Uçuk virüsü HSV TİP 1 - TİP 2 - HPV AYRIMI

assylium

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2023
16
33
Arkadaşlar selam, forumda bir süredir uçuk virüsü olan HSV (Herpes Simpleks) virüsü hakkında tartışmalar, sorular görüyorum. Buna bir açıklık getirmek istediğim için, ayrıca bu virüse sahip olan kullanıcılar deneyimlerini yazıp fikirlerini, yardımlarını paylaşsın diye bu konuyu açmak istedim.

Öncelikle ağız bölgesinde ve genital bölgede çıkan uçuklar Herpes virüsü olarak bilinir. Yani HSV. HSV'nin tam üç türü bulunur.
1. HSV Tip 1: Ağız bölgesinde çıkan uçuklar.
2. Hsv Tip 2: Genital bölgede çıkan siğil ve uçuklar.
3. HSV Tip 3: Zona benzeri sinirlere vuran uçuk türü.

HSV Tip 2 genelde HPV virüsü ile karıştırılır, benzer olsalar da aslında farklı virüslerdir. İkisi de cinsel yolla bulaşır ama HPV bir humanpapilloma virüsüdür, rahim ağzı kanserine dönebilir.

HSV virüsü, özellikle Tip 1, toplumun %90'nında bulunur, oldukça sinsi bir virüs olduğu için vücut bağışıklığının düştüğü anda özellikle dudaklarda ağrılı uçuk şeklinde kendini gösterir. Önlem alınmazsa ve virüs vücuda iyice oturursa kronikleşir, böyle bir durumda hap tedavisine başlaması önerilir.

Ay ben şey eklemek istiyorum, uçuğunuz var diye dünyanın sonu değil. Bana mesaj atan oldu çok korkuyorum nasıl evleneceğim diye hatta. Öldürmüyor korkmayın🥲 hatta hsv-1 2 birbirine de geçebilen virüsler olduğu için bence risk herkeste var.

Ay ben şey eklemek istiyorum, uçuğunuz var diye dünyanın sonu değil. Bana mesaj atan oldu çok korkuyorum nasıl evleneceğim diye hatta. Öldürmüyor korkmayın🥲 hatta hsv-1 2 birbirine de geçebilen virüsler olduğu için bence risk herkeste var.
Haklısınız ama bazılarında her ay çıkıyor her regl sonrası çıkanlar oluyormuş insan böyle durumda strese giriyor ister istemez 😢

Genital uçuk olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz, herhangi bir testi var mı ? Yoksa doktor direkt bakarak mı teşhis koyuyor?

Genital uçuk olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz, herhangi bir testi var mı ? Yoksa doktor direkt bakarak mı teşhis koyuyor?
Bende ilk olarak su dolu kabarcık çıktı internetten bakınca herpes olduğunu anladım doktora gittim kabarcık üzerinden sürüntü aldı smear testi yaptı herpes olduğu ortaya çıktı. Sizde de mi böyle bişey var?

Su dolu kabarcık yok ama Hpv pozitif olunca her şeyden korkar oldum. Siz devlet hastanesine mi gitmiştiniz?

Su dolu kabarcık yok ama Hpv pozitif olunca her şeyden korkar oldum. Siz devlet hastanesine mi gitmiştiniz?
Hpv nin tedavisi var ama hsv nin yok virüs sinir sistemine yerleşip kendisini gizliyor bazılarında seneden seneye yara çıkarken bazılarında regl dönemlerinde çıkıyor. Hpv nin bir çok tipi var sadece 2 tanesi kötü ama onun da tedavisi var hsv daha zor :KK43: Allah bize şifa versin inşallah. Bu arada evet devlette yaptım test. Smearda çıktı sonuç

Hpv nin tedavisi var ama hsv nin yok virüs sinir sistemine yerleşip kendisini gizliyor bazılarında seneden seneye yara çıkarken bazılarında regl dönemlerinde çıkıyor. Hpv nin bir çok tipi var sadece 2 tanesi kötü ama onun da tedavisi var hsv daha zor :KK43: Allah bize şifa versin inşallah. Bu arada evet devlette yaptım test. Smearda çıktı sonuç
Smear verdim bende ama smearda hsv olup olmadığı anlaşılıyor mu ki? Bir de Hpv de çok zor inanın ki. Dün kolposkopi oldum, tip16 olduğu için. Biliyorsunuzdur belki Hpv rahim ağzı kanserine çevirebiliyor. Hpv biz yoksa eğer muhakkak aşı olun derim.

X