Türkiye, Avrupa'da en çok gökdelene sahip ülke oldu

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.872
40.715

Türkiye, Avrupa'da en çok gökdelene sahip ülke oldu

2016’da tamamlanması planlanan 36 binayla İstanbul, Avrupa birinciliğini Moskova’dan devralacak

page_turkiye-avrupada-en-cok-gokdelene-sahip-ulke-oldu_888319858.jpg

Türkiye, 141 binayla Avrupa’da en çok gökdelene sahip ülke oldu. Türkiye’yi 116 gökdelenle Rusya, 68 gökdelenle Almanya takip ediyor. Şehirler açısında bakınca ise ilk sırada Moskova (98) yer alsa da 2016 yılına kadar tamamlanması planlan 36 binayla İstanbul (127) zirveye çıkacak.
Hürriyet’te yer alan habere göre, Avrupa’nın en yüksek 10 gökdeleni şöyle:
Mercury City/Moskova: 339 metre
The Shard/Londra: 306 metre
Capital City/Moskova: 302 metre
Naberezhnaya Tower/Moskova: 262 metre
Triumph Palace/Moskova: 264 metre
Sapphire Tower/İstanbul: 261 metre
Commerzbank Tower /Frankfurt: 259 metre
MesseTurm/Frankfurt: 256 metre
Torre Caja/Madrid: 250 metre
DC Tower/ Viyana: 250 metre
Türkiye’nin en yüksek binası 261 metre ile Sapphire. Ancak İstanbul Seyrantepe’deki 284 metrelik iki kuleden oluşan Skyland Towers, inşası tamamlandığı zaman ilk sırayı alacak.
http://t24.com.tr/haber/turkiye-avrupada-en-cok-gokdelene-sahip-ulke-oldu,263726

[/COLOR]

İstanbul'un tarihi silueti ne olacak :KK45::KK45::KK45:
bitti. o ggüzelim siluetini mahvettiler. robotek gibi çıkıp duruyor o iiğrenç gökdelenler.
nefret ediyorum. mahvoldu istanbul.
arkadaşımın evi adalar manzaralı. 8 ayda önde tapılan gökdelenler manzaranın önünü kapadı. buna işzişn veren herkese nefretim sonsuz.

bitti. o ggüzelim siluetini mahvettiler. robotek gibi çıkıp duruyor o iiğrenç gökdelenler.
nefret ediyorum. mahvoldu istanbul.
arkadaşımın evi adalar manzaralı. 8 ayda önde tapılan gökdelenler manzaranın önünü kapadı. buna işzişn veren herkese nefretim sonsuz.

mimari de modernlik adı altında her yeri mahvettiler ki :KK50:

Basimiz goge ermistir artik her anlamda. Tarihi siluet diye bir sey kalmadi. Silueti bozanlar traslanacakti guya. Bizim evden bakinca goruntu korkunc.

Gelisen ulke yasasin

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Ne kadar gösterişli modern değil mi bir ülkenin gelişmişliği de o gökdelenlerle belli oluyor zaten tabi. O kadar kötü duruyorlar ki benim gözümde her yerden fışkıran devasa yükseklikte binalar baktığın zaman şehire çok itici duruyorlar zaten siluetini bozması apayrı bir mesela tarihi camilerimizin arkasından gökdelenler yükseliyor. Manzaralar kapanıyor. Ufaklı evlerin apartmanların arasından sivriliyorlar. :KK19:

Modern mimari dendiğinde aklımıza ilk gelen şey gökdelenler. bence uygun yerleşke planları dahilinde cirkinde durmuyor ancak otelenemez tarihi argümanlara sahip olan mimarimizinde aynı paralel likte gelismesi lazım. Cok guzel osmanli evlerimiz var bizim. Neden kendi konseptini oluşturarak bu dingin mimariyide yasatmiyoruz?

X