Mutfak Dekorasyonu Döküm Tencere Kullanan Varmı?

Demir döküm ürünlerin kullanımı ile ilgili fazla bir yorum olmadığından kendi tecrübelerimi paylaşayım dedim. Daha bir ay öncesine kadar kaplamasız döküm demir tava ve tencere kullanıyordum. Kullanışlılar, ağırlığı hariç. Temizliği de son derece basit. Yemeği başka bir kaba boşalttıktan sonra içine bir koyup ateşe koyuyorum. Çok kısa sürede ısınıyor. Fırça ile nazik bir şekilde yemek artıkları, kirini vs. kolayca temizleyebiliyorsun. Sonra sıcak su ile duruluyorum. Fajita tavası olarak geçen (en azından öyle olduğunu düşünüyorum) sığ tavada krep, pankek yapıldığı için hiç yıkamıyordum diyebilirim. İhtiyaç kalmıyor. Çok sık kullandığım için de yağdan doğal bir kaplama oluştu, hiç yapışmıyor. Teflonu aratmıyor yani. Bir de yıllar önce İkea'dan 24*24 çapında kare bir tava almıştım. Son iki ay hemen hemen her gün yumurta pişirdim. Çok güzel oluyor. Kaplamasız ürünleri ilk kullanmaya başladığım zaman çok yağ ile yağlıyordum tencere tavalarımı. Meğer yanlışmış. Çok yapış yapış olmayacak şekilde yağlamak lazımmış. Elimdekilerin çapları geniş olduğundan günlük kullanım için daha hafif olması için birkaç aydır Türkiye'de bulunan markaların ürünlerini araştırıyordum. Esse'den aldım emaye kaplamalı bir tencere (yalnız oradan alışveriş yapacaksanız alacağınız ürün konusunda emin olmalısınız, değişim yapıyorlar, ama iade yapmıyorlar. Sadece onlarda böyle bir problemle karşılaştım bu güne kadar) aldım. Çok beğendim. İnşallah ileride pişman olmam. Sonra yılbaşı indiriminden yararlanıp iki küçük tava daha aldım, 16,5 ve 24 cm'lik. İkisini de birer kez kullandım, henüz beğenip beğenmediğimi söyleyemem. Şok mağazalarından birisinde de hafta önce satılan Lava'nın kızartma tavalarından çok kalmış. Dayanamadım, ondan da aldım. Onu henüz deneme fırsatım olmadı.
Yemek yaparken harlı ateşte hepsinin dibi tutar. Ben kısık ateşte pişiriyorum. Kimi yazılarda okuduklarımın aksine ısınması abartılacak kadar uzun sürmüyor. En azından bizimki gibi soğuk bir mutfakta öyle. Çabuk ısınıyor. Zamanla da non stick özelliği de kazanır. Etleri pişirirken daha önceden dolaptan çıkarıp oda sıcaklığında bekletmezsen teflona bile yapışır. Ayrıca tava yahut tencere sıcakken soğuk su konmazmış.
Ürünleri araştırırken satış danışmanlarına yönelttiğim sorulara çoğu zaman tatmin edici cevap alamadım. Çok saçma cevaplar vardı, sapı ısınmaz, teflon kaplanıyor gibi. Hatta bir mağazada alüminyum döküm tencerenin iç kaplamasının malzemesinin sorduğumda doğal kaplama dedi. Ki içindeki etiketinde de PTFE kaplama diye yazıyor. Bildiğim kadarıyla teflon demek oluyor. Yanılıyor da olabilirim. Alüminyum dökümü hafif olması nedeniyle tercih etmiştim. Ama sonra vazgeçtim. Teflon kaplama olduktan sonra benim için bir anlamı kalmıyor. Amacım zaten her ne kadar çok kullanışlı olsa da teflondan kurtulmak. Makarnayı çelik tencerede pişiriyorum.
Yalnız siz siz olun, etiketleri okumayı unutmayın. Ben bir ürün alırken okumayı unuttum, iade de edemedim, değişimini de yapmadılar.
Tabii ki de bunlar sadece benim şahsi tecrübe ve görüşlerim. Marka isimlerini de reklam amaçlı vermedim. Herkes istediği markanın ürününü tercih edebilir. Türkiye'de şu anda Hecha, Staub, Essenso, Lava, Silver, Sürel, Korkmaz, Le Creuset gibi birçok markanın ürünlerini bulmak mümkündür.
Bu arada Avcılar'da Barış Manço Kültür Merkezi'in arkasındaki caddede bulunan Şok mağazasında pazar günü 7 tane 30cm çapında döküm demir tava vardı. Almak isteyenlere duyurulur.
Merhaba ablam emsan döküm tencere seti almıştı bana çeyiz diye 1,5 senedir kullanıyorum bugün baktım ki alüminyum dökme yazıyor. Sağlıkiz mi simdi?? Pilav kuru fasulye ... Her yemeğini yapıyorum çok memnunum aslında fırında da kullanıyorum.dolma her şey cok güzel oluyor. Simdi lava nin pankek krep tavasından almak istiyorum emaye kaplama sizce sorun olur mu bir de su yağlama işlemi pek mantıklı gelmiyor bana mikroplu olmaz mi onu o şekilde saklamak? Hemen toz yapışır vs gibi geliyor.

arkadaşlar merhaba ;
1 ay önce SÜREL Döküm Tencere ve Tavalarından 1'er adet aldım , kesinlikle döküm ürünler sağlıktır , bulaşık makinasında yıkanabiliyor ayrıca yağlama falan yapmanızada gerek kalmıyor , eşim çocuklarım ve misafirlerim yaptığım yemekleri daha çok beğenmeye başladılar :) ayrıca piyasada satılan Granit ve Seramik ürünler alüminyum ve saç levha üstüne renklendirilmiş teflon kaplamadır , mantıken düşünelim bunlar gerçek seramik ve granitse metal sürdüğümüz zaman çizilmemesi gerekir ve sizlere tavsiyem çizilerek alttan metal görünen ürünleri sakın kullanmayın , tecrübemi kullanarak SÜREL döküm ürünleri aldım kesinlikle tavsiye ederim , sağlıcakla kalın...

Uzun zamandır dokum tencereyi araştırıyorum.hep almak istiyordum. Birgun şans eseri bir mağazada Lava dokum tencerenin fiyatının 70 tl olduğunu gordum ki site fiyatı 159 tl. 20 cmlik kırmızı dokum kapaklı tencere. Kullanıp oyle yorum yazayım dedim. Az evvel yediğim patlıcan yemeği beni benden aldı. Gerçekten muhteşemdi.kullanımına gelince normal tencereden belki en fazla 10 dk daha uzun suruyodur. Ben patlıcan yemeğini soğanını kavurmadan itibaren 45 dk da ocağın en kısık gozunde pişirdim.normalde yemeklerimi en kuçuk gozde ve nerdeyse kapanacak kadar ateşi kısarak pişiririm.bu tencerede iyi sonuç için en kuçuk goz ve normal en kısık ayarda pişirmelisiniz. Biraz ağır evet ama 20 cmlik bir tencerede 5-6 kişiye yetecek yemeği rahatlıkla pişirebilirsiniz.

Ben kullanıyorum, çok ağır, eşim yıkıyor, makinaya koymuyorum. İyice ısıtacaksın tencereyi başta, ağır pişiriyor baya. Hediye geldi yoksa almazdım, bu kadar amelelik fazla bize de yazık.

Aynen makinede yikanmiyor bir tane vardı evde kucuk Allahtan.Acaba bunun makineyi atılan i yok mudur :KK70: sizinki titanyum sanırım onunla pisenlerin tadi nasıl

Aynen makinede yikanmiyor bir tane vardı evde kucuk Allahtan.Acaba bunun makineyi atılan i yok mudur :KK70: sizinki titanyum sanırım onunla pisenlerin tadi nasıl
Titanyum evet, tadı güzel bacım ama inan o çileye değmez, zort diye de yıkanmıyor bu, sıcak su ısıtmak lazım içine, güveç gibi şeyleri yapıyoruz, büyük baya. Becerikli birinin elinde harikalar yaratır eminim, ısıyı iyi dağıtıyor ama benim gibiler almasın, tembel kadınlara göre değil.

Ok o zaman benim icinde uygun degil gibi görünüyor :KK70:
Ben tembelin en özü, özütüyüm, bence sen yine araştır, bana göre karar verme :KK70:
Düdüklü yapıyorum ben yemeği, iki günlük ya da fırın yemeği, at et tavuk sebze, bas fırına git içeri uzan :21: bu tarz bir kötü ev kadınlığı, sınırda :KK70:
Evlilik öncesi alınanların çoğu yük oldu bana, o seti bu seti, hiç kullanmadıklarım var. Ama düdüklü şart,o Allah'ın bir lutfu :dua:

Karacanın biodiamond döküm tencerelerini 6 aydır kullanıyorum bugüne kadar neden almamışım dedim döküm tavası özellikle mükemmel şef gibi et mühürlüyor hızlı ısınıp geç soğuyor güveç mantığı çok memnunum

X