TSH değerim yüksek çıktı moralim çok bozuk:((((

E_S_M_E_R

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2012
224
4
Kızlar dün tesadüfen herzaman gittiğim doktoruma değilde başka bir doktora gitme fırsatım oldu. Doktor, en son kan ve idrar tahlillerimin 1,5 ay önce filan yapıldığını öğrenince bi yaptırda bakalım sonuçlarına dedi. Yaptırdım tahlillerimi ve bugün sonuçlarına baktı. TSH değerim 6.29 çıktı :KK43:(((( Zaten her ay yavaş yavaş yükseldiğinin tahlil sonuçlarına göre bakarak farkındaydım ama önemsemiyordum. Doktor hipotroid olmuşsun dedi, bebeğin zekası filan düşük olabilir en kısa zamanda bi Endokronoloji servisine git dedi. İlaç verirler dedi.Yarın sabah gideceğim büyük ihtimalle. Moralim sıfır oldu kızlar doktorun söylediklerinden dolayı. Bebeğime bişey olmuşmudur diye çok korkuyorumm :KK43:(((((((( Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar var mı ?

Kızlar dün tesadüfen herzaman gittiğim doktoruma değilde başka bir doktora gitme fırsatım oldu. Doktor, en son kan ve idrar tahlillerimin 1,5 ay önce filan yapıldığını öğrenince bi yaptırda bakalım sonuçlarına dedi. Yaptırdım tahlillerimi ve bugün sonuçlarına baktı. TSH değerim 6.29 çıktı :KK43:(((( Zaten her ay yavaş yavaş yükseldiğinin tahlil sonuçlarına göre bakarak farkındaydım ama önemsemiyordum. Doktor hipotroid olmuşsun dedi, bebeğin zekası filan düşük olabilir en kısa zamanda bi Endokronoloji servisine git dedi. İlaç verirler dedi.Yarın sabah gideceğim büyük ihtimalle. Moralim sıfır oldu kızlar doktorun söylediklerinden dolayı. Bebeğime bişey olmuşmudur diye çok korkuyorumm :KK43:(((((((( Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar var mı ?

canım öncelikle hayırlısıyla kucağına alırsın inşallah.
bende hipotiroid hastasıyım.
senin değerin 6.29 bana göre çok az.
ben ilk öğrendiğimde 12 çıktı...
sorun edilecek bişey değil.
endkronoloji yoksa bile bi dahiliye uzmanına gidebilirsin.
ben dahiliyeye gidiyorum.
sadece ilaç kullanıyosun..
her ay ölçtürüyosun.
korkulacak bişey yok.
en kısa zamanda bi dahiliye uzmanına gidip ilac dozunu ayarlat..
tiroid hormonların az çalıştığı için dışardan sentetik hormon almış olacaksın..
bebeğee zarardan çok yararı var.
sakın aksatma :))
hayırlı doğumlar dilerim..

35. haftadaymışsın şimdi gördüm..
peki bu zamana kadar farketmediniz mi tsh ın yüksek olduğunu..

Aydan aya yükseldi, en son 1,5 ay önce tahlil yapılmıştı biraz daha düşüktü ama yinede çok düşükte değildi. Sanırım kadın doğumcumun ihmalide oldu bu konuda çünkü bununla ilgili herhangi bir uyarı yapmamıştı.

Aydan aya yükseldi, en son 1,5 ay önce tahlil yapılmıştı biraz daha düşüktü ama yinede çok düşükte değildi. Sanırım kadın doğumcumun ihmalide oldu bu konuda çünkü bununla ilgili herhangi bir uyarı yapmamıştı.

evet malesef bu konuda kadın doğumcular ihmalkar oluyorlar.
gebelikte en fazla 2 veya 2.5 olması lazımmış..
doktorum öyle söylemişti..
keşke biraz araştırsaydınız.
benim eski doktorum da 6 çıktığında önemsememişti..
ama önemsenmeliydi.
bi an önce gidin dahiliyeye umarım geç kalınmamıştır.
RABBİm yardımcınız olsun.
korkma sakın çok çook yüksek olanlar da var..
ama aksatma sakın

benim hamileliğimin ilk ayında yapılan tahlilde tsh değerim normal çıktı. o zamana t3 t4 istememişti. 25.haftamda doktorum bir daha tahlil istedi bu sefer t3 t4 e de bakıldı. tsh değerim ve t3 değerim normal ama t4 üm çok düşük çıktı. doktorum hemen dahiliye veya endokrinle görüşmem gerektiğini söyledi. ilk dahiliyeyle görüştüm. o ilaca gerek olmadığını söyledi.

daha sonra içim rahat etmedi endokrine gittim. guatr ultrasonuyla baktı ve malesef hipotiroid olduğumu söyledi. eğer ilacı kullanmazsam bebeğin hpotiroidi doğacağını ve zekasında 1-2 puan gerileme olabileceğini söyledi. ayrıca erken doğum tehditide var dedi. hemen euthroxyin 50 mg verdi. şimdi onu kullanıyorum 1 ay dolunca testleri tekrar yaptırıcam ona göre ilaç dozu ayarlanacak.

benim okuduklarıma göre ilk 3 ay ilacı kullanmak çocuğun beyin gelişimi için önemliymiş ama benim tsh normal olduğu ve t3 t4 e bakılmadığı için o zaman ilaç kullanmadım. geç kaldığımı düşünüyorum ve çok üzülüyorum.

ayrıca normal doğum fobim olduğu için ya sezaryan yada epidural normal doğum yapmak istiyodum ama öğrendim ki tiroid hastalarına anestezi veremiyorlarmış. bu da sıkıntı yarattı. Allah en kısa zamanda şifamızı versin. inşallah doğumdan sonra bu hastalıkta silinir.

benim hamileliğimin ilk ayında yapılan tahlilde tsh değerim normal çıktı. o zamana t3 t4 istememişti. 25.haftamda doktorum bir daha tahlil istedi bu sefer t3 t4 e de bakıldı. tsh değerim ve t3 değerim normal ama t4 üm çok düşük çıktı. doktorum hemen dahiliye veya endokrinle görüşmem gerektiğini söyledi. ilk dahiliyeyle görüştüm. o ilaca gerek olmadığını söyledi.

daha sonra içim rahat etmedi endokrine gittim. guatr ultrasonuyla baktı ve malesef hipotiroid olduğumu söyledi. eğer ilacı kullanmazsam bebeğin hpotiroidi doğacağını ve zekasında 1-2 puan gerileme olabileceğini söyledi. ayrıca erken doğum tehditide var dedi. hemen euthroxyin 50 mg verdi. şimdi onu kullanıyorum 1 ay dolunca testleri tekrar yaptırıcam ona göre ilaç dozu ayarlanacak.

benim okuduklarıma göre ilk 3 ay ilacı kullanmak çocuğun beyin gelişimi için önemliymiş ama benim tsh normal olduğu ve t3 t4 e bakılmadığı için o zaman ilaç kullanmadım. geç kaldığımı düşünüyorum ve çok üzülüyorum.

ayrıca normal doğum fobim olduğu için ya sezaryan yada epidural normal doğum yapmak istiyodum ama öğrendim ki tiroid hastalarına anestezi veremiyorlarmış. bu da sıkıntı yarattı. Allah en kısa zamanda şifamızı versin. inşallah doğumdan sonra bu hastalıkta silinir.

benim ilk 4 ay tsh 4 civarıydı sürekli 4.ayda levotiron başlandı şu an 3 e düştü bilmiorum geçmi başlandı.t3 t4 değerlerime bakılmadı hiç.bu arada troid hastalarına nasıl anestezi yasak.troid ameliyatı olanlar nasıl oluyor.genel anestezi vermeselerde epudural olur heralde.bende merak ettim şimdi.

bende troit hastasıyım ve 3 senedr hap alıyorm hergün alındığında sorun olmuyo
ve anestesi vermiyo denilmiş kim söylediyse baya bi sallamış korkmayın laparoskopi oldum daha
1 sene önce ve anestesi verildi bana öyle bişey olsa ameliyt olmazdm:KK37:

Ay ay yükseldiğini fark edip,önemsememek bu olsa gerek.
Keşke en başından beri tsh yi önemseseydiniz.
Belki 15 yaşımdan beri hipotiroid ilacı kullanıyorum.Şu anda 25 yaşımdayım.
Gebelikte en korktuğum şeydi,ama çok şükür her sabah aç karnına 150 lik euthyrox alınca en tehlikeli olan 3 ayı 1,00 ve 00...küsür şeklinde bitirdim.
Sadece geçen ay 3.90 a yüksel miş malesef.Gebelik ilerledikçe değerler değişiyor muş malesef..Hemen ilacın dozunu arttırdım ve sonuç iki haftada 1,küsürlerde: )
Değerim sağlık ocağındaki hemşireye göre normaldi..ama gebelikte 1 buçuk 2 civarı olması gerektiğini biliyorum.
Çok panik yaptım ama çok şükür düşmüş gene.Zaten ilk üç ay çok önemli tabi sonrasıda..
Size çok morel vermek isterdim ama çok üzüldüm önemsemediğiniz için en başından.

Son düzenleme:
Ay ay yükseldiğini fark edip,önemsememek bu olsa gerek.
Keşke en başından beri tsh yi önemseseydiniz.
Belki 15 yaşımdan beri hipotiroid ilacı kullanıyorum.Şu anda 25 yaşımdayım.
Gebelikte en korktuğum şeydi,ama çok şükür her sabah aç karnına 150 lik euthyrox alınca en tehlikeli olan 3 ayı 1,00 ve 00...küsür şeklinde bitirdim.
Sadece geçen ay 3.90 a yüksel miş malesef.Gebelik ilerledikçe değerler değişiyor muş malesef..Hemen ilacın dozunu arttırdım ve sonuç iki haftada 1,küsürlerde: )
Değerim sağlık ocağındaki hemşireye göre normaldi..ama gebelikte 1 buçuk 2 civarı olması gerektiğini biliyorum.
Çok panik yaptım ama çok şükür düşmüş gene.Zaten ilk üç ay çok önemli tabi sonrasıda..
Size çok morel vermek isterdim ama çok üzüldüm önemsemediğiniz için en başından.

bende önemsedim gebeliğimin başından beri ilk 3 ay hep 4 civarı idi doktor ilaca başlatmadı 4.ayda felan başlattı.nie bu kadar geç başlattı anlamadım.

bende önemsedim gebeliğimin başından beri ilk 3 ay hep 4 civarı idi doktor ilaca başlatmadı 4.ayda felan başlattı.nie bu kadar geç başlattı anlamadım.

Keşke ilk 3 ay daha az değerlerde olsaymış limit aday.
Nasıl bir dr öyle..
Allah hayırlı sağlıklı evlatlar nasip etsin.Birşey olmamıştır korkma.4 ciddi yaralar açacak bir değer değil.

İlk önceleri önemsemememin sebebi, hamilelikten önce tiroitle ilgili en ufak bişey yaşamamış olmamdı. Doktorda uyarmayınca şimdiye kadar, yani bi sorunum olsa söylerdi doktor heralde dedim. Kaldıki daha önceden bunla ilgili bir sorunum olmadığı için TSH nin tiroit olduğunu bile çok sonra öğrendim haliyle.Evelsi gün doktorun Endokrine yönlendirmesi neticesinde gidip orda tahlil yaptırdım ve guatr ultrasonuyla boğazıma bakıldı ( neticesi bu defa da tahlilde TSH oranım 5.99 çıktı ), dünde sonucunu alıp ilgili doktorla görüştüm. Tiroitiniz ağır çalışıyor diyip ilaç yazdı 50 mg lik. Sabahları aç karnına 1 tane içilecek. Doktora durumum ne düzeyde diye sordum ? Fazla yüksek değil ama yinede ilaç gerektirir endişelenmeyin dedi. Ha birde şunu söledi bebeğin tiroitten etkilenmesi ilk 3 ayda oluyormuş, zannımca benim değerlerim hamileliğin ilk 3 ayında pek yüksek değildi. Aydan aya yükseldi. Sabah ilk ilacımı içtim, 1 Ay sonra doğumdan önce tekrar gidip ölçtürmemi istedi doktor. Bu arada ilacın bebeğe bir zararı olurmu diye sordum doktora yok olmaz dedi.

Hayırlısı olsun İnşAllah üzülme o zaman.
İlacı dozunda içmessek zararı olur.İçersek bin bir tane faydasını görürüz üzülme.

Keşke ilk 3 ay daha az değerlerde olsaymış limit aday.
Nasıl bir dr öyle..
Allah hayırlı sağlıklı evlatlar nasip etsin.Birşey olmamıştır korkma.4 ciddi yaralar açacak bir değer değil.

valla cnm işte doktorlara güveniyoruz.ses çıkartmıyoruz.aile hekimime sordum ben bana ilacı geç başlattılar bebek için sorun olurmu die oda değerler fazla yüksek değil ondan geç başlamışındır dedi herşeyi bu kadar çok kafana takma dedi.beni ilaca başlatan dahiliyeciyede sordum geçmi başlıyoruz die oda yok demişti o zaman.anlamadım gitti Allaha emanet bebişim hayırlısı.

valla cnm işte doktorlara güveniyoruz.ses çıkartmıyoruz.aile hekimime sordum ben bana ilacı geç başlattılar bebek için sorun olurmu die oda değerler fazla yüksek değil ondan geç başlamışındır dedi herşeyi bu kadar çok kafana takma dedi.beni ilaca başlatan dahiliyeciyede sordum geçmi başlıyoruz die oda yok demişti o zaman.anlamadım gitti Allaha emanet bebişim hayırlısı.

Sağlık ocaklarındaki mantığı bende anladım.4 değer çok değil onlar için.Bizzat yaşadım.Bir anda değerim 3.90 a çıkmış ama hemşirenin umrunda değil.
Birde bütün dr lar yada sağlıkçılar alışmışlar birşeye.Eğer hastaları biraz tedbirci,bebeği için üzülürken gördüklerinde 'sen çok paniksin,biraz rahat ol,sen böyle devam edersen 9 ay sana geçmez' gibisinden şeyler söylüyorlar.
Allah korusun birşey olsa yanacak can onların değil tabi..
Ya çocukları var kafalarına dert edecek birşeyleri yok,'nasılsa sağlıklı evladım var deyip geçiyorlar kenara.'
Yada hiç çocukları yok bebek sevgisini,stresini tatmadıkları için umurlarında değil..

Seninde ilk bebeğin sanırım canım.
Tecrübesizlik olmuş olabilir.Fakat Allah verirde başka bir gebeliğinde hep tsh ni 2,5 gibi bir değerin altında tutmaya çalış.
Dinleme sakın hemşireleri falan..
Hemşireler yada aile hekimleri ne anlar tsh den,bebeğe giden hormondan.Ne endokrinci nede kadın doğumcular.
Bunu önemsemeyen k.doğumcuysa şayet yazık onun mesleğine.
Bana hemşire önemseme falan gibi şeyler söyledi, ama ben dinlemedim.
Hemen düşürdüm 1.küsürlere daha yeni..Hemşireler usg de bebeğe bile bakamıyorlar,ne anlarlar tiroid hormonu dozundan.

arkadaşlar bnde de hipotiroit var ve bu hastalık bnde çıktı çıkalı bi tatlı isteği var ki sormayın önceden baklavanın bi dilimini yemezdim şimdi tepsisini götürürüm :) acaba hipotiroitle mi alakalı bu tatlı isteği

merhaba, ben debirşey sormak istiyorum ben bugün 9+2 hamileyim cuma günü tsh ölçümü yaptırdım daha öncekilerde 3,06 çıkmıştı değerim ilk gittiğim dr pek önemsemedi, şu anda değerim 4,43 çıktı şimdiki doktorum çok önemli olduğunu endokrin uzmanına görünmem gerektiğini söyledi, şimdi 2 gün sonrası için randevu aldım şu ana kadar benim bildiğim ve önemsediğim bir konuyu ilk gittiğim dr önemsemediği için değerimin de bu kadar yüksek çıkması beni çok endişelendirdi. bu haftaya kadar herhangi bir ilaç kullanmamam acaba sorun yaratırmı, çok strese girdim:KK43:

X