Yıllardır Şiddetlenerek Büyüyen Sorun

Oopss

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
16 Şubat 2013
75
39
Merhabalar. Umarım gününüz güzel geçiyordur. Uzun uzun yazmak, çözümünü bir türlü bulamadığım sorunumu anlatmak istiyorum. Fikirlerinize, görüşlerinize, öneri ve çözümlerinize ihtiyacım var. Ne olur benim için de el ele verin.

Babalarımız kuzen olan,benden 6 yaş küçük, çocukluğumuz berlikte geçen (babamın dayısının oğlunun oğlu), ailecek çok samimi olduğumuz, haftanın 5 günü ailecek görüştüğümüz ve kardeşçe büyüdüğümüz akrabam bulunduğum şehirde üniv. Kazandı. Adı X olsun. Eşim x in babasına ısrar kıyamet bizde kalsın, yabancı alışınca eve ya da yurda yerleştiririz diye konuşmuştu.Yıl 2014. Bebeğim henüz 4 aylıktı bu arada. Ben karşı çıktım. Misafir olmasına değil, 1 yıl kalacak olmasına.
Sürekli emziriyordum, sadece salon klimayla ısınıyor, ev buz gibi. Eşim vardiyalı çalışıyor, x te okul olmadığı zaman haliyle evde. Bebek hasta olmasın diye, emzireceğim zaman hemen dışarı çıkıyor, işlerime yardımcı oluyor. Kızlar inanın bebeğimle o kadar güzel ilgileniyordu ki, şefkatle, sevgiyle tek başıma oluşuma o kadar iyi geldi ki... kız kardeşim olsa anca bu kadar. Yemek, ev işleri, bebek, çamaşır işleriyle bile ilgilenmeye başladı boş zamanlarında. Aşırı zor, kolikliğini arşa çıkarmış, hiç susmayan bebeğim elimi kolumu bağladığından ilaç gibi gelmeye başladı. Döndükçe dua eder olmuştum, şükür eder olmuştum. Artık kardeşten öte bişey olmuştu benim için. Kendi kardeşimden daha kardeş.. Bebeğim de onu benimsedi.

Eşim var yok bu süreçte. Vardiyalı çalışıyor. Eşim de çok sevdi xi. Bak karşı çıkmıştın, can yoldaşı oldu dedi. Evet dedim çok utanıyorum düşündüklerimden dolayı dedim.

1 yıl böyle geçti. Sonra xin babası para yollayıp, kira ödeyeceğine ev alalım kendisine. Yardımcı olur musunuz dedi. Seve seve dedik. Babası evin benim üzerime olmasını istedi. Öğrenci nihayetinde, bişey olur, şaşırır evi kaybetmesin. Ablasıyım sonuçta. Eşim de onay verdi. Ev baktık ve aldık. X taşındı, 10 dk yürüme mesafesinde. Doğal gazlı, geniş ferah bir ev aldık kendisine.Taşındı, yerleşti yani gitti.

Oğlum çok sık hasta oluyordu. Evimiz soğuk, güneş görmüyordu. Eşimle dra götürmüştük. Dr öyle şeyler söyledi ki bacaklarım titremeye başladı. Kalsiyum zaafiyeti geçiriyor, d vit. Eksikliği ve gelişim geriliği var dedi. Ev soğuk olduğundan sık sık boğaz enf. Oluyordu. Eşimle konuştuk, x in kabul etmesi durumunda biz ona kışı atlatana kadar gidelim dedik. Nerden bileyim...Evi doğal gazlı, tek başına kalıyordu nihayetinde. Ders çalışmasını da etkilemeyecektik. Farklı evde, aynı düzen , havalar ısınıncaya kadar dedik...

Eşim tvyi de götürelim, bilgisayarı da alalım şeklinde konuştu. BİRLİKTE KONUŞTUK. ORAYA GİDECEKTİK. Neyse eşyalarımızdan en elzem olanları aldık gittik. İlk gece surat 5 karış geldi. Konuşmuyor. Ben de yük olmamak adına çırpınıyorum. Hoş bebeğimle ilgileniyor, yemek, temizlik yapabiliyordum. 2. Gece gelmedi eşim. Aradık ben eve geçtim. Yağmur yağıyor gelmicem dedi. İstese servise kendini bıraktırabilirdi. O sırada bebeğim uyku terörü yaşamaya başladı. Huzursuzdum. Bişeyler ters gidiyor ama ne....3. Gece, 4. Gece gelmedi. Arıyorum tersliyor. Hakaret ediyor. Çok çok kötüyüm.
5. Gece atladım taksiye gittim eve. Yatağımızın nevresimlerini değiştiriyordu evde. Gitmemle bana hakaret etmeye başlaması bir oldu. İzin günlerini mesai arkadaşlarıyla geçirmeye başlamıştı. Neden gelmiyorsun dememe kalmadan, sen o...sun, bekar evine yerleştin. Sanki o evin kadını oldun, orası yuvanmış gibi davranmaya başladın. Ne boklar yiyorsun kimbilir dedi. Başımdan kaynar sular dökülüyor ama o biçim... Ertesi gün ısrar kıyamet, araya sevdiği bir arkadaşını koydum. Geldi, aldı bizi. X e karşı bi tavrı yok. Bana düşman. Konuşmuyor, hakaret ediyor. Küfür ediyor. Perişan oldum.

Gel zaman git zaman düzelir gibi oldu. X kardeşimle arama mesafe koydum. Allah şahit aklımdan, düşündüklerinin zerresi geçmedi. Vefa borcum olan kardeşten öteydi. 2. Bebegimiz oldu. Ama soğukluğu geçmedi. Sen yuvanı yıktın, benim için değerin kalmadı. Sevmiyorum da demelere başladı. Boşanmaya da yanaşmıyordu.

Kardeşi ileri derecede şizofren, annesinin psikolojisi bozuk, baba tarafında şizofren tanıları konan biriydi eşim.

Günümüze gelirsek, Kendi işini kurdu. Benden iyice koptu, soğudu, yataklar ayrılalı 1 yılı geçti. Nadiren iyi gibi bazen berbat devam ediyoruz. Bu süreçte annesiyle kardeşiyle çok yakınlaştı. Kvnin evi çok pis, aylarca yıkanmayan,temizlik asla yapılmayan, altına çiş kaçıran ve sürekli pis kokan hayat düzenine rağmen, o evden çıkmaz olmuştu. Nereye gideceğini, ne yapacağını, ne kazanacağını annesi benden daha iyi bilir olmuştu. Sorularıma sanane diye cevaplar verir oldu. Kardeşini işe götürmeye başlamıştı, gece 3 te işten gelip önüne sofraları kurdum, çay kahvelerini eksik etmedim. 2 küçük çocuğa rağmen. Banyosu için temiz havlular, eşimin temiz kıyafetlerini eksik etmedim. Ama normal değildi. Nişanlıyken bana saldırmıştı. Şimdi 2 çocuğum olduğundan korkuyordum. Saldırganlaşabilir diye. Annesi mahkemeye verdi kaynımı ona saldırdığı için. Eşimden tek ricam, onu evine götür. 3 sokak ötede oturuyorlar. Nolur dedim, yesin, içsin, duşunu alsın ama yatmaya evine götür kalmasın dedim. Bu arada arkadasından banyo temizliyordum. Kokuyordu , şampuansız yıkandığından, gece 2 3 4 farketmiyor temizliyordum banyoyu. Eşim ısrarla yatak aç burda kalcak diye diretiyor. Çıldırma noktasına geldim artık. Gözüm karardı, açtım ağzımı yumdum gözümü. Eşim bir hışım çıktı, aldı götürdü kardeşini eve. Döndüğünde bi ton hakaret yine, o senden akıllı sen delisin. Şöylesin böylesin. Dua et çocuklara, ispatlayamadım zaten ıspatlasam 1 dk durmam zaten vs vs. Çok kötüyüz. Soğuk , mesafeli, ilgisiz, umursamaz. 2 konuyu birleştirdi düşman oldu bana.

Ailem asla arkamda durmuyor, eve sığdıramıyorlar. Gidecek yerim yok, kalsam canım yanıyor. Mesleğim yok, çocuklarım küçük, çalışamıyorum.
Kızlar yardım edin, kuruntu yapmadan mükemmel bir insandı. İlk hamileliğim çok iyi geçmişti. Maddi olarak benden bişey esirgemez, maaşını bana verir. Ben evi çekip çeviririm. Benden harçlık alır. Gece kaç olursa olsun, canım sıkkın desem çıkarır. İstediklerimi yapmaya çalışır. Evde tadilat tamirat işlerine bayılır. Çocuklarına düşkün. Kalbim der onlara. Ama Bana karşı kini hep diri. Geçmiyor, ilgim varmış xe.. ölüyorum artık.

Hem eşiniz o evde kalmayı teklif edip hem de kendisi size bu iftiralar da bulunuyor. Bence ailesinden etkilenmiş olabilir. Hem eşin şizofren olsa o x kişisi sizin evde kalamazdı. Ki kalması için kendisi ısrar etmiş zaten. Sen gönüllü değilmişsin. Ayrıca seni iffetsizlikle suçlaması çok acı. Eşiniz ne kadar istese bile keşke siz karşı çıkıp istemeseydiniz çünkü ne kadar akraba dahi olsa aynı evde kalmak iki taraf içinde sıkıntılı bir durum. Sen onu o seni kardeş gözüyle görse bile dışardan pek hoş durmaz tablo. Ama eşin bu konuda çok suçlu ve ben ailesinden akıl aldığını düşünüyorum. Bu şekilde yaşamanız çok zor. Karşınıza alıp açık açık konuşun herşeyi anlatın. Bu şekilde yaşanmaz malesef :KK43:

Eşiniz gelmediğinde, gel benide al evimize geçelim o zaman demeniz gerekirdi.
Gerçi olay baştan yanlış hiç kalmamalıydınız bence.

Gelmedi ki hiç. Israr kıyamet geldi. Gelince de eşyaları alıp döndük zaten. Hata evet hata. Zamanı geri saramıyorum..

Hem eşiniz o evde kalmayı teklif edip hem de kendisi size bu iftiralar da bulunuyor. Bence ailesinden etkilenmiş olabilir. Hem eşin şizofren olsa o x kişisi sizin evde kalamazdı. Ki kalması için kendisi ısrar etmiş zaten. Sen gönüllü değilmişsin. Ayrıca seni iffetsizlikle suçlaması çok acı. Eşiniz ne kadar istese bile keşke siz karşı çıkıp istemeseydiniz çünkü ne kadar akraba dahi olsa aynı evde kalmak iki taraf içinde sıkıntılı bir durum. Sen onu o seni kardeş gözüyle görse bile dışardan pek hoş durmaz tablo. Ama eşin bu konuda çok suçlu ve ben ailesinden akıl aldığını düşünüyorum. Bu şekilde yaşamanız çok zor. Karşınıza alıp açık açık konuşun herşeyi anlatın. Bu şekilde yaşanmaz malesef :KK43:

İnanın çok kötüyüm. Ortada hiç bir suçum yok. Yeminler ettim, ahiretim yansın, cennet yüzü görmeyeyim ki kardeşim neyse o da o. İçimden en ufak birşey geçmedi geçemez. Çocukluğumuz bir geçti. Hala, herşeye rağmen o benim için sümüklü x tir. Kardeşten ötedir.

konunuza yorum yapmak cok zor,
zira bana gore de bastan yanlis, bir baskasi ile ayni evde yasamak,
ki ben kayinvalide ile bile ayni evde yasanmazi savunuyorum (iki taraf acisindan da)

ama esiniz kendi istemis,
bir yil sonra bile hala memnunmus durumdan,
sonradan nasil bir gunde kuruntu yapti o kisimi siz de cozememissiniz sanirim.
Konusmaya calisin, uzmanindan yardim alsaniz bu konuda, aile terapisi alsaniz belki faydasi olur.

Ama sunu da dusunmeliydiniz bastan,
sizin akrabaniz gelip bir yil kaldiktan sonra onun akrabalari da elbette kalacaktir, bu cok bariz bir sonuc.

Şizofreni genetik bir hastalıktır ve eşiniz de şizofreni belirtileri gösteriyor gibi. Doktora gitmeyi teklif etseniz kabul eder mi?

Kabul etmiyor. Hatta dün uzun uzun oturdum düşündüm. Randevu alsam, çat diye götürsem ne kadar kötü olabilir ki.. ama beterin beteri var. Ya bugünümü de ararsam ? Geri adım attım. Konuşulmuyor, çözülmüyor..

Adam ağır hasta gibi...buradan kimsenin önerisiyle düzelecek bir durum değil bence. Hiç doktora göründü mü? Bir büyüğü aracı yapıp ikna etmelisiniz.

Yalnız akraba çocuğa maşallah. Bir erkek olarak sizle yaşarken size bu kadar yardımcı olması, onun evine taşındığınızda hiç itiraz etmeden kabul etmesi....gerçekten gönlü güzel bir insanmış.

ne kadar kardeş gibi büyüdük deseniz de kardeşiniz değil. yaşam biçimi çok ilginç geldi bana. hele hele kalkıp sizin x'in evine yerleşmeniz ve eşiniz gelmemesine rağmen 4. gece başbaşa o evde kalmanız... adam haklı demiyorum ama yanlış. kaldı ki eşin ben onun akrabasına bir sene baktım o da benim kardeşime baksın madem diyebilir.

nekadar karisik, duzensiz bir hayat. o sizde siz orda, oburu sizde bilmem ne.

misafirin 3 gun kalmasi bile bana gore uzun, fazla. bir sene genc bir delikanli sizin evinizde, sonra siz gidip onun evinde. olacak sey mi, hangi mantiga sigar bu? esiniz yokken siz ordasiniz ustelik. esiniz belki doldurusa geldi o yuzden aniden degisti fikri, ama haksiz mi? kusura bakmayin ortamda duzeni bozan sizsiniz. simdide kayni istemiyorsunuz, e senin kuzenin bir sene kalmis ama?

bilmiyorum, cok karisik, yorum yapamiyorum ama esinizi suclamanizi dogru bulmadigim icin yinede yazdim.

Ama bunca şeye ikinci cocuk neden gercekten ?
Birde x e aşıksınmı demek istiyor yahu o zaman senin koynunda işim ne töbe töbe
Eşinizin ruh saglıgı hic iyi değil ve eminimki doktora gitmeyide kabul etmez

Adam ağır hasta gibi...buradan kimsenin önerisiyle düzelecek bir durum değil bence. Hiç doktora göründü mü? Bir büyüğü aracı yapıp ikna etmelisiniz.

Bir büyük yok. Ailesi paramparça. Babası başka bir kadınla evli. Kendi tabiriyle kaçmış kurtarmış kendini. Annesi çok travmalar atlatmış, psikolojisi bozuk 68 yaşında, mantık hak getire. Kaynım şizofren. Geri kalan akrabaları görüşmez kv mle. Kaçarlar ondan. Benim mesafem olduğundan, bilemiyorm. Saygıda kusur etmem ne olursa olsun annesi derim. Bana kızım der. Yaşadık tabi onunla da olumsuzluklar, ama geçiyor. Eşimle sorunumu çözemiyorum. Dra yanaşmıyor, konuşalım diyorum daha beter oluyor. Sevgime inanmıyor. Tiyatro yapıyorsun diyor. Bazen muhabbet eder, bazen çekil git rahat bırak der. Nasıl olacak, bilmiyorum..

Hukukta lian diye bi durum var eşin sizi aldatmayla suçlaması için somut deliller gerekiyor ya da 4 şahit. Bunu mu ispatlayamıyorsunuz anlamadım. 183 ü arayın bence. Kadın sığınma evleri bunun için var.. Gidecek yerim yok diye düşünmeyin..

Ev neden çocuğun babasının değil sizin üstünüze? Konuyla alakası yok ama merak ettim. Eşiniz durduk yere neden değişti. Bence bir şeyi yanlış anlamış. Güvenini tekrar kazanın. Tedavisini de ihmal etmesin.

Gelmedi ki hiç. Israr kıyamet geldi. Gelince de eşyaları alıp döndük zaten. Hata evet hata. Zamanı geri saramıyorum..
10 dakikalık mesafe o gelmediyse siz, çocuğunuzu da alıp geçseydizin evinize eşinizi beklemeniz gerekmiyor ki.

Evet zamanı başa saramazsınız ama sorunun kaynağı bu olay maalesef.

nekadar karisik, duzensiz bir hayat. o sizde siz orda, oburu sizde bilmem ne.

misafirin 3 gun kalmasi bile bana gore uzun, fazla. bir sene genc bir delikanli sizin evinizde, sonra siz gidip onun evinde. olacak sey mi, hangi mantiga sigar bu? esiniz yokken siz ordasiniz ustelik. esiniz belki doldurusa geldi o yuzden aniden degisti fikri, ama haksiz mi? kusura bakmayin ortamda duzeni bozan sizsiniz. simdide kayni istemiyorsunuz, e senin kuzenin bir sene kalmis ama?

bilmiyorum, cok karisik, yorum yapamiyorum ama esinizi suclamanizi dogru bulmadigim icin yinede yazdim.
Baştan kalmasına karşı çıktım, dinlemedi. Oraya gitmeyi birlikte kararlaştırdık. Tek başıma almadım bu kararı. Kaynıma gelince, çocuklara hep dik bakışlar, ellerinden oyuncakları alıp tehlikeli bunlar, sert ifadesiyle korkutuyordu beni ve çocukları. Evet , eşimde böyle düşünmüş olabilir senin akraban kalsın diye ben ısrar ettim ama sen kardeşimin kalmasını istemiyorsun. Üstelik bana yardıma geliyor şeklinde düşünceleri olabilir. Ama kırmadan konuşmaya çalıştım, saldırgan tutumları olduğunu, normal olmadığını biliyorsun, ya çocuklara zarar verirse dedim. Tek derdim buydu.

10 dakikalık mesafe o gelmediyse siz, çocuğunuzu da alıp geçseydizin evinize eşinizi beklemeniz gerekmiyor ki.

Evet zamanı başa saramazsınız ama sorunun kaynağı bu olay maalesef.

Gelmemesinin nedenini aklımdan geçirmediğim için düşünemedim..

Ev neden çocuğun babasının değil sizin üstünüze? Konuyla alakası yok ama merak ettim. Eşiniz durduk yere neden değişti. Bence bir şeyi yanlış anlamış. Güvenini tekrar kazanın. Tedavisini de ihmal etmesin.

Bi şekilde yanlış yapar, bir yerlere imza atar ev elinden gider diye düşünmüşlerdi. Evi devredeli 2 yıl oldu kendisine

X