Kız İsimleri

bayanlar ısım tabıkı onemlı ama tasıdıgı mana dahada onemlı.verılen ısımler ılerde cocugun karakterını olusturdugunu unutmayalım.

şu yeni isimler nedense hiç hosuma gitmio dila alara lara ilayda aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa fenalık geldiı.cok da yapay gelio bu isimler.müge beril çağla nil inci gibi kısa isimler daha hosuma gidiyo acıkcası.hem bilindik isimler.yeni cıkan su isimlerin anlamlarını kim belirliyor önceden beri varsa kimsenin mi dikkatini cekmemiş ne biliyim anlamıyorum

aynen senin gibi düşünüyorum..son bir kaç yoıldır daha önce duymadığımız o kadar çok isim çıktı ki..herkeste onlara yoğunlaştı..anlamlarınada inanmıyorum..hepsi cennette bişey mübarek..bence birileri uydurdu koydu nitekim cennette olan şeylere bakarsak hiç biri şimdiki isimlerden değil zaten

aynen senin gibi düşünüyorum..son bir kaç yoıldır daha önce duymadığımız o kadar çok isim çıktı ki..herkeste onlara yoğunlaştı..anlamlarınada inanmıyorum..hepsi cennette bişey mübarek..bence birileri uydurdu koydu nitekim cennette olan şeylere bakarsak hiç biri şimdiki isimlerden değil zaten
aynen katılıyorum:KK9: dikkat ettim mesela son 2-3 yıldır doğan kızlardan 10 taneden nerdeyse 9 u derin ve duru,erkeklerden de yine aynı oranda doruk...ıyğğğğğğğğ geldi artık...nesi varmış mis gibi klasik isimlerin...hele farklı koyacağım diye saçmalayanlara hiç inanamıyorum...:KK35:

bende bir sürü isimde kararsız kalmıştım...
elisa, zehra, lal, rana, zühre, ikra, asya, öykü, sahra, nil gibi... (yeğenimin adı berfin azra olmasaydı onu koyacaktım çünkü çok hoşuma gidiyordu)

sonra eşimle iyice araştırdık ve düşündükki...
hira ismine karar verdik ama bir isimle bırakmayalım yanına birşey daha koyalım dedik... lal istedim ama anlamı hakkında söyleniş çok vardı yok dilsizmiş anlamı çocuk lal olurmuş vs. eşimde buna karşılık nas istedi..
bizde kızımıza
hira nas :KK52:
ismine karar verdik. hira: kuranı kerimin indiği dağ nas:kuranda geçen sure adı, arapçadaki anlamı insan-lık ve yardımcı yardım eden melek anlamı taşıyor... eğer ikinci kızım olursa onada ikra ismi koyacağım anlamı okumak hira dağında ilk ikra diye vahiy geldi isimler uyumlu olmasada anlamları uyumlu olsun istedik ikranın yanına yukarıda saydığım isimlerden birisini koyabilirim tekrar :) sizce koyacağımız isim güzel mi? :KK37:

bende bir sürü isimde kararsız kalmıştım...
elisa, zehra, lal, rana, zühre, ikra, asya, öykü, sahra, nil gibi... (yeğenimin adı berfin azra olmasaydı onu koyacaktım çünkü çok hoşuma gidiyordu)

sonra eşimle iyice araştırdık ve düşündükki...
hira ismine karar verdik ama bir isimle bırakmayalım yanına birşey daha koyalım dedik... lal istedim ama anlamı hakkında söyleniş çok vardı yok dilsizmiş anlamı çocuk lal olurmuş vs. eşimde buna karşılık nas istedi..
bizde kızımıza
hira nas :KK52:
ismine karar verdik. hira: kuranı kerimin indiği dağ nas:kuranda geçen sure adı, arapçadaki anlamı insan-lık ve yardımcı yardım eden melek anlamı taşıyor... eğer ikinci kızım olursa onada ikra ismi koyacağım anlamı okumak hira dağında ilk ikra diye vahiy geldi isimler uyumlu olmasada anlamları uyumlu olsun istedik ikranın yanına yukarıda saydığım isimlerden birisini koyabilirim tekrar :) sizce koyacağımız isim güzel mi? :KK37:

Evet isim güzelmiş. Lal kelimesi aynı zamanda kırmızı değerli bir taş olarak da kullanılıyor. La'l olarak yazılıyor tabi orijinali...
Ama kız çocuklarında çift isim çok mantıklı gelmiyor bana. Benim tek ismim ve iki soy adım var. İki ismim olsaydı ayşe fatma can öztürk :)) gibi olurdu herhalde... o yüzden bende kızıma tek isim koyacağım.
NAsipse biz de ZEHRA koyacağız...
Hz. Fatıma Hz. Hasana hamile kaldığınında ta peygamber efendimizin babası Abdullahın alnından efendimize kadar gelen nur Hz. Fatıma nın alnına düşer. VE o günden sonra FAtumatuz-zehra olarak anılır... YAni parlak aydınlık yüzlü... Umarım kızımda Apak, pırıl pırıl tebessüm dolu olur :))

X