Saç Uzatma Yöntemleri Zencefil ve soğan sularıyla bakım

rozikka

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
9 Mayıs 2018
1.556
4.150
Merhaba, forumun vakit geçirmeyi en çok sevdiğim bölümünde benim de bir konum olsun. Hem bilgi paylaşımı yaparız, hem de ben düzenli bakım yapmak için daha fazla motive olabilirim.

Yaklaşık 10 senedir değisik yağ ve bitki kürlerini denedim. En çok etkili olanlar sarımsak ve hint yağlarıydı diyebilirim. Çok kısa dönem kullanmama rağmen sarimsak yağı saçımı baya gürlestirmisti. Ama öyle çok kokuyor ki günlerce çıkmayabiliyor kokusu, hatta koku tüm eve yayılıyor.

Bu kadar kötü olabileceğini bilmiyordum, ilk yaptığımda ertesi gün bir arkadaşımın nikahına gidecektim. Yağı sürdüm sonra yıkadım ama koku geçmedi, gittim 5-6kez daha şampuanladım, hala geçmemisti, tekrar tekrar yıkadım. Ertesi gun tekrar yıkadım, hala koku vardı. O yüzden kısa süreli yapıp bıraktım bu yağı. Çevrenizde nefret ettiğiniz insanlar varsa mutlaka sürün bu yağı.

Şimdi gelelim benim düzenli yapmak istediğim bakıma. Saçımın üst yan kısımlarındaki saçlarım çok zayıf ve açık renkli, amacım onları güçlendirmek. Saçları çok gür ve sağlıklı olan birkac kisiden bu bakımı duyunca denemeye karar verdim.

Yani soğan ve taze zencefil bakımı. Bugün deneme amaçlı küçük bir soğan ve zencefili rendeledim, biraz su ekledim 5-10 dakika bekleyip tülbentle suyunu süzdüm, içine birazcık hint yağı ve çörek otu yağı ekleyip saçıma sürdüm. 30 dakika sonra yıkadım. Yağ fazla eklemediğim için 2 şampuanlamayla saçım arındı. Fakat hiç su eklemesem daha iyi olabilirdi, bundan sonra karışıma su eklemeyeceğim.

Kafa derimde herhangi bir yanma, batma olmadı, ıslakken soğan kokusu geldi ama kuruyunca geçti. Bu bakımın saç tellerini kalınlaştırdığı ve yeni saç çıkardığı söyleniyor. Yeni saç çıkarabilmesi bana çok mantıklı gelmiyor ama zayıf telleri güçlendireceğini düşünüyorum. Karşılaştırma için fotoğraf da çektim bakalım etkisi olacak mı? Denemeye değer bir fark olursa buraya fotoğraf da eklerim.

Ayrıca yıkamada da tamamen doğal ürünlere geçmek istiyorum, yıllar önce no poo yöntemini denemistim ama düzenli yapamadım. Şimdi ise yabancı kaynaklarda gördüğüm bitki tozlarıyla yapılan şampuana geçeceğim. Ürünlerim yeni geldi ve sadece 1 kez denedim, normal şampuanla dönüşümlü kullanıp yavaş yavaş kullanma sıklığını artırırım. Eğer güzel etkisi olursa burada ondan da bahsederim yoksa gerek yok çünkü malzemenin Türkiye'de bulunması zor sanırım, internette birkac sitede satışı varmış ama şu an stokta yok, fiyatları da benim ödediğimden baya pahalı.

Aranızda daha önce soğan ve zencefili kullanan var mı? Varsa memnun kaldınız mı?

Bugün zencefil, soğan suyu karisimini 3. kez yaptım, icine zeytin ve hint yağlarıyla e vitamini de ekledim.

nasıl gelişme var mı saçlarında ☺

Baya memnunum, bebek saçlarım güçleniyor gibi.

Fakat bu karışımı, rendeleyerek 6 defa yaptım ve her seferinde hazırlamak zor geldi. Hindistan cevizi yağında soğani ve zencefili kaynatarak yapan bir video gördüm, onu yaptım çok daha kolay oldu. Artık hazırladığım yağı kullanıcam.

Ben soğan kürünü denedim. Saçları uzatmaya etkisi var evet ama bı ayda 7-8 cm uzadı diyenlere inanıp mucize beklemeyin. Bnm saclarim normalde ayda 1-1.5 cm uzarken soğan kuruyle 2-3 cm arası uzadi. Uzatma konusunda mucize beklemeyin ama daha bakımlı daha parlak gösteri saci

Toz zencefil mi kullaniyorsunuz?

Taze zencefili rendelemiştim, soğan rendesiyle birlikte hindistan cevizi yağında pişirdim ama sıcaktan mı neden oldu bilmiyorum bir süre sonra hazırladığım karışım küflendi, attım.

X