Uyku problemi ve birlikte uyumak

winterdream

İmtihan bu ya; balığın gönlü çöle vurulur..
Kayıtlı Üye
23 Şubat 2018
165
935
38
Bir dert değil aslında ama benim hayat kalitemi etkileyen bir durum.

Ben uykusu oldukça hassas biriyim. Böyle olmayı istemezdim ama bu yönetebileceğim birşey değil. Mesela uykuya dalma aşamasında biri ses çıkarırsa uykum bir kaçıyor, bir daha uyumak ne mümkün.. sabah 6’lara kadar uyuyamadığımı bilirim. ya da ortamda periyodik bir ses olsa asla uyuyamıyorum. Sese takılıyorum. Çalışıyorum. Sürünerek işe gittiğim günler oluyor.

Hadi bu durumları bir şekilde aştım diyelim. Ama eşim inanılmaz gürültülü uyuyan bir insan. Aşırı horlar. Horlamazsa bir o yana bir bu yana atar kendini uykusunda. O da olmadı tekmeler atar, futbol oynar gibi rüyasında. Kaşınır, desibeli yüksek bir şekilde bir hapşırır yer yerinden oynar :) inanın abartmıyorum.

Hal böyle olunca benim gibi uykusu hafif bir insanın yaşadığı eziyeti düşünün. Yıllardır evliyiz. Hala iki kişi uyumaya alışamadım. Bu sebeple genellikle ayrı yatıyoruz. Ben başka odalara kaçıyorum ya da o rahatsız etmemek için diğer odada yatıyor. Duygusal veya fiziksel anlamda aramızda bir sorun yok. Özel hayatımızı da etkilemiyor bu durum ama şu eşler illa birlikte yatar baskısı benim bilinçaltıma işlemiş. Sürekli huzursuz oluyorum. Ayrı yatmak doğru mu, alışmam lazım vs. diye. E tabi çocuk da şahit oluyor ayrı yattığımıza.
Sizler ne düşünüyorsunuz merak ediyorum?

Son düzenleme:
Yatmadan önce bir parmak papatya çayı içmeyi deneyin derim :) zaten yıllardır evliymişsiniz bence rahatsız olunca farklı odalara gitmek eşinizi üzmüyorsa ve çocuğunuz da gürültüden rahatsız olduğunuz için oda değiştirdiğinizi biliyorsa sorun yok. Ayrıca annesinden bunu görmüş bir çocuk olarak tek tavsiyem oda değiştirirken çocuğun duyacağı şekilde ya banan da çok gürültülü uyuyor bir rahat edemedim vs diye sofranmamanız. Saçma ama bir süre sonra sizde babanızı rahatsız edici biri gibi görmeye başlıyorsunuz ahhah :)

Daha demin bir konuya yazmıştım tekrar edicem😄 Biz bazen birlikte bazen ayrı yatıyoruz. Çalışma saatleri de farklı ve ikimizin de uykusu hafif en ufak sese kıpırtıya uyanıyoruz. Uyku hijyeni düşüyor sürekli bölününce.
Yani kraliyete, aristokrat yaşam tarzına da bakınca eşlerin ayrı yatak odası var çünkü alan müsait😁 O yüzden bir kural veya gereklilik değil aslında alan tasarrufu kaynaklı aynı yatağı paylaşma normu oluşmuş.

Sizin uykunuz= benim uykum.

Eğer kendi irademle değil de , bir çevresel faktör sebebiyle uyanmışsam bir daha geri dalamam uykuya. Artık uyku işi bitmiştir.

Seste de sadece saat vb periyodik ses değil, herhangi bir ses de beno rahatsiz eder ve asla uyuyamam.

Ben eşimle yatıyorum. Ama bazen yoğun ve uykusuz olunca çok horluyor. O zaman dürtüyorum.

Ama sorarsanız ki birlikte yatmaya alıştın mi. Hayır. Halen daha tek yatmayı bin kere tercih ederim.

Uyku ilacı içsen aynı durumu yaşar mısın merak ettim anneannem uyuyamıyor her ilaç gün içiyor ilaç içmeden uyuyamıyor

Bence bu durumda ayrı yatmanızın bir sakıncası yok. Elinizde olmayan bir konuda kendinizi zorlamayın. Normal zamanda eşinizle bir sıkıntınız yokmuş, çocuğunuzu etkileyecek bir durum olmaz diye düşünüyorum

Ben uykusu oldukça hassas biriyim. Böyle olmayı istemezdim ama bu yönetebileceğim birşey değil. Mesela uykuya dalma aşamasında biri ses çıkarsa uykum bir kaçıyor, bir daha uyumak ne mümkün.. sabah 6’lara kadar uyuyamadığımı bilirim. ya da ortamda periyodik bir ses olsa asla uyuyamıyorum. Sese takılıyorum. Çalışıyorum. Sürünerek işe gittiğim günler oluyor.

Hadi bu durumları bir şekilde aştım diyelim. Ama eşim inanılmaz gürültülü uyuyan bir insan. Aşırı horlar. Horlamazsa bir o yana bir bu yana atar kendini uykusunda. O da olmadı tekmeler atar, futbol oynar gibi rüyasında. Kaşınır, desibeli yüksek bir şekilde bir hapşırır yer yerinden oynar :) inanın abartmıyorum.

Hal böyle olunca benim gibi uykusu hafif bir insanın yaşadığı eziyeti düşünün. Yıllardır evliyiz. Hala iki kişi uyumaya alışamadım. Bu sebeple genellikle ayrı yatıyoruz. Ben başka odalara kaçıyorum ya da o rahatsız etmemek için diğer odada yatıyor. Duygusal veya fiziksel anlamda aramızda bir sorun yok. Özel hayatımızı da etkilemiyor bu durum ama şu eşler illa birlikte yatar baskısı benim bilinçaltıma işlemiş. Sürekli huzursuz oluyorum. Ayrı yatmak doğru mu, alışmam lazım vs. diye. E tabi çocuk da şahit oluyor ayrı yattığımıza.
Biz eşimle 10 yıldır bazen birlikte bazen ayrı yatıyoruz. Eşimin uyku problemi var, çok zor uykuya dalıyor. Genellikle TV karşısında sızıp kalıyor. E adam zar zor uyumuş "eşler birlikte uyumali" deyip zorla uyandıracak halim yok :)
Bu durum ne cinsel hayatımızı ne de duygusal hayatımızı etkilemiyor. Kafamıza göre takılıyoruz evde.
Zaten ben bu, eşler baraber uyumalı, kuralını anlamadım hiçbir zaman.
Eski çalıştığım yerde çaycımız vardı. Eşi ona el kaldırırdı, kadın adamın yüzüne tükürürdü filan. Birgün bana gururla dedi ki "20 yıldır eşimle bir gece bile ayrı uyumadik"
İyi yapmışsınız dedim, ne diyeyim 🤐

Ben kulak tıkacı kullanıyorum süper oldu İnternet te sünger gibi olanlardan çok rahatladım kükreyen bir aslanla uyuyorum da😂🙈 bazen çıkıyor deli gibi yatağın içinde tıkacı arıyorum 🙉

Uyku ilacı içsen aynı durumu yaşar mısın merak ettim anneannem uyuyamıyor her ilaç gün içiyor ilaç içmeden uyuyamıyor

bu da abartı. gidip diğer odada uyuma gibi bir şansı varken uyku ilacı neden alsın?ayrıca anneannenizin ilaçsız uyuyamama sebebi de her gün ilaçla uyuması.

uyku ilaçları ne kadar zor bırakılıyor kendimden biliyorum. çok çok mecbur kalmadıkça ve doktor şiddetle önermedikçe kullanmanızı önermem.

Ay ben de ayniyim kızım da bana çekmis o da ayni benim gibi cocugu gece uykusuna gecirmem icin esim evden gidiyor uyuyunca geliyor evde biri olursa asla uyumuyor ayak sesini bile duyuyor.Annem sen bebekken de aynıydın evde misafir olsa asla uyumazdın diyor .Eşim de horluyor ondan once uyumaya calısiyorum.Fakat bende alerjik rinit ve astim var ben de horluyormusum rahat nefes alamadıgım için, ikimizden biri horlama sinırlarini aştığında rahatsız olan salona gidiyor bundan ne cinsel hayatımız ne de duygusal bağımız etkilenmedi etkilenmemeli de bence.Bir de uyurken bana kimse.temas etmeyecek esim yeni evliyken cok istedi sarilarak uyumak ama mumkun degil asla bastan cok alındı neden istemiyorsun diye bir kac kere denedim o danalar gibi uyurken ben gram uyuyamadim sarilarak uyuyanlara saygi duyuyorum ama ben asla uyuyamam 😄

Son düzenleme:
Esler birlikte yatmali bencede abartilmis bi sacmalik. 3 senedir ayri yattik diyebilirim iki cocuk pes peşe olunca ama hic sorun olmadi simdi cocuklarin odalarini ayrdim
Birkac aydr birlikte yatiyoruz gene bi fark yok yani ara sira cinsellik disi sarilmalar haricinde 😃

Resmen bizi anlatmışsınız birebir aynıları eşim eşiniz ben ve siz😂
Bence özel hayatımız etkilenmediği sürece sorun yok ayrı yatmakta çünkü uyuyamadıktan sonra aynı yatakta kalmakta ısrar etmenin manası yok.

Ben uykusu oldukça hassas biriyim. Böyle olmayı istemezdim ama bu yönetebileceğim birşey değil. Mesela uykuya dalma aşamasında biri ses çıkarırsa uykum bir kaçıyor, bir daha uyumak ne mümkün.. sabah 6’lara kadar uyuyamadığımı bilirim. ya da ortamda periyodik bir ses olsa asla uyuyamıyorum. Sese takılıyorum. Çalışıyorum. Sürünerek işe gittiğim günler oluyor.

Takma kafana çekik gözlülerde böyle bir zorunluluk yok mesela(hangi ülke olduğunu hatırlayamadım). Onlar hep ayrı yatıyorlar.
Ben de aynı senin gibiyim sesli nefes alsa uyanıyordum boşadım şimdi melek gibi uyuyorum :nazar:

Herkese fikirleri için teşekkür ediyorum. Bu konuda genellikle uyku düzenime göre hareket etmeyi tercih ediyordum zaten ama sizin fikirlerinize de bakarak içim rahat etti :) çiftleri bu psikolojik baskıdan çıkarmak lazım eğer diğer herşey yolunda ise.

X