Valilik o bilgisayar oyunlarını yasakladı

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
Antalya Valiliği bazı bilgisayar oyunlarını yasakladı
Antalya Valiliği, 18 yaşından küçük çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek GTA, Call Of Duty, Half Life ve Metin2 gibi oyunların, internet kafelerde ve elektronik oyun yerlerinde oynanmasını il genelinde yasakladı
Sitene Ekle
antalya-valiligi-bazi-bilgisayar-oyunlarini-yasakladi-6529136.Jpeg

DHA

Antalya Valiliği tarafından alınan kararla, 18 yaşından küçüklerin internet kafelerde ve elektronikOyun yerlerinde, 'Bloodrayne, Bloodrayne 2', Grand Theft Auto (GTA), Epidos from Liberty City, 'San Andreas', 'Grand Theft Auto 3, 'Grand Theft Auto 2', 'Grand Ilieit Auto (Add OK)', 'Hitman', 'Global Operations', 'Sniper Elite', 'Battlefield Vietnam', 'Wolfenstein', 'The Godfather', 'The Godfather II', 'Metin2', 'Knight Online', 'Call Of Duty' ve 'Half Life' adlı oyunların oynanmasının yasaklandığı kaydedildi.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE YASAK

Açıklamada, yasaklanma gerekçesi, 23 Mayıs 2007 tarih ve 26530 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5651 sayılı 'İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi' hakkında kanuna dayandırıldığını belirtildi. Yasak konulan oyunların uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik edebileceği kaydedildi.

55 OYUN İNCELENDİ

Malatya Valiliği tarafından akademisyen ve uzmanlardan oluşan bir komisyon tarafından 55 bilgisayar oyununun incelenerek hazırlanan rapora atıfta bulunulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İncelenen 55 oyundan 12'sinin 18 yaşından küçükler tarafından oynanmasının sakıncalı olabileceği yönünde kanaat oluşmuştur. Bilgisayar (video) Oyunları Sınıflandırma - Derecelendirme Raporu'nun Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sunulduğu, bu bağlamda şiddet ve benzeri kötü alışkanlıklara teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olması sebebiyle oyunların oynanmasının yasaklanmasına karar verildi."

12 yaşından küçüklerin bilgisayar oyunu oynanan salon ve internet kafelere veli veya vasileri eşliğinde girebileceklerine değinilen açıklamada, 15 yaşından küçüklerin yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20.00'den sonra işyerlerine alınmayacakları, yasaklara uymayan işletmeci ve sorumlular hakkında da idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.
http://www.milliyet.com.tr/antalya-valiligi-bazi-bilgisayar-gundem-2181848/

bu GTA yı bence de çocuklar oynamamalı ama bu valilik yasağı ile değil aile kontrolü ile olabilir ancak

metin2 ye de izin vermemeli aileler, onu oynayan çocuklar hayattan kopuyor, half life çok önemli değil sanki, ama diğer oyunlar hakkında bilgim yok

metin2 ye de izin vermemeli aileler, onu oynayan çocuklar hayattan kopuyor, half life çok önemli değil sanki, ama diğer oyunlar hakkında bilgim yok
Bende Metin2 ve Call Of Duty'i biliyorum, diğerleri hakkında bilgim yok, Metin2'ye bağımlı çok çocuk gördüm, aileler çocuklarının oynadığı oyunları kesinlikle denetlemeli, anlamıyorlarsa bile anlayan birilerinden fikir almalı.

Call of Duty oyuncuları çoğunlukla erişkinler, örnek Kazen:-)

RPG, MMORPG tarzı oyunları oynamasın zaten ergenler. Çok fazla bagımlılık yapan şeyler bunlar. Kısa sürecek şeyleri oynasınlar.

Metro 2033:Redux isimli bir oyunu oynuyorum şu an, bunu oynasınlar bak :KK53: Bir sinema bileti parası sadece, 31 tl fiyatı. ama gerim gerim geriyor insanı, her türlü korku filminden çok daha fazla haz alırsınız. Deneyin, pişman olmazsınız :KK59:

Bende Metin2 ve Call Of Duty'i biliyorum, diğerleri hakkında bilgim yok, Metin2'ye bağımlı çok çocuk gördüm, aileler çocuklarının oynadığı oyunları kesinlikle denetlemeli, anlamıyorlarsa bile anlayan birilerinden fikir almalı.

Call of Duty oyuncuları çoğunlukla erişkinler, örnek Kazen:-)

öyle mi dersin canım benim oğlanın arkadaşlarıda çok oynuyormuş geliyo bana anlatıyo call of duty nin şusu çıkmış busu çıkmış:KK48: ama nasıl bir oyun olduğunu hiç bilmiyorum

aileler hafife alıyor bence bunu ilkokulda benim bir arkadaşın oğlu gta oynamaya başladı ve resmen bozuldu çocuk, bence hele ilk okulda karakter gelişimini çok kötü etkiliyor
metin2 desen bi akrabanın oğlu ortaokul başında çok başarılıyken bu oyuna kapıldı ve gidilebilecek en kötü liseye gidiyor şuan, dünya umrunda değil ne çalışmak istiyorum ne okumak sadece oyun oynamak istiyorum diyormuş

geçen yılda minecraft ı yasaklıyorlardı ama bişey çıkmadı, o da yasaklancak en son oyun ha:KK53::KK53:

öyle mi dersin canım benim oğlanın arkadaşlarıda çok oynuyormuş geliyo bana anlatıyo call of duty nin şusu çıkmış busu çıkmış:KK48: ama nasıl bir oyun olduğunu hiç bilmiyorum

aileler hafife alıyor bence bunu ilkokulda benim bir arkadaşın oğlu gta oynamaya başladı ve resmen bozuldu çocuk, bence hele ilk okulda karakter gelişimini çok kötü etkiliyor
metin2 desen bi akrabanın oğlu ortaokul başında çok başarılıyken bu oyuna kapıldı ve gidilebilecek en kötü liseye gidiyor şuan, dünya umrunda değil ne çalışmak istiyorum ne okumak sadece oyun oynamak istiyorum diyormuş

geçen yılda minecraft ı yasaklıyorlardı ama bişey çıkmadı, o da yasaklancak en son oyun ha:KK53::KK53:
Çocuklarda oynuyor evet ama erişkin oyuncuları çoğunlukta bazı oyunların:-)
Ailelerin hafife aldığına katılıyorum, aileler komple PC'yi hafife alıyorlar, çocuklarında özel hayatı var denip kapalı kapılar arkasında PC'ye girmelerine izin veriliyor, oysa pc faydalı olduğu kadar bilinçsiz kullanımda tehlike de arz ediyor, özellikle çocuklar hertürlü tehlikeye açıklar.

Bu tip oyunların online yazışma alanları, forumları var, o yazışma alanlarında ya da forumlarda kimlere denk gelecekleri meçhul.
Adı geçen bazı oyunlar savaş ve strateji oyunları, oyunun içinde satın alınan silahlar, özellikler var, bunlara sahip olmak için hırslanabiliyor çocuklar ve kötü amaçlı insanların tuzaklarına düşebiliyorlar.

Aileler kesinlikle çocuklarının hangi sitelere girdiğini, kimlerle görüştüğünü, ne tür oyunlar oynadığını bilip denetlemek zorunda, en azından 18 yaşına gelene ve pc kullanımında belli bir bilince ulaşana kadar aileler çocuklarının odalarına kapanarak pc başına oturmasına izin vermemeli.

Metin2,Knight Online çok fazla bağımlılık yapan oyunlar hatta ciddi anlamda paralar yatıranlar var bu oyunlara . Eşim oğluma yasakladı bu oyunları bilgisayarda gördüğü anda interneti iptal edeceğini söyledi.

Oyunlar ciddi anlamda bsğımlılık yapabiliyor , biz yetişkinler buna düşerken ... çocukları mutlaka uzak tutmak gerek .

Sabahın fecrine kadar bölüm geçmeye takılıp , 2saat uyumadan işe giden koca koca insanlar olarak , oğlum yattığında açıyorduk konsolu .

Bu ara durulduk ama meyve tabağımızı hazırlayıp belgesel izliyoruz :KK69:

6 yaşında oğlum var , dayısı bizde kaldığında GTA ile tanışmıştı :KK12: En büyük zevki helikopterden paraşütle atlamaktı , neyse ki unuttu gitti.

Metin 2 yi ne oynardık beee ,bağımlısıydım ,günde 12 saat falan oynuyordum .:KK53:
Gta'yı da çok oynuyorduk .Hatta 5. sini almak istiyorum.Hahahaha :KK53:
Hem bence onlar gene oynanır ,özellikle ara mahallelerde falan kimsenin takacağını sanmıyorum.

Call of Thé daty ve gta oğlumun vazgeçilmez oyunlarından.
Hatta arada beraber oynuyoruz.
Belirli bir sürede oynattigim için bir sorun yasamadik.:rolleyes:

Erkek çocukları Arabalı savaşli oyun oynamayacakta bebek mi giydirecekler:KK53:

Oyunlar ciddi anlamda bsğımlılık yapabiliyor , biz yetişkinler buna düşerken ... çocukları mutlaka uzak tutmak gerek .

Sabahın fecrine kadar bölüm geçmeye takılıp , 2saat uyumadan işe giden koca koca insanlar olarak , oğlum yattığında açıyorduk konsolu .

Bu ara durulduk ama meyve tabağımızı hazırlayıp belgesel izliyoruz :KK69:

6 yaşında oğlum var , dayısı bizde kaldığında GTA ile tanışmıştı :KK12: En büyük zevki helikopterden paraşütle atlamaktı , neyse ki unuttu gitti.
Darısı bizim başımıza :KK51:

Metin2 hariç diğerleri baba oyunlar hepsini oynamışlığım var. Hatta oyun için yeniden performans kasası topluyorum. Yapmayın bu kadar da ya biz oynadık kötü birey mi olduk :KK53:

Metin2 hariç diğerleri baba oyunlar hepsini oynamışlığım var. Hatta oyun için yeniden performans kasası topluyorum. Yapmayın bu kadar da ya biz oynadık kötü birey mi olduk :KK53:

kötülük karakter bozulması falan zaten potansiyel varsa oluyor sanırım, gerçekten iyi ahlaklı bi çocuk oyun oynadı diye kötü olmaz elbet, ama ders başarısı ve dikkatinin düşeceği kesin, tabii günde 6 saat falan oynanıyorsa
ay ayrıca sen nasıl kadınsın ya bu oyunları oynuyon:KK48::KK48::KK48:
ne bilim insan kelimelik, kendi kraş falan oynar:KK70:
gerçi tbox da yoga varsa ben de oynayabilirim:KK53::KK53:

Herkes ne kadar bilgili oyunlar hakkında maşallah.
Metin falan okuyunca BDV deki koca metinlerden başka çağrışım yapmadı bende.:KK53::KK14:

X