Yaptığım fesatlık mı yoksa karşı taraf mı hazıra konuyor

sudanduvar

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
28 Haziran 2016
345
278
29
Herkese merhabalar,

Özel sektörde çalışıyordum ve sürekli kendimi geliştirmek için kurslar araştırıyorum.Mükemmelliyetçi bir yapım olduğu için her şeyi titiz bir şekilde araştırıp zaman ayırıyorum.Gerekirse haftasonu tatilimde bile il değiştirip sertifika almaya çalışıyorum.

İnstagramda yaptığım bir paylaşım üzerine sektörden bir kız arkadaşım beni aradı (samimiyetim yok). X kursuna gitmişsin canım sen araştırmışsındır sana sorayım dedi.Ben de tüm iyi niyetimle detayına kadar her şeyi anlattım sana instagram gönderirim dedim kursları.Tabii bir yandan diyorum içimden ben aylarımı verdim bunları bulabilmek için.

Hemen ardından başka yakın bir arkadaşımla konuştuk laf arasında Y beni aradı kurs sordu falan dedim.Bir anda kızım niye söylüyorsun günlerce uğraştın onun için hazıra konmuştur dedi.Böyle olunca bana bir aydınlanma geldi.Telefonu kapatınca gönderdiğim çoğu şeyi sildim birkaç seçenek bıraktım.

Gerçektende uzun süre boyunca eğitmen ve kurum arayışı yaptım hemen tükenen kontenjanları kovaladım ve zar zor bulabildiğim şeyin kolayını bir çırpıda anlatınca neden böyle bir şey yaptım diye kendimi sorguladım.Kızlar özel sektör Kurtlar sofrası gibi biliyorsunuz ve bu sertifikalar insanı ciddi anlamda öne geçiriyor.Hiçbir şey yapmadan hazıra konan insanlara da ayrıca tilt oluyorum ama sonra fesatlık mı yaptım diye kendimi sorguladım, bilemedim…

Kırk yıl düşünsem aklıma gelmez. Bilakis ben gitsem ay şu kurs varmış siz de gidin diye arkadaşlarıma gaz vermeye çalışırdım. Bir cacık olmaz benden demek ki. Allah'tan kamudayım. Ve evet hazırladığı her notu arkadaşlarıyla paylaşan saftirik de benim 😬

Geçen başıma gelen bir şeyi anlatayım, 2 senedir görüşmediğim bir arkadaşım bana ulaştı. Kısa bir süre aynı işyerinde de çalışmıştık. Sonra uzunca bir süre görüşmedik. Bana şu an çalıştığı işin benim alanımla ilgili bir çalışma yürüttüğünü, bir anket yapmak zorunda olduğunu anket hususunda yardımcı olup olamayacağımı sordu. Alanımla ilgili olunca olur, tmm dedim. Anket linki göndereceğini beklerken bana soruların ekran görüntüsünü atacağını söyledi. Buna da tamam dedim. Bana gönderilen sorular alanımla ilgili sınav sorularıydı, başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Karşımdakine bunun anket değil sınav soruları olduğunu söyledim. Alanıyla ilgili birkaç sorusu da olduğunu bunları da cevaplarsam sevineceğini söyledi. Anketi hemen ardından gönderecekmiş. O anket hiç gelmedi arkadaşlar.

Kısacası asla iyiniyetle yaklaşmayın. Yardım etmek istiyorsanız edin ama kesinlikle fesat değilsiniz. Yardım ediyorsanız da kendinizi kötü hissetmeyin.

arkadaşının dolduruşuna gelmişsin resmen :KK70:
ya söz konusu kurs falan olunca benim için insanların tavsiyeleri çok önemlidir
çünkü en popüler olan en iyisidir anlamına gelmiyor her zaman
hazıra konmak çok başka bişey ve bunu anlamanın basit yolları var
mesela karşındaki insan kendi çapında az da olsa araştırmıştır ama kafası karışmıştır
veya kararsız kalmıştır sana sorar; bu hazıra konmak değildir
deneyimleyen birine danışmak istemiştir

ama kendisi hiç araştırmamış böyle bihaber biçimde sana soruyorsa o zaman hazıra konma derdinde olabilir

böyle konularda politik olmak iş görüyor bence
her detayına kadar anlatmaktansa 2-3 tane isim vermek, şunlara şunlara bakabilirsin demek yeterli
her şeyi anlatıp her bilgiyi vermek için kendini paralamana gerek yok yani

X