Terapi, seans ücreti, pazarlık 🙄🙃

1400 TL çok iyiymiş. Açıkçası psikolog deneyimim olmadı. Psikolog bir psikoterapistle, psikoterapist bir psikiyatristi karşılaştırma şansım yok elbette alanın uzmanı değilim.
Psikiyatristler her türlü ağır hastalığa da tedavi/terapi verdikleri için belki de hafif/orta sorunlar için psikologları tercih etmek daha mantıklı olabilir.
Ama psikiyatristlerin de hekim oldukları için her zaman daha iyi terapist olduğunu düşünmüyorum açıkçası. 🤷‍♀️
Terapi konusunda ben de size katılıyorum. Benim gitme sebebim romantik iliskilerimdeki sorunlarim. Bunun icin psikiyatristin daha "agir" kacacagini düşündüğüm icin tercih etmedim.

Psikiyatrist biraz daha akut durum veya dediginiz gibi bir hastalık durumunda gidilecek bir uzman gibi geliyor bana da.

Ben psikologuma pahalı derdim bedavaymis kadına sarilasim geldi değiştirin bence bende cesaret edemem değiştirmeye herşeyi baştan anlatmak falan ama çok pahalı gerçekten deneyin birisi olmazsa diğeri olur ben çok pahalanirsa degistirirm herhalde

Bir de Azerbaycana ödeme diye dolarla molarla yapılıyor bunu anlayamadım Azerbeycan California yöremizde falan mı :KK51:
Şuraya konuyla alakası olmasa da ufak bir not düşeyim. Azerbaycan merkezli çalışanlar dolarla ödeme istiyor. Bir ara evde Azeri bir yardımcım vardı ondan biliyorum. Bütün Türki cumhuriyetler böyle Özbek vs.

Bi bizde yok bu lüks. 🙄

Arkadaşlar herkese selamlar. Belki hani uzman ya da benden daha tecrübeli danışanlar vardır diye sormak istedim, bilgim yok yanlış anlaşılmam umarım.. gerçi bu soru da terapide konuşulmalı belki ama bakalım 🙃
Ben yaklaşık 8 aydır bir uzman psikologtan terapi alıyorum. Daha önce kovid döneminde denemiştim yine iki ay kadar o dönem de faydasını görünce daha derin ve eski sorunlarım için başlamak istedim. Psikoloğuma güveniyorum, epey de yol katettik sanki değişimler var ama haftada bir seans ile işte ağır aksak gidiyoruz.
Seans ücreti 1500 tl ile başladım geçen mart ayında, sene Sonu öyle geldi. Evet zam geleceğini biliyordum elbet ama psikoloğum euro üstünden ücret talep ettiğine dair bir mesaj aldım bugün asistanından. 80 euro olmuş seans ücreti (2500 civarı şu an), aylık 10000 e gelecek bana tamm amenna. Ancak yılın ikinci yarısı itibari ile 3000 i geçeceğini tahmin ediyorum işte kurla birlikte.
Sorum şu ki başka bir psikolog da vardı bilgim dahilinde olan, o da 3000 e sabitlemiş seans ücretini ama tabi güvenilir olsa da beni tanımayan biri, belki süreç aksayacak biraz. Demem o ki kendi psikoloğuma (kendisi azerbaycan da yaşıyor) bana sabit 3000 liradan seans ücretini belirseniz diye sormam yakışık alır mı? Yani bilemiyorum psikolog ile de pazarlık edilir mi? Etik olur mu ya da performansı etkiler mi? 🙄
Bir diğer seçenek de kısmen daha yakın olan psikoloğa geçmem; ülkemizde yaşayan ve seans ücreti 3000 olan. Yani bir elbette süreci belirleyen tek şey ücret değil ama belki içten içe de değişiklik de istiyorum. Tecrübeli arkadaşlar fikir verebilir mi acaba?
Benim bir dönem gittiğim psikolog çok rahattı. Ben talep etmeden "Sen ne zaman istersen gel, para vermene bile gerek yok. Sonra verirsin." diyordu. Ama tabii kabul etmedim ayrı konu. Fazladan zaman ayırıp en son söylerdi falan.Yani siz de bayağıdır gitmişsiniz bunu sormanızda bir sakınca görmedim. Bir de ayda bir değil haftada bir sizinki. Bütçenizi zorlayacaksa bence farklı ve daha uygun seçenekleri değerlendirmeyi de tercih edebilirsiniz. Ve de profesyonel bir kimse ise alt tarafı bunu sordunuz diye perfonmansı etkilenmez.

3000 tl Azerbaycan'da psikolog ücreti için çok fazla.abim ve yengemin Bakü'de kliniği var(yengem psikolog)sizden istenen rakam gerçekten çok fazla.

Konu sahibi merhaba. Fiyat konusunda bir şey yazmayacağım da benim aklıma takılan asıl bu hanımefendinin psikolog olduğundan emin misiniz?

Sormamın sebebi yurtdışından getirdikleri sahte diplomayla bir sürü sektörde faaliyet gösteriyorlar(her ülkeden var) canlı örneği olarak bir tane doktorum diye gezen instagramda profili olan Mecidiyeköy’de kliniği olan estetik “doktoru” Azerbaycanlı bir kadın sağlık bakanlığı tarafından doktor olmadığı ortaya çıkmış para cezasına çarptırılmış ülkesine gitmiş.

Sayfasını Bakü’den yönetmeye devam ediyordu oradaki müşteriler talep çok.

Geçenlerde “psikolog,yaşam koçu” gibi zırvalıklarla karşıma çıktı nilantaşında bir yerde yer tutmuş orası da kapanmış.

Yani emin misiniz psikolog olduğundan? Duvardaki diplomalara da şüphe ile bakıyorum ben artık. Kimin ne olduğu belli değil.

Azerbaycan manatı tl karşı çok daha iyi durumda euro istemesi çok garip.
Infinite Soul Infinite Soul canım sizin orada psikologlar dolarla mı kazanıyor aydınlat lütfen 😘
Konu sahibinden istenen rakam gerçekten çok fazla.benim yengem Bakü'de yaşıyor psikolog kendisi.kendi klinikleri var böyle rakamlar istenmiyor.orda tabi ki manatla çalışıyorlar ama yurtdışındaki danışanlar( online)dolar üzerinden mi ödüyor o konuda bilgim yok.3000 tl çok uç bir rakam.

Aslında iki türde zararda tl farkı yüzünden.
Çunki manat da degerli dolar da.En iyisi kendi ülkesinden piskologla devam etsin.Sizin 3000tl bizim için 175 manat yani piskolog için abarti para değil.Ben biraz baktım şimdi bizim ünlu piskologlar 300 manata kadar gider var işinde iyi olduklari için.Kisaca her ücrete var iyisini istiyorsan biraz paraya kıyıcaksın.😁
300 manat psikoloğa para versem psikolojim bozulur benim.😂o ücrete giden kesim de bellidir yani her kes gidemez.300 manat çok uç bir rakam.kaç seans sürüyor yani para mı dayanır.o zenginlerin psikoloğudur ancak.

Arkadaşlar herkese selamlar. Belki hani uzman ya da benden daha tecrübeli danışanlar vardır diye sormak istedim, bilgim yok yanlış anlaşılmam umarım.. gerçi bu soru da terapide konuşulmalı belki ama bakalım 🙃
Ben yaklaşık 8 aydır bir uzman psikologtan terapi alıyorum. Daha önce kovid döneminde denemiştim yine iki ay kadar o dönem de faydasını görünce daha derin ve eski sorunlarım için başlamak istedim. Psikoloğuma güveniyorum, epey de yol katettik sanki değişimler var ama haftada bir seans ile işte ağır aksak gidiyoruz.
Seans ücreti 1500 tl ile başladım geçen mart ayında, sene Sonu öyle geldi. Evet zam geleceğini biliyordum elbet ama psikoloğum euro üstünden ücret talep ettiğine dair bir mesaj aldım bugün asistanından. 80 euro olmuş seans ücreti (2500 civarı şu an), aylık 10000 e gelecek bana tamm amenna. Ancak yılın ikinci yarısı itibari ile 3000 i geçeceğini tahmin ediyorum işte kurla birlikte.
Sorum şu ki başka bir psikolog da vardı bilgim dahilinde olan, o da 3000 e sabitlemiş seans ücretini ama tabi güvenilir olsa da beni tanımayan biri, belki süreç aksayacak biraz. Demem o ki kendi psikoloğuma (kendisi azerbaycan da yaşıyor) bana sabit 3000 liradan seans ücretini belirseniz diye sormam yakışık alır mı? Yani bilemiyorum psikolog ile de pazarlık edilir mi? Etik olur mu ya da performansı etkiler mi? 🙄
Bir diğer seçenek de kısmen daha yakın olan psikoloğa geçmem; ülkemizde yaşayan ve seans ücreti 3000 olan. Yani bir elbette süreci belirleyen tek şey ücret değil ama belki içten içe de değişiklik de istiyorum. Tecrübeli arkadaşlar fikir verebilir mi acaba?
yurtdisinda boyle modeller var, sliding scale diyorlar, sizin maddi durumunuza gore ucret degisebiliyor. bence olabilir.

Alakası yok manat her zaman degerliydi yani hep böyleydi Azerbaycan büyük devlet olmasa bile neft ülkesi oldugu için dogal kaynaktan zengin oldugu için parasida degerli.Şaşıriyor ola bilirsiniz ama hep böyleydi yani savaş manati degişti

Konu sahibi çok merak ettim lütfen psikoloğunuzun ismini söyler misiniz?

Bu fiyatlar benim psikolojimi daha çok bozardi. Bence başka doktor aramalısınız . Cv sini kontrol ederek ilerlerseniz birde internette araştırabilirsiniz.

Ben çok sevip güvendiğim için belki bana öyle gelmedi ama bir arkadaşım da öyle dedi.. hani kızım çok uyanıkça bi hareket falan diye :)
Asistanına sorucam zaten sorarsam kendisine direkt değil de iletir uygun görürse ya da sormaya nile gerek duymaz. Bu arada bağlı olduğum ildeki psikolog da 3000 diyince kafam karıştı işte demek standartı bu artık diye. Bem çok popüler çok yorumlu uzmanları seçiyorum belki de
1 tane mi psikolog mu var yaşadığınız yerde?
Tamam ruh sağlığımızda önemli beden sağlığı kadar ama anladığım kadarıyla online terapiye ben o meblağları vermek istemezdim. Yüzyüze gidiyor olsam belki tamam diyebilirim ama online için çok fazla.
Pazarlık yapmayın bence ama başka referanslı birilerini illaki bulursunuz yakın çevrenizde. Cok çok pahali bu fiyat.

Herkes topigi birakip psikolog olmaya kostu sanirsam :halay:
Ben kızımı bu alana yönlendirmeye karar verdim Miss😉, Voleybolcu olmak istiyordu birde Antropolog ama artık ne yapalım bugün calışmalara başlayayım 😁😁
Ofiste açmasın instagram ünlüsü olsun,sonra online terapi ile devam eder.
Şaka bir yana cidden çok ya bu fiyat.
En iyi profesörler almıyorlar bu fiyatları.

Böyle rijit bir ücret tarifesi degisikligi uygulayan bir psikoloğun etik anlayışından şüphe ederim. Sonuçta ulaşılabilir olması da lazım şartlar dahilinde elbette. Ki online terapi bence başlı aşina çok daha uygun olması gerekiyor. Değişiklikten korkmayın derim. Cok iyi, çok donanımlı psikologlar var ülkemizde

Merhaba. Bir psikolog olarak sizden istenen ücreti çok uçuk buldum açıkçası. Kişinin cv’si, aldığı eğitimler, tecrübesi, lisansını ve yüksek lisansını nerede yaptığı vb bunlar çok önemli etkenler. Ancak gene de 3000 tl bence çok. Sürdürülebilir bir şey değil, ki psikoloğunuzun bunu önemsediğini hiç sanmıyorum. Evet bizim de eğitimlerimiz çok pahalı, misal çift terapisi eğitimi almak istesek ve süpervizyonla tamamlasak (bunu yapmak gerekiyor) sırf bu eğitim zinciri için 100.000i geçen bir miktarı ayırmak gerekiyor. Klinik psikoloji yüksek lisans ücretleri ortalama 300.000 ki, bunun git Veli, otel ücreti, yemeği vs var daha. Ama gene de 3000 tl seans ücreti asla sürdürülebilir bir şey değil. Ya çok popülerdir, gelmek isteyen çoktur bu yüzden umursamıyordur ya da sürdürülebilir değildir, o da farkındadır ve az olsun öz olsun, az çalışayım çok çalıştığım kadar kazanayım yeter kafasındadır. Bilemedim. İsim paylaşabilirseniz sevinirim. Bu kişiyi bu kadar ‘özel’ kılan nedir merak ettim.

Psikologlar bu işi çok abarttı. Kendilerine saygım sonsuz, ben de terapi aldım çok da fayda gördüm. Ama bu rakamlar artık ulaşılabilir olmaktan çok öte. Herkesin psikolojik tedaviye ihtiyacı var ve bu şekilde olduğunda insanlar evlerinde kendi kendilerine delirmeye mahkum oluyor.

Fiyat aşırı değil ama Euro ya sabitleme olayını fazla esnaf buldum. Hem de online terapi için. Bence online asla yüz yüze terapinin yerini tutamaz, terapi mekanında bulunmak jest ve mimiklerin daha net olması gibi avantajları var yüz yüze terapinin. Terapide 8 ay aşırı uzun bit süre değil aman bunu yakmayayım diye düşünmeyin. Bence yüz yüze yapabileceğiniz düzgün bir terapist bulun

Okadar parayı verirsem psikolojim bozulurdu asıl :olamaz: :KK53: Yokmu bir yakın arkadaşın bişiyin yaaa ona anlatt bedava misss terapınin alası

X