Çorbalar Yüksük Çorbası(Adana Yöresi)-Tat Salça Sponsorluğunda

Eki Görüntüle 3007904
Merhaba CanLaR :KK54:
Bugün sizlere Geleneksel Türk mutfağının Adana yöresine ait olan leziz aynı zamanda içindeki malzemelerden dolayı doyurucu bir çorba olan Yüksük çorbasını yaptım.
İsmini mantıların minik minik hazırlanması için,hamuru küçük yuvarlaklar şeklinde kesmek için kullanılan yüksükten alan bu çorba,bazı yörelerde ise mantı çorbası olarakta bilinir.Yüksük çorbası salçalı olduğu gibi yoğurtluda yapılır.
Veeeee geçelim tarifimize:KK36:

MALZEMELER
Eki Görüntüle 3007908
Mantı İçin
Eki Görüntüle 3007912

💕4 su bardağı un
💕1 çay bardağı su
💕1 yumurta
💕1 çay kaşığı tuz

Yapılışı: Malzemelerimizin hepsini unu kontrollü ekleyerek güzelce yoğuruyoruz.
Ve 15 dk dinlenmeye bırakıyoruz.

Mantı iç harcı için:
Eki Görüntüle 3007905

💕1 kase kıyma
💕1 adet rendelenmiş kuru soğan
💕Tuz
💕 Pulbiber

Yapılışı: Malzemelerimizi bir kapta güzelce karıştırıyoruz.

Mantımızın Yapılışı:
Eki Görüntüle 3007906

Dinlenen hamurlarımızı üç bezeye ayırıyoruz ve bezelerimizi oklava ve merdane yardımı ile açıyoruz.Açtığımız yufkayı kenar uzunluğu 2,3 santim olan kareler elde edecek şekilde bıçakla kesiyoruz.
Ardından hazırlamış olduğumuz kıyma harcımızı kare kestigimiz yufkamızın ortalarına koyup fotoğraftaki gibi kapatıyoruz.(Kayseri Mantısı)

Çorba için🥣:
🍀1 su bardağı nohut
🍀2 litre su
🍀2 yemek kaşığı 🌶️ ve 🍅 salçası
🍀Tuz
🍀Tereyağı ve sıvıyağ
🍀1 çay kaşığı Nane
🍀1 çay kaşığı pulbiber
🍀Ve yapmış olduğumuz mantı

Yapılışı:
Eki Görüntüle 3007911
Eki Görüntüle 3007910

Öncelikle nohutlarımızı haşlıyoruz.Pişen nohutlarımızın içerisine tuzumuzu ve mantılarımızı ilave ediyoruz ve sürekli karıştırıyoruz ki birbirine yapışmasın.
Mantıları suyun yüzüne çıkana kadar pişiriyoruz.
Bu arada bir tavada yağımızı, salça ve baharatlarımızı kavuruyoruz ve kaynayan mantı ve nohutlarımızın içine sürekli karıştırarak ilave ediyoruz.Biraz daha pişmeye bırakıyoruz ve çorbamız hazır😍

Veee buyrunnn🤗

Eki Görüntüle 3007914 Eki Görüntüle 3007916 Eki Görüntüle 3007917 Eki Görüntüle 3007918 Eki Görüntüle 3007919 Eki Görüntüle 3007920 Eki Görüntüle 3007921 Eki Görüntüle 3007923 Eki Görüntüle 3007924 Eki Görüntüle 3007926 Eki Görüntüle 3007929 Eki Görüntüle 3007930 Eki Görüntüle 3007934 Eki Görüntüle 3007937 Eki Görüntüle 3007940 Eki Görüntüle 3007943 Eki Görüntüle 3007948 Eki Görüntüle 3007951 Eki Görüntüle 3007956
Sevdikleriniz ve özlediklerinizle bir tas sıcak çorbada buluşmanız dileği ile...:KK68:
Ellerine sağlık canım o minnoş ellerle ne kadar lezzetli olmuştur 😍

Teşekkür ederim canım ❤️
Bir bak bakır aliminyum ne bulursan topla🤩,benimde cezvem var o tava bakır değil bu arada diyorum ben bakirimsi😁
Tencere bakır sadece oda kalaylanacakti hatta öyle kullandım😁
3e 5 e katlamistir hemde☹️
Sabahtandır bu mesajı arıyorum , bakır temizliği için dün bir şey farkettim belki bilen vardır ama ben yeni keşfettim. Kesik limonun üzerine birazcık tuz serptim bakır cezvenin etrafına sürdüm baktım ışıldıyor 😃yeni almış gibi oldu şaşırdım hatta şimdiye kadar denemediğime hayrtt ettim. Sende denemek istersin belki diye yazayım dedim.

Sabahtandır bu mesajı arıyorum , bakır temizliği için dün bir şey farkettim belki bilen vardır ama ben yeni keşfettim. Kesik limonun üzerine birazcık tuz serptim bakır cezvenin etrafına sürdüm baktım ışıldıyor 😃yeni almış gibi oldu şaşırdım hatta şimdiye kadar denemediğime hayrtt ettim. Sende denemek istersin belki diye yazayım dedim.
Hadiyaaa 🤩🤩deneyeceğim bende hatta hemen denemeliyimm🤩Cook teşekkür ederim canım yaa bide mesajmı aradiiiin canimsinn:KK19:

Hadiyaaa 🤩🤩deneyeceğim bende hatta hemen denemeliyimm🤩Cook teşekkür ederim canım yaa bide mesajmı aradiiiin canimsinn:KK19:
Denediğinde yorumunu bekliyorum ben önceki halini çekmeyi düşünemedim eğer denemediysen sen çek birde sonra çekersin.

X