vefat eden arkadaşımdan alacağımı nasıl tahsil edebilirim yasal hakkım nedir

Evet o kısım mantıklı. Bence de sadece konu sahibinin parasını almamıştır. Tabir yerindeyse ortada bi tokatçılık var. Hesap giriş çıkışları aktiftir muhtemelen. Yakın zamanda bi uygulama patladı, gst*** adı altında. Bizde gemide biraz yananlardanız. 2 kişinin tradeini yapıyorduk hesabı görsen dersin bunlar ne ayak. Yani 3 kişi bile varsa direk göze çarpar hesaptaki hareketler.

Yukarda yazmışlar öldü süsü verilmesin diye, alacaklılar bastırdıysa valla olabilir şaşırmam.
İnşallah bu ders konu sahibine pahalıya patlamaz. 🙏🏻🙏🏻
Sende paranı ver 3’e 5’e katlayalım diyen biri tek bir kişiyle kalmamıştır muhtemelen, kişi vefat ettiğinden duygusal bakıyoruz ama işin içine izinsiz yatırım danışmanlığı girmiş, o yüzden duygusallık değil mantık devreye girmek zorunda maalesef.
Eğer tahmin ettiğimiz gibiyse, konu sahibesi mahkemeye vermese diğerleri verebilir, ölmeden önce durumun gidişatı yüzünden SPK’ya suç duyurusu yapan da vardır belki, SPK gözünün yaşına bakmıyor kimsenin, hemen MASAK‘ı devreye sokuyor.

Siz A kişisine çok başka bir sebeple para verirsiniz, verdiğiniz parayı geri almak için EFT/Havale yaptıysanız da açıklamada bir şey yazmadıysanız bunu ispat edemezsiniz, kimse sizin için o kişinin banka hareketlerinin dökümünü çıkarmaz ama söz konusu izinsiz y. danışmanlığıysa, suç spk mevzuatına karşı işlendiğinden banka hesaplarınızda teyzenizin çocuğuna gönderdiğiniz paraya kadar incelenir 😬

Böyle riskli bir yatirim araciyla dogrudan paranizi katlayacaginizi düsünmediniz herhalde? Tamamen batirma ihtimaliniz de vardi ki cok kisi bunu yasadi. Muhtemelen paraniz da kripto piyasasinda gitti. Aldiginiz miktara sükredin. Zaten kayiplariyla yürekleri yanan aileyi bir de siz huzursuz etmeyin.

Kumar oynamış kaybetmişsin, kripto paralar düştüğü halde adamın sana para vermesini bekliyorsun bir de. Ne ala memleket. Paran çok değerliyse kendin alsaydın coinleri. Giden gitti ama artık harama bulaşmamayı öğrenmişsindir.

Bu arada linç yemeyeyim, haram derken al paramı 3e katla demesinden bahsediyorum. Amacı yatırım olsa kendi al sat yapardı zaten.

O kadar saçma bir noktadasın ki gerçekten okurken hayret ettim . Kripto vs aklımın başlayacağı şeyler. Nişanlım oynuyor bana şunu alsak iyi olur vs diyor ama ben para vermiyorum kendi çapında oynuyor. Neden ? Çünkü anlamıyorum.
Ayrıca bu bir risk. Birikimin dahi olmayan 30 bin gibi büyük bi meblağı kredi çekerek vermek zaten ahmaklık. Anlamadığınız etmediğiniz bir konuda kredi çekip risk alıyorsanız her türlü sonuca katlanmayı göze almalısınız çünkü yetişkin insanlar böyle yapar.
Vefat etmiş gitmiş o acılı aileyi bir de sizin borç harç hesabınızla yormayın , bari bu kadar alçalmayın.

Elinde senet yok ya da resmi bir evrak işin çok zor.Ailesinin vereceğini sanmıyorum kii bence batmış adam.Keske altın alsaydın o paraya kötü olmuş 🙄

aileyle görüşüp bassaglıgı dileyin ve merhumun mezarına ziyarette bulunmak istediğinizi soyleyin. ben nedense inanamadım gercekten öldüğüne, önce bundan emin olun arastırın. ölmemişse yasal hakkınızı arayın Mune Hanım gayet güzel acıklamıs yukarıda. ölmüşse de cok gecmiş olsun size

“Dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olma” diyoruz biz buna.
Borç olarak vermemişsiniz. Kripto işine girmek için vermişsiniz. Senet yok, sepet yok. Adam ölmüş. Nasıl alabileceğinize ihtimal veriyorsunuz ki?

bundan bikaç ay önce kripto para ile uğraşan arkadaşım aklıma girdi, sende paranı ver üçe beşe katlayalım dedi. inandım, ben de hayallere kapıldım ve paramı ona vermek gibi bi hata ettim. 30 bin liralık kredi çekip arkadaşıma verdim çünkü arkadaşımın kazandığından emindim. giyimi, arabası, evi falan yaşamı tamamen değişmişti. çalış çalış nereye kadar tamam çalışıyorum da aylık maaşımla gönlümce tatil bile yapamıyorum. bu ekonomi canımıza tak etti artık. neyse ben verdim parayı benim arkadaşa güya bana bunun en az 3 katını kazandıracağını söylemişti bir sene içinde. parayı verdik kazanacaz diye, ben dürtmeden asla ne durumda olduğunu söylemedi kazancımın. hiçbişeyden haberim yoktu. bana hep küçük miktarlarda ödeme yaptı yani bi hafta 5 bin verdi, öteki hafta 2 verdi, 2 hafta hiçbişey vermedi sonra tuttu 4 verdi falan filan süreç böyle işledi. ben bana parça parça vermesi şeklinde 16 bin civarını geri almış oldum. ama bunun bana 30 binin üzerine bi de kazanç vermesi gerekmez miydi? arkadaşıma sorduğumda sabret, katlanacak sadece zamana ihtiyaç var dedi. sonrasında düşüşler başladı. düşmeye başlanınca telaşlandım ama o beni sakinleştirdi. fakat bi yandan kendisi de arabasını falan sattı. herşey iyi gidiyorsa neden araba satıyor diye düşündüm ama içime kurt düşmüş oldu. aracı niye sattın dediğimde ailevi bi meselem var abime destek olmak için sattım nakide ihtiyacı var falan dedi. bir süre sonra başka bir arkadaşımdan borç istediğini öğrendim ben bu kişinin. acaba benim para battı mı diye düşünürken kendisinin vefat ettiğini öğrendim. vefatına ayrı üzüldüm, yanıp giden parama ayrı üzüldüm.

şimdi beni linçlemeyin ama sonuçta ben bu kişiye para vermiştim. benim ondan alacağım var. 30 binin yarısını falan geri alabilmiştim. bu sitede avukatların olduğunu biliyorum acaba paramın kalan miktarını ben bu kişinin ailesinden alabilir miyim? kendilerine dava açabilir miyim? sanırım ölen kişi borçlu ise borcunu ailesi alacaklılara ödüyordu. miras nasıl geride kalanlara kalıyorsa borç da geride kalanlara kalıyor olmalı. nasıl bir yol izlemem gerekir bana bi akıl verin gerçekten çok kötüyüm ve depresyondayım. sizce bana yapılan şey dolandırıclıkmı?
İcra takibi başlatırsınız tamam ama karşı taraf itiraz ederse ne belge sunmayı planlıyorsunuz? Pekiii icra yoluna değil de alacak davası açma yoluna gitseniz ne belge sunmayı planlıyorsunuz? Bu verilen meblağı borç olduğunu belirten somut deliliniz var mı? Eğer yoksa bağıştı der geçerler hiçbir şey yapamazsınız.

iyi olmuş sana. 30 bini kıçımı kımıldatmadan 90 bin yapayım diye bir dünya olsaydı kimse çalışmıyor olurdu şu an. çalışmayı geç, dolara, euroya, altına kimse para koymaz, oradaki birikimlerini çekip kriptoya yatırırdı. ki kriptonun uçtuğu dönem altın düşüş yaşadı zaten. ama insanlar bunun anlık olduğunun farkına varıp doğru yola geri döndüler, çektiler demek ki kendilerini kriptodan ki şu an 22 bin dolar civarına kadar düşmüş durumda. nefret ediyorum şu kolay para muhabbetlerini gerçek zannedenlerin beyninden. madem bu kadar kolay, neden senin için onun için yapsın, sana neden para kazandırsın ki hayrına mı? senin parandan komisyon alacaktır, alsa bile 3-5 bin falan olur misal, eee ben 30 bini bir sene içinde üçe katlayacak kadar anlıyorsam bu işten neden elalemin 3-5 binlik komisyonuna kalayım ki? niye başkasının derdini çekeyim?

böyle şeyleri genellikle planlı yapıyor bu kurnazlar. o arabayı almadığına, sadece kiraladığına ve etrafındakilerin gözünü boyamak için "kriptodan kazandım öyle aldım" dediğine eminim hatta. 30-40 bin arasına 1 aylığına eli yüzü düzgün, sıfırı epey pahalı araç kiralanabiliyor. 1 ay göz boyamak için yeterli bir süre.

Ekran Resmi 2022-07-28 10.46.11.png

bundan bikaç ay önce kripto para ile uğraşan arkadaşım aklıma girdi, sende paranı ver üçe beşe katlayalım dedi. inandım, ben de hayallere kapıldım ve paramı ona vermek gibi bi hata ettim. 30 bin liralık kredi çekip arkadaşıma verdim çünkü arkadaşımın kazandığından emindim. giyimi, arabası, evi falan yaşamı tamamen değişmişti. çalış çalış nereye kadar tamam çalışıyorum da aylık maaşımla gönlümce tatil bile yapamıyorum. bu ekonomi canımıza tak etti artık. neyse ben verdim parayı benim arkadaşa güya bana bunun en az 3 katını kazandıracağını söylemişti bir sene içinde. parayı verdik kazanacaz diye, ben dürtmeden asla ne durumda olduğunu söylemedi kazancımın. hiçbişeyden haberim yoktu. bana hep küçük miktarlarda ödeme yaptı yani bi hafta 5 bin verdi, öteki hafta 2 verdi, 2 hafta hiçbişey vermedi sonra tuttu 4 verdi falan filan süreç böyle işledi. ben bana parça parça vermesi şeklinde 16 bin civarını geri almış oldum. ama bunun bana 30 binin üzerine bi de kazanç vermesi gerekmez miydi? arkadaşıma sorduğumda sabret, katlanacak sadece zamana ihtiyaç var dedi. sonrasında düşüşler başladı. düşmeye başlanınca telaşlandım ama o beni sakinleştirdi. fakat bi yandan kendisi de arabasını falan sattı. herşey iyi gidiyorsa neden araba satıyor diye düşündüm ama içime kurt düşmüş oldu. aracı niye sattın dediğimde ailevi bi meselem var abime destek olmak için sattım nakide ihtiyacı var falan dedi. bir süre sonra başka bir arkadaşımdan borç istediğini öğrendim ben bu kişinin. acaba benim para battı mı diye düşünürken kendisinin vefat ettiğini öğrendim. vefatına ayrı üzüldüm, yanıp giden parama ayrı üzüldüm.

şimdi beni linçlemeyin ama sonuçta ben bu kişiye para vermiştim. benim ondan alacağım var. 30 binin yarısını falan geri alabilmiştim. bu sitede avukatların olduğunu biliyorum acaba paramın kalan miktarını ben bu kişinin ailesinden alabilir miyim? kendilerine dava açabilir miyim? sanırım ölen kişi borçlu ise borcunu ailesi alacaklılara ödüyordu. miras nasıl geride kalanlara kalıyorsa borç da geride kalanlara kalıyor olmalı. nasıl bir yol izlemem gerekir bana bi akıl verin gerçekten çok kötüyüm ve depresyondayım. sizce bana yapılan şey dolandırıclıkmı?
Size yapılan şeyin dolandırıcılık olması için bu kişinin hayatta ve sizden kaçıyor olması lazımdı.
Ayrıca bu işlere girerken paranızı kaybetmeyi de göze almış olmanız lazımdı.
Vefat mevzusu çok uç be istisna bir durum.

Eğer aranızda yasal bir sözleşme yok ise paranızı geriye alamazsınız gibi görünüyor.

Sizi şeffaf bir şekilde bilgilendirmemesi hata olmuş.
Muhtemelen paranız battı, bu durumda alacağınız yok.
Silah zoruyla almadı değil mi, rızanız var.
Batan parayı tahsil etmeye çalışmak hak mı?
Yarısını almışsınız neyse ki.

Niye kendine coin hesabı açtırıp şifresini de almadin ??? Caoin zaten baya düştü zararda olacaktın .şimdi vefat var çok lerin dueuyor olup ilerde değerleme bile bişi yapanayacaksin

Bu konu sahibinin huyu bu. Konuyu açıp gidiyor. Millet burada sayfalarca yorum yazıyor, nezaketen de olsa bi cevap vermeye tenezzül etmiyor. Çok saygısızca bence.
I inanna gg arkadaşım senin derdin nedir? 2 gündür her mesajıma beğenmedim atıp duruyorsun. Üst üste 11 beğenmedim atmışsın. Varsa bir derdin yetişkin insanlar gibi düzgünce söyle. Hayır komik görünüyorsun haberin olsun.

I inanna gg arkadaşım senin derdin nedir? 2 gündür her mesajıma beğenmedim atıp duruyorsun. Üst üste 11 beğenmedim atmışsın. Varsa bir derdin yetişkin insanlar gibi düzgünce söyle. Hayır komik görünüyorsun haberin olsun.

Ay tövbe buna da atmış. Deli midir nedir?🤦🏻‍♀️

Bi önceki konınuzda böyleydi yine bonkörluk yapıp başka birine para kaptırdınız... Hem maaşın düşük hem sen o kadar parayı nasıl buluyorsun biraz aklını başına al lütfen. Küçük değilsin

Konu sahibesi, kazanmak ve kaybetmek üzerine olan bir yatırımın içine girmişsin.Zaten borç vermek denen bir durum da yok!!Aileden hangi sebeple para isteyeceksin? Avlanmaya cikmissin fakat mühimmat bitmiş elde gidenler kalmış 🤨

Resmi bir belge yoksa kuruş alamazsınız.
Zaten yarısını bir şekilde geri almışsınız. Kız ölmüş gitmiş, kalan parayi battı sayar lafini etmezdim sanirim.

X