Sigara çocuk sahibi olmayı etkiler mi ?

Kazen

Babalar ve Oğulları
Administrator
14 Kasım 2001
21.403
92.349
Uzun süreli ve yüksek sayıda sigara kullanımının üreme sistemi ve hormon aktivitesini olumsuz etkilediği düşünülmektedir.

Etkinin özellikle yumurtalıklar düzeyinde olabileceği ve sigaranın adet düzensizliği,infertilite ve erken menopoz gibi önemli sonuçlara yol açabileği bilinmelidir.

Gebelik oluştuğunda da fetusda gelişme geriliği ve düşük doğum ağırlığına yol açabilir.

Çocuğu olmayan çiftlerin umudu tüp bebek gibi suni döllenme yöntemlerinde. Ancak eşi sigara içen kadınlar suni döllenmede daha zor hamile kalıyor...

Alman bilim adamları, çocukları olmadığı için aşılama ve tüp bebek gibi suni döllenme yöntemlerine başvuran kadınların, eşleri sigara içtiği takdirde daha zor hamile kaldığını açıkladılar.

Internetdeki Lifeline dergisindeki habere göne, Münster Üniversitesi Hastanesinde görevli bilim adamları, 139unun eşinin sigara içtiği, 301 kadın üzerinde araştırma yaptı.
Araştırma sonucunda, eşleri sigara içen kadınların sadece 5te 1 inin hamile kaldığı, eşleri sigara içmeyen kadınlarınsa 3te 1 inde başarı sağlandığı ortaya çıktı.
Milliyet gazetesi / Bebek bekliyorum arsivinden.

tamam ama tek sebebi sigaraya bağlamamak lazım. sabah kalkar kalkmaz elini sigara paketine atan ve günde biri 2 diğer ikisi 1 paket sigara içen 3 yakın arkadaşım evlenir evlenmez hamile kaldılar ve sağlıklı çocukları var. ayıptır söylemesi hatta biri evlenmeden hamile kald bu yüzden apar topar nikah yaptıydık.herkes erken doğum yaptı sanıyor.
bizde ne eşimde ne bende sigara alkol yok . ama bebek de yok:sm_confused:
unutmadan illa ki :eek:klava:"sigaraya hayır!!!":eek:klava:

kızlar tüp bebek yaptıranlarda sigarayı bayan mı içerse daha etki ediyo erkekmi içerse başarı oranı düşüyo

kızlar tüp bebek yaptıranlarda sigarayı bayan mı içerse daha etki ediyo erkekmi içerse başarı oranı düşüyo

a.s.ERKEKTE SPERM SAYISINI ETKİLİYOR BAYANDA DA YUMURTA KALİTESİNİ...

arkadaşlar bende sigara kullanıyorum eşimde. tüp bebek yaptırdım ama bırakamadım. içiyorum hala ama eskisi gibi değil yavaş yavaş azaltıp bırakıcam. dr. benim sigara kullandığımı biliyo. eşime dedi bırak diye bana demedi. sadece ne kadar içiyosun dedi. bende 10 taneyi geçmiyor dedim o kadar.
bana aniden kesme dedi bırakmak istersen. zira vücut nikotine alışkın ya kesersem bi anda vücut metobalizmasını bozuyormuş....

Hamile kalınca bıraktım ben..Eşimde yanımda içemiyo..Ohhhhhhh Dünya varmış ..Temiz hava bol oksijen.

ya kesinlikle kelimenin tam anlamiyla zikkim!!!yumurtaliklarin islevini bozuyor,erken menepoza sokuyor,yumurtlamayi engelliyor,sperm kalitesi ve hizini düsürüyor...daha ne olsun...ama yokkk benim aptalligim,hala iciyorum hala iciyorum...gelin birakalim kizlar yaaa

ya kızlar bu arada ben günde 5 taneye düşürdüm ohhhhh .gitgide bırakıyom ne mutlu bana.hatta dün 3 tane içtim. hadi bırakalım kızlar.

ewt bırakmak lazımda
hayatın boyunca ist yaşa 30 yaşında eşini işi nedeniyle gel gurbete yalnız kal her kes sana yabancı diye baksın ee senin arkadaşın kim olacak kimle dertleşeceksin yok işte ne yapacan dayanacan sigaraya evde teeeek başınaaaaaaaa

seni çok iyi anlıyorum ben de gurbetteyim ama sigara asla arkadaş olamaz obizi öldürmeye çalışıyor.şerfsiz sigara kafamçokkarıştıbende daha yeni bıraktımda ondan biraz sıyırttım ama ciddi söylüyorum valla kötü bööööögh.

isteyince bırkılır diye düşünüyorum cnm.ben bi seferinde tamamen kestim sigarayı 1,5 gün içmedim ağlama krizine girdim. sonra gene içtim. önceden 13 16 tane içerdim günde. şimdi bi taktik deniyom.önce sabah 10,00 da ilk sigaramı içiyorum sonrada ikiser saat arayla 12,00 - 14,00 16,00 18,00 20,00 22,00 olmak üzere toplam 7 tane ile azaltarak başladım.valla bi deneyin bak iki saatde bir için sigaranızı. ben bazen sabah ilk sigaramı yakacamya saat 10,00 da 10,30 da içerdim. kıllık yapıyom kendi kendime.
şimdide günde 4-5 tane içiyom gene azalttım. bakın satt 10,30 sigara içmedim hiç,.
deneyin bi bakın

kızlar 23 haftalık hamileyim. sigaraya olan tiksintim geçti. yiyesim geliyo ya.. günde 2-3 tane içiyorum şimdi. dr. sordum o kadar etkilemez dedi. içim rahat değil ma ne yapayım. yengem doğuma girmeden 15 dk fosur fosur içiyodu. tamam kendimizi kandırmayalım elbette zararı var ama işte ....

kızlar yumurtaların %50 sini öldirdüğü doğru mu ya.biz çocuk için uğraşıyoruz olmuyor bi de sigara içiyom pöfür pöfür .zararı olduğunu biliyodum ama bu kadar değil.hemen bırakmak lazım o zaman.nasıl bırakıcam ya....

Azaltarak birakabilirsin mesela
ben öyle birakmiştim.4 ay ağzima koymadim tiksinmiştim bide. şimdi tek tük arada 2-3 tane içiyorum.

30 yaşındayım.12 yıldır sigara içiyorum..eşim yaklaşık 15 yıldır...

Olumsuzlukları ve zararları saymakla bitmez..

Tüp tedavisine başlayınca sigarayı bıraktım..Eşim az da olsa içiyordu..
Tabi bırakmak hiç de kolay olmadı..
Valla aksine ben hamilelikte tiksinenlere imreniyorum..Benim aksine daha çok içesim geliyordu...

Neyse hamilelikte başarı elde ettim ama bebeklerimin kalbi durduğu için kaybettim..

Tedbir bizden takdir tabiki Allahtan..

Benim de bir komşum var..Günde 1 paket hamilelik öncesi sonrası ..hala devam..1,5 yaşında sağlıklı bir kızı var..sağlıklı mı aslında o da şüpheli!!

evet arkadaşlar gerçekten illet bu.içmez miyim ben de içiyorum.bugün turan çetin tüp bebekte idim.turan hoca ile görüştüm.18 aydır bebek düşündüğümüzü fakat gebeliğin gerçekleşmediğini söyledim.en başta dedi sigara içiyor msn.içmeyeceksin.biri bini yok hemen bırak dedi.çünkü yumurta sperm kalitesini bozmanin yanısıra erken menapoza da sokuyormuş.ay korktum arkadaşlar.ramazanda bırakabilsem bari.

X