Bebek Beslenmesi Beslenme çantasında neler olmalı ?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

çokoprens

iki prens annesi
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2007
2.766
15
44
Anneler okula yeni başlayan çocuklarının sağlıklı beslenmeleri için telaşa düştü.

OKULLARIN açılmasıyla birlikte özellikle anneler ilköğretime yeni başlayan çocuklarının okul heyecanıyla birlikte sağlıklı beslenmeleri için de telaşa düştü. Acıbadem Kocaeli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Alataş, çocukların obezite tehlikesinden korunmaları gerektiğine dikkat çekerek, annelere biR dizi önerilerde bulundu.

Okul çağındaki çocukların sürekli ve hızlı bir şekilde büyüyüp geliştiklerini, bu nedenle büyüme ve gelişmesinin sağlıklı seyri açısından gerekli olduğuna dikkat çeken Canan Alataş, annelerin çocuklarının beslenmelerine büyük önem vermeleri gerektiğini hatırlattı. Alataş, beslenme çantasında bulundurulması gereken yiyecekleri şöyle sıraladı:

‘Taze meyve; Kuru kayısı, kuru incir; Fındık, ceviz, badem (miktarlarına dikkat edilmeli); İnce bir dilim ev yapımı kek, çörek ya da börek; Süt, ayran ya da katkısız meyve suyu; Öğle yemeği için sos, ketçap, mayonez gibi ürünlerden arındırılmış, esmer ekmekle hazırlanmış sandviç alternatifleri; Sandviçlerde şarküteri ürünleri (salam, sucuk ve sosis) yerine ton balığı, söğüş tavuk, beyaz peynir gibi yiyeceklerin yanında, salatalık.’

Çalışan annelerin de ev kadını annelerin de çocuklarının beslenme çantasında yiyecek çeşitliliğini sağlamasının önemine değinen Alataş, “Bu konuda çalışan anne veya ev hanımı bir anne olması, annelerin beslenmeye verdikleri önem konusunda çok farklılık yaratmıyor. Annenin beslenme konusuna yönelik ilgisi ve bilinç düzeyi daha önemli. Gelişen bilinçle birlikte, gıda sektöründe hızla genişleyen ürün yelpazesini de unutmamak gerekiyor. Bu kontrol konusunda ailelerin de işini zorlaştıran nedenlerden biri'' dedi.

Çocukların öğle öğünlerinde okul kantinlerinden beslenmek durumunda kaldıklarını da belirten Alataş, “Ne yazık ki okul kantinleri hala, beslenmedeki çeşitliliği ve sağlıklı seçimleri barındıran tüketim noktaları olmaktan uzak bir noktada bulunuyor. Seçim yaparken en azından, pişirme yöntemi olarak yağda kızartmanın kullanılmadığı yiyecekler, içecek olarak asitsiz içecekler ve ayran tercihleri daha sağlıklı hale dönüştürebilir, kilo kontrolü konusunda işimizi kolaylaştırabilir'' diye konuştu.

Annelerin beslenme çantasına koyacakları yiyecekler konusunda bazı önerilerde de bulunulurken, bunlar da şöyle sıralandı:

‘Akmayacak, çabuk kokmayacak, bulaşmayacak ve çocuğun yerken zorluk çekmeyeceği besinler beslenme çantasında yer almalı; Beslenme çantasına bir kutu süt konulabilir ya da sandviç yapılabilir; Beyaz peynir ya da kaşar peyniri konulabilir; 2 dilim ekmek bulundurulmalı; şarküteri ürünleri mümkün olduğunda az tüketilmeli; Meyve olarak portakal ya da mandalina yerine, muz, elma tercih edilmeli. Mandalina ve portakalı soymak gerektiğinden küçük çocuklar zorlanabilir, ellerinin temizliğini yeterince yapamayabilir; çocuğun çantasında mutlaka ıslak mendil bulunmalı; Beslenme çantasında yumurta olması sorun yaratabilir. Yumurta yeterince pişmediyse çocuk yemekte zorlanabilir, kokabilir; Ceviz ve fındık konulabilir ama miktarına dikkat etmek gerekir, çocuklarda obezite riski arttığından çok kalorili yiyeceklerden az miktarda tüketmeleri daha doğrudur.’

Milliyet

Kaynak

Gerçekten beslenme öğrenci için son derece önemli 6 senedir kızımı bir gün olsun kahvaltı yapmadan yollamadım aslada kantin alışkanlığımız yok kahvaltıyı sağlıklı yapınca okulda minicik bir ara öğün çocuğun hem açlığını yatıştırıyor hemde ders arası ağır yiyip beynin mideye odaklanmasınız engelliyor. elma müthiş bir kurtarıcı ceviz omega 3 deposu sağlıklı beslenmenin zekayada etkisi olduğu söyleniyor.

anneler çocuğunuzun okul başarısının artmasını istiyorsanız, lütfen çocuğunuzu kahvaltı yapmadan okula göndermeyin

hazır pogaca,kek cıps,sseker,cıkolata vb yıyeceklerı,

kola,lınk tang tarzı iceceklerı kesınlıkle yasakladım.

beslenmelerınde yumurta,peynır ,zeytın,vb kahvaltılıklar....

ya da sarma dolma,köfte,tavuk gıbı sogukta tuketılebılecek yıyecekler istedım..

hergun kontrol edıyorum ve bukonuda cok kuralcıyım,katıyım..

cantalarında meyvede kesınlıkle olacak...

benim oglum simdi krese gidiyor
her sabah onu kahvaltisiyla kresine gönderiyorum her zaman farkli bisey aliyor yanina
kres müdürümüz beni tebrik etmisti kresteki en iyi kahvalti hazirlayan anne olarak beni secmisti
bu beni cok sevindirdi cok hos bisey yaptigim seyin tebrik edilmesi :)))

kızıma okula gitmeden kahvaltısını hazırlarım.öğretmenin verdiği listeye uyarım ama sınıfta sadece kızım uyduğu için listeye diğer çocuklar çikolata kraker cips falan yediklerinden canı çeker diye 1 tane abur cuburda koyarım:eek:klava: hiçbiri uymuyor listeye oysaki listenin amacı bütün çocukların aynı şeyi yemesi yani alamayanlar olduğunu düşünürsek okula muz çikolata falan koymak çok yanlış ama malesef getiren var

kızıma okula gitmeden kahvaltısını hazırlarım.öğretmenin verdiği listeye uyarım ama sınıfta sadece kızım uyduğu için listeye diğer çocuklar çikolata kraker cips falan yediklerinden canı çeker diye 1 tane abur cuburda koyarım:eek:klava: hiçbiri uymuyor listeye oysaki listenin amacı bütün çocukların aynı şeyi yemesi yani alamayanlar olduğunu düşünürsek okula muz çikolata falan koymak çok yanlış ama malesef getiren var

sınıf öğretmenininiz de keşke sizin kadar duyarlılık gösterse, o zaman hiç sorun olmaz
liste niçin hazırlanıyor ki zaten, bu tür sorunların yaşanmaması için
bu durumu öğretmeninizle konuşmalısınız bence

öğretmenimiz çok iyi adam naapsın konuşuyo anlatıyo ama bizim millet umursamaz duyarsız.aslında herkes kendinden sorumludur değilmi biz üstümüze düşeni yapalımda

Biz ilk istanbula geldiğimizde kızkardeşlerime annem beslenme hazırlardı.Babam öğretmen 5 çocuk okuyor annem ne yapsın bazen sadece turp ve ekmek koyuyormuş.Öğretmen kızkardeşime kim hazırlıyor beslenmeni diye sorarmış.Bence beslenme olayı yoksul öğrenciler için kötü oluyor.
Allahtan bizim okul veriyor beslenmelerini.Ayda 75 ytl aidat veriyoruz değiyor.Kızım öğlenci, ben öğlen yemeğini bile yediriyorum.Okulda verilenlerden de yerse ara öğün gibi olsun diye.Aç çocuk çabuk hastalanır çünkü.

BENDE OĞLUMUN BESLENMESİNE GENELDE EV YAPIMI YİYECEKLER KOYUYORUMhihoyyyt
tost , ekmek arası köfte, biber dolması, sarma, börek, kurabiyecokacimcoook
ev de yaptığım ayran, katı meyve presinde sıktığım nar, mandalina, havuç, elma suyundan oluşan meyva suyu, ya da cam şişe aldım onun içine süt koyuyorum:lepi:
asla hazır sütlerden, meyve sularından koymamCADIARZUgünlük süt alıp kendim cam şişede hazırlıyorum, neyseki şu ana kadar kırmadı şişeyioğluşum:Saruboceq:sositososito

bazi arkadaslar yazmislar dolmalar sarmalar börekler falan... ama bi cocugun beslenme cantasi icin uygun oldugunu sanmiyorum ben bu tarz yiyeceklerin
börekler cok kalorili cocuklariniza veriyorsunuz böyle yiyecekleri ondan sonrada niye cocugum sisman ne yapabilirim diye dert yaniyorsunuz
bence cocuklar dolmalari falan aksam yemeklerinde yemeliler
o tarz besinler yerine daha farkli yiyecekler konursa daha saglikli olur

evet ama beslenme listesi en fakirlerin bile evinde olan şeyler canım öğretmen sınıftakilerin gelir düzeyine göre hazırlamış.bende çocuğuma herşeyi koyarım ama alamayan ne yapsın

pardon sende haklisin tatlim
o durumda bisey diyemem rabbim o ailelerin yardimcisi olsun
cok zor ...... ayy aklima geldi üzüldüm simdi o durumdaki ailelere :KK43:(

malesef sınıflarda her öğrencinin gelir düzeyi bir değil bu yüzden liste hazırlanırken mutlaka velilere danışılmalı hatta velilerle ortak belirlenmeli
öğretmenin listeyi hazırlayıp velinin eline tutuşturması ya da eve göndermesi uygun değil

BENDE OĞLUMUN BESLENMESİNE GENELDE EV YAPIMI YİYECEKLER KOYUYORUMhihoyyyt
tost , ekmek arası köfte, biber dolması, sarma, börek, kurabiyecokacimcoook
ev de yaptığım ayran, katı meyve presinde sıktığım nar, mandalina, havuç, elma suyundan oluşan meyva suyu, ya da cam şişe aldım onun içine süt koyuyorum:lepi:
asla hazır sütlerden, meyve sularından koymamCADIARZUgünlük süt alıp kendim cam şişede hazırlıyorum, neyseki şu ana kadar kırmadı şişeyioğluşum:Saruboceq:sositososito

oooh keyfe bak, bu mamaları kim yemek istemez, gurme oğlun ağzının tadını biliyor
dreamcim peki her öğrenci aynı yiyecekleri mi koyuyor
her öğrenci farklı beslenme getiriyorsa sorun olabilir tatlım

ama cam şişe gerçekten güzel bir tercih plastik şişeler hijyen açsından uygun değil ve kansere sebep olabiliyor

bir de hazır meyve sularından uzak duralım lütfen, onun yerine arkadşımızn yaptığı gibi kendimiz hazırlayalım

malesef sınıflarda her öğrencinin gelir düzeyi bir değil bu yüzden liste hazırlanırken mutlaka velilere danışılmalı hatta velilerle ortak belirlenmeli
öğretmenin listeyi hazırlayıp velinin eline tutuşturması ya da eve göndermesi uygun değil

Görümcemiz çocuklarına beslenme listesi verilmiş.Patates kızartması, kuruyemiş, meyve , içecek.Yani bu kadar şeyi çocuklar nasıl yesin.Zaten onlarda yiyemiyor hepsini geri getirip çöpe atıyorlar.Gözlerimle gördüm listeyi inanamadım.Birde kuruyemiş çok tehlikeli bir yiyecek ve çocukların şakalaşarak yiyeceği birşey değil bana göre.

çokom serbest tutuyo öğretmen, aşırı kokulu olmadığı sürece herşeyi koyabiliyoruzhihoyyyt

cimcime 21 arkadaşımız cnm sen neler koyuyosun beslenmesine çok merak ettim:uhm:
ben hergün börek koymuyorum tabideyasakkelime
farklı bişeyler arayışındayım:eek:
dediğin gibi çok kilolu obez bi çocuğum yok ama farklı tariflere açığım beslenme konusunda cokacimcoook
börek dediysek 1 dilim koyuyoruz cnm, tepsiyle koymuyorumsositososito

‘Akmayacak, çabuk kokmayacak, bulaşmayacak ve çocuğun yerken zorluk çekmeyeceği besinler beslenme çantasında yer almalı; Beslenme çantasına bir kutu süt konulabilir ya da sandviç yapılabilir; Beyaz peynir ya da kaşar peyniri konulabilir; 2 dilim ekmek bulundurulmalı; şarküteri ürünleri mümkün olduğunda az tüketilmeli; Meyve olarak portakal ya da mandalina yerine, muz, elma tercih edilmeli. Mandalina ve portakalı soymak gerektiğinden küçük çocuklar zorlanabilir, ellerinin temizliğini yeterince yapamayabilir; çocuğun çantasında mutlaka ıslak mendil bulunmalı; Beslenme çantasında yumurta olması sorun yaratabilir. Yumurta yeterince pişmediyse çocuk yemekte zorlanabilir, kokabilir; Ceviz ve fındık konulabilir ama miktarına dikkat etmek gerekir, çocuklarda obezite riski arttığından çok kalorili yiyeceklerden az miktarda tüketmeleri daha doğrudur.’

Görümcemiz çocuklarına beslenme listesi verilmiş.Patates kızartması, kuruyemiş, meyve , içecek.Yani bu kadar şeyi çocuklar nasıl yesin.Zaten onlarda yiyemiyor hepsini geri getirip çöpe atıyorlar.Gözlerimle gördüm listeyi inanamadım.Birde kuruyemiş çok tehlikeli bir yiyecek ve çocukların şakalaşarak yiyeceği birşey değil bana göre.

kuruyemişten kasıt fındık, ceviz gibi ürünler bunlar hem karın tokluğu sağlıyor hem de beyin gelişimi açısından çok önemligamyoncuiremsu

ama aynı listede hem kızartma hem meyve suyu hem kuruyemiş biraz fala gibi:bbo:

çokom serbest tutuyo öğretmen, aşırı kokulu olmadığı sürece herşeyi koyabiliyoruzhihoyyyt

cimcime 21 arkadaşımız cnm sen neler koyuyosun beslenmesine çok merak ettim:uhm:
ben hergün börek koymuyorum tabideyasakkelime
farklı bişeyler arayışındayım:eek:
dediğin gibi çok kilolu obez bi çocuğum yok ama farklı tariflere açığım beslenme konusunda cokacimcoook
börek dediysek 1 dilim koyuyoruz cnm, tepsiyle koymuyorumsositososito

aslında çok da farklı arayışlar içinde olmamak lazım, çünkü her öğrencinin maddi durumu aynı değil ki:çok üzgünüm:
herkesin evinde olan, arkadaşında görüp canı çektiğinde evinde yiyebileceği ailesinin alabileceği yiyecekler olmalı diye düşünüyorum:nazar:

Son düzenleme:
X