Sıcak suyla banyo sakıncalı!

nbatur55

baldan tatlı can kızım...
Kayıtlı Üye
23 Ekim 2007
511
4
42
Sıcak suyla banyo sakıncalı!
Soğuk hava ve sıcak banyo birleşince ortaya çıkan tehlike nedir?

Soğuk hava cildi kurutuyor. Dr. Şafak Metekoğlu, "Sıcak suyla banyo yapmayın. Cilt kurur, kuru cilt
kaşıntıyı getirir. Kaşınıyorsanız doktora gidin" dedi.Kış aylarında en sık karşılaşılan problemlerden biri de cilt kuruluğu. Yaşla birlikte derinin su tutma kapasitesi azalıyor. Bu da kuruluğa neden oluyor. Çevresel nem oranının azalması, sık banyo yapma, uzun süreli su teması ve soğuk hava ciltte nem kaybına ve kuruluk oluşmasına yol açıyor.

Hospitalium Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Şafak Metekoğlu, cilt kuruluğunun en sık kol ve bacaklarda görüldüğünü anlattı. Metekoğlu, "Kış aylarında şiddetin artması sıklıkla kuruluğa eşlik eden başka problemleri de beraberinde getiriyor. Aşırı kuruluk, balık pulu görünümü başka deri hastalıklarını da düşündürüyor" şeklinde konuştu.

Cilt hastalıklarının birkaç belirtisi olduğuna değinen Metekoğlu, deri kalınlaşması, derideki renk değişikliği, kızarıklıklar ve sulantılarda mutlaka doktora başvurulması gerektiğini kaydetti.

iyi bari ben sıcak suyla banyo yapmayı pek sevmem zaten..........ılık suyla yaparım...

ben sıcak suyu severım ama okudugum ıyı oldu ılık yaparız artık.paylasımın ıcın saol

ben sıcak suyu sevmem kaynar suyu severım....
eee ne etcem ben sımdı :KK43:(
ılık sudan nefret ederım :bbo:

güzel bilgiydi artık daha ılık suda yıkanırım gerçekten duştan cıktıntan sonra iyice kurununca derimin sertleştiğini hissediyrm :S

bende sıcak suyla banyo yapmasını severim bu kadar zararlı olduğunu bilmiyordum :uhm:

evet buna dikkat etmek gerekiyor. güneşin de zararlı etkilerini unutmamak gerekiyor.

X