Yurtdışında yaşıyorum, Türkiye'deki doktorlar ile nasıl bir iletişiminiz var?

Lochos

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2020
84
-24
29
Merhaba,

Yurtdışında yaşıyorum. Bu yüzden Türkiye'de hamilelik sürecinde doktor ile nasıl bir iletişim kurulduğunu merak ettim.
Hamile olduğumu öğrendiğimde 4. haftam da ve doktora gittiğimde 6+3'üncü haftamdaydım. Alttan muayene yaparak kontrol etti ve ne yazık ki kalp atışlarını dinletmedi(Burada dinletmiyorlarmış). Bir sorun olmadığını söyledi.
Doktorumla ingilizce anlaşma da sıkıntı yaşadığım için doktor değiştirdim. Randevu almaya gitmiştim ama gitmişken kontrol etti, 9+3'tüm. Down sendromu ve bakteri testleri için randevu aldım. Randevu tarihimde gittim, doktor nasıl olduğumu sordu, yapılacak testler hakkında bilgilendirdi ve 3 adet ultrason hakkım olduğunu söyledi. Ben 2 kere hakkımı kullanmış olduğum için 1 hakkım kaldı. Daha fazla istiyorsam para ödemem gerekiyormuş. 20. Haftalarda yapılması gereken bir test varmış ama ne olduğunu tam anlamadım.

Sorum şu:
1 - Türkiye'de kalp atışlarını dinlettiklerini biliyorum ama alttan mı muayene ediliyor? Bir de ultrasonla düşük riski veya herhangi bir problem olup olmadığı anlaşılıyor mu?
2 - Down Sendromu için yapılan test PREAENA TEST idi. Bu test aynı zaman da bebekte bir problem olup olmadığını yani düşük riski vb. tehlike durumlarını da içeriyor mu?

Siz ne gibi testler yaptırdınız, doktora ne kadar aralıklarla gittiniz her gittiğinizde ultrason ile bebeğinize bakıldı mı vs. beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Merhaba , burda da ilk kalp atisi oluşmaya başladıktan sonra dinletiyorlar mutlaka. Ama benim doktorum her seferinde dinlemezdi. Burda istediğin kadar gitme.hakkin var doktora 😅 normalde ilk zamanlar ayda bir cagiriyorlar kontrole. 8 aydan sonra gitme siklığı artıyor. Ultrason her seferinde giriliyor. 2 li test ve 3 li test anomali ihtimalini ölçüyor. Ayrıca ayrıntılı ultrason var bu da bebeğin iç organları vb detaylı uzun inceleme.

Merhaba,

Yurtdışında yaşıyorum. Bu yüzden Türkiye'de hamilelik sürecinde doktor ile nasıl bir iletişim kurulduğunu merak ettim.
Hamile olduğumu öğrendiğimde 4. haftam da ve doktora gittiğimde 6+3'üncü haftamdaydım. Alttan muayene yaparak kontrol etti ve ne yazık ki kalp atışlarını dinletmedi(Burada dinletmiyorlarmış). Bir sorun olmadığını söyledi.
Doktorumla ingilizce anlaşma da sıkıntı yaşadığım için doktor değiştirdim. Randevu almaya gitmiştim ama gitmişken kontrol etti, 9+3'tüm. Down sendromu ve bakteri testleri için randevu aldım. Randevu tarihimde gittim, doktor nasıl olduğumu sordu, yapılacak testler hakkında bilgilendirdi ve 3 adet ultrason hakkım olduğunu söyledi. Ben 2 kere hakkımı kullanmış olduğum için 1 hakkım kaldı. Daha fazla istiyorsam para ödemem gerekiyormuş. 20. Haftalarda yapılması gereken bir test varmış ama ne olduğunu tam anlamadım.

Sorum şu:
1 - Türkiye'de kalp atışlarını dinlettiklerini biliyorum ama alttan mı muayene ediliyor? Bir de ultrasonla düşük riski veya herhangi bir problem olup olmadığı anlaşılıyor mu?
2 - Down Sendromu için yapılan test PREAENA TEST idi. Bu test aynı zaman da bebekte bir problem olup olmadığını yani düşük riski vb. tehlike durumlarını da içeriyor mu?

Siz ne gibi testler yaptırdınız, doktora ne kadar aralıklarla gittiniz her gittiğinizde ultrason ile bebeğinize bakıldı mı vs. beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Ingilteredesiniz galiba. Orasi ve turkiyenin en buyuk farki ingilterede hoc para odemeyip turkiyede her muayene/nst/teste para oduyor olusunuz.
Iletisimi tam kuramadiginizi dusunuyorum cunku 20. haftada yapilan test ucretsiz yapilan, turkiyede ikilo test ayarindaki bir testtir. Preanea gibi genetik testler ise ucretli olup genellikle 10. hafta civarinda yapilirlar. Sizi su zamana kadar neden 2 ultrasona yonlendirip usg haklatinizi kullandirttilar? Yolunda olmayan herhangi bir sey mi var?

Ingilteredesiniz galiba. Orasi ve turkiyenin en buyuk farki ingilterede hoc para odemeyip turkiyede her muayene/nst/teste para oduyor olusunuz.
Iletisimi tam kuramadiginizi dusunuyorum cunku 20. haftada yapilan test ucretsiz yapilan, turkiyede ikilo test ayarindaki bir testtir. Preanea gibi genetik testler ise ucretli olup genellikle 10. hafta civarinda yapilirlar. Sizi su zamana kadar neden 2 ultrasona yonlendirip usg haklatinizi kullandirttilar? Yolunda olmayan herhangi bir sey mi var?
Almanyadayım. Almancam olmadığı için İngilizce anlaşmaya çalışıyorum fakat bulunduğum yer küçük olduğu için İngilizce konuşan doktor sayılı. Gen testi ve bakteri testleri için benden de para istediler. Ama şanslıymışım, ben gen testini yaptırmadan 2 ay önce sigorta parasını karşılamaya başlamış. Sadece bakteri testi için para ödedim. 4D veya ayrıntılı Ultrason içinde para isteniliyor.
2 Ultrason olmasının sebebi doktor değiştirmemden kaynaklı. Yeni doktor için kayıt olmaya gittiğimde her doktor gibi kendisi kontrol etmek istedi. Hal böyle olunca 2. hakkımı da kullanmış oldum. Ne benim ne de bebeğin bir problemi yok şükür.

Merhaba , burda da ilk kalp atisi oluşmaya başladıktan sonra dinletiyorlar mutlaka. Ama benim doktorum her seferinde dinlemezdi. Burda istediğin kadar gitme.hakkin var doktora 😅 normalde ilk zamanlar ayda bir cagiriyorlar kontrole. 8 aydan sonra gitme siklığı artıyor. Ultrason her seferinde giriliyor. 2 li test ve 3 li test anomali ihtimalini ölçüyor. Ayrıca ayrıntılı ultrason var bu da bebeğin iç organları vb detaylı uzun inceleme.
Anladığım kadarıyla burada 2 ayda bir randevu veriliyor. Çünkü ilk kontrole gittiğim de 6+3 tüm. 2. Randevuyu verdiklerinde 12. Haftama denk geliyordu. Detaylı ultrason burada da var ama onun için para isteniliyor.

Anladığım kadarıyla burada 2 ayda bir randevu veriliyor. Çünkü ilk kontrole gittiğim de 6+3 tüm. 2. Randevuyu verdiklerinde 12. Haftama denk geliyordu. Detaylı ultrason burada da var ama onun için para isteniliyor.
Detayli ultrasonun para ile oldugunu zannetmem. Ben almanyayi pek bilmiyorum ama facebookta gofmen kadinlar grubuna katilip sorarsaniz cok yardimci olurlar. Hatta bulundugunuz sehirin de facebook grubu vardir belki. Ben facebook gruplarini arastirmanizi tavsiye ederim size. Buadan daha cok sizinle ayni durumda insan olacaktir orada.saglikla kucaginiza alin

Almanyadayım. Almancam olmadığı için İngilizce anlaşmaya çalışıyorum fakat bulunduğum yer küçük olduğu için İngilizce konuşan doktor sayılı. Gen testi ve bakteri testleri için benden de para istediler. Ama şanslıymışım, ben gen testini yaptırmadan 2 ay önce sigorta parasını karşılamaya başlamış. Sadece bakteri testi için para ödedim. 4D veya ayrıntılı Ultrason içinde para isteniliyor.
2 Ultrason olmasının sebebi doktor değiştirmemden kaynaklı. Yeni doktor için kayıt olmaya gittiğimde her doktor gibi kendisi kontrol etmek istedi. Hal böyle olunca 2. hakkımı da kullanmış oldum. Ne benim ne de bebeğin bir problemi yok şükür.

Türkiye’de özel hastaneler yaygın olduğu için ve özellikle doğum için devlet hastanelerine sadece düşük gelir grupları ve mülteciler vs gittiği için buradaki çoğunluk özel tercih ediyor. Özellerde uygun fiyatlı seçenekler de var lüks otel konforu vaad edenler de var. O yüzden Almanya’dan bayağı farklıyız bu konuda.
Biz her muayenede ultrasona girip kalp atışı dinleyebiliyoruz. İstersek 40 hafta boyunca haftada bir gider dinleriz parasını verdikten sorun yok. :) devlete giden de ayda bir ultrasona girebiliyor. Ama kalp atışı dinletmenin bebeği rahatsız ettiği söyleniyor. Burada da bazı doktorlar dinletmeyi sevmez.
Biz doğumu da kendi istediğimiz şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Sezaryen istiyorsak sezaryen yapılıyor.
Abd de yaşayan kuzenimin de sizin gibi az hakkı vardı. Ve cidden yetmiyormuş son muayenelere. Çünkü aralarda doktorun şüphelendiği bakmak istediği durumlar oluyormuş. Her iki doğumunda da 1 ultrasona para ödemişti doğumdan hemen önce. Sizin doktor değişikliğinden bir halkınız zaten yanmış. 2 ultrason satın almanız gerekir gibi duruyor. Her şey. Mükemmel giderse en azından bir tane almanız gerekecek.
Ben doktora ilk 8. Haftada gitmiştim. Rahim şeklim değişik olduğu için kese tam görünmedi. Alttan bakınca netleşti görüntü. Çok mecbur kalmazlarsa bakmazlar alttan. Bir de 28. Haftada düştüm kanamam oldu. Doktorum o zaman kanamanın devam edip etmediğini görmek için alttan bakmıştı.

ne güzel sigortanız gen testini karşılamış türkiye de devlet ve özel sağlık sigortaları gen testini karşılamıyor gen testi de zaten %99 sonuç veriyor hem cinsiyet hemde sağlık durumuyla ilgili onun için diğer testlere gerek kalmıyor

Bende almanyadayim ama gebelik durumlarini bilmiyorum normal muayene sorusu olsa cevaplardim.
berlin8982 berlin8982 arkadasa yardimci olur musun ? Tecruben var aklima sen geldin 🤗

Merhaba,

Sorum şu:

1) Türkiye de ki çoğu doktor da artık dinlemiyor zararlı diyor belli bir haftaya dek oda 3 ayın sonuna kadar, yok sonuçta gebeyken ilişkide oluyor alttan muayene sadece riskli gebeler için tehlikeli olabiliyor …

2)Bizde 12 haftada 2li test yapılıyor bu bebeğin sağlığı halkında genel bilgi veriyor…

Türkiye’de özele gidiyorsanız istediğiniz zaman bebeğe ultrason ile bakılır. Devlette sanırım her ay bakılıyor, riskli bir şey varsa hakkın bitti denilmez …

Bende almanyadayim ama gebelik durumlarini bilmiyorum normal muayene sorusu olsa cevaplardim.
berlin8982 berlin8982 arkadasa yardimci olur musun ? Tecruben var aklima sen geldin 🤗
Valla 3 çocuk doğurdum ama hiç gen testi yaptırmadım 😅 hiç bir fikrim yok

Evet burda kalp atışlarını 8’aydan sonra düzenli olarak haftada bir doğum yaklaştıkça 2-3 günde bir olacak şekilde dinletiyorlar. İlk haftalar hemen hemen hep alttan, hafta ilerledikçe karından oluyor.
Ben down sendromu içinde test yaptırmadım çünkü aldırma fikri kafamda yoktu, öyle birşey varsa da hamileliğimde onun stres ve üzüntüsünü yaşamak istemedim, ne gelse kabulümüz dedik, Allah’a şükür evlatlarım sağlıklı. O yüzden bu konuda hiç bir fikrim yok 🤷🏻‍♀️

Merhaba,

Sorum şu:

Turkiye ve yurtdisindaki sistem epey farkli diye biliyorum. Genel olarak soyle oldu;
Turkiyede ayda 1 kontrol oluyor son zamanlara kadar. Doktorum sanirim 12. Haftaya kadar vajinal bakti, ya da bu haftaya kadar hen vajinal hem karindan olabilir tam hatirlayamadim. Sonra hep karindan. Bahsettiginiz test nipt (fetal dna) tsti mi? Bunda belli sendromlara bakiliyor down icin %99,5 dogruluk orani varmis. Ancak dusuk riski vs buna dair bir yorum olmaz. Hamileyken pozitif dusunup, tedbirli olmakta fayda var. Kotu dusunmeyin 😊
26. Haftada da seker yuklemesi yapilmisti.
Saglikla gelsin bebisiniz.

Randevu bulursanız doktora gidersiniz istediğiniz kadar. Özeller için zaten randevu bekleme en fazla 1-2 gün olur.
Devlet hastanelerinde randevular aylar sonraya veriliyor.

Detayli ultrasound 20. haftada ve Sevk kagidi - Überweisungsschein alirsaniz kendi Doktorunuzdan ücretsiz.
Kalp atışını detaylıda dinledik.

Doktorum hala arada elle muayene ve vaginal bakıyor , sıkıntı olduğunu sanmıyorum.

Ben Münihteyim , simdiye kadar her 4 haftada bir kontrolüm vardi . Eger sorunlu gebelikse daha sik. Burda iyi Doktor bulmak Cok zor , doktorumu Ben de Cok aradim. Size de bol şans dilerim

X