Toksoplazma

D

derin__

Ziyaretçi
toksoplazma hakkında bilgisi olan var mı?

merhaba derin,toksoplazma genelde çoğu insanın farkında olmadan geçirdiği hastalıklardan biri.genellikle kedi dışkısı ve çiğ yada az pişmiş etlerlerden bulaşan paraziter bir hastalık. ancak gebelikte ,özellikle ilk 3 ayda geçirildiğinde düşüklere neden oluyor.görüşmek üzere....

toksoplazma hakkında bilgisi olan var mı?

mrß derin .. hamile kaldığımda yapilan testlerde toksoplazma çıkmıştı ama ben işin önemini o dönemde algılayamamıştım doktorum tekrar tahlil istedi ve yapilan tahlili götürdüğümde oh sevindim dedi meğerse ciddi bir olaymış ihmal etmemek gerek ben deki galiba bebeğe zarar vermeyen bir türdü yada bağişikliğim vardı ama önemli bir mikrop aslında hayvanlara elimi bile sürmem ama galiba beslenme anımda almış olmalıyım .. eğer böyle bir sorun varsa ihmal etme doktorlar bunu önemsiyor çünki.. hoşcakal canım

Eğer hamileyken geçirilirse bebekte zeka geriliği gibi problemler yapıyor allah korusun...Benim kedim var o yüzden baya bir korkmuştum Neyseki testte çıkmadı...hayvan dışkısından, bazı hastalıklı hayvanların çiğ etinden geçiyor...

Merhaba arkadaşlar
İsmim Sibel, bir konu canımı çok sıktı.
12 haftalık hamileyim,ilk bebeğimiz olacak kısmetse :))
Yaptırdığımız toksoplazma testinde
Toksoplazma ıgG pozitif (350)
Toksoplazma ıgM negatif (0.26) çıktı.

Doktorum benden 1 ay sonra ıgG testini tekrar yaptırmamı istedi.Bu şekilde hastalığı yenimi geçirmişim,önceden mi geçirmişim belli olacağını söyledi.
Testi tekrar yaptırırım sorun değil,ama netten bir sürü sitede ıgG nin pozitif çıkmasının bağışıklık olduğunu gösterdiğini,asıl sorun olması için IgM nin pozitif olması gerektiğini okudum.1 ayın geçmesine daha çok var.

Bu konu hakkında bilgisi olan varsa acaba paylaşabilir mi benimle.

Çok teşekkür ediyorum.

Allah hepimize bebişlerimi sağlıkla kucağımıza almayı nasip etsin inşallah. (Amin)

X