Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

Tas devrı kıtabını henuz almadım ara ara ılave bılgılerden bahsedersenız sevınırım.

Taş devri kitabına başlamadım henüz. Okuyunca sizlerle de paylaşırım elbette. Bu arada bunca yıl gerçekten de ne kadar yanlış beslenmişiz. Karatay diyetini okudukça anlıyorum. Ben beslenme alışkanlıklarımı değiştirmeye başladım. Artık sağlıklı beslendiğimi düşünüyorum. Çevremdekiler için endişeleniyorum artık. Örneğin eşimi şekerden vazgeçiremiyorum. Çayı ve kahveyi şekersiz içmiyor :KK43:(

Günaydın hanımlar ..
Öncelikle bayramınız kutlu olsun.
Bayramda ne güzel paylaşımlar yapılıyor böyle .. :nazar:

Soru : Sevgili Hocam,,
Kitabınızı zevkle okudum, emeğinize sağlık. Benim merak ettiğim birkaç sorum olacaktı. Ekstradan vitamin veya benzeri ürünler almamız gerekiyor mu? Karbonhidratı nasıl alacağız? Ton balığı yiyebiliyor muyuz? Salataya katmak için nar ekşisi kullanabiliyor muyuz? Az da olsa bitter çikolata yiyebiliyor muyuz? Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar. Zaman zaman size danışma ihtiyacı duyacağım.
Saygı ve sevgilerimle,
07.07.2011 12:05:00 tarihinde sorulmuştur.

--------------------------------------------------------------------------------

Prof. Dr. M Canan Efendigil KARATAY tarafından cevaplanmıştır.
Cevap :
Fındık fıstık ceviz doğal karbonhidrat kaynağıdı. Omega-3 almalısınız. Ton balığı konserve kullanmamalısınız. Nar ekşisi taze ve doğal olamalı....

Çikolata azıcık yiyebilirsiniz ama insülin direncini başlattığını hatırlayın.

Prof. Dr.M Canan Efendigil Karatay

kılzar sorumun cevabını buldum ,konserve ton balığı yenmemeliymiş

715491 | Soran : hasta61-903379 | Soru Grup : Genel
Soru : Merhabalar Canan Hanım, 4 gündür Karatay diyetini uyguluyorum ve gerçekten de acıkmıyorum. Ancak kitabınızda cevabını bulamadığım 2 sorum var, cevaplarsanız sevinirim:
1-Anladığım kadarıyla bulgur pilavı serbest tabii doğru pişirilirse, pirinç pilavı yasak ama sarma ve dolmalarda pirinç kullanılıyor ve sarma ve dolma serbest; bu durumu anlayamadım.
2- Mesela ben dondurmayı çok seven biri olarak kilo verdikten, insülin- leptin direncini kırdıktan sonra arada bir de olsa (mesela hafta da bir) dondurma veya başka bir tatlı yiyebilirmiyim?
Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum, başarılarınızın devamını dilerim.
30.06.2011 14:44:00 tarihinde sorulmuştur.

--------------------------------------------------------------------------------

Prof. Dr. M Canan Efendigil KARATAY tarafından cevaplanmıştır.
Cevap :
Teşekkür ederim İlknur Hanım.
Dolma ve sarmaları bulgur ile yaparsanız daha lezzetli olur. Ayrıca az miktarda pirinç de kullanabilirsiniz.
İnsülin direncini kırdıktan sonra, sağlıklı yaşam biçimine başlayıp sürdürdükten sonra tabii ki azar azar her istediğinizi yiyebilirsiniz. Ancak ne yiyeceğinizi düşüneceksiniz unutmayın. Planlar ona göre yapılacak!!
İyi günler diliyorum. Yürüyüş en önemli. her gün beş kilometre yürüryün ve de her istediğinizi yiyin!!

Prof. Dr.M Canan Efendigil Karatay

belki sizin de aklınıza takılmıştır diye eklliyorum kızlar:KK34:

Taş devri kitabına başlamadım henüz. Okuyunca sizlerle de paylaşırım elbette. Bu arada bunca yıl gerçekten de ne kadar yanlış beslenmişiz. Karatay diyetini okudukça anlıyorum. Ben beslenme alışkanlıklarımı değiştirmeye başladım. Artık sağlıklı beslendiğimi düşünüyorum. Çevremdekiler için endişeleniyorum artık. Örneğin eşimi şekerden vazgeçiremiyorum. Çayı ve kahveyi şekersiz içmiyor :KK43:(
Sayfa 41 de sekerın zaraları anlatılmıs,prostat kanserıe sebep oluyormus,artı damarlarda tahrıbat yaparak ıktıdarsızlıga sebep oluyordur muhakkak.

Merhaba;herkese iyi bayramlar.Ben de günlerdir burayı takip edip bu diyeti uygulayanlardanım.Başlayalı bir hafta oldu ve iki kilo vermiş görünüyorum.Tabii yağ değildir henüz giden ama sonuçta kendimi çok iyi hissediyorum.Her sabah son derece dinç uyanıyorum ve en önemlisi bacak ağrısı can sıkıntısı hiçbişey kalmadı..Ama sekizden sonra bişey yememe olayına henüz alışabildiğimi söyleyemeyeceğim.E alışmışım gece otururken koca tabak meyve yemeye; nasıl zorlanıyorum anlatamam..Neyse sonuçta alışacağız acaba diyorum sekizden sonra bir bardak ayran falan içsem olurmu ki?

Merhaba;herkese iyi bayramlar.Ben de günlerdir burayı takip edip bu diyeti uygulayanlardanım.Başlayalı bir hafta oldu ve iki kilo vermiş görünüyorum.Tabii yağ değildir henüz giden ama sonuçta kendimi çok iyi hissediyorum.Her sabah son derece dinç uyanıyorum ve en önemlisi bacak ağrısı can sıkıntısı hiçbişey kalmadı..Ama sekizden sonra bişey yememe olayına henüz alışabildiğimi söyleyemeyeceğim.E alışmışım gece otururken koca tabak meyve yemeye; nasıl zorlanıyorum anlatamam..Neyse sonuçta alışacağız acaba diyorum sekizden sonra bir bardak ayran falan içsem olurmu ki?
Icebılırsınız, tatlı krızım tutarsa ben sut ıcıyorum.

Kızlar çok tatlısınız, sizleri tanımıyorum ama, aynı amaçta sıkı bir beraberlik ve dayanışma içinde olmamızdan dolayı sizleri çooookkk seviyorummm :) Sorduklarıma anında yanıt almam ve de her defasında desteklenmem de çok güzel. Loxandra ve gül63 sizlere teşekkür ederim.

Evet akşamları balık çok az yedim, 2 ya da 3 kez. Onun yerine et ya da sebze, ama omega 3 alımını sağlamak için de keten tohumu yedim, balığın yokluğunu telafi için. Belki de yeterli olmadı dediğiniz gibi, omega 3 takviyesi almalıyım. Yürüyüş yapmıyorum, ama spor yapıyorum, masa tenisi oynuyorum. Gerçi her gün değil haftada 2-3 gün, yetmiyor olabilir. Bunları değerlendireceğim.

Bugünkü menümü yazayım o halde :))
SABAH:
Haşlanmış 2 yumurta
1 ince belli çay bardağı ceviz
Peynir
4-5 zeytin
Şekersiz çay
öĞLEN :
Zeytinyağlı bamya
Nohut
Yoğurt
AKŞAM :
Haşlanmış 2 yumurta
1 tatlı kaşığı keten tohumu eklenmiş yoğurt
(Kilo vermem yavaşladığı için akşam iyice azaltayım dedim, önceleri normal et, sebze yemeği ve salata yiyordum. )

Keten tohumunu öğütmeden kullanıyordum. Taş devri diyetini yeni aldım, onda kavurup öğütün ve öyle tüketin diyor. Tadı ve kokusu inanılmaz güzelleşiyor.

Son düzenleme:
Kızlar çok tatlısınız, sizleri tanımıyorum ama, aynı amaçta sıkı bir beraberlik ve dayanışma içinde olmamızdan dolayı sizleri çooookkk seviyorummm :) Sorduklarıma anında yanıt almam ve de her defasında desteklenmem de çok güzel. Loxandra ve gül63 sizlere teşekkür ederim.

Evet akşamları balık çok az yedim, 2 ya da 3 kez. Onun yerine et ya da sebze, ama omega 3 alımını sağlamak için de keten tohumu yedim, balığın yokluğunu telafi için. Belki de yeterli olmadı dediğiniz gibi, omega 3 takviyesi almalıyım. Yürüyüş yapmıyorum, ama spor yapıyorum, masa tenisi oynuyorum. Gerçi her gün değil haftada 2-3 gün, yetmiyor olabilir. Bunları değerlendireceğim.

Bugünkü menümü yazayım o halde :))
SABAH:
Haşlanmış 2 yumurta
1 ince belli çay bardağı ceviz
Peynir
4-5 zeytin
Şekersiz çay
öĞLEN :
Zeytinyağlı bamya
Nohut
Yoğurt
AKŞAM :
Haşlanmış 2 yumurta
1 tatlı kaşığı keten tohumu eklenmiş yoğurt
(Kilo vermem yavaşladığı için akşam iyice azaltayım dedim, önceleri normal et, sebze yemeği ve salata yiyordum. )

Keten tohumunu öğütmeden kullanıyordum. Taş devri diyetini yeni aldım, onda kavurup öğütün ve öyle tüketin diyor. Tadı ve kokusu inanılmaz güzelleşiyor.
Bence guzel ben olsam bunlara ılaveten 3kuru kaysı da yerdım.Bol bol su ayrıca. Bu menu bastan sona sadece proteın ıcerseydı ertesı gun ustunuzden dozer gecmıs gıbı hıssedıyor ınsan,yanı meyveyı sebzeyı her turlu karbonhıdratı almadan sadece proteınle(proteınde sınır koymadan) 5 gunde 5 kıloya yakın gıdıyor(tatlı kacamagı yaparsanız eger deneyın derım bu dukan dıyetınden kopya bır taktık),ama daha fazla gıtmıyor o ay ıcınde,yok ben artık kurallara uyarım dersenız sabredın karatay dıyetı zaten yetıyor.Hayatınıza heyecan katın duslerınız olsun,mezunıyet kıyafetım hatırına onbes gunde ınanılmaz ınceldıgımı hatırlarım. Yakısan seyler gıyın yakıstırın.

Sey okumustum mesela Seda sayan ozel davetler oncesı 3 gun sadece su ıcıyormus,
Sabah 3 kaysı,Ogle domates peynır,Aksam yogurtlu omlet benım acıl durum raflarımdan bır menu.Gece magneyum. Calcınıe kabızlık ıcın,gobek konya ovasına benzere yakın bır hal alabılır ertesı gun(bu tabı acıl guzel gorunmek gerekıyorsa). Tabı bunlar kısa surelı seyler,Karatay dıyetı herkese yeter,kılolar kalıcı gıdıyor, ustelık saglıgı bozmadan. Bana n oldu bılmıyorum acıkmıyorum eskısı gıbı,kan sekerım duzene gırmıstır muhakkaka bu arada ben seker hastası degılım,ama bu dıyet onlarada yarıyor zaten,dıkkatım daha yuksek,daha hareketlı olabılırım artık ama kendıme haksızlık etmıyorum gelecek nısan a kadar sure tanıdım kısmetse.Herhalde bu dıyetı sporla yapsaydım coktan ıncelmıstım,40 dakıka yurumuyorum ama faalım ev ısı yapıyorum enaz 3 saat fılan. Zaten gumruk kapalı(yanı seker,karbonhıdrat,trans yag yok),canımda ıstemıyor sevgıyle ugurladım onları,sebzelı proteınlı ,taze kuru yemıslı bır sayfa actım,hayata dondum :KK64:

Gül63,
Öncelikle teşekkür ederim sana :) Bu taktiği sevdim, uygulayım, motivasyonuma katkısı olur. Yalnız anlamadım 5 günmü sadece potein yiyeceğim?

iyi akşamlar kızlar.bugun biraz alışveriş yaptım diyetim için,günkurusu kayısı,keten tohumu,sızma zeytinyağı,sebze aldım.bir de 7den 70e taş devri kitabı,kendimi diyete adadım anlayacagınız:KK1:

şimdide bugunkü menümü paylaşaşayım
sabah: 2 haşlanmış yumurta(bir türlü kayısı kıvamını tutturamıyorum yalnız:26::26:)
1 avuç içi peynir
4 zeytin
1 kırmızı biber
1 çay brd karısık kuruyemiş(ceviz,fındık,fıstık)

öğlen geç yedim 3:30 gibi
dışarıda
1 porsıyon adana
domates salatası
közlenmiş soğan
patlıcan salata
1 brd ayran

öğleni geç yiyince akşam saatine kadar acıkmadık,şuan açım ama bişey yemeyeceğim ,saat 20:00 yi geçti,belki ayran içerim

şimdi biraz kitabımı okuyayaım:KK34:

merhaba arkadaşlar ben de aranıza katılmak istiyorum. 16 haftalık hamileyim ve acaba hamileler uygulayabilirmi bu sistemi diye düşünürken canan hanımın doktorlar sitesindeki bölümüne bu soruyu sormak istedim. Bu konuda daha önce veriği cevabı da okudum ve çok mutlu oldum. Demiş ki kendileri "Karatay Diyeti, bir diyet şekli değildir. Sağlıklı beslenmenin , ve sağlıklı yaşam biçiminin benimsenmesi, ve hayat boyu sürdürülübilmesi önerileridir. Tabii ki rahatlıkla uygulayabilirisniz. Bebeğiniz daha sağlıklı doğacaktır, hareketsiz kalmayın....Sağlıklı bir gebelik süreci diliyorum. İyi bayramlarlar sizlere. Prof. M Canan Efendigil Karatay"
Hamilelik süresince hem fazla kilo almamak hem de bebeğimi sağlıklı beslemek için ben de varım diyebirim...

X