Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

Selamlar, benim dedem ( annemin babası) yaklaşık 7 ay önce vefat etti, rahmetli çok tutumluydu, senelerden beri para üstüne para hep bankaya atandı , annem cenazeye gittiğinde ," rahmetlinin mirası ye ye bitmez ,5 inize 50'şer bin fazla fazla düşer" demiş diyen kişi birinci dereceden yakın akraba hem bir kişi değil bikaç kişi de böyle söylemiş, anneme hep üvey evlat muamelesi yapıyorlardı , ben kendimi bildim bileli böyleydi, gelelim sadede , annem miras paylaşımı için gittiğinde çocuğun eline para tutuşturur gibi 3 milyarı bankanın önünde verip senin payın bu deyip bide kavga edip göndermişler, anneme bu kadar düşmesi imkânsız , dedemin ölümünden sonra annemin diğer kardeşleri anneannemden vekalet alıp parayı aralarında paylaşmış olabilirler mi? Velevki böyle bişey yapmışlar diyelim, annemin yapabileceği ne var ? Annem ne yapsın ? Bi de teyzemler annemin üzerine yürümüşler " sen vakti zamanında babamızın evinde bedavadan .. sene oturdun , kendine paranı biriktirip ev yaptın , bide miras mı talep ediyosun, sen onca senebedavadan oturdun o evde , daha sen bize borçlusun , kaç sene oturduysan , o kadar kira parası vercekin , biz sana fdava açıp hakkımızı alıcaz" diyip annemin hem kalbini kırmışlar hemde gözünü korkutmuşlar , şimdi annemin özbeöz kardeşleri olan bu adi insanların anneme dava açma hakları var mı ? Cevaplarsanız sevinirim, Teşekkürler

Selamlar, benim dedem ( annemin babası) yaklaşık 7 ay önce vefat etti, rahmetli çok tutumluydu, senelerden beri para üstüne para hep bankaya atandı , annem cenazeye gittiğinde ," rahmetlinin mirası ye ye bitmez ,5 inize 50'şer bin fazla fazla düşer" demiş diyen kişi birinci dereceden yakın akraba hem bir kişi değil bikaç kişi de böyle söylemiş, anneme hep üvey evlat muamelesi yapıyorlardı , ben kendimi bildim bileli böyleydi, gelelim sadede , annem miras paylaşımı için gittiğinde çocuğun eline para tutuşturur gibi 3 milyarı bankanın önünde verip senin payın bu deyip bide kavga edip göndermişler, anneme bu kadar düşmesi imkânsız , dedemin ölümünden sonra annemin diğer kardeşleri anneannemden vekalet alıp parayı aralarında paylaşmış olabilirler mi? Velevki böyle bişey yapmışlar diyelim, annemin yapabileceği ne var ? Annem ne yapsın ? Bi de teyzemler annemin üzerine yürümüşler " sen vakti zamanında babamızın evinde bedavadan .. sene oturdun , kendine paranı biriktirip ev yaptın , bide miras mı talep ediyosun, sen onca senebedavadan oturdun o evde , daha sen bize borçlusun , kaç sene oturduysan , o kadar kira parası vercekin , biz sana fdava açıp hakkımızı alıcaz" diyip annemin hem kalbini kırmışlar hemde gözünü korkutmuşlar , şimdi annemin özbeöz kardeşleri olan bu adi insanların anneme dava açma hakları var mı ? Cevaplarsanız sevinirim, Teşekkürler
Banka mirasçılık belgesi olmadan parayı ödemez. Kaç tane mirasçı varsa hepsine parayı eşit öder. Bankaya gidip anneniz ne kadar para olduğunu öğrenebilir. Varsayımların sonu gelmez çünkü. Annenize ödedikleri parayı kendileri ödeyip konuyu kapatmaya çalışmış olabilirler. Anneanneden vekalet almaları yeterli değil çünkü o hesap sahibi değil mirasçı. Anneniz miras malında gerçekten bedelsiz oturduysa bu miras hakkından düşülebilir. Diğer çocuklar kira öderken annenizin miras malında kira ödemeden oturması, kanunen diğer çocuklara yapılmış bir haksızlıktır. Tabii tüm ayrıntıları bilmek lazım

E="Merkanakkus, post: 44560836, member: 634134"]Banka mirasçılık belgesi olmadan parayı ödemez. Kaç tane mirasçı varsa hepsine parayı eşit öder. Bankaya gidip anneniz ne kadar para olduğunu öğrenebilir. Varsayımların sonu gelmez çünkü. Annenize ödedikleri parayı kendileri ödeyip konuyu kapatmaya çalışmış olabilirler. Anneanneden vekalet almaları yeterli değil çünkü o hesap sahibi değil mirasçı. Anneniz miras malında gerçekten bedelsiz oturduysa bu miras hakkından düşülebilir. Diğer çocuklar kira öderken annenizin miras malında kira ödemeden oturması, kanunen diğer çocuklara yapılmış bir haksızlıktır. Tabii tüm ayrıntıları bilmek lazım[/QUOTE]
Teşekkür ederim ,24-25 sene önce o ev satıldı biz evimize taşınınca dedem sattı ve parasının bir kısmını çocuklarına eşit şekilde verip kalanı bankaya attı , kalanı derken dörtte birini çocuklarına verdi , geri kalanı bankaya yatırmış , şimdinin parasıyla 150 bin lira gibi bi paraya satılmış ,.Yani annemden hak iddia edebilirler mi? Şu an dedemin arkasında bıraktıkları : 800 metrekare belki dahada büyük bi arsa , arsanın içinde iki katlı evi , ayrıyeten teyzeme ( yaşlılığında kendilerine baktırılmak) şartıyla verilmiş 2 katlı ev (içinde teyzem oturuyo ve çalışan bir kadın , dedeme ve nineme bakmıyor), jawa marka motoru var , annem ne yapsın? Teşekkür ederim , hayırlı akşamlar.

E="Merkanakkus, post: 44560836, member: 634134"]Banka mirasçılık belgesi olmadan parayı ödemez. Kaç tane mirasçı varsa hepsine parayı eşit öder. Bankaya gidip anneniz ne kadar para olduğunu öğrenebilir. Varsayımların sonu gelmez çünkü. Annenize ödedikleri parayı kendileri ödeyip konuyu kapatmaya çalışmış olabilirler. Anneanneden vekalet almaları yeterli değil çünkü o hesap sahibi değil mirasçı. Anneniz miras malında gerçekten bedelsiz oturduysa bu miras hakkından düşülebilir. Diğer çocuklar kira öderken annenizin miras malında kira ödemeden oturması, kanunen diğer çocuklara yapılmış bir haksızlıktır. Tabii tüm ayrıntıları bilmek lazım
Teşekkür ederim ,24-25 sene önce o ev satıldı biz evimize taşınınca dedem sattı ve parasının bir kısmını çocuklarına eşit şekilde verip kalanı bankaya attı , kalanı derken dörtte birini çocuklarına verdi , geri kalanı bankaya yatırmış , şimdinin parasıyla 150 bin lira gibi bi paraya satılmış ,.Yani annemden hak iddia edebilirler mi? Şu an dedemin arkasında bıraktıkları : 800 metrekare belki dahada büyük bi arsa , arsanın içinde iki katlı evi , ayrıyeten teyzeme ( yaşlılığında kendilerine baktırılmak) şartıyla verilmiş 2 katlı ev (içinde teyzem oturuyo ve çalışan bir kadın , dedeme ve nineme bakmıyor), jawa marka motoru var , annem ne yapsın? Teşekkür ederim , hayırlı akşamlar.[/QUOTE]
Anneniz bulunduğunuz şehirde bir avukatla görüşmeli. Birden fazla mal var. Bunlar hesap işi. Miras payları hesaplanıp malların değeri tespit edilmeli. Bankada ne kadar para var? Araştırılmalı. Anneniz o evde ne kadar süre oturdu? Verdiğiz bilgilerle ancak bu kadar yardımcı olabilirim. İyi geceler.

13 sene ve hemen sonra satıldı ev satılalı 24 sene oldu , yazıklar olsun öz kardeşler böyle bi hakkı nasıl iddia talep edebilir , sinsi sinsi 13 senenin hesabını yapıp hak istiyorlar ," kardeşimiz ev sahibi oldu kiralarda sürünmedi" diyceklrine kurdukları planlara bakın, ayrıca hepsinin kendi evleride var maddi durumları yerinde olan insanlar

simdiden vereceginiz cevap icin tesekkurederim ben ailemin yaninda ikamet ediyorum kardesimin kayinvalidesi dun kapiya gelip kavga cikardi hakaret etti ve kendi kizini dovdu vede bana hakaret etti bende polis cagirip sikayetci oldum dilekce doldurdum ayrica damadi kizi vede benim babamda sikayetci oldu karakoldan cikarken polis muhtemelen oda bana hakaret ettiler diyecek dedi boyle bir durum soz konusu olursa biz mi yoksa o mu hakli cikar bana hakaret ettigine dair gelinimiz yani kizi tanigim ayrica annesinden davaci kizinin sahit olmasi yeter mi komsum sahit ama esinden korkup gelemiyor bizde ceza alirmiyiz ayrica gece kadinin oglu krdesimi yani damatlarini arayip tehtit etmis bu ses kaydinida dosyaya eklettik tesekkurler

iyi akşamlar benimde size bir sorum var.Ben ağustos ayında tatil amaçlı annemin yanına geldim.Eşimde 1 ay kadar sonra yanıma geldi.Kendisi emlakçı.Sürekli telefonda iş görüşmeleri yapıyordu.Kasım 5 te İstanbul'a iş görüşmesi için gitti.Hala geri gelmedi.En son 11 ocak ta whatsapp'tan yazıştık.13 ocaktan beri telefondan ulaşamıyorum.Aradığınız numara geçici olarak servis dışı olmuştur diyor sürekli.
Bizim evimiz başka şehirde.Kirada oturuyorduk mobilyalarımızı satıp sadece kıyafetlerimizi alıp memleketime taşınacaktık.Eşim bekle dedi.1 aydan fazla bekledim.Gelmeyince annem gel otobüsle gidip beraber alalım dedi (orada 2. el eşya alım satım yapan kişiden duydum ki eşimin halası ve annesi evden çıkacaklarmış.aynı evde kalıyorduk.benim babamın yolladığı paralarla aldığım mobilyaları satmak istemişler) Bizde Cuma gece 1 de gidip eşyalarımı aldım.Mobilyalarımı da satmak istedim.Eşimin halası kavga çıkardı sattırmam diye.Polis çağırdık.Polis eşyalarda eşlerin sözü geçer dedi.Bende eşime ulaşamıyorum.Zaten paralarını babam bankadan yolladı dedim.Eşyalar senin hakkın ister satarsın ister satmazsın dedi.Bende sattım.
Daha sonraları duydum ki eşim aylardır ne ev kirası ödemiş ne aidatı ödemiş.Halasına annesine krediler çektirmiş.Zaten kendisine ulaşamıyorum Facebook tan bile mesaj attım.cevap vermedi.Kendisi benim facebook um olduğunu da bildiği halde benimle irtibata geçmiyor.Ulaşmak isteyen her türlü arayıp sormaz mı?Çocuğumuz var 5.5 yaşlarında onu bile merak edip arayıp sormuyor.Gittiğinden beri hiç maddi olarak yardımı olmadı.Kendisine iş buldum ama yine gelip çalışmadı.Mayıs 2009 dan beri evliyiz 1.5 sene calıştı ondan sonra doğru dürüst işe girip çalışmadı.Hep krediler çekmiş eve ihtarnameler gelmişti bankalarda kırmızı kalemi varmış.
Şimdi ailem bu sorumsuz insandan boşanmamı istiyor.Kendisi İstanbulda ama adresini bilmiyorum.Boşanma davası açabilir miyim?Çocuğun velayetinde sorun oluşur mu?Annem nafaka talep et diyor ama kendisinin düzenli bir geliri yok benimde umudum yok zaten

iyi akşamlar benimde size bir sorum var.Ben ağustos ayında tatil amaçlı annemin yanına geldim.Eşimde 1 ay kadar sonra yanıma geldi.Kendisi emlakçı.Sürekli telefonda iş görüşmeleri yapıyordu.Kasım 5 te İstanbul'a iş görüşmesi için gitti.Hala geri gelmedi.En son 11 ocak ta whatsapp'tan yazıştık.13 ocaktan beri telefondan ulaşamıyorum.Aradığınız numara geçici olarak servis dışı olmuştur diyor sürekli.
Bizim evimiz başka şehirde.Kirada oturuyorduk mobilyalarımızı satıp sadece kıyafetlerimizi alıp memleketime taşınacaktık.Eşim bekle dedi.1 aydan fazla bekledim.Gelmeyince annem gel otobüsle gidip beraber alalım dedi (orada 2. el eşya alım satım yapan kişiden duydum ki eşimin halası ve annesi evden çıkacaklarmış.aynı evde kalıyorduk.benim babamın yolladığı paralarla aldığım mobilyaları satmak istemişler) Bizde Cuma gece 1 de gidip eşyalarımı aldım.Mobilyalarımı da satmak istedim.Eşimin halası kavga çıkardı sattırmam diye.Polis çağırdık.Polis eşyalarda eşlerin sözü geçer dedi.Bende eşime ulaşamıyorum.Zaten paralarını babam bankadan yolladı dedim.Eşyalar senin hakkın ister satarsın ister satmazsın dedi.Bende sattım.
Daha sonraları duydum ki eşim aylardır ne ev kirası ödemiş ne aidatı ödemiş.Halasına annesine krediler çektirmiş.Zaten kendisine ulaşamıyorum Facebook tan bile mesaj attım.cevap vermedi.Kendisi benim facebook um olduğunu da bildiği halde benimle irtibata geçmiyor.Ulaşmak isteyen her türlü arayıp sormaz mı?Çocuğumuz var 5.5 yaşlarında onu bile merak edip arayıp sormuyor.Gittiğinden beri hiç maddi olarak yardımı olmadı.Kendisine iş buldum ama yine gelip çalışmadı.Mayıs 2009 dan beri evliyiz 1.5 sene calıştı ondan sonra doğru dürüst işe girip çalışmadı.Hep krediler çekmiş eve ihtarnameler gelmişti bankalarda kırmızı kalemi varmış.
Şimdi ailem bu sorumsuz insandan boşanmamı istiyor.Kendisi İstanbulda ama adresini bilmiyorum.Boşanma davası açabilir miyim?Çocuğun velayetinde sorun oluşur mu?Annem nafaka talep et diyor ama kendisinin düzenli bir geliri yok benimde umudum yok zaten
Boşanma davasında tebligat nüfustaki adresine yapılır. Nüfus müdürlüğünde adresi yoksa (ki muhtemelen sildirecektir)ilanen tebligat yapılır. İstemediğiniz bir adamla ömür boyu evli kalmak zorunda değilsiniz. Bir an önce boşanın yoksa alacaklıları sizin peşinize düşecektir. Muhtemelen tefeciye de borcu vardır o yüzden izini kaybettirmeye çalışıyordur. Nafaka isteyin, ne olur ne olmaz. İleride çalışırsa maaşına haciz koyarsınız ve nafaka alacağı önceliklidir. Maaşında haciz olsa bile ilk sıraya geçersiniz. Velayet hiç sorun olmaz. Çocuğun yaşı küçük ve anne bakımına muhtaç.

Boşanma davasında tebligat nüfustaki adresine yapılır. Nüfus müdürlüğünde adresi yoksa (ki muhtemelen sildirecektir)ilanen tebligat yapılır. İstemediğiniz bir adamla ömür boyu evli kalmak zorunda değilsiniz. Bir an önce boşanın yoksa alacaklıları sizin peşinize düşecektir. Muhtemelen tefeciye de borcu vardır o yüzden izini kaybettirmeye çalışıyordur. Nafaka isteyin, ne olur ne olmaz. İleride çalışırsa maaşına haciz koyarsınız ve nafaka alacağı önceliklidir. Maaşında haciz olsa bile ilk sıraya geçersiniz. Velayet hiç sorun olmaz. Çocuğun yaşı küçük ve anne bakımına muhtaç.

çok teşekkür ederim cevabınız için.Annemde nafaka konusunda aynı sizin gibi dedi.Bende nafaka talep etmeye karar verdim.İkametimizi buraya aldırdık.Nüfus cüzdanında kayıtlı olduğu yer kırklareli yazıyor.Ben çanakkale deyim.
Peki ileride çocuğumun üzerine babasının borcu kalır mı?soyadı aynı olduğu için?Boşanmak istemezse çok uğraşır mıyım?

çok teşekkür ederim cevabınız için.Annemde nafaka konusunda aynı sizin gibi dedi.Bende nafaka talep etmeye karar verdim.İkametimizi buraya aldırdık.Nüfus cüzdanında kayıtlı olduğu yer kırklareli yazıyor.Ben çanakkale deyim.
Peki ileride çocuğumun üzerine babasının borcu kalır mı?soyadı aynı olduğu için?Boşanmak istemezse çok uğraşır mıyım?
Boşanmak için çok sebep var. Sadece tebligat kısmı zorlaştırabilir. Babanın borcu, ölürse mirasçılarına kalır. Siz de mirasın reddi talebinde bulunursunuz. Zaten miras bırakacağı malvarlığı yoktur anlattıklarınıza bakınca

merhabalar; boşanma sonrasında vukuatlı nüfuz cuzdanında evlilik ve boşanma tarihi çıkıyor .. bu belgeyi ise yeni işe başlıycağımız yerler ısrarla istemekte ben evlendi boşandı bilgimin özellikle işyerlerinde bilinmesini istemiyorum kendime ait özel bir bilgimin alakasız insanlarla paylaşılması ve bunun iş yerinde kulaktan kulağa yayılması durumu beni rahatsız ediyor ...bu bilginin nufustan silinmesi yada en azından işyerine verdiğimiz bu belgeden çıkarılması mümkün müdür ?

merhabalar; boşanma sonrasında vukuatlı nüfuz cuzdanında evlilik ve boşanma tarihi çıkıyor .. bu belgeyi ise yeni işe başlıycağımız yerler ısrarla istemekte ben evlendi boşandı bilgimin özellikle işyerlerinde bilinmesini istemiyorum kendime ait özel bir bilgimin alakasız insanlarla paylaşılması ve bunun iş yerinde kulaktan kulağa yayılması durumu beni rahatsız ediyor ...bu bilginin nufustan silinmesi yada en azından işyerine verdiğimiz bu belgeden çıkarılması mümkün müdür ?
Vukuatlı nüfus cüzdanı demişsiniz ama sanırım nüfus müdürlüğünden alınan vukuatlı nüfus kayıt örneğini kastettiniz. Nüfus cüzdanınızda medeni hali kısmında bekar mı yazıyor dul mu?

Vukuatlı nüfus cüzdanı demişsiniz ama sanırım nüfus müdürlüğünden alınan vukuatlı nüfus kayıt örneğini kastettiniz. Nüfus cüzdanınızda medeni hali kısmında bekar mı yazıyor dul mu?
Evet vukuatlı nüfus kayıt örneğini demek istemiştim nüfuz cuzdanımda bekar yazıyor ama bu nufus kayıt örneğinde evlendiğim ve boşandığın tarih çıkıyor ..çıkmamasının bir yolu varmı en azından iş yerine verdiğimiz örnekte yazmasa evlendi boşandı diye ?

Güzel bir konu olmuş. Banada yardımcı olursanız sevinirim.

3 yıl önce evlendim. Evlilik nedeniyle işten ayrıldım. Tazmunatim ödenmedi. İskurdan tespit yazısı da aldım ilk zamanlar.

Sorum şu; evlilik nedeniyle işten ayrılma ile hak edilen tazminatın ödenmesi durumda mahkeme yolu hariç ne yapmaliyim.

Birde bu işte zaman aşımı varmı?

Şimdiden tesekkurler.

Güzel bir konu olmuş. Banada yardımcı olursanız sevinirim.

3 yıl önce evlendim. Evlilik nedeniyle işten ayrıldım. Tazmunatim ödenmedi. İskurdan tespit yazısı da aldım ilk zamanlar.

Sorum şu; evlilik nedeniyle işten ayrılma ile hak edilen tazminatın ödenmesi durumda mahkeme yolu hariç ne yapmaliyim.

Birde bu işte zaman aşımı varmı?

Şimdiden tesekkurler.
Çalışma bakanlığına şikayet edin. Onların mifettişleri gerekeni yapar. Dava açmanıza gerek kalmadan korkup öderler belki.

Evet vukuatlı nüfus kayıt örneğini demek istemiştim nüfuz cuzdanımda bekar yazıyor ama bu nufus kayıt örneğinde evlendiğim ve boşandığın tarih çıkıyor ..çıkmamasının bir yolu varmı en azından iş yerine verdiğimiz örnekte yazmasa evlendi boşandı diye ?
Bir yolu yok maalesef. Adı üstünde vukuatlı. Yani hayatınızda olan herşeyi oraya yazmak zorundalar. Sebep ise boşanmış birinin yeni ve muhtemel eşinden boşandığını saklamasının önüne geçmek. Nüfus müdürlüğü kayıt örneğinin ne için kullanıldığını bilemez. Ama bu konuda verilmiş yeni bir karar vardır belki. Ben rastlamadım henüz. Daha önce bu konuda açılan davaların reddedildiğini biliyorum sadece

X