Zorla Doğum Günü Kutlaması

Ailede çok fazla kişi yok toplasan kayınpeder kayinvalide eşin ve kardeşleri yılda toplam 5 defa olacak bir olay için canınızı sıkmaya değmez , sizi dusunmemeleri ayıp olmuş ama yani ayda yılda bir pasta alıp kesmek de çok da yapılmayacak birsry değil her gün evinize zorla mı geliyolar sanki

Zoraki bir şeyler yapmayı sevmiyorum. İnsan yerine koyulmuyorum genel olarak. Sadece doğum günü değil yani. Ben de o yüzden hatır saymak istemiyorum. Onların da benden beklentisi olmasın istiyorum. Kendi kendilerine kessinler pastalarını. Zorla doğum günü mü kutlanır? Ya da bir kere söyledin baktın karşı taraf umursamadı bir daha lafını etmezsin. Ama öyle değil işte. Defalarca arayıp çağırıyor devamında.

Konuya kayın valide değil de 3 yaşında ki yeğen yapıyor deseniz anlarım.
Bu nasıl bir saçmalık, Allah yardımcınız olsun.
Ben ne yapardım söylemiyeyim , çünkü bayağı sert kaçar.
Ama sizin düşünceniz çok iyi. Mutlaka konuşmayı yapın. İşte ben bu yüzden ne eşimi ne kardeşlerimin eşini asla hiç bir aile içi şeye çağırmıyorum. Kimse zorunda hissetmesin diye.

Merak ettim ne yapardınız?

Aynen ben de öyle. Ailemdeki hiç kimsenin doğum gününe eşimi dahil etmem. Mecbur değil. Vardiyalı çalışıyor zaten birçoğuna denk gelmedi. Birinde de karantinadaydık öyle geçti. Kimse hiçbir şeye mecbur değil. Ben yapınca mutlu olduğum için yapıyorum. O mutlu olmayabilir. Ama beni de kimse dahil etmesin. İnanın bir kere söylemekle kalmıyor. Pazar gününe kadar birkaç defa daha hatırlatacak kayınvalidem. Bundan önce hep öyle yaptı.

Benim doğum günüm ne zaman peki diye bi giriş yapayım mı?
Madem bunu yapacaktın neden kendi doğum gününde story atmadın 🥴
Yani şahsen istemesem de kaçamadığım doğum günü kutlamalarının içinde buluyorsam kendimi, bilerek kendi doğum günümü de ifşalarım ki bana da alınsın pasta. Kvnin sormasını beklemek polyanncılık olur 🤪
Ha baktım benim doğum günümü bilmelerine rağmen es geçtiler o zaman kvye verecek cevabım olur "benim doğum günüm es geçildi pekala kpnin de doğum günü es geçilebilir öyleyse, herkes evinde kutlasın" deme şansı doğar
Ama benimki de kutlanırsa kpnin de 2 dk pasta kesmesine göz yumarım
Kutlama dediğinde saatlerce süren yanına poğaça börek yapılan ve roman havalarının eşlik ettiği bir kutlama değildir sanırım :KK53:
Alt tarafı pasta kesip yencek max yarım saat 😬

Sizin doğum gününüz kutlanmadiginda lafinizi niye söylemediniz? Söyleyin bu ne böyle benim icim şişti pasta alır gelirsiniz cümlesinden.

sımdı mevzuya dısardan bır goz olarak bakıyorum

o aılede dogum gunu onemlıymıs bakın kayınpederınızınde ,kardesınde herkesın kutlanıyor tek kendısınınkını emrıvakıyle hatırlatmıyor ...geleneklerı gıbı bırsey... bızdede dogum gunlerı kutlanır tum aılenın ayrı ayrı tek tek onem verırler maksat bır arada olmak dogum gunu bahane yanı ...

sız gıtmek ıstemıyorsanız gorusmek ıstemıyorsanız da esınız gıtsın katılsın onun aılesı

dogum gununu kutlamak ıstemedıgınız ıcınızden gelmeyen kısılerınde sızınkını hatırlamasını kutlamasını beklemeyın ama

sızınkını hatırlamamalarında normalde suc esınızın , esınız annesını veya kardesını arayıp dogum gununuz oldugunu soylemelı suprız yapalım demelıydı ama belkıde sız onlarınkını kutlamadıgınız ıcın sadece esınız kutladıgı ıcın , esınızde aılesınden sızın adınıza boyle bırsey ısteyememıstır bunu ıstemeye yuzu olmaz yanı tenezzul edıp gelmıyor bıle ne dıye onunkını kutlayalım derler bu sozu duymamak ıcın lafını acmamıstır.

halıyle demek ıstedıgım su

karar verın gorusmek ıstıyormusunuz ıstemıyorsanız bu yaptıgınız gıbı devam edın bu ben sızden uzak durmak ıstıyorum demektır bır sure sonra sızden vazgecerler ama yarın bırsey olur torun torba olur hastalık saglık neyse ... onda da uzak dururlar
yok ortada buyuk bırsey yok huzursuzluga gerek yok uzatmayayım en azından dogum gunundeen dogum gunune bayramdan bayrama esımın hatrı ıcın goruseyım dersenız daha yetıskın gıbı davranın daha sakin daha ılımlı . 1 dılım pasta yıyıp kalkmak zor olmamalı

babası yardıma gelmek ıstıyormus bu onemsedıklerını gosterır emek vermek ısteyen ınsana hayır dersenız esınızın gozunde aılem bırseyler ıcın cabalıyor sen onları gerılımle püskürtüyorsuna dönüşür

Öncelikle başınız sağolsun. Bakın siz hepsini kutlarken sizinki neden kutlanmıyor diye üzülüyormuşsunuz. Ben ise tam tersi beni hiç dahil etmesinler istiyorum. Ne onlar beni hatırlasın ne ben onları. Eşim tabi ki gitsin kutlasın. Benimkini öğrenip kutlamasınlar diye ben sosyal hesabımda paylaşım bile yapmıyorum ki zoraki görüp de bir şeyler yapmasınlar. Çünkü kendisi akıl edip bana sormamış seninki ne zaman diye. Ama bana da sürekli takvim gibi hatırlatma yapmasın. Beraber çekirdek aile kutlasınlar. Kendimi o aileden görmüyorum ve onların da beni aileden gördüğünü sanmıyorum. Aileden olsam şimdiye kadar doğum tarihimi öğrenirlerdi herhalde. Eşimin halası bile sorup öğrenmiş ama annesi bilmiyor. Bu saatten sonra da bilmesinler ve beni rahat bıraksınlar :) çok basit bir istek aslında.
tamam o zaman bunu net bır sekılde soyleseydınız onlara en bastan
tek tek dogum gunu lıstesı verdıgınde ya kusura bakmayın ben aklımda hıc tutamam kısısel algılamayın dogum gunlerınıde sevmem ve kutlamam soylersenız unutabılırım unutursam yanlıs anlasılır deyıp kestırıp atsaydınız kımse sıze lıste verıp dogum gunumuzu kutla demezdı beklemezdı zaten :)

nıtekım katılmıyormussunuz zaten uzak duruyorsunuz , zorladıklarıda yok halıyle ortada problem yok ben gelmek ıstemıyorum dedıgınızde zorla geleceksın demıyorlar degıl mı ?

tasınma telasından yorgunum zaten dogum gunu kutlamalarınıda sevmem sen gıt dersınız esınıze kendısı gıtsın aılesıne kutlasın ?

Merhabalar arkadaşlar sizlere bir sorum olacak.

Geçen sene yeni evlendiğimiz zamanlar kayınvalidemle otururken ailede herkesin doğum gününü saymaya başladı. Kayınpederimin doğum günü yaklaşmıştı çünkü. Pasta alıp gelirsiniz dedi. Kayınpederimle de hiçbir diyaloğum yok. En başından beri beni hiç istemedi, bunu hep belli etti ve karşılıklı olarak iletişim kurmamayı seçtik galiba. Selamlaşmak dışında bir iletişimimiz yok.

Bu arada böyle liste verir gibi tek tek doğum günlerinin sayılması da beni çok rahatsız etti. Ben kutlayacak olduktan sonra eşime herkesin doğum gününü sorar küçük bir şeyler yapardım zaten. Böyle dayatılınca hiçbir şey yapmak istemedim haliyle. Zaten birbirimizi de sevmiyoruz kayınpederimin doğum gününde ben gitmedim. Eşim işe giderken pasta alıp uğramış ordan da işe gitti. Sonra eşimin kardeşinin doğum günü yaklaştı yine kayınvalidem yayın yapıyor işte doğum günü geldi pasta alıp gelirsiniz diye. Bana acayip itici geliyor bu durum ama eşim de kardeşine düşkün elimde büyüdü der hep. Neyse dedim kardeşine bir şey yapayım bari. Daha sonra yine diğer kardeşinin doğum günü geldi. Kayınvalidem yine haftalar öncesinden başladı ay ne yapsak sende mi kutlasak sürpriz mi yapsak nasıl olsa falan filan. Yine neyse dedim hadi onu da kutlarız. Hediyesini aldık ama o gün rahatsızlandım eşim uğradı sadece. Ben de aradım rahatsız olduğum için gidemediğimi tekrar söyleyip kutladım. Kayınvalidemin doğum gününü de hiç sormadım eşim de unutmuş öyle araya kaynayıp gitti.

Tabi tüm bunlar olurken bana kimse senin doğum günün ne zaman diye sormadı. Ki normalde hiçbir önemi yok. Benim ailem de eşimin doğum gününü bilmez mesela ama kimseye de kendi doğum günü listelerini vermezler en azından. Çok öyle kutlama yapan insanlar da değiller. Ben herkesin doğum gününü hatırlarım ve mutlaka bir şeyler yapmaya çalışırım. Karşılık da beklemem. Bunu kendim istediğim için yaparım. Kayınvalidem de bana bu şekilde dayatmasa onlara da yapardım. Hem liste verir gibi söyleyip hem de hiç beni hatırlaması biraz tuhaftı.

Bu sene eşimin doğum günü geldi. Pasta alıp geldiler eşime sürpriz yaptılar. Ondan 2 gün sonra da benim doğum günümdü ama kimsenin haberi olmadı tabi ki. Bu hafta sonu da kayınpederimin doğum günü. Cumartesi taşınacağız pazar doğum günü. Kayınvalidem yine günler öncesinden hatırlattı tabi ki. Cumartesi taşınırsınız eşyanızı yerleştiririz pazar günü de babanızın doğum günü pasta yeriz dedi. Ben zaten artık hoşuma gitmeyen şeylere hiç yorum yapmamayı öğrendim. Muhabbete dahil olmuyorum. Kimse de bir şey demedi sessizlik oldu konu kapandı.

Şimdi taşınacağımız evde bazı eksikler var ve babası eşime ben hallederim demiş. Açıkçası ben gelip hiçbir şey yapmasını da istemiyorum ama eşimin babası sonuçta ve o da diyor ki neden yapmasın yani başkasıyla mı uğraşalım şimdi. Ve cumartesi çalıştığı için pazar günü gelip yapacak eksikleri. Yani kendi doğum gününde. Kayınvalideme de gün doğdu. Muhtemelen diyecek ki pasta da alın sizde kutlayalım. Ya da pasta alıp gelecekler ki bu düşük ihtimal çünkü hep bize aldırmak ister. Ama ben hiçbir şekilde kutlamak istemiyorum. Ve gerçekten de benimkini kutlayıp kutlamamaları umrumda değil. İstemiyorum kutlamasınlar ama benden de beklemesinler. Zaten ruh sağlığım açısından minimum düzeyde iletişim kurmaya çalışıyorum. Sırf sosyal hesaplarımdan görüp de kutlamasınlar diye başkalarının yaptıkları sürprizleri bile paylaşmadım. Çok uzun oldu ama umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır. Ne onlar beni hatırlasın ne ben onları. Ama böyle emri vakiyle bana doğum günü kutlattırmasın kimse.

Bu defa kayınvalideme söylemek istiyorum eğer zorla kutlama yapmaya çalışırsa. Benim doğum günüm ne zaman peki diye bi giriş yapayım mı? Yani böyle söyleyince bundan sonra kutlayacak muhtemelen ama onu da istemiyorum. Yaptığı ayıbı da yüzüne vurmak istiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
benim bu zamana kadar doğum günüm kutlanması boyle şeylere takmıyorum kutlamasını istemiyorum kimsenin doğum günunude ben kutlamak istemiyorum diyin

Bence oyle bi talebi olursa aa pasta almayi unuttuk diyip gecistirin her seferinde, belki bi sure sonra umudunu kaybeder 🤷🏻‍♀️

bence bir şey demeniz ayıp olur ya boşverin pastanızı yiyin geçin vallahi takmaya değmez... görümcem geçen sene bize tripliydi doğum günü fln kutlamadı beni zaten aramaz eşimin doğumgününde de aramadı. (bana gece yarısı mesaj atmış gerçi). neyse ben de onunkini kutlamadım doğal olarak. eşim zaten ben söylersem ancak hatırlar kutlar. Ama kayınvalidem ne yaptı etti hem arattı hem hediye aldırdı görümceye...kızı pek değerlidir :))
ben de sesimi çıkarmadım aile içi işlerine yorum yapmam çünkü çok sinirleniyorum yorum yaparsam sert çıkarım diye kendimi tutuyorum.
siz de hiç konuşma falan yapmayın bence boşverin pastanızı yiyin geçin tolere edilmeyecek bir şey değil..

Kafaya takmak değil aslında. Onlarınkini de kutlamak istemiyorum. Beni dahil etmesinler. Ne ben kutlayayım ne onlar kutlasın. Ama kayınvalidem böyle yayın yapıyor sürekli ve rahatsız oluyorum. Açıkça söylemek istiyorum. Böyle şeyler zoraki olmaz. Ne siz bana bi incelik gösterdiniz ne de benden bekleyin demek istiyorum ki bundan sonraki doğum günlerinde bi daha hatırlatma yapamasın.
Sebep? Yani sürekli istemiyorum istemiyorum. Ama sebep? Kusura bakmayın ama konuyu şok içinde okudum. Kötü niyet gibi geliyor bana. Derdiniz pasta masrafı olsa hadi neyse.. ya da zorla evinize baskın yapsalar neyse... gitmemişsiniz veya güya rahatsızlanmışsınız tam da o günde. Şımarıklık. İstemiyorum istemiyorum istemiyorum
Çöpsüz üzümle evlenseydiniz o zaman.

Ben doğum günlerinde hatırlanmayı da hatırlamayı da çok severim onun için elimden geldiğince en azından bir mesaj ya da küçük hediyeyle kutlamaya çalışırım. Ama biz hem kendi ailem hemde eşimin ailesinden farklı şehirdeyiz belki bunun için. Sanki bir pasta kesmenin kimseye zararı olmaz gibi geliyor bana sizin yerinizde olsam da doğum günümü söyler hatırlanmaktan mutlu olurum. Onun için bu konuya çok takıldığınızı düşünüyorum.

Fazla sert geldiniz bana, bu kdr ayrintiya dusmeniz cok yorucu degilmi.
Sizin dogumgununuzu hatirlatacak olan esiniz. Ama siz gitmeyince oda soylememistir onemsemediginizi dusunmustur..
Aslinda mesele uzak durmak istemeniz gibi duruyor, dogumgunu fln bahane.
Bunuda ancak tavrinizla belli edersiniz

Sizin olay d.gunu değil.Onceki konularınıza bakınca kp , eşiniz,eşinizin kardeşi hep bir problem olmuş iliskilerinizde.Aileden genel olarak haz etmiyorsunuz ama somut sebep yok.

Kayinvakiden dogum gunu kutlamaya cok merakliysa kimseye dayatma yapmasina gerke yok. Pastasini partisini hazirlasin, sizin de var olmanizi istiyosa sizi davet etsin. Ne munasebet hem kendisi cok bayiliyo kutlamaya hem size kutlattiriyor, hatta sizin evde kutluyor. Ben hicbirinin dogum gununu de bilmiyorum kutlamıyorum da valla. Babalar anneler gununde, kendi babama anneme hediye aliyorum diye onlara da aliyorum o kadar. Fazla samimiyete gerek yok

Ablam işsiz misin, dertsiz misin eğer başka derdin yoksa Allah başka dert vermesin. Yani hiçbir meşguliyetin yok da buna mı taktın kafayı? Millet dışarıda aç, geçim derdinde. Gerçi sizinki de ekmek bulamıyorsa pasta yesin misali olmuş 😂 ben de çok fazla değer vermem böyle şeylere ama belli ki kayınvalide için önemli. Yani bu kadar dert edecek bişey yok umarım tek derdin bu olur hayatta. Bi pasta için kimse kimseyi kırmasın bence sen de söyle benim de doğum günüm şu, pasta ve hediyeleri beklerim de geç yani nedir.

Ailesinden bu kadar nefret ettiğiniz insanlarla niye evleniyorsunuz diyeceğim, aşk, sevgi, ailesiyle mi evlendik gibi cevaplar alacağım. Demeyeyim en iyisi.

Yani bi pasta kesip iyi ki doğdun demek bu kadar zor olmamalı bence.

En çok kayınvalideye üzüldüm. Kadın kendini paralamış herkes için, bir kişi doğum gününü hatırlamamış 🥺

İnanınki hiçbir beklentim yok. Tek rahatsızlığım kayınvalidemin böyle her seferinde hatırlatma yapması. Kendi ailem de hiç önem vermez mesela. Ben herkesin doğum gününü tek tek hatırlar kutlarım. Hiç demem benimki neden kutlanmıyor. Çünkü kimse de bana gel bizim doğum günümüzü kutla demiyor. Kendi içimden gelerek yapıyor mutlu oluyorum. Ama kayınvalidem bu şekilde dayattığı için yapacağım varsa da gitti o istek. Oysaki böyle yapmasaydı belki kendi ailem gibi onlara da küçük bir şeyler planlardım. Elime yapışmazdı.

Aslında bu şekilde yerimi de öğrenmiş oluyorum. Ailedeki herkesin doğum gününü sayıyor ama benimkini hiç sormuyor bile. Mesele bu. Kutlama falan değil. Zaten konuda da belirttim. Ruh sağlığım açısından mümkün olduğunca az iletişim kurmaya çalıyorum. Ne onlar beni hatırlayıp kutlasın ne ben onları. Ben zaten kutlamasınlar diye bir yerde paylaşım bile yapmadım doğum gününde. Ama benden de beklemesinler. Zorla dahil etmeye çalışmasınlar. Bunu da kayınvalideme söylemenin yolunu arıyorum
Şimdi bence birbirimize dürüst olalım
Kayınvalide hatırlatmasa da o doğum günlerini kutlamazdınız
Ki hatırlattıkları halde bile kutlamıyorsunuz zaten
Zaten sizden kimse hediye almalı, organizasyonlu bir kutlama da beklememiş
Altı üstü bir pasta alın denmiş

Olayın sıralaması sizin konunuzda anlattığınız gibiyse aslında ilk siz onlara yerlerini göstermişsiniz
Kayınpederinkine gitmemiş, görümceninkinde hasta olmuş, kayınvalideninkini kutlamamışsınız
Doğal olarak sizinki de kutlanmamış
Kendi oğullarının doğum günü gelince kutlanmış
Seneye de aynı düzen devam etmiş işte

Sürekli benden beklemesinler diyorsunuz da
Atıyorum adınız ayşeyse eşinize değil de ısrarla size mi diyorlar ayşe pasta al gel kutlama yaparız diye?
Bence sizi dışlamamak adına çift olarak size deniyor pasta alın diye
Siz gelmeyince de arıza çıkaran olmamış zaten

Eşinizin ailesinde bu hep yapılan bi şeyse insan bu kadar eğilmez bükülmez bir varlık olmamalı bence
Benim tarzım bu deyip geçmezdim ben olsam
Kendi doğum günüm zamanı da hatırlatırdım
Her yıl doğum günü kutlamalı güzel bi geleneğimiz olurdu

X