Tip meselesi ve arkadaş...

gunesvemai

Herkes gibi olmak, olmamak gibi bir şey.
Kayıtlı Üye
23 Aralık 2021
289
412
24
Merhaba kızlar, bundan çok büyük dertlerim de var maalesef ama küçük de görünse tüm moral ve motivasyonumu yerle bir ediyor. Önce biraz genel bir bilgi verip sonra size hakikaten merak ettiğim bir soru sormak istiyorum.
Benim uzun yıllardır görüştüğüm, birbirimize karşılıklı faydamızın da çok geçtiği bir arkadaşım var. Kendisi güzel bir insan, fizik olarak günümüz toplumundaki idealden çok uzak (boy-kilo vs.) fakat siması çok tatlı güzel buluyorum, zaten benim sevdiklerim hep çok güzeldir aksi olsaydı da nasıl görürdüm bilmiyorum :) Bana gelince, kendimi bildim bileli çok ideal görmüyorum ama çirkin de görmedim şimdiye kadar, aynada güzel görüyorum arka fotoğrafta güzel görüyorum, öz çekimde zaten normalden güzel çıkıyorum gibi. Toplumun estetik algısına uyan bir yüzüm olduğunu sanmıyorum ama ben de kendi çapımda yüzüne bakılmayacak biri değilim diye düşünürdüm, çevremde bana güzel olduğumu söyleyen insanlar da olur.
Bahsettiğim bu arkadaşımla birbirimize türlü iyiliklerimiz dokunmuş olmasına rağmen güzellik ve tip konusunda beni kötü hissettirdiğini düşünüyorum. Bunu ilk zamanlar anlamadım, yavaş yavaş laf arası dokundurmaları, şaka deyip geçtiği şeyler tek tek zihnimde birleşiyor artık. Birkaç kez bana özellikle kilo hususunda iğnelemelerde bulunmuştu. Ne demek istiyorsun dediğimde sen kötüye çekiyorsun dedi. Onları yedim yuttum hadi. Ama dünyam başıma yıkılmışken ve ailevi üzücü bir durumdan ötürü ağlarken bile kilom hakkında acımasızca konuşup dağ gibi olduğumu söyledi. Komik olan ben hayatımda 56-57 kiloyu geçmedim, o dalgasını geçerken de kilo düşünemeyecek kadar zor bir sürecindeydim hayatımın yani o kadar da olabilir. Bunun yanlış olduğunu söyledim, o yine iyiliğine söyledim falan dedi. Yüzümle ilgili başka yorumlarda da bulundu, bunu hiç beklemediğim anlarda yaptı. Bu söylediklerini laf arasında söylemiş gibi duruyordu ama sanki lafın arasının gelişini de fırsat biliyor gibiydi. Sayesinde artık yanağımı düşük, burnumu musluk başlığı ve göz kapaklarımı sönük görmeye başladım. Hâlbuki hiç öyle düşünmemiştim. Artık daha fazla dikkat ediyorum ideal kiloma yaklaşıyorum, o ise benden yirmi kilo fazla ama şu ana dek ne kilosuyla ne başka bir özelliğiyle asla ve asla dalga geçmedim buna azami dikkat ederim. Bu hassasiyetime rağmen kendisinin tuhaf tavırlarıyla karşılaşıyorum. Bir yere gittiğimizde de doğal olarak tüm arkadaşlarımın olduğu gibi fotoğraf çekilelim diyor, içimden onunla çekinmek asla gelmiyor. Asıl sorum da bu oacak, belki garip gelebilir ama ben çocukluk arkadaşımla da sık sık buluşurum ön ve arka kameralardan fotoğraflar çekiniriz kendimi tuhaf bulmam. Bu kişiyle olan fotoğraflarımı sevmiyorum, zaten çoğunu iznim olmadan tuhaf açılardan çekip bana atıyor. Lütfen şunu yapma diyorum onu da şakaya vuruyor ama attığı fotoğrafları görünce yıkılıyorum. Kız sanki beni düşlediği gibi çekmeyi mi başarıyor, dank diye garip ve acele açılar yakaladığından mı öyle çıkıyor yoksa ben onun bana hissettirdiği değersizlikten ötürü mü öyle görüyorum bilmiyorum. Ha tabii gerçekten o kadar tipsiz olmam ihtimali de var :KK43: Çeken ele göre fotoğrafın güzel veya kötü algılanması diye bir durum olabilir mi sizce? Ve moralim gerçekten çok bozuk :KK43:

Merhaba kızlar, bundan çok büyük dertlerim de var maalesef ama küçük de görünse tüm moral ve motivasyonumu yerle bir ediyor. Önce biraz genel bir bilgi verip sonra size hakikaten merak ettiğim bir soru sormak istiyorum.
Benim uzun yıllardır görüştüğüm, birbirimize karşılıklı faydamızın da çok geçtiği bir arkadaşım var. Kendisi güzel bir insan, fizik olarak günümüz toplumundaki idealden çok uzak (boy-kilo vs.) fakat siması çok tatlı güzel buluyorum, zaten benim sevdiklerim hep çok güzeldir aksi olsaydı da nasıl görürdüm bilmiyorum :) Bana gelince, kendimi bildim bileli çok ideal görmüyorum ama çirkin de görmedim şimdiye kadar, aynada güzel görüyorum arka fotoğrafta güzel görüyorum, öz çekimde zaten normalden güzel çıkıyorum gibi. Toplumun estetik algısına uyan bir yüzüm olduğunu sanmıyorum ama ben de kendi çapımda yüzüne bakılmayacak biri değilim diye düşünürdüm, çevremde bana güzel olduğumu söyleyen insanlar da olur.
Bahsettiğim bu arkadaşımla birbirimize türlü iyiliklerimiz dokunmuş olmasına rağmen güzellik ve tip konusunda beni kötü hissettirdiğini düşünüyorum. Bunu ilk zamanlar anlamadım, yavaş yavaş laf arası dokundurmaları, şaka deyip geçtiği şeyler tek tek zihnimde birleşiyor artık. Birkaç kez bana özellikle kilo hususunda iğnelemelerde bulunmuştu. Ne demek istiyorsun dediğimde sen kötüye çekiyorsun dedi. Onları yedim yuttum hadi. Ama dünyam başıma yıkılmışken ve ailevi üzücü bir durumdan ötürü ağlarken bile kilom hakkında acımasızca konuşup dağ gibi olduğumu söyledi. Komik olan ben hayatımda 56-57 kiloyu geçmedim, o dalgasını geçerken de kilo düşünemeyecek kadar zor bir sürecindeydim hayatımın yani o kadar da olabilir. Bunun yanlış olduğunu söyledim, o yine iyiliğine söyledim falan dedi. Yüzümle ilgili başka yorumlarda da bulundu, bunu hiç beklemediğim anlarda yaptı. Bu söylediklerini laf arasında söylemiş gibi duruyordu ama sanki lafın arasının gelişini de fırsat biliyor gibiydi. Sayesinde artık yanağımı düşük, burnumu musluk başlığı ve göz kapaklarımı sönük görmeye başladım. Hâlbuki hiç öyle düşünmemiştim. Artık daha fazla dikkat ediyorum ideal kiloma yaklaşıyorum, o ise benden yirmi kilo fazla ama şu ana dek ne kilosuyla ne başka bir özelliğiyle asla ve asla dalga geçmedim buna azami dikkat ederim. Bu hassasiyetime rağmen kendisinin tuhaf tavırlarıyla karşılaşıyorum. Bir yere gittiğimizde de doğal olarak tüm arkadaşlarımın olduğu gibi fotoğraf çekilelim diyor, içimden onunla çekinmek asla gelmiyor. Asıl sorum da bu oacak, belki garip gelebilir ama ben çocukluk arkadaşımla da sık sık buluşurum ön ve arka kameralardan fotoğraflar çekiniriz kendimi tuhaf bulmam. Bu kişiyle olan fotoğraflarımı sevmiyorum, zaten çoğunu iznim olmadan tuhaf açılardan çekip bana atıyor. Lütfen şunu yapma diyorum onu da şakaya vuruyor ama attığı fotoğrafları görünce yıkılıyorum. Kız sanki beni düşlediği gibi çekmeyi mi başarıyor, dank diye garip ve acele açılar yakaladığından mı öyle çıkıyor yoksa ben onun bana hissettirdiği değersizlikten ötürü mü öyle görüyorum bilmiyorum. Ha tabii gerçekten o kadar tipsiz olmam ihtimali de var :KK43: Çeken ele göre fotoğrafın güzel veya kötü algılanması diye bir durum olabilir mi sizce? Ve moralim gerçekten çok bozuk :KK43:

Sizi bu kadar olumsuz etkileyen, artık birlikte vakit geçirmekten hoşlanmadığınız bu insanla neden hâlâ görüşüyor ve arkadaşlık ediyorsunuz ? Görüşmeyin.

Bazı insanlar böyle patavatsız olabiliyor. Ya kendi egosunu okşamak için böyle bir şey yapıyor ya da seni güzel buldugu için demoralize olmanı istiyor.
Benim de böyle bir arkadaşım vardı lisede. Güzel bir kızdı hatta bence benden daha güzeldi ama tuhaf bir şekilde o da bana bunlarin aynısını yapıyordu. Bir gün "çok güzelsin" vs derken öteki gün bir yerden bir laf sokuyordu. Bazı insanlar saf kotu de olabiliyorlar. Ama kesinlikle eminim ki bilerek yapıyorlar. Ben senin yerinde olsam arama mesafe koyardım. Bu hayatta çok iyi yapabildiğim tek şey arkadaşlarimi hayatımdan çıkarmak zaten 😁

Siz 56-57 kilosunuz o sizden 20 kilo fazla. Sadece bu cümle neyin ne olduğunu açıklıyor zaten. Kendinizi kötü hissetmeniz için bilerek yapıyor. Kötü fotoğraflarınızı koymasının nedeni de bu, çirkin göstermek.
Söyledikleri hakarete varıyor görüşmeyin bence de.

Haklısınız kesmek gerek. Aslında bu davranışları sebebiyle baya bir mesafe koydum araya, bazen şikayet de ediyor eskisi gibi görüşemiyoruz diye ama aynı ortamlarda karşılıklı denk geliyoruz mecbur ve bulunduğumuz ortamda başka kimse yok arkadaş olarak. Başımı çevirsem olmaz diye düşünüyorum. Zaten biz çok şey de paylaştık kendisiyle, ister istemez bir vefa bağı var ama hep beni rahatsız eden bir taraf da var.

Ay sinir oldum arkadaşınıza. Görüşmeyi azaltın ama tabi sizin bileceğiniz iş. Siz daha zayıfmışsınız bu laflarının altında asla kalmayın bence. Hatta onun yaptığı gibi siz de ona yapın bakalım, ya da aynı şekilde bilerek onun kötü çıktığı fotoğrafları paylaşın bakalım o ne yapacak. O zaman hazır konusu da açılmışken rahatsızlıklarınızı dile getirirsiniz. Sinir oluyorum böyle komplekslerini başka insanlar üzerinden aşmaya çalışanlara.

En nefret ettiğim insan tipi. Bakın mesela ben çocukken burnumun üstüne düştüğüm için burnumda bariz eğrilik var. Estetik ameliyat olmayı düşünüyorum ama ameliyat olmaktan korkuyorum. Bir arkadaşım burnumla alay etmişti. Onunla bir daha muhatap olmadım. Bir de 154 boyundayım ve 40 kiloyum. Geçenlerde de karşı cinsten normal bir arkadaşım zayıf olmamla ilgili çirkin bir şaka yaptı. Onunla da muhabbeti kestim.

Patavatsız insanlardan ve üstüne vazife olmayan konulara karışan insanlardan uzak durun. Kimsenin canınızı sıkmaya hakkı yok. Herkes aynı güzellik standartlarında olmak zorunda değil.

Ay sinir oldum arkadaşınıza. Görüşmeyi azaltın ama tabi sizin bileceğiniz iş. Siz daha zayıfmışsınız bu laflarının altında asla kalmayın bence. Hatta onun yaptığı gibi siz de ona yapın bakalım, ya da aynı şekilde bilerek onun kötü çıktığı fotoğrafları paylaşın bakalım o ne yapacak. O zaman hazır konusu da açılmışken rahatsızlıklarınızı dile getirirsiniz. Sinir oluyorum böyle komplekslerini başka insanlar üzerinden aşmaya çalışanlara.
Maalesef hiç tarzım değil. Karşımdaki insanın karakterinden rahatsızken ona benzemeyi kendime yediremiyorum. Bazen acımasız olmak gerek farkındayım ama bu kişi daha sonra "tamam ben sana filan filan dedim ama sen de bana şunları dedin" diyemesin istiyorum. Kendisine aradan iyi bir zaman geçince dağ gibi olmuşsun yorumunun cevabını verdim. O ara ağladığım için bir de onunla uğraşamamıştım. Bunun çok yanlış olduğunu, kendini nasıl bir konuma düşürdüğünü farketmediğini ve hayatında herkesin ben kadar müsamahakar olmayacağını söyledim. Benim had bildiren bir yapım yok ama başkası yapardı dedim. Sadece sessiz kaldı ne düşündü bilmiyorum. Ben çektiğimde izni dahilinde çekiyorum benimkiler kadar berbat olması zaten mümkün değil. Bazen kendi ay çok kötüyüm falan diyor ama sana öyle geliyor diyorum. Çünkü kötü değil bence yani güzel bir kız. Yapamıyorum işte..

İyi niyetli bir insan asla alındığınızı da bile bile patavatsızca sizi fiziksel özelliklerinizle vurmaya çalışmaz. O yüzden sizi seven arkadaşınız da değil muhtemelen kusurlarınızla alay edince egosunu tatmin ediyor. Kalp güzelliği diye bir şeyde vardır. Ayrıca bir insanı uyardığınızda o SÖZDE şakalara devam ediyorsa hiçbir zaman durmaz size de ALINGANSIN damgasını yapıştırır. Kendisi hadsiz olduğunun farkında değildir. Bana kiloluyum diye yakınan arkadaşım bile kaç kez sorardı da bir kere bile kilon var diyemedim ki gerçekten balık etliydi aslında ama onu rahatsız ediyordu. Ne birine çok zayıfsın derim ne de kilolu. Diyene de arkadaş demem. O yüzden siz bu tarz sadece görünüş adına yaşayan kişilerden uzaklaşın bakın nasıl güzelleşiyorsunuz :) Bu kadar mı olur gençleştim resmen dersiniz :))))

Maalesef hiç tarzım değil. Karşımdaki insanın karakterinden rahatsızken ona benzemeyi kendime yediremiyorum. Bazen acımasız olmak gerek farkındayım ama bu kişi daha sonra "tamam ben sana filan filan dedim ama sen de bana şunları dedin" diyemesin istiyorum. Kendisine aradan iyi bir zaman geçince dağ gibi olmuşsun yorumunun cevabını verdim. O ara ağladığım için bir de onunla uğraşamamıştım. Bunun çok yanlış olduğunu, kendini nasıl bir konuma düşürdüğünü farketmediğini ve hayatında herkesin ben kadar müsamahakar olmayacağını söyledim. Benim had bildiren bir yapım yok ama başkası yapardı dedim. Sadece sessiz kaldı ne düşündü bilmiyorum. Ben çektiğimde izni dahilinde çekiyorum benimkiler kadar berbat olması zaten mümkün değil. Bazen kendi ay çok kötüyüm falan diyor ama sana öyle geliyor diyorum. Çünkü kötü değil bence yani güzel bir kız. Yapamıyorum işte..
Eminim özür bile dilememiştir sessiz kaldı demişsiniz. Arkadaşınız bu kadar iyi olmanızı haketmiyor, bunu unutmayın.

Üstteki arkadaşın dediği gibi, kimsenin canınızı sıkmaya hakkı yok, biz kimsenin ego tatmin aracı değiliz.. Her şey bir yana, konu ne olursa olsun uyarmaniza ve kötü hissettiğinizi ifade etmenize rağmen hâlâ aynı şeyi yapan insan bana göre kötü kalplidir, sizin canınızı bile bile yakmak istiyordur.. Bu bir nevi duygusal şiddet ne yazık ki, bakın kendinizi kötü görmenize ve kötü hissetmenize sebep olmuş, kendinize dair algıniz değişmiş.. Ben de sizin gibiyim biraz, karşıdakine, bana karşı kullanıldığı dilden cevap veremem, aynı şeyleri ona yapamam ama mesafe koyarım. Mesafe koyarım ki aynı seyleri yapacak yakınlığı ve fırsatı bulamasin, görüşemiyoruz falan derse de umurumda olmaz o kişi.. kendinize değer verin, kimse ile hayatın sonuna kadar arkadaş kalmak zorunda değiliz, size yaptığı iyilikler belki size vicdan yaptırıyor ama siz de iyilik yapmışsinizdir karşıya , öyle düşünün.. Duygusal olarak yipranarak içten içe iyiliklerin bedelini ödüyorsunuz, yapmayın lütfen.. iyilik yapana ve bana yardımı dokunana canım feda ama biyle davranmasına izin veremem kimsenin..

Yazımından yaşının küçük olduğunu tahmin ediyorum. Yaşın ilerledikçe anlayacaksın ki bu tarz bir iki laf sokma diye geçiştirdiğimiz şeyler asla iyi niyetli hareketler değil. Sen sevdiğin bir arkadaşına böyle konuşuyor musun? Görüşmeyi kesip daha sağlıklı arkadaşlıklar edinmeni öneririm. Zamanına yazık.

Böylelerine vefa borcu olunmaz. Kötü fotoğraflarınızı bilinçli olarak çekip atıyor. Kendisi kompleks yapmış olabilir kilodan dolayı ki kendisi fit olsa kötü niyetli olmayabileceğini düşünürdüm. Bir kere kendisinin kilosuna laf çarpsanız sizi aşağılamayı bitirebilir veya azaltabilir.

Ayrıca musluk başlığı şeklindeki burun nedir? 🤣 Gözümde canlandıramadım 🤦‍♀️

O fotograf cekerken mod dusuklugu durusunuza yuzunize yansır kotü çikarsinız zaten.
Karşıdakinin kilosunu konusan insanlarin genelde kendi kiloları ile problemi var bence. Ben zayifken aklimin ucundan gecmezdi karsidakinin kilosu. Simdi 8 kilo fazlam var istemsiz insanlara dikkat ediyorum arada. Sesli demiyirum tabi ama. Beli ince olamlar hoşuma gidiyor. Biraz kilo fazlasi olana benim gibi diyorum vs ama içimden tabi. Sizin arkadas daha fazla zamandır kilolarindan mutsuzsa bunu size yansıtiyordur. Kilonuz normal zaten. Ama dedigim gibi bu gırunus ce kilo muhabbeti kendi ile alakali sizinle degil. Tavsiyem az gorüsün. Ben hayatiman çikartiyorum beni yoran insanları degmez cidden

Gülümseyerek '' canım benimle bu şekilde konuşmandan hoşlanmıyorum.:) Lütfen dikkat et:)''
Hepsi bu.

X