Seker otu - Stevia rebaudiana: Mucize Tatlandırıcı

BenCano

~HürGeneral~
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2006
2.221
12
Link Silinmiştir.
Mucize Tatlandırıcı: Stevia rebaudiana

Kalorisiz ve yan etkisiz olması nedeniyle geleceğin tatlandırıcısı olarak tanımlanan bitki.

Yaprakları şekerden 30 daha tatlı olan stevia rebaudiana, şeker otu olarak da bilinir. Kalorisiz ve yan etkisiz bir tatlandırıcıdır.

Stevia rebaudiana, aslen Paraguayda yetiştirilen bir bitkidir. Günümüzde birçok ülkede suni tatlandırıcıların yerine kullanılmaktadır. Stevia yaprakları hem tazeyken, hem de kurutularak tüketilebilir.

Taze olarak tüketilmesi istendiğinde, yeşil yapraklar her türlü sıcak içeceğin içine atılarak tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Kurutularak tüketilmek istendiğinde ise, koparılan yapraklar karanlık ve rutubetsiz bir yerde kurutulur. Ardından kuru yapraklar öğütülerek toz haline getirilir. Bir yemek kaşığı kuru stevia yaprağı, bir bardak toz şekere eşdeğer tattadır.

tuzla şekerle pek ilgilenmiyoruz galiba...
genç oluşumuzdanmı dersin cano o konularda yorum yok da.
bence hayatın tadı tuzu konularıyla ilgilenmeli bu sitenin tadı tuzu oldun valla

kızlar sizce bu ot bizim bahçede yetişirmi? yoksa bi tek ordamı yetişi yo?

bu otun kurusunu aradım ben burda aktarlar bilmiyolar ama kuzenim var istanbulda onun arkadaşı sürekli kullanıyomuş aktarlarda var orda demekki nette bu şekilde stışı var yetiştirmek isteyenler için sanırım nasıl yetişiyo sıcak hava mı sevıyo bi araştıralım bakalımmm

susii şekerin üretim aşamasını anlatanları dinleyinceee tatlandırıcımı kullansam dedim ee oda uzun kullanımlarda muhakkak zararlı olucak araştırmalarım sonucu bi bunu buldum buna da ulaşamadım henüz:)

ben de bugün buradaki (almanya) kizarkadaslarimin tavsiyesi üzerine aldim.

Bunun toz, draje ve damla seklinde olanlari var, ayni tatlandirici gibi kullanilabiliyor. (Ve tatlandiricilarda olan yan etkileri yok.)

çok ilginç ben hiç duymamıştım arkadaşlar peki bunu tatlı yaparken kullansak tadında bozukluk filan oluyormu bileniniz varmı ya

çok ilginç geldi bana bende çorluda baktım bulamadım aktar istanbulda bulursa getireceğini söyledi

inci demişki:
çok ilginç ben hiç duymamıştım arkadaşlar peki bunu tatlı yaparken kullansak tadında bozukluk filan oluyormu bileniniz varmı ya

aşağıdaki linki buldum
Link Silinmiştir.

CaNot bak bi ot duydum:))) meyan kökü: Tatlandırıcı,yenmiyor ağızda bekletiliyor ağız ve diş sağlığına iyi geliyor, şeker ihtiyacınıda gideriyo ama bir şeylere katılabilirmi şimdilik bilmiyorum

CaNot bak bi ot duydum:))) meyan kökü: Tatlandırıcı,yenmiyor ağızda bekletiliyor ağız ve diş sağlığına iyi geliyor, şeker ihtiyacınıda gideriyo ama bir şeylere katılabilirmi şimdilik bilmiyorum
dr.ender saraç'ın tavsiyesiyle ben biraz kullanmıştım...ağzına aldığında değil de tam yutmak üzereyken tadını hissediyorsun biraz tuhaf...ama çok şifalıa.sayrıca bildiğim kadarıyla COLA'da da kullanılıyor:kahve:

Paraguay ve Brezilyada 40 yildan bu yana seker hastalarina verilen stevia(seker bitkisi) kristalize edilmis seker ve suni tatlandiricilarin aksine, hazmedildigi esnada ensulin salgilanmasina gerek duymuyor. Bu bitkiden elde edilen sivi haldeki öz su, kan sekerini düzenleyici olarak kabul ediliyor.
Stevia bitkisinin ihtiva ettigi Steviosid maddesi, vücudumuzdaki tat duyulari tarafindan normal sekerin 200-300 kati aha sekerli olarak algilaniyor. Bir tutam seker bitkisi tozu, bir litre çay, kahve veya diger içecekleri tatlandirmaya yetiyor.
Kullanim alanlari: Diyette (calori deger 0dir), Seker hastaligi, yüksek tansiyon, midde ve bagirsak florasini koruyucu, asit alkali dengesini korur, kabizlik depresyon, asabiyet
Kullanimi: 1/2 litre su ateste kaynadiktan sonra alti kisilarak içine 1 su bardagi stevia yapragi katilir. 3 dakika kaynadiktan sonra atesten alinir ve soguyuncaya dek demleye birakilir. Tülbente iyice süzülerek cam kavanozda bir hafta boyunca buzdolabinda muhafaza edilebilir. Bitki çaylarinda direkt stevia yapraginda tatlandirmak için çayin içine konabilir.
Yan etkisi: Bilinen bir yan etkisi yoktur.
yukardaki şekilde elde edilen tatlandırıcı buzluklara konup buzlukta saklanıp tatlı yapımında kullanılıyor.

evet arkadaşlar daha önceleri bulunması zordu ama geçenlerde buyuk bi markete gittim diabetik ürünlerin oldugu yerde vardı kutu içinde küçük küçük ambalajlamışlar her bi bardak çay için sanırım bi küçük paket sanırım kutuda 100 paket vardı almadım amaa bi kaç yere daha bakıp alıcam tadından da bahsederim...:)

büyük marketlerin diabetik ürünler kısmına bak bi dediğim gibi yuzlu kutusu olmalı, ve netten alışveriş yapıyosan nettede mevcut

heey, Canoo, çok yaşa sen! yeni duydum ben stevia'yı. Bende inülin direnci var bu yüzden, aspartam içerikli tatlandırıcı kullanmaka zorunda kalıyorum. Sakarine göre daha az zararlı ama sonuçta zararlı. Bir tanıdığım bunu önerdi ,yurtdışında görmüş. Ben de internette gördüm şimdi. KK'da başlık açacaktım yoksa, fikir almak için. Sen açmışsın bile ta ne zamanlar.

Ama çok eski tarihte kalmış son mesaj. Sen kullandın mı Cano? Tadı nasıl?
Ya da başka kullanan arkadaşlar var mı acaba?:enbuyukkk:

X