Yöresel Tarif Adana usülü içli köfte

Yöresel Yemekler
E

EU1

Ziyaretçi
tutturamıyacagınızı düşünüyorsanız hiç girişmeyin..

İÇ HARCI İÇİN:
500 gr.orta yağlı dana kıyma
1 adet orta boy kuru soğan
1 yemek kaşığı bitkisel margarin
1 yemek kaşığı biber salçası
1 çay kaşığı tuz, karabiber. pul biber
1 demet maydanoz
DIŞI İÇİN:
1 su bardağı ince bulgur
1 adet yumurta
500 gr yağsız dana kıyma
1 su bardağı un
1 yemek kaşığı tatlı biber salçası
Tatlı kaşığı kimyon, tuz.

YAPILIŞI:
Soğanları tavla zarı formunda doğrayın. Margarini bir tavada eritip üzerine soğan ve kıymayı aktardıktan sonra kıymayı suyunu verip tekrar çekinceye ve tencerenin dibi tutuncaya kadar iyice kavurun. Biber salçasını da ilave ettikten sonra karıştırarak 3 dakika daha kavurmaya devam edin. Ocaktan alıp üzerine ince kıyılmış maydonozu ilave ettikten sonra kıyma iyice soğuyuncaya kadar kenerda bekletin.
Bulguru 1 su bardağı suyla ıslatın. 10 dk. kadar bekledikten sonra üzerine yağsız kıymayı aktarıp iyice yoğurun. Yumurta, salça, un, tuz, karabiberi ilave edin ve yoğurmaya devam ederek yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur elde edin. Hazırladığınız bulgur hamurundan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Parçaları avuçlarınız arasında yuvarladıktan sonra ortalarına işaret parmağınızla bastırarak içlerini oyun. Oyukları önceden hazırladığınız kıymalı harçla doldurup kapatın. Hazırladığınız köfteleri büyük bir tencerede kaynattığınız tuzlu suya atın. Köfteleri 4-5 dk.haşladıktan sonra bir tel süzgeçten geçirerek tencereden alın ve sıcak sıcak servise sunun.

Son düzenleyen: Moderatör:
bizde boyle yapariz icli kofteyi, haslama,,,,sonrada ustune kizarmis tereyagi,, immm bide acili acili yaparizki sorma tadini,,

Merhaba,
Öncelikle teşekkürler.Sürekli içli köfte tarifi arıyorum.Ama henüz dışarda yediklerime yakın birşey yapamadım.
Umarım tarifinizi tutturabilirim.Genelde hazırlık ve yoğurma aşamasında sorun çıkmıyor da dışı olmuyor bir türlü.Kuru ve boğaza yapışan birşeyler çıkıyor.Tarif aldığım kişilerinki de öyle oluyor.Oysa ben dışarda yediklerim gibi ince kabuklu olsun istiyorum.O zaman da "aa o kadarı söylenmez,sır"diyorlar:KK43:( İnşallah bu sefer başarabilirim.Yalnız öğrenmek istediğim birşey var; acaba bulgura eklenen su sıcak mı olacak?yosa oda ısısında suyla bolca yoğurarak mı kıvama getireceğiz?
tekrar teşekkürler..

canım tarıfin icin cok sagol..bende bır antepli olarak böyle yaparım am köftesıne kıyma koymuyorum haslanmıs patatesde cok güzel oluyo hemde masrafsız, ben kızartıyorum patates koyunca cıtır cıtır oluyor...dream sıcak suyla ıslatılmaz normal suyla ıslatıcaksın..

Merhaba,
Öncelikle teşekkürler.Sürekli içli köfte tarifi arıyorum.Ama henüz dışarda yediklerime yakın birşey yapamadım.
Umarım tarifinizi tutturabilirim.Genelde hazırlık ve yoğurma aşamasında sorun çıkmıyor da dışı olmuyor bir türlü.Kuru ve boğaza yapışan birşeyler çıkıyor.Tarif aldığım kişilerinki de öyle oluyor.Oysa ben dışarda yediklerim gibi ince kabuklu olsun istiyorum.O zaman da "aa o kadarı söylenmez,sır"diyorlar:KK43:( İnşallah bu sefer başarabilirim.Yalnız öğrenmek istediğim birşey var; acaba bulgura eklenen su sıcak mı olacak?yosa oda ısısında suyla bolca yoğurarak mı kıvama getireceğiz?
tekrar teşekkürler..

canım dısını top seklini ver avucunda sonra bi noktadan parmagınla elinde cevire cevire içini aç.harcını koy harcını koyduktan sonra gene elinde cevire cevire iki ucu sivri kalicak sekilde kapat. oda sıcaklıgında simit yada dügür denen öyle marketlerde bulamayacgın bulgurla yogur.cok cok ince bir bulgurdur yada gaziantepin kendine has kahverengiye calan cok ince bir bulgur türü daha vardırki oda daha makbul olur...

bizde boyle yapariz icli kofteyi, haslama,,,,sonrada ustune kizarmis tereyagi,, immm bide acili acili yaparizki sorma tadini,,

hamislere yasak koyun giremeyim ben buralara yaaa:KK43:

bizde haslariz ve aynen uzeri tereyag koyariz..ayy durun dogurcam galiba..

Tarif çok hoşuma gitti. Eminim çokta lezzetlidir. Ben ilk defa deneyeceğim. İnşallah tutturabilirim. Bir arkadaş malatyadan çok ince bulgur getirmişti. Onunla deneyeceğim.. tarif için çok teşekkürler canım.

üzerine asıl yağda kavrulmuş salçalı ve sarımsaklı sos dökülür.. bence en çok lezzetini o verir ama tarife eklenmemiş zemuszemus

En sevdiğim yemeklerden, ayda yılda bir olsada yerim , içli köftenin cevizlisi çok daha güzel olur tavsiye ederim:) Açanların,yapıp sofraya kayanların elleri dert görmesin:)

tutturamıyacagınızı düşünüyorsanız hiç girişmeyin..

İÇ HARCI İÇİN:
500 gr.orta yağlı dana kıyma
1 adet orta boy kuru soğan
1 yemek kaşığı bitkisel margarin
1 yemek kaşığı biber salçası
1 çay kaşığı tuz, karabiber. pul biber
1 demet maydanoz
DIŞI İÇİN:
1 su bardağı ince bulgur
1 adet yumurta
500 gr yağsız dana kıyma
1 su bardağı un
1 yemek kaşığı tatlı biber salçası
Tatlı kaşığı kimyon, tuz.

YAPILIŞI:
Soğanları tavla zarı formunda doğrayın. Margarini bir tavada eritip üzerine soğan ve kıymayı aktardıktan sonra kıymayı suyunu verip tekrar çekinceye ve tencerenin dibi tutuncaya kadar iyice kavurun. Biber salçasını da ilave ettikten sonra karıştırarak 3 dakika daha kavurmaya devam edin. Ocaktan alıp üzerine ince kıyılmış maydonozu ilave ettikten sonra kıyma iyice soğuyuncaya kadar kenerda bekletin.
Bulguru 1 su bardağı suyla ıslatın. 10 dk. kadar bekledikten sonra üzerine yağsız kıymayı aktarıp iyice yoğurun. Yumurta, salça, un, tuz, karabiberi ilave edin ve yoğurmaya devam ederek yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur elde edin. Hazırladığınız bulgur hamurundan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Parçaları avuçlarınız arasında yuvarladıktan sonra ortalarına işaret parmağınızla bastırarak içlerini oyun. Oyukları önceden hazırladığınız kıymalı harçla doldurup kapatın. Hazırladığınız köfteleri büyük bir tencerede kaynattığınız tuzlu suya atın. Köfteleri 4-5 dk.haşladıktan sonra bir tel süzgeçten geçirerek tencereden alın ve sıcak sıcak servise sunun.

X