İkili Tarama Testim Kötü Çıktı.. Arkadaşlar Yardım Edin!!!

Bende 26 haftalık hamileyim. Gecen hafta ayrıntılı ultrasonda sol böbrekte genişleme çıktı. Doğuma kadar düzelebilir dediler.Ama ben çok korkuyorum. Üçlü testte bi problem yoktu. Bu konuda bana biraz bilgi verebilirmisin?

gecmıs olsun.benımde ılk ultrasonda 4mm olarak olculmustu o yuzden hastane 2 ay sonra kontrole cagırmıstı.bu ıkı ay doktorumla konustum.oda suan ıcın sadece takıp edecegımızı eger sorun devam ederse bebek dogunca cocuk ürolojısının ılgılenecegını soyledı.hamıleyken sorun gorunenlerın buyuk bolumunde bebek dogunca bısey olmadıgı goruluyormus.ben ocak sonu kontrole gıttım su an ıyı dedıler.ama ıcınızı rahatlatmak ıcın bebek dogunca cocuk doktoruna gosterırsınız dedıler.bızımde suan 12de1 ıhtımal sorunlu dogması.eger oyle dogarsada genısleme olcusune gore tedavılerı oluyormus.ya kendılıgınden gecıyor ya ılac tedavısı yada genısleme coksa dogunca bır kac ay ıcınde amelıyatla tedavı edıyorlarmıs.umarım saglıklı dogar bebegın.simdiden uzulme basta bende uzulmustum ama olumlu dusunup dua et.kendı doktorunda ultrasonda takıp etsın muayeneye gıttıgınde

çok teşekkür ederim keri34. Umarım hepimiz bebeklerimizi sağlıklı bir şekilde kucağımıza alırız.

Arkadaşlar, gecen hafta içerisinde 11 hafta 4 günlükken ikili tarama testi yaptırdım. Ertesi gün sonuçlar çıktı. Doktorum herseyin normal olduğunu söyledi, fakat tavırları ve sonucu eline almasıyla birlikte yüz ifadesinin birden değişmesi içimde şüphe uyandırdı ve başka bir hastaneye gidip sonucumu gösterdim. Doktor down sendromu riskimin yüksek olduğunu, bunun için 3'lü tarama testine kadar beklememi ve gerekirse amniyosentez için o zamana kadar karar vermemi söyledi. bebeğin kromozom sayısının 47 olduğunu, zeka özürlü doğabileceği riskinin çok yüksek olduğunu söyledi.Üstelik o hastanenin ultrosonunda birde gebelik kesesinin arkasında kanama görüldü ve bu riski daha da büyyütü. 1 haftadır gözüme uyku girmiyor. Moralim çok bozuk. Başka bir hastaneye daha gittim, uzman doktor bana diger doktorun söylediklerini kafamdan silmemi, herşeyin normal olduğunu, bebeğin gelişiminde normal olduğunu, üçlü tarama testinin ikili teste göre daha sağlıklı ve kesin sonuç verdiğini söyledi. Bu biraz kafamı rahatlattı fakat yinede içimde şüphe var ve çok korkuyorum.
İKİLİ TARAMA TESTİ SONUÇLARIM SÖYLE:
KOMBINE RISK : 1:853 (Cut off değerinin altında)
İKİLİ TEST: 1:250 ( Cut Off değerinin altında)
YAŞ RISKI: 1:978
TRISOMY 18 + NT: 1:9966 ( Cut off değerinin altında)
senağlama

canım üzülme sorun yoktur.inşallah 3lü tarama testin seni rahatlatır.

bence de bu kadar kafaya takıp bebeğini üzme..
benim arkadaşım da tarama testleri kötü çıkmıştı amniyosentez sonucunu 3 haftada ite kaka bekledi..ağlanmalar sızlanmalar..
bebeğin sonucu iyi geldi..
bence hiç yaptırmasan daha iyi aslında..
kafanı takma ok herşey yolunda..

canım kikli tarama testi çok önemli değil bazı dr.yapmıyorlar bile sadece ensa kalınlığına bakıyorlar o kadar bence üzülme ve dua et...

üstelik benim ilk bebeğimde 6.ayında hidrosefali var demşlerdi ama 15 gün sonra hiç bir şey olmadığı her şeyin yoluna girdiğini söylemişti dr.bazen bazı şeyler çıkıyor meraklanma bekle sabırla her şey yoluna giriyor.

Canlarim ya Allah yardimciniz olsun.Insallah hersey yolunda gider ve temiz cikar.Sakin kotu dusunmeyin dualarimiz sizinle :KK43:

Benim çok yakın arkadaşımın başına geldi, ikili testi 3 lü testi normal çıktı fakat 4 boyutlu ultrasonda bebeğn beyninde sıvı olduğu bebeğin zeka özürlü olacağı söylendi.Kız 6 aylık hamileydi.Marmarada bir prof. bebeğin kurula sokulup alınması gerektiğini söyledi.Kız korkunç kötü günler geçirdi.Bir çok dr aynı şeyi söyledi.Sonra bu işlerde türkiyede uzman, yani en son isim olan bir adam varmış hocaymış Anıl hoca diye biri çapada mı cerrahpaşada mı bilemiyorum.Normalde hasta bakmayan bir adam hoca yani.muayenehanesi falan yok.Böyle acil durumlarda bakıyormuş.Ona götürdüler,adam bebeğin sağlıklı olduğunu söyledi.Alınmasının saçma olduğunu söyledi.2 yaşına kadar geçer dedi.Hakikaten çok zeki bir çocuk oldu 2 yaşına gelmeden o sıvı eridi gitti.Diyeceğim her doktorun branşı ayrı oluyor.Kadın doğumcuda olsa...

canım benim benim ikili tarama testim 1/76 çıktı ama hiçbir doktor bu çocuk özürklüdür diye bişey demedi zaten bu testler tarama testi teşhis testi diil senin doktorunu değiştirmeni öneririm ben 2 hafta önce amniyosentez yaptırdım 3 lü test yaptırmadım kaldı geriye 1 hafta bekleme süresi bu çok zor ama ne yapalım Allahımız dan hayırlısı.

benimde ikili testim 1/76.
cuma günü üçlü test yaptırıcam gerek görülürse 17. haftada amniyosentez..
allah hepimiz hakkında hayırlısını göstersiinn, bebişlerimiz sağlıkla doğsun inşallaaahhh.

kızlar üzmeyin kendinizi inş hiçbişiycik yoktr bebeişlerinizde ama ihmalde etmeyin bence bu konuda daha iyi olduğu bilinen bir hastane yada dra gidin derim

arkadaşlar ablamın 3lü tarama testi sonucları Tr.21 büyük 1:50, yaş riski 1:333

trisomy 21 riski cut off degerin ustundedir ve bu deger artan riski temsil eder
trisomy 21 test sonucuna gore aynı degerleri gosteren 50 kadından 1inde trisomy 21li gebelige rastlanmıstır.
trisomy 18 için risk tespit edilmemiştir.

AFP 28,5 IU/ml 0,95 duzeltilmiş mom
uE3 0,66 ng/ml 0,35 duzeltilmiş mom
hcg 54704 mIU / ml 3,21 duzeltilmiş mom

down sendrom riski varmış bebekte çapaya sevk ettiler karnından su alacaklarmıs bakalım çok üzüldük sizin yorumlarınız ve tecrubelerinizde cok onemli

arkadaşlar ablamın 3lü tarama testi sonucları Tr.21 büyük 1:50, yaş riski 1:333

trisomy 21 riski cut off degerin ustundedir ve bu deger artan riski temsil eder
trisomy 21 test sonucuna gore aynı degerleri gosteren 50 kadından 1inde trisomy 21li gebelige rastlanmıstır.
trisomy 18 için risk tespit edilmemiştir.

AFP 28,5 IU/ml 0,95 duzeltilmiş mom
uE3 0,66 ng/ml 0,35 duzeltilmiş mom
hcg 54704 mIU / ml 3,21 duzeltilmiş mom

down sendrom riski varmış bebekte çapaya sevk ettiler karnından su alacaklarmıs bakalım çok üzüldük sizin yorumlarınız ve tecrubelerinizde cok onemli

canım hersey Allah'tan. Üzülmek hiç bir şeye çare olmuyor inan. Ben bunu yaşayanlardanım. İKili taramam yüksek riskli çıktı başlarda çok üzülmüştüm ama şimdide üzüldüğüme üzülüyorum. Keşke hem kendimi hmde bebeğimi bu kadar yıpratmasaydım... Olacağın önüne ne yaparsam yapalım geçemiyoruz.Ablam için gerçekten üzülmemek elde değil, Amniyosentez de %99 kesin sonuç alınır. İnşallah hepimiz bebeklerimizi sağlıkla kucağımıza alırız. Allah'ımıza dua etmekten başka yapacak bişeyimiz yok

canım benimde ikili testimde 1/131 risk çıktı çok üzüldüm ama ense kalınlığı ölçümü gayet ii çıktı bu beni rahatlattı ablan kaç yaşşında ve çalıştığım hastanenin başhekimi k.doğum uzmanı onunla görüştüğümde bu testlerin yanılma payının çok yüksek olduğunu kongrelerde ikli test istenmemesi gerektiğini söylüyorlar dedi haftaya 3 lü test yaptıracam allahım hakkımızda hayırlısını versin ablana da söle moralini hiç bozmasın çok kişiden duydum ikli testleri bozuk çıkıpta sğlıklı çocuk doğuran inş.ablanında sağlıklı bi bebişi olur

Kızlar bizim ultrason sonuçlarımız çok iyi.Burun gelişimi çok güzel.Ense 1,5 mm çıktı, oda çok güzel fakat kan testine 1/254 trizomi21 riskli çıktı.Canım ona sıkkın benim.

Doktor amniyosentez önerdi.Ama bebek bence iyi demiş.Alt sınır 1/250 ve altı.Bizde sınıra çok yakınız.
Ben amniyosentez düşünmüyorum,ultrasonda birşey çıkmadıktan sonra.Üçlü testimi 2 farklı yere yaptırmayı düşünüyorum şimdilik.

Bu hafta tekrar gidicem doktora ultrasonda tekrar baktırcam bebeğime.Bundan sonra zaten 2 haftada bir giderim artık bebeğimi görmeye.

Bana dua edin olur mu?

Aklıma geldikçe gözlerim yaşarıyor.Elimde değil.

Ben bebeğime güveniyorum ama onun iyi olduğunu düşünüyorum.Yine de sınıra yakın çıkmak çok üzücü.

canım uzme kendını arkadasımın da ıkılı test sonucu kotu cıkmıstı onlarda amınısentes yaptılar ama bebıs gayet saglıklıydı suan 6 ayı bıttı bır problem yok bırde bende vırsey sorucam benım baska bır arkadasımı var onun ense kalınlıgı 3.5 doktor amınosentes ıstedı buarad ıkılı test yaptık oda kotu cıktı amınosentes yapıldı sımdı onun sonucunu beklıyor acaba bu durumda olup sonucu ıyı cıkan oldu mu yada kotu

canım uzme kendını arkadasımın da ıkılı test sonucu kotu cıkmıstı onlarda amınısentes yaptılar ama bebıs gayet saglıklıydı suan 6 ayı bıttı bır problem yok bırde bende vırsey sorucam benım baska bır arkadasımı var onun ense kalınlıgı 3.5 doktor amınosentes ıstedı buarad ıkılı test yaptık oda kotu cıktı amınosentes yapıldı sımdı onun sonucunu beklıyor acaba bu durumda olup sonucu ıyı cıkan oldu mu yada kotu

sağol canım mesajın için.
İnşallah arkadaşının bebeği de iyi çıkar.

Arkadaşlar, gecen hafta içerisinde 11 hafta 4 günlükken ikili tarama testi yaptırdım. Ertesi gün sonuçlar çıktı. Doktorum herseyin normal olduğunu söyledi, fakat tavırları ve sonucu eline almasıyla birlikte yüz ifadesinin birden değişmesi içimde şüphe uyandırdı ve başka bir hastaneye gidip sonucumu gösterdim. Doktor down sendromu riskimin yüksek olduğunu, bunun için 3'lü tarama testine kadar beklememi ve gerekirse amniyosentez için o zamana kadar karar vermemi söyledi. bebeğin kromozom sayısının 47 olduğunu, zeka özürlü doğabileceği riskinin çok yüksek olduğunu söyledi.Üstelik o hastanenin ultrosonunda birde gebelik kesesinin arkasında kanama görüldü ve bu riski daha da büyyütü. 1 haftadır gözüme uyku girmiyor. Moralim çok bozuk. Başka bir hastaneye daha gittim, uzman doktor bana diger doktorun söylediklerini kafamdan silmemi, herşeyin normal olduğunu, bebeğin gelişiminde normal olduğunu, üçlü tarama testinin ikili teste göre daha sağlıklı ve kesin sonuç verdiğini söyledi. Bu biraz kafamı rahatlattı fakat yinede içimde şüphe var ve çok korkuyorum.
İKİLİ TARAMA TESTİ SONUÇLARIM SÖYLE:
KOMBINE RISK : 1:853 (Cut off değerinin altında)
İKİLİ TEST: 1:250 ( Cut Off değerinin altında)
YAŞ RISKI: 1:978
TRISOMY 18 + NT: 1:9966 ( Cut off değerinin altında)
senağlama
benim 3lü testim kötü çıktı ama bu testlerde yanılna inanıyom 4,5 aylık hamileyim şimdi amniyosentes olmaya gidiyorum ..benim bebeğimde sizkilerde iyi merak etmeyin...
içinisi rahat tutun...

merhaba ben de dün doktora gittim... şu an bebeğim 10 hafta 3 günlük..ikili tarama testinden bahsetti...yaptırıp yaptırmamakta kararsızım...biz bu bebeği 2 yıldır bekliyorduk...şimdi down sendromu içimizi kemirmesin ve hamileliğimi rahat geçirebilmek için bu testi yaptırmak istemiyorum...lütfen yardım edin...doğru karar vermeye çalışıyorum...

X