Aile Planlaması Dogum kontrol hapi kullananlar yardim lutfen..

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Askisi

Kizimiz ile cekirdek aile
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2007
1.684
4
Arkadaslar, ben bu gunlede ilk hapimi kullanmaya basliyacagim. Ogrenmek istedigim birsey var, yardimci olursaniz sevinirim.
21 gun hap kullanacagim ve 7 gun adet olmaliyim.
1- Adet olmazsam, tekrar hapi devam edecekmiyim? Yoksa adetimin bitmesini mi bekleyecegim...
2- Diyelim ki hapi 21 gun kullandim hemen ertesi gun adet gordum. Benim adetim 5 gun suruyor, son 2 gun adetim bitmis olacak, yikanmis olurum...O 2 gunun biri gerdek gecesine denk gelirse, iliskiye girebilirmiyim? :eek:

Bu konularda yardim ederseniz cok memnun olurum. Tesekkur ederima.s.:nazar:

MERHABA TATLIM,,,
HAPI 21 GÜN KULLANIP 7 GÜN ARA VERECEKSİN.BU ARA KESİNLİKLE 7 GÜNÜ GEÇMEMELİ.7.GÜN BİLE ADET GÖRSEN OLABİLİR.ADETİNİN KAÇ GÜN SÜRDÜĞÜ ÇOK TA ÖNEMLİ DEĞİL.21 GÜN KULLAN 7 GÜN ARA VER.HAPIN KORUYUCULUĞU 2.KUTUDA BAŞLAR.VE 2.KUTUDAN İTİBAREN HAP ALIMLARIN DÜZENLİYSE 7 GÜN ARADADA KORUYUCULUK DEVAM EDER.7 GÜNLÜK ARADA ADET OLMAZSAN Bİ JİNEKOLOĞA GÖRÜNMEKTE FAYDA VAR.7 GÜNLÜK ARADA ADET OLMAZSAN HAP ALIMINA BAŞLAMADAN ÖNCE DOKTORA DANIŞ.HERŞEY GÖNLÜNCE OLSUNNa.s.

MERHABA TATLIM,,,
HAPI 21 GÜN KULLANIP 7 GÜN ARA VERECEKSİN.BU ARA KESİNLİKLE 7 GÜNÜ GEÇMEMELİ.7.GÜN BİLE ADET GÖRSEN OLABİLİR.ADETİNİN KAÇ GÜN SÜRDÜĞÜ ÇOK TA ÖNEMLİ DEĞİL.21 GÜN KULLAN 7 GÜN ARA VER.HAPIN KORUYUCULUĞU 2.KUTUDA BAŞLAR.VE 2.KUTUDAN İTİBAREN HAP ALIMLARIN DÜZENLİYSE 7 GÜN ARADADA KORUYUCULUK DEVAM EDER.7 GÜNLÜK ARADA ADET OLMAZSAN Bİ JİNEKOLOĞA GÖRÜNMEKTE FAYDA VAR.7 GÜNLÜK ARADA ADET OLMAZSAN HAP ALIMINA BAŞLAMADAN ÖNCE DOKTORA DANIŞ.HERŞEY GÖNLÜNCE OLSUNNa.s.

2 kutu dedigin 2 plaket mi yoksa gercekten 2 kutumu? Bu arada ek korunma gerekir mi?a.s.

2 kutu dedigin 2 plaket mi yoksa gercekten 2 kutumu? Bu arada ek korunma gerekir mi?a.s.

21 HAP BULUNAN İL KUTUYU BİTİRİP 7 GÜN ARA VERECEKSİN.2.21 HAP BULUNAN PAKETE BAŞLADIĞIN ZAMAN KORUYUCULUK BAŞLAR.O ZAMANA KADAR GEÇEN SÜREDE EK KORUNMA YÖNTEMİ KULLANMAN YARALI OLACAKTIR.
YANİ2.KUTUDA KORUYUCULUK BAŞLAR

ben 1 ay kullandım sonra evlendim ama başka bir korunma yöntemi kullanmadık tabi
2 kutuya başladım 8 ay sonra bıraktım o ay hamile kaldım o yüzden çok düzenli içmelisin
canım

arkadaşlar birşey sormak istiyorum ben doğum kontrol hapını doğumdan sonra yaklaşık 9 aydır kullanıyorum bu ayki kullanımımda bir kez başında bir kezde son günlerinde olmak üzere hap içmeyi unuttum ama ertesi günü 2 tane birden aldım son hapımı içtiğim akşam ilişki sonrası kanamam oldu ama ertesi günü devam etmedi bunun nedenini bileniniz varmı acaba?

arkadaşlar birşey sormak istiyorum ben doğum kontrol hapını doğumdan sonra yaklaşık 9 aydır kullanıyorum bu ayki kullanımımda bir kez başında bir kezde son günlerinde olmak üzere hap içmeyi unuttum ama ertesi günü 2 tane birden aldım son hapımı içtiğim akşam ilişki sonrası kanamam oldu ama ertesi günü devam etmedi bunun nedenini bileniniz varmı acaba?

canım nedenini bilmiyorum ama bir doktora sor
birde doğumdan sonra bebeğini emzirmedin mi de kullanıyorsun bu ilacı anlamadım
genelde tavsiye etmiyorlar amaCADIARZU

hap kullanırken olan ara lekelenmeler sadece ilk 2 aya mı özgü yoksa sürekli devammı edecek hap kullandıgım aylar boyu?

Kizlarrrrrrrrrrrrrrrrrr, ben basladim hapima ama dokundu. Ictikten sonra gece rahatsizlandim cok, kustum! biraktim simdi. Baska hap kullanmaliyim galiba :KK43:

Üfff ya, ne zormuş bu işler. Ben de 3 Ağustosta evleniyorum, ne zaman başlayacağım bu hapa, hangi hapı kullanacağım ben ? Kafam çok karıştı benim...:sm_confused:

benim düğün 15 ağustosta ve ben 1. kutu hapı bitirdim .biraz erken başlladım çünkü yan etkileri yaşarsam farklı ilaca karar vermmek için sürem olsun istedim. yasmin kullanıyorum ve çok şükür ara lekelenme dışında bir problem yok.

evet her bünyeye göre hap mutlaka vardır yalnız dikkat edin antibiotık kullanımında ve ishal yada kusma oldugunda hap korumuyor!! Adetinizle fazla ilgilenmeyin sadece 21 gün hap alıp 7 gün mola verin sonra tekrar 21 gün hap tekrar 7 gün mola

antibiyotik, ishal, kusma durumlarında ilacı hemen kesmek mi gerekiyor yoksa kutuyu bitirmeye devammı ediliyr? nekadar zaman sonra tekrar korunma başlıyor?

rainbow, sen bu yasmin adlı ilacı kullanmadan önce doktora gittin mi? Yani önce bir doktora mı gitmek lazım, kadın doğuma mı gideceğiz ?:sm_confused:

yok kutuyu hep devam etmek lazım yalnız ek koruma olması gerekiyo ilk 7 gün tabi garantiye almak istersen o tam ay da ek koruma yapılabilir

rainbow, sen bu yasmin adlı ilacı kullanmadan önce doktora gittin mi? Yani önce bir doktora mı gitmek lazım, kadın doğuma mı gideceğiz ?:sm_confused:

evet kadın doğum uzmanına danıştım, o önerdi yasmini. yan etkisi en az hap oldugu için öneriyorum dedi. en düşük dozda hap bu oldugu için bünye alışana kadar 2 ay ara lekelenme yaşasındemişti, dediği de oldu. başka bi yan etkisi olmadı. ama bünyeye göre farklı olabileceği için mutlaka doktora danışılmalı

Çok teşekkürler, ben de bu aralar bir kadın doğum uzmanına gideyim bari.Düğüne 2 ay kaldı, bu adet dönemimde başlamam lazım.

2 ay önce başlamak en iyisi. ilacın sana uygun olup olmadıgını anlarsın. hem de ara lekelenmeleri düğüne kadar atlatırsın. ben erken başladm pişman değilim.

arkadaşlar lütfen doktora gitmeden hap kullanmaya başlamayın belki sizin almayı düşündüğünüz hapla ayısını yazacaktır boşuna gitmişsiniz gibi görünür fakat öyle değil nasıl kullanılacağı,yan etkileri ve bu etkilerle karşılaşınca ne yapacağınız hakkında sizi bilgilendirir dilediğinizi de sorabilirsiniz sonuçta bu işin uzmanı onlar a.s.

benimde 25 temmuzda düğünüm olacak yani tam 20 gün var.hapa başlamak için geç mi kaldım.adetin ilk günümü başlamak gerekiyor bana yardımcı olursanız sevinirim ya.bide en iyi yöntem bumu sizce.

X