Aile Planlaması Doğum Kontrol Hapı(genel) Kullananların Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
kızlar benim bu ayın 28inde düğünüm var. iki gün sonra ilk paket bitiyor.ikinci pakette kesin koruma oluyormu,yoksa ben diğer yollarla korunayımmı...tereddütte kaldım,yrdımcı olursanız sevinirim..

1. Haplar kanser yapar.

Yanlış.

Tam tersine yumurtalık kanseri ve rahim içi tabakası kanseri gibi bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

Bu konuya açıklık getirmek için tam yazıyordum ki bu cümleni gördüm.

Doktorların dengezi bi şekilde gelir elde etmesi ve ilaç firmalarının bunların üzerinden para kazanmaları için ortaya atılmış gereksiz kelimeler grubu desem?....

Tecrübeyle size aktarıyorum ki ailenizde akrabalarınızda 1. veya 2. derece yakınlarınızda özellikle meme kanseri olanlar varsa doğum kontrol hapı kullanırken 1 kere daha düşünün derim ben..

En önemlisi asıl size iletmek istediğim şey;

etrafınızda menapoz dönemine girmiş kişilere şayet doktor tarafından doğum kontrol hapı verildiyse lütfen ama lütfen uyarın.. Çünkü doğum kontrol hapları dışarıdan etkiyle menapoz döneminde vücudun eskisi gibi çalışmasına yönelik tüm hormonları en üst seviyeye taşımakta. Bu da özellikle de meme kanserini ortaya çıkarıyor.

Kısacası, bu hapları kulanmamanızı, ancak kullanmanız gerekiyorsa bile kontrollerden geçerek çok ama çok dikkatli bi şekilde kullanmanızı öneririm.

slm kızlar ben bgn ertesi gun hapı kullanmak zorunda kaldım nasıl kullanılacagını okudugumda ılk once ıkı hap arasında 12 saat olması gerek dıye okumuştum ama 1.hapı aldıktan 1saat sonra ogrendımkı 2hapı bırden almam gerekiyormuş hemen aldım ama hala emın değilim acaba hap etkısını dogru bı sekılde gosterırmı?

ben iki çocuk annesiyim
ve başka çocuk istemiyoruz bir kere denedim yani bi kutu cinsel isteği de köreltiyo sinir de yapıyo yani bende yaptı bu etkilerin en az olduğu bi doğum kontrol hapı bilen varmı

ben iki çocuk annesiyim
ve başka çocuk istemiyoruz bir kere denedim yani bi kutu cinsel isteği de köreltiyo sinir de yapıyo yani bende yaptı bu etkilerin en az olduğu bi doğum kontrol hapı bilen varmı

en az yan etkisi olanın yasmin olduğunu biliyorum. ama herkesin bünyesi farklı..

gynelle adlı doğum kont hapını kullanıyorum. adet düzensizliği için vermişti dr.
ama hapın içeriğinde haplar bitince 2-3 gün sonra regl olmam gerektiği yazıyor.
ben 7 gün sonra hapa başlayacağım gün regl oluyorum.5 gün sürüyor. 4 kutu kullandım düzelir diye düşünmüştüm ama bi düzelme olmadı.bu normalmi? sizce doktora başvurmalımıyım?
bide bu 7 günlük arada hamile kalma olasılığım varmı acaba ?
hapıda mesela pazar bıraktıysak pazar başlıyoruz dimi?
:eek::eek:
biraz çok soru sordum galiba yardımcı olusanız sevinirim..

Merhaba,

Yasmin doğum kontrol hapı kullanıyorum. Doktor kontrolunde basladım. Henuz ilk kutuyu bitirdim.

Doktor mensturasyon (adet) periyodumun ikinci gunu baslamamı soylemisti, ben de oyle yaptım. İlk kutunun son hapını cumartesi ictim. Yedi gun ara verip ikinci kutuya oyle basla zaten basladıgın gun mensturasyon periyodunun ikinci gunu olur demisti. Ama 7 gunluk aramın 4. gunu yani bugun adet kanamam basladı.

Simdi acaba 7 gunu tamamlayıp ilk hapı cumartesi gunu yani 3 gun sonra mı almam gerekiyor, yoksa yarın mı almam gerekiyor?

Merhaba,

Yasmin doğum kontrol hapı kullanıyorum. Doktor kontrolunde basladım. Henuz ilk kutuyu bitirdim.

Doktor mensturasyon (adet) periyodumun ikinci gunu baslamamı soylemisti, ben de oyle yaptım. İlk kutunun son hapını cumartesi ictim. Yedi gun ara verip ikinci kutuya oyle basla zaten basladıgın gun mensturasyon periyodunun ikinci gunu olur demisti. Ama 7 gunluk aramın 4. gunu yani bugun adet kanamam basladı.

Simdi acaba 7 gunu tamamlayıp ilk hapı cumartesi gunu yani 3 gun sonra mı almam gerekiyor, yoksa yarın mı almam gerekiyor?

canım ya bişi sormak istiyorum... 7 hafta sonra arkadaşımın düğünü var da... ona bu konuda yardımcı olmak istiyorum... sigorta karşılıyor mu ? ya da fiyatı ne civarda ... kendisi pahalı olduğunu düşünüyor ben de olmadığını :) :sm_confused:

bu haplar östrojen içerdiği için uzun süreli kullanımalrda meme kanserini tetikleyebiliyor.fibiroadenomlara-kistlere neden olabiliyor.3-6 ay kullanımlardan sonra ara verilemli.dr kontrolunda kullanın lütfen ve 3 ayda bir meme ultrasonu yöntemiyle memeyi kontrol ettirin.

merhaba kızlar bizde evliligimizin ilk yılını hapla korunarak geçirdik .bıraktıktan 1ay sonra kızıma hamile kaldım.1,5 sene hapa ara verdim sonra birkaç ay kullandıktan sonra bıraktım ama keşke bırakmasaydım,şimdi yumurtalıklarımda kist oluşmuş.doktorum tekrar hap kullanmamı önerdi.şimdilik tedavi sürecindeyim.şu bir gerçek hap yumurtalık kistini engelliyor ben buna inanıyorum.a.s.

kızlar yan etkileri en az olan d. kontrol hapı yasmin ve diane 35. ben 1 yıldır diane 35 kullandım ve hapın tek yan etkisi adet kanamasının biraz daha azalmıs olması.genelde kadınlar 21 adet dogum kontrol hapını kullandıktan sonraki 5. gün icinde adet görürler.adetın baslangıcını takıp eden 3. veya 5. gunde yenı bır kutu alınıp tekrar kullanılmaya baslanılmalıdır.benım doktorum kullanımını boyle anlatmıstı kı hapların prospektusunu okursanız aynı seyı gorursunuz.lutfen saglık ocaklarının bedava olarak dagıttıgı yuzsek dozlu hormon ıceren hapları kullanmayın.ben doktora gıtmeden once 1 yıl kullandım ve sonuc; asırı tuylenme,aşırı kılo alımı...mesela microgynon buna bır ornek.
her d. kontrol hapı kılo ve sıvılce yapmıyor.onerdıklerımı guvenle kullanabılırsınız.diane 35in fiyatı 9.90 yasmin 15.07 ytl.Saygılar
:nazar:

bu arada mutlaka doktorunuza danısın-sızın ıcın en dogru hapı yapılan testler sonucunda vereceklerdır.adet duzensızlıgını de tamamen gıderıyor.4 ayda bır oluyordum onceden.tavsıye ederım :lepi:

arkadaşalr bende yaklaşık 2 aydır kullanıyorum...sol gügüsüm büyüdü ama sağ gögüsüm daha küçük kaldı....bu neden olabilir...ilacı bırakmak istemiyorum ama ne yapacağımm...ayrıca günde bi kaç tanede olsa sigara iççiyorumm...acaba sigara kullandığım için mi böyle olduu....psikolojik olarak kötüyüm tek sorunum gögsümün tekinin büyümesii bu arada diane35 kullanıyorumm.

:1hug:arkadaslar benim sorumda su,bilgisi olan varsa lutfen cevap yazsin.ben bir bucuk yildir sivilcelerle bogustum,daha sonra cilt hekimi bunun normal olmayip hormonal bir bozukluk olabilecegini soyleyip benim jinekologa gitmemi soyledi.ve nitekim kadin dr um bana iyi gelecegini soyledigi VALETTE DOGUM KONTROL HAPINI VERDI:ILK UC AY ICINDE CILDIM INANILMAZ DERECEDE DUZELDI ARTIK HIC SIVILCEM CIKMIYOR;AMMA VELAKIN BU SEFER ALTI GÜN SÜREN ADETIM IKI VEYA UC GÜN SÜRÜYOR:ODA kanama seklinde degilde boyle simsiyah bisey.yani ben anlamadim acaba erken menapozami giriyorum bilemedimki.bu arada yasim henüz 32.lütfen benim gibi olan varsa yazsin.

:1hug:arkadaslar benim sorumda su,bilgisi olan varsa lutfen cevap yazsin.ben bir bucuk yildir sivilcelerle bogustum,daha sonra cilt hekimi bunun normal olmayip hormonal bir bozukluk olabilecegini soyleyip benim jinekologa gitmemi soyledi.ve nitekim kadin dr um bana iyi gelecegini soyledigi VALETTE DOGUM KONTROL HAPINI VERDI:ILK UC AY ICINDE CILDIM INANILMAZ DERECEDE DUZELDI ARTIK HIC SIVILCEM CIKMIYOR;AMMA VELAKIN BU SEFER ALTI GÜN SÜREN ADETIM IKI VEYA UC GÜN SÜRÜYOR:ODA kanama seklinde degilde boyle simsiyah bisey.yani ben anlamadim acaba erken menapozami giriyorum bilemedimki.bu arada yasim henüz 32.lütfen benim gibi olan varsa yazsin.

sila endise etme kanamanın azalması iyi birsey arastırırsan nette haplarla ilgili bilgi bunuda goreceksin zaten ve normalde kanama 3-4 gun surmeli imis. fazlası gereksiz kan kaybu ve bu haplar bunu engellioyr.
ayrıca mantık su her ayrahim içi tabakası kalınlasıyor ve dollenme olmayınca iç tabaka kuruyup dokulmeye baslıyor buna adet kanaması deniyor içtgimiz hap ile bukalınlasma engelleniyor rahim iç yuzeyi ince kalıyor bu durumdada dollense bile bebek yerlesemiyor rahime ve rahim iç yuzeyi ince olunca kanama da az oluyor. ince bir sıvanın kazınmıs pisligi ne kadar olur dusunun kalın bir sivayı kazırsanız bıraktıgı pislik daha çok olur o hesap umarım anlatabilmisimdir.

Eger PCO gibi bir hastalığın kurul onaylı raporu yoksa, malesef hicbir sigorta karsılamıyor ama 15 YTL fiyatı...

ya arkadaşlar bende kist tedavisi için dr.myralon verdi. ama nasıl kullanacağımı bilmiyorum. doktor ilaca başla yedi gün ara ver gibi bişey dedi. eczacıda adetin ilk günü başlamamı söyledi. kafam karıştı. birde dr.un dediği gibi bugün başlasam 15 gün sonra regl olmam gerekiyor, ozaman aramı vermem gerekiyor ilaca,yoksa devammı etmeliyim. bu arada sadece tedavi amaçlı kullanıcam ilacı ve ilk kullanıyorum.. tekrar doktora gidip sorma imkanım yok şuan..acil yardımm...

bende myralon kullanıyordum cnm.ilk kullanmaya başlarken adetin geldiği ilk gün atmaya başlıcaksın.her gün bir tane atacaksın.bittiğinde 7 gün ara verip tekrar atmaya başlıcaksın.bu böyle sürüp gidecek eğer doğum kontrol için kullanıyorsan.ama kist için kullanıyorsan kaç ay kullanman gerek bilmiyorum bunu hapın bittiğinde dokruna danışmalısın.geçmiş olsun

mrblar ben GİNERA'yı kullanıyorum ve kullandığımdan beri adetim 1 gün sürüyo hatta 1 gün bile değil 1 kezcik kan geliyo tamamen kesiliyo bitiyo korkmaya başladım nerdeyse hiç adet görmüyorumya sebebi ne olabilir acaba..? bu arada küçücük göğüslerim vardı şimdi çok dolgunlaştı uçlarıda hep dik duruyo bu iyi bişey mi kötü mü acaba bilgisi olan varsa yanıtlarsa çook sevinirim....

X