tüp bebek süreci hakkında bilgi sahibi olanlar yardımcı olabilirler mi ?

OraEtLabora

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2021
406
1.163
34
Merhabalar.Aralık ayı 15'i adet günüm. Bu tarihten sonra tüp bebek tedavisine başlayacağız inşallah. eşimin sperm hareketliliği az benim de amh en son 0.89 du..ama doktor olumsuz hiçbirşey söylemedi bu değerlerle insanlar aşılamasız rapor çıkartıyorlarmış anlayamıyorum. çok endişeliyim aynı zamanda da üzgün. yaşım 32.. süreç olumsuz sonuçlanırsa yaşayacağım çöküşü hayal bile edemiyorum. olumsuz olacak diye içten içe tüp bebek yaptırmak istemiyorum. bunu kendime bile itiraf edemiyorum. Süreç hakkında çok az bilgi sahibiyim. kafam duygularım çok karışık ve korkuyorum tecrübeli olanlar bana ve benim gibi olanlara yardımcı olabilir mi ? süreç nasıl işliyor mesela ? şimdiden çok teşekkürler..

arkadaşım öncelikle geçmiş olsun 🤲🏻
ben de seninle aynı yaşta 2 yıldır evlat sahibi olabilmek için çabalayan biriyim pkos sebebiyle 2 yıldır doğal süreçle bi sonuç elde edemediğimiz gibi birkaç aşılama da başarısız olunca seninle aynı duyguları paylaştım ben de o yüzden seni çok iyi anlıyorum ...
8-9 ay aşılamalardan sonra sırf tüp bebekle de ya olmazsa yıkılırım düşüncesiyle tüp bebekten kaçındım ve bunu kendime bile söylerken çekindim boğazım düğüm düğüm oldu ...
Ama sonra düşündüm ; Rabbim en zor en inkansız görünen , ben bu yolu nasıl yürürüm deyip , düşe kalka , ağlaya zırlaya yürüdüğüm her ama her yolun sonunu çiçeklerle döşemedi mi ?
O zaman nedendi korkum ?
Ben de bu ay başladım tedaviye o korktuğum , belki de yine ağlaya zırlaya döneceğim umutla gittiğim o yolları ama asla pes etmeyip Allaha güvenip yolun sonundaki çiçeklere yine kavuşacağım 🤲🏻
Benden sana tavsiye ne olur ama ne olur önce o imkansız psikolojisinden çık .
Çünkü rabbim isterse taşın arasında çiçek büyür bizim içimizde neden bi canlı büyümesin ?
Sonra ise çok uzun uzun yazdığım için beni affet benim de içimi dökesin varmış aynı dertten birini bulunca döküldüm 🙈☺️
Süreç ise şöyle iyice araştırıp bi tüp bebek merkezine git , fiyat vs bilgi al doktor gerekli tetkikleri yapıcak ve reglinin 2 günü göbekten subkutan yapacağın ilaçlar vericek sana sonra onları 1 hafta kullanıp kontrole gideceksin :)
Devamı için bişi diyemiyorum çünkü ben de şuan buraya kadar geldim tedavimin 3. Günündeyim :)
Gelişmeleri paylaşırım inşallah güzel haberlerle :)

Merhabalar.Aralık ayı 15'i adet günüm. Bu tarihten sonra tüp bebek tedavisine başlayacağız inşallah. eşimin sperm hareketliliği az benim de amh en son 0.89 du..ama doktor olumsuz hiçbirşey söylemedi bu değerlerle insanlar aşılamasız rapor çıkartıyorlarmış anlayamıyorum. çok endişeliyim aynı zamanda da üzgün. yaşım 32.. süreç olumsuz sonuçlanırsa yaşayacağım çöküşü hayal bile edemiyorum. olumsuz olacak diye içten içe tüp bebek yaptırmak istemiyorum. bunu kendime bile itiraf edemiyorum. Süreç hakkında çok az bilgi sahibiyim. kafam duygularım çok karışık ve korkuyorum tecrübeli olanlar bana ve benim gibi olanlara yardımcı olabilir mi ? süreç nasıl işliyor mesela ? şimdiden çok teşekkürler..
Herşeyden önce tedaviye başlamak için hastaneye gittiğin zaman stress üzüntü kafa karışıklığı umutsuzluk bunları geride bırak. Tüp bebekte en önemli olan şey motivasyon, bütün doktorlar bunun üstüne basa basa söylüyor. Rabbime inan güven hayırlısını iste hep Rabbim tez zamanda acilen anne olmak isteyen herkese hayırlı sağlıklı afiyetli evlatlar nasip etsin. Hastaneye gidiyorsun adetin 2 veya 3ncü günü doktor uygun görürse tedaviye başlıyorsunuz iğneler veriyorlar göbekten iğneleri vuruyoruz belli aralıklarla doktora gidip muane oluyoruz ki yumurta büyüklüğüne bakabilsinler. Yumurtalar doktorun istediği büyüklüğe ulaşınca catlatma iğnesi veriyorlar dedikleri saatte yapman çok önemli 34-36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılıyor. Seni komple anestezi ile uyuttuklari için hiçbişey hissetmiyosun ağrı sızı olmuyor sadece bir iki gün az miktar kanama oluyor 20 dakika civarında bir işlem zaten senden yumurta toplanırken eşinden sperm alıyorlar embriyolaglar tarafından yumurtalar ve spermler dölleniyor. 5 gün boyunca her gün seni haberdar ediyolar kaç embriyo döllendi kaçı devam ediyor diye doktor uygun görürse o ay transfer oluyor ben transfer daha olmadım nasipse bidahiki ay o yüzden buraya kadar bildiklerimi anlattım istediğin herşeyi sorabilirsin çok güzel bir anne olucaksın bunu kendine hep hatırlat 😊

Allah sizden razı olsun çok duygulandım okurken U umutsuzbirisi M Mordelisibirisi92 ...ben de 1 aşılama yaptırdım süreç benziyor gibi. sizin mesajlarınızı okumadan önce bi hadis okudum çok değişik duygulardayım şuan..hadis şunu diyor Sevininiz ve sizi sevindirecek şeyler ümîd ediniz. Ne güzel değil mi ? Bazen ümit etmekten yoruluyorum, hayal kurmaktan, Allaha dua ediyorum bari rüyamda anne olmayı tadıyım diye.. Ama artık mutsuzluk yok..umutsuzluk yok..reçete verilmiş :)

inşallah herşey çok güzel gider hepimiz için...güzel haberlerimizi yazalım buraya. Tedavi nasıl gidiyor mesela..
aralığın 15 'i adet olmayı bekliyorum.adetlerim çok düzenlidir ama geçen ay 10 gün gecikti. şuan çalışıyorum izin almam çok zor oluyor sözleşmem de bu ayın 17sinde bitiyor diğer sözleşmeye kadar arada 3 ay var bu arada tedavi olmayı düşünüyorum. Seviniyorum ve beni sevindirecek şeyler ümid ediyorum :)

Allah sizden razı olsun çok duygulandım okurken U umutsuzbirisi M Mordelisibirisi92 ...ben de 1 aşılama yaptırdım süreç benziyor gibi. sizin mesajlarınızı okumadan önce bi hadis okudum çok değişik duygulardayım şuan..hadis şunu diyor Sevininiz ve sizi sevindirecek şeyler ümîd ediniz. Ne güzel değil mi ? Bazen ümit etmekten yoruluyorum, hayal kurmaktan, Allaha dua ediyorum bari rüyamda anne olmayı tadıyım diye.. Ama artık mutsuzluk yok..umutsuzluk yok..reçete verilmiş :)

inşallah herşey çok güzel gider hepimiz için...güzel haberlerimizi yazalım buraya. Tedavi nasıl gidiyor mesela..
aralığın 15 'i adet olmayı bekliyorum.adetlerim çok düzenlidir ama geçen ay 10 gün gecikti. şuan çalışıyorum izin almam çok zor oluyor sözleşmem de bu ayın 17sinde bitiyor diğer sözleşmeye kadar arada 3 ay var bu arada tedavi olmayı düşünüyorum. Seviniyorum ve beni sevindirecek şeyler ümid ediyorum :)
Allah hepimizden razı olsun canım benim gönlünü ferah tut öncelikle yalnız değilsin hepimiz geçiyoruz bu yollardan yalnızca birbirimizden habersiz olduğumuz için bazen neden beni buldu Allahım bu da mı beni buldu diyip gereksiz isyan edebiliyoruz ben çok yaptım bu hatayı :)
Baksana kullanıcı adımı bile nasıl almışım :)
Şimdi bitti zaman tevekkül zamanı sen de öyle yap :)
Herşeyden önce her aksi duruma hazır ol , düşebiliriz , umut edip umutsuz şeyler de yaşabiliriz yolun sonundaki çiçekleri hatırla tekrar çık yola ☺️
Seninle çok ortak yanımız var benim de normalde pko olmama rağmen adetlerim düzenliydi son bikaç aydır hep 10 gün gecikti, inan ki o bile psikolojik gecikiyo kendimiz yapıyoruz kendimize her kötülüğü 😞
İşi falan hiç düşünme yani covid var ve sonuçta tüp Bebek riskli bi süreç gerekirse rapor alırsın yapıcak birşey yok 🤷🏻‍♀️
Anne olacaksın sonuçta iş beklesin ☺️
Adet sürene bişe kalmamış bence o sürece kadar sürekli olumla kendini ne zaman istersen bize yaz ben hep bakıcam buralara bana da moral oluyor ve gelişmeleri yazıcam sana :)
Ne istersen sor aklına ne takılırsa ama herşeyden önce iyi bi doktor araştır 😘

Bi de tedaviye başlayınca aklında olsun kaliteli sperm seçmek için mikroçip var doktorun önermezse sen doktoruna mikroçiği öner arkadaşımın eşinin sperm problemi vardı onlar da mikroçiplr sağlam kaliteli sepermleri seçtirip tüp bebek yaptı şuan hamile :)

Kendimi olumluyorum :KK70: İşi falan hakikaten düşünmüyorum. ilk aşılamamı mikroçip aşılama oldum zaten doktorum yapıyor onu ama tekrar hatırlatırım başarı şansı yükseliyorsa.
Medipol hastanesinde Burcu Aydın Boyama hocaya gidiyorum çok pozitif bir insan şu ana kadar bir olumsuzluk yaşamadım. bir olumsulukta duymadım hakkında. Herşey güzel gider inşallah..Birbirimize moral olmak güzel oldu bu arda :)

Aynı süreçlerden bende geçtim bize başka doktorlar sebepsiz infertilite dedi kimi eşinin ileri sperm hareketi az dedi ama ortada görünen bir sorun yoktu çünkü eşimin sperm sayısı 90 milyonlarda çıkıyordu bizde aşılama yaptırdık bana 9 yumurta ile aşılama yaptı ki bu bir suçmuş yani en fazla iki yumurtadan yapılırmış neyse zaten tutmadı iyi ki de tutmamış dedi şimdiki doktorum tutsa kötü şeyler olabilirmiş dedi neyse ben her ay ağlıyordum regl olunca ya da sancılar gelmeye başlayınca sonra eşim tüp bebek yaptırcam dedi ben dedim saçmalama daha 2 buçuk yıllık bile evli değiliz 5 yıl dolsun öyle ama eşimi durduramadım şu an ki doktoruma ön görüşmeye gittiğim pcos var hafif dedi bir ay vitaminlerle denedik doğal yolla yine olmadı diğer ay adetin ikinci günü gittik tek yumurtam vardı sonra ilaçlar başladı 3 4 kez kontrole gittim her gittiğimde yeni iğneler verdi göbekten yapılan filan çok yıpratıcı bir dönem oldu hem maddi hem manevi bir gün akşam hastanede yaptırdım yine iğnemi eve geldim ama çöktüm pskolojik olarak ağladım sonra dedim ki kendime sen bunca şeyi ağlayıp yumurta kaliteni düşürmek için mi yaşıyorsun susturdum kendimi hep moral verdim kendime bende sonunu bilmiyordum bu tedaviye başlayan kimse bilemez olumlu ve ya olumsuz Allahın takdiri neyse en son 22 yumurtam toplandı 9 u 5 inci güne gitti 8 ini dondurduk zaten iki adet dönemi rahim dinlendirme oldu ohss riskine karşın sonra transferden öncede ikinci adetin ikinci günü doktora gittim geri ilaçlarla rahmi karşılaştırdık her şey çok güzel ilerledi elhamdülillah 16 kasımda iki tane embriyo transfer edildi ve şu an sonuç pozitif inşallah cumartesi keseyi görmeye gidecez Allahın izniyle 🤲 daha çok şey yazarım ne duygular yaşadığımı neler hissettiğimi ama şu an bile çok uzun oldu bu dönemde sadece kendinize zaman ayırın tedavinizi engelleyecek kim varsa bir süre uzaklaşın size en büyük tavsiyem☺

ayyy çok güzel ya allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin .. darısı da bize olsun inşallah..
Doktorunuzla alakalı olumsuzluk gerçekten kötü olmuş. ben doktorumu bu yüzden seviyorum. mesela aşılama döneminde bende 3 yumurta gelişecek gibi duruyordu doktor 3 ü de gelişirse aşılamayı iptal ederiz dedi çoğul gebelik oluşmaması için 9 nedir yahu ? çoğu insan hsg filmi bile çekilmemiş ben gider gitmez hemen hsg istedi..
olumsuzluklar yaşanmış ama güzel sonuçlanmış umut oldunuz sağolun:)

ayyy çok güzel ya allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin .. darısı da bize olsun inşallah..
Doktorunuzla alakalı olumsuzluk gerçekten kötü olmuş. ben doktorumu bu yüzden seviyorum. mesela aşılama döneminde bende 3 yumurta gelişecek gibi duruyordu doktor 3 ü de gelişirse aşılamayı iptal ederiz dedi çoğul gebelik oluşmaması için 9 nedir yahu ? çoğu insan hsg filmi bile çekilmemiş ben gider gitmez hemen hsg istedi..
olumsuzluklar yaşanmış ama güzel sonuçlanmış umut oldunuz sağolun:)
Hay maşallah benim aptal doktorda 9 yumurtaya harika dese valla hala sinirliyim ona kaç bin tl para yedirdik haram olsun. Ben hsg de çektirdim aşılamadan çok önce tüplerim de açık çıkmıştı yani büyük bir sıkıntımız yoktu ama olmuyordu kısmet işte . Çok şükür ki karşımıza iyi bir doktor çıktı zaten tüp bebekde başarı oranı yüksek olduğu için tercih ettik çok şükür oldu ☺ Rabbim hepimize nasip etsin inşallah 🤲

Hay maşallah benim aptal doktorda 9 yumurtaya harika dese valla hala sinirliyim ona kaç bin tl para yedirdik haram olsun. Ben hsg de çektirdim aşılamadan çok önce tüplerim de açık çıkmıştı yani büyük bir sıkıntımız yoktu ama olmuyordu kısmet işte . Çok şükür ki karşımıza iyi bir doktor çıktı zaten tüp bebekde başarı oranı yüksek olduğu için tercih ettik çok şükür oldu ☺ Rabbim hepimize nasip etsin inşallah 🤲
doktor konusunda başka bir hastalıktan çok çektim hayatıma mal oluyordu neredeyse Allah bi daha doktorla imtihan etmesin. Belki de korkumun bir nedeni de doktor güvenimin kırılmasıdır. Her ne kadar şimdiki doktorumu sevsem de aklımda hep bir acaba var.. Allah bilgili iş ahlakı olan insanlarla karşılaştırsın..Ben artık eski olayı düşünmüyorum onunla hesabım ahirette sen de düşünme.güzel şeyler düşün :)

doktor konusunda başka bir hastalıktan çok çektim hayatıma mal oluyordu neredeyse Allah bi daha doktorla imtihan etmesin. Belki de korkumun bir nedeni de doktor güvenimin kırılmasıdır. Her ne kadar şimdiki doktorumu sevsem de aklımda hep bir acaba var.. Allah bilgili iş ahlakı olan insanlarla karşılaştırsın..Ben artık eski olayı düşünmüyorum onunla hesabım ahirette sen de düşünme.güzel şeyler düşün :)
Aynen canım olan oldu geçen geçti işimiz ahirete kaldı artık ☺ inşallah sende şimdi ki doktorunla umduğun sonuca ulaşırsın 🤲 çok emek isteyen bir süreç ve sabır bol bol dua et şükret inşallah gerisi nasip kısmet 😍

Kendimi olumluyorum :KK70: İşi falan hakikaten düşünmüyorum. ilk aşılamamı mikroçip aşılama oldum zaten doktorum yapıyor onu ama tekrar hatırlatırım başarı şansı yükseliyorsa.
Medipol hastanesinde Burcu Aydın Boyama hocaya gidiyorum çok pozitif bir insan şu ana kadar bir olumsuzluk yaşamadım. bir olumsulukta duymadım hakkında. Herşey güzel gider inşallah..Birbirimize moral olmak güzel oldu bu arda :)
Ben de aynı fikirdeyim keşke daha önce konu açıp konuşsaymışız belki de şimdiye hamiştik bile 🙈☺️
Mutlaka haberdar edelim birbirmizi süreçler hakkında merak edicem seni ☺️😘

Korkmaktan ziyade aksine sevinmemiz lazım 😊 Şükür ki böyle bir tedavi yöntemi var, büyük bir lütuf gerçekten. İğnelerinizi ilaçlarınızı doktorunuzun tarif ettği şekilde düzenli saati saatine kullanın. Herkesin kullandığı ilaçlar durumuna göre farklı oluyor. Bence o kısımlar hiç yorucu değil gözünüzü korkutmayın hiç. Heyecanlı olan kısım transfer sonrası acaba noldu diye düşünmek oluyor. O kısımda da artık bolbol dua, gerisi Allahın takdiri…

Korkmaktan ziyade aksine sevinmemiz lazım 😊 Şükür ki böyle bir tedavi yöntemi var, büyük bir lütuf gerçekten. İğnelerinizi ilaçlarınızı doktorunuzun tarif ettği şekilde düzenli saati saatine kullanın. Herkesin kullandığı ilaçlar durumuna göre farklı oluyor. Bence o kısımlar hiç yorucu değil gözünüzü korkutmayın hiç. Heyecanlı olan kısım transfer sonrası acaba noldu diye düşünmek oluyor. O kısımda da artık bolbol dua, gerisi Allahın takdiri…
tabii ki çok şükür bu yöntem var ve çok şükür ki bu yönteme kolay şekilde ulaşabiliyorum..benim korkum olumsuzluk olursa -Allah korusun- nasıl baş edeceğimi bilememem..ama bugün aldığım karara dayanarak olumsuzluk düşünmeyeceğim

Merhaba yardımcı olabilirmisiniz kayseride mustafa tasa tedaviye basladim adetimin 3 gununde muayene oldum 1 yumurta var hemen tedaviye baslayalim dedi suan igne vuruluyorum karnimdan amh 0.73 cikti bir yumurta pek iyi degil galiba bu arada 25 yasindayim dr annen veya teyzen erken menopoza girdi mi.diye sordu aranizda boyle bir sey yasayan varmi

Merhaba günaydın Benim amh 0,89 çıktı yaşım da 32 ama hiçbirşey demedi doktor. başka bir arkadaşa değeri 0.9 ken acilen tüp bebek raporu çıkar hemen işlemleri yapmamız lazım tarzı konuşmuş kendi doktoru. Yani neye göre karar veriliyor acil olmasına ben de bilmiyorum. tedaviye başlamıssın artık olumsuzluk düşünme bence. Güzel şeyler düşün güçlü ol :)

Arkadaşlar ne yaptınız var mı durumlarda bir gelişme merak ettim.Ben 1hafta erken hasta oldum işim dolayısıyla da gidemicem doktora bu ay da geçti yani kısmet ocağa 🥲

Merhabalar bende 5 yıl sonunda bebeğine tüp bebekle kavuşmuş bir anneyim. Eşimde sorun yoktu ben pcosum. Bir çok doktora gitti kendiliğinden de olabilir dediler 3 kere klomen 6 kere falan femera kullandım bir kere iğneler kullanıp aşılama yaptırdım. O kadar yıpratıcı bor süreç ki sürekli negatif sonucu görmek hepimiz aynı duyguları paylaşıyoruz. Öncelikle psikolojik olarak çok iyi hazırlanın olumsuz düşüncelerden kurtulmaya çalışın. Ve gerçekten iyi bir doktor bulun gereksiz tedavilerle uğraşmak insanın psikolojisini çok bozuyor keske en başta kendimi bu kadar yipratmadan tüp bebek tedavisine baslasaydim diyorum şimdi düşününce. O kadar negatif tedaviden sonra insanın motivasyonunu düzeltmesi kolay olmuyor. Tüp bebeğe başladığımız zaman ben çok yıpranmış bir haldeydim artık. O iğneleri ilaçları görmek istemiyordum. Çok canım yanıyordu. Tüp bebekte de ilk transferim kimyasal gebelik oldu. İyice moralim bozulmuştu. 2 ay ara verdik tekrar transfer olma kararı aldık. İğneleri ilaçları kullanırken bunlar seni bebeğine kavuşturacak yollar bebeğim olunca beraber şunları yaparız böyle olur gibi hayaller kurdum. Çok şükür ikinci transfer tuttu. Kızım doğdu şuan 6 aylık. İnşallah sizde en hayırlı zamanda en hayırlı şekilde saglikla yavrunuza kavuşursunuz moralinizi yüksek tutmaya çalışın zor ve uzun bir süreç ama sonu çok güzel. Allahim tüm tüp bebek hastalarının yardımcısı olsun 🙏

Naptınız bilmiyorum uzun zaman olmuş yazalı
Ama çok normal böyle hissetmeniz
Tüp bebek aşamasına gelene kadar sayısız negatif gördük çünkü hepimiz
Tamamen ayni şeyleri hissettim
Belki doğal olur diye birkaç ay daha ertelemek istedim eşim bırakmadı
Doğal yolla deneyeceğin birkaç ay sana sadece üzüntü ve umutsuzluk getirecek hemen başlayalım dedi başladık
O iğneleri yaparken fazla yumurta toplanması için dua ediyordum sonraki transferler için baştan başlamak zorunda kalmayayım diye
Transferden birkaç gün önce çift embriyo koyalım mi dediler
Hemen tamam dedim nasılsa bir tane koysalar tutmaz belki çift koyarlarsa yüzde 50 tutar diye düşünüyordum
Transfer günü doktora bir sonraki transferi ne zaman yapacağını sordum
Düşün umutsuzluğumu
Ilk transferimde tuttu çok şükür hem de iki embriyo da
Ikizlerimi kucağıma aldım bile
Geçen sene bana ikizlerin olacak deselerdi hadi ordan derdim
Tevekkul et sadece arkadaşım
Elinden geldiği kadar moralini yüksek tut ve bol bol dua et
Rabbim seni de en hayırlı zamanda evlatların en hayırlısına kavuştursun insallah.

X