeyi düşünüyordum hiç kalkışmayayım bari..
İstanbul'da iseniz devlet Hastanesi'nde Ömer akay var çok iyi. Ona çok güveniyorum. Hatta ona randevu bulamadığım bir gün özele gittim. Muayene ücreti de baya yüksekti. Beğenilen hatta hoca olan da bir doktormus ama Ömer hocanın çeyreği kadar güven vermedi bana. Sonra gittim gene Ömer hocaya danıştım bunları bunları verdi diye. Tabi uzun uzun dinlese de seans yapamıyor. İlaç veriyor. Ama ozeldeki de Seans yapmadı o da ilaç verdi. Üstelik söyledikleri beni germisti. Ömer hocaya gittiğimde iki üç gün ilaçsiz bile rahatlıyorum.

Psikolog için de İBB ye gittim ama onlardan pek sonuc alamadım. Hatta psikoloji bilimine olan inancımı kaybettim genel olarak. Onlarla ilgisi yok da. Karşılaştığım psikologların tümünü düşününce bana artık gereksiz gibi geldi. Yani şöyle soyledikleri bütün şeyleri ben kendime telkin ediyorum zaten. Ama işe yaramıyor.. bilinçaltıma etki etmesi lazım psikoloğun. Şöyle hipnoz mu olur ne olur bilmiyorum ama. Bir seans EMDR yaptı ibbdeki. Ama hiç etki etmedi. Daha önce özelde de çocuğumu goturdugum psikolog olmuştu. 3 seans sadece sorun tespiti yaptık. O tespitin çoğunu ben biliyordum zaten. Farkındaydım zaten. Üstelik çözüm önerileri de ekolü gereği anneye daha da sorumluluk yükleyen bir seçenekti. Yine çok uzun yazdım. Neyse işte çok iyi psikologlar vardır illaki ama benim deneme yanılma ile bulacak maddi gücüm yoktu..ben ilaçlardan devam ediyorum.

Ay aklıma röportaj adam Mahsun geldi🤣 o da uzaktan eğitim ile online psikologluk yapıyordu ama belli olmaz belki etkili olabilir adhdgshss🤣🤣🤣 evde çayını demlerken bı taraftan danısanlarla ilgileniyordu 🤣

İşte oralara gitmem için de terapi almam gerekiyor aslında sorunum da o 🥲 yani kaygım bu parayı verdikten sonra, ki sosyal duygusal kaygılarımı yenmek için gidiyorum, o alanlar için bütçemin kalmaması

Bu arada yazmayı unutmuşum sadece 500TL karşılığında 1 ay boyunca her haftasonu gezmeye davet ediyorum, sosyal fobi şu bu kalmaz yeminle hem de uygun fiyata IBAN için DMden isteyeler ulaşabilir :halay:

X