yeni doğan bebekte emzirme sıralaması

elgo

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Mart 2024
9
2
6 günlük bebeğim var. sütümün yetersiz olduğunu düşünüyorum. kilo alması da yavaş. 2600 gram şu anda. doğum kilosuna gelemedi henüz.
sağıyorum bir yandan. 40-45 ml anca çıkıyor. öncesinde emziriyorum. sonra sağıyorum. bazen de tam tersi.
bebeğim de ememiyor gibi geliyor bana. biliyorsunuz uyandırmak çok zor oluyor. emerken genelde uyuyor oluyor. ben de şırıngayla süt vermek zorunda kalıyorum.
asıl sorun sıralamayı nasıl yapmalıyım? mesela bugün emme esnasında gaz sancısı tuttu. alttan gazı oluyor genelde. o yüzden bırakmak zorunda kaldım. sonra tekrar uykuya daldı. emzirme yarım kaldı. uyuması için bırakmalı mıyım? yoksa sütü sağıp şırıngayla mı vermeliyim?

Aralarda enjektörle verebilirisiniz. Sağınca gelen sütün miktarına bakıp az, yetmiyor denilmez ancak 6 gün için gayet iyi zaten :) Kendisi istedikçe, eğer kendisi hiç istemiyorsa 2 saati geçirmeden besleyin bir müddet. Sarılık açısından gözlemleyin bebişi :)

Henüz 6 günlük yavaş yavaş olacaktır annesi. Sen stres olma ki güzel olsun herşey. Sütünün artması için 2-3 yemek kaşığı kuru dutu 2 su bardağı suda ksıık ateşte 10 dk haşla suyunu içip dutları ye. Bebeğin emmesi öncelik o sebeple emzirdikten sonra sağman daha iyi olacaktır. Malum şu an hala kolostrum olarak geliyor sütün. Bu kolostrum bebeğe ne kadar taze ne kadar erken ulaşırsa o kadar iyi olur. Bol bol ten tene temas yaparak emzir. Çene kasları kuvvetlendikçe daha da kolay olacak. Uyandırmak için minik ayaklarına ufacık cimcir ya da ıslak bir pamuğu burnuna yüzüne değdir. Açılı bir şekilde besledikten sonra yavaşça kaldır ve dik bir konumda en az 15 dk tut. Göreceksin 5 dk dik tutunca zaten kendisi çıkarabiliyor gazını. Reflü ve kusma açısından da gazını çıkarmadan yatırma. Reflü yatağı kullanırsan rahat edersin yoksada eğim yaratabilirsin yatağında. Sütün bol olsun🙏🥰

çok teşekkür ederim. alttan gaz sorunu bizi zorlayan en çok. emzirirken birden sancı giriyor belli ki. kasıyor kendini. o esnada çıkarırsa iyi. değilse saatler süren ağlama krizleri, yarıda kesilen emzirme.

6 günlük bebeğim var. sütümün yetersiz olduğunu düşünüyorum. kilo alması da yavaş. 2600 gram şu anda. doğum kilosuna gelemedi henüz.
sağıyorum bir yandan. 40-45 ml anca çıkıyor. öncesinde emziriyorum. sonra sağıyorum. bazen de tam tersi.
bebeğim de ememiyor gibi geliyor bana. biliyorsunuz uyandırmak çok zor oluyor. emerken genelde uyuyor oluyor. ben de şırıngayla süt vermek zorunda kalıyorum.
asıl sorun sıralamayı nasıl yapmalıyım? mesela bugün emme esnasında gaz sancısı tuttu. alttan gazı oluyor genelde. o yüzden bırakmak zorunda kaldım. sonra tekrar uykuya daldı. emzirme yarım kaldı. uyuması için bırakmalı mıyım? yoksa sütü sağıp şırıngayla mı vermeliyim?
Henüz çok erken, 10 - 15 günde gelir doğum kilosuna dert etmeyin. Şu an bebeğinizin midesi bir kayısı kadar, yaklaşık 30 - 40 ml, yani çıkan sütünüz fazla maaşallah. 🥰 Süt konusunda hiç kaygılanmayın emzirdikçe daha da çok artacaktır. Sık sık emzirin, parmaklarınızı topuklarına kaşır gibi sürtün, yüzüne dokunun sırtını karşıyım uyansın, emmeyi bırakırsa çenesini itin parmağınızla emmeye devam etsin. 🤗 20 dk. emzirdikten sonra dik tutun göğsünüze ya da omuzunuza yaslayın, elinizi bombe yapıp sırtına vurun pıt pıt ya da aşağıdan yukarı sıvazlayın mutlaka geğirsin gazı bağırsaklara inmesin. En fazla 2 saat aralıklarla muhakkak emzirin, her bir memeyi en az 20 dk. emzirin bir süre sonra süt miktarı bebeğe göre düzene girecek, bebek de daha kuvvetli emmeyi öğrenecek emzirme süreleri kısalıp aralıkları uzayacak rahatlayacaksınız. 🤗
Kolay gelsin, umarım zevkle devam eder annelik serüveniniz, her geçen gün daha da mutlu olursunuz. 🥰

Henüz çok erken, 10 - 15 günde gelir doğum kilosuna dert etmeyin. Şu an bebeğinizin midesi bir kayısı kadar, yaklaşık 30 - 40 ml, yani çıkan sütünüz fazla maaşallah. 🥰 Süt konusunda hiç kaygılanmayın emzirdikçe daha da çok artacaktır. Sık sık emzirin, parmaklarınızı topuklarına kaşır gibi sürtün, yüzüne dokunun sırtını karşıyım uyansın, emmeyi bırakırsa çenesini itin parmağınızla emmeye devam etsin. 🤗 20 dk. emzirdikten sonra dik tutun göğsünüze ya da omuzunuza yaslayın, elinizi bombe yapıp sırtına vurun pıt pıt ya da aşağıdan yukarı sıvazlayın mutlaka geğirsin gazı bağırsaklara inmesin. En fazla 2 saat aralıklarla muhakkak emzirin, her bir memeyi en az 20 dk. emzirin bir süre sonra süt miktarı bebeğe göre düzene girecek, bebek de daha kuvvetli emmeyi öğrenecek emzirme süreleri kısalıp aralıkları uzayacak rahatlayacaksınız. 🤗
Kolay gelsin, umarım zevkle devam eder annelik serüveniniz, her geçen gün daha da mutlu olursunuz. 🥰
çok teşekkür ederim

çok teşekkür ederim. alttan gaz sorunu bizi zorlayan en çok. emzirirken birden sancı giriyor belli ki. kasıyor kendini. o esnada çıkarırsa iyi. değilse saatler süren ağlama krizleri, yarıda kesilen emzirme.
Burnunu mutlaka açın gün içinde. Göbeği düşüncede karın üstü zaman geçirtmeye çalışın. Başlarda sevmese de zamanla süre uzayacaktır. Hem gaz problemleri hem de kas gelişimi için harika.

Merhaba çiçeği burnunda anne öncelikle gözün aydın. Kural bir sütüm yetmiyor demek yok 😁 Ve bence 6 gün için sütün gayet yeterli gibi görünüyor. Hiç bir sağma makinesi bebek kadar kuvvetli çekemiyor o yüzden sütümüzün kaç ml olduğunu asla bilemeyeceğiz bu hep merak konusu olacak 🥺. Şuan çok küçük olduğu için memede bol bol uyuklayacak o kadar normal ki. 2 saati kesinlikle geçmiyoruz bebeği beslemek için bebek uyurken sağma yapabilirsin artmasını istiyorsan.

6 gün için sütünüz cok iyi, benim bir ay boyunca 30ml zar zor çıkartıyordum mama ile takviye ediyordum sonradan artti şimdi yetiyor da artıyor. Emzirebildiginiz kadar emzirin harici seylerle vermemeye çalışın sütünüz de varken, bebisler çok akıllı daha kolay bir yolu olduğu için bir daha memeden almıyorlar. Meme reddi yaşayan çok arkadaşım oldu bu şekilde. Bebek süt içtikte mide gazını çıkartmaya bakın, popoya inmeden. Omuz hizasina midesi gelir gibi, başı yere eğilir gibi tutarak pıt pıt yaparak ya da bir bacaginizin üstünde başı yere düşecek gibi midesi uzerineyken çıkartabilirsiniz. Mide gazını popoya inmeden çıkartın derler.
Sağlıkla sıhhatle büyütün bebisinizi çok hızlı büyüyorlar 🌸

6 günlük anneye göre sütünüz gayet fazla birde aktif emen bebek ilk 5 dk memenin yüzde 80 ini ni boşaltıyor zaten diye hatırlıyorum. Gerisini yavaş yavaş keyfi alırsa alır sagmaniza gerek var mı bilemedim. Sağlıkla büyütün

Bence sutunuzu sagmayin. Surekli emzirin bebisi. Yarim saate bir falan emzirebilirsiniz. Kilosu dusuk olursa sarilik gecirebilir. Surekli surekli emzirin

X