Bebek Beslenmesi Anne sütü ve mama dışında gıda vermeye başladınızmı?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

ckozkan

Guru
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2007
403
2
Biz oğlumuzu farklı bir doktora götürmek zorunda kaldık. Bir doktor meyvasuyu veya yoğurdu 1-2 kaşık verin diyor diğeri kesinlikle vermeyin diyor...Kitaplarda 4.aydan sonra çeşitli gıdalar önerilmişkafamız karıştı fisfisfis Mart anneleri sizler ek gıdaya başladınızmı?

canım benım oglum 3ay 10gunluk.ben gecen hafta meyva suyu ve yogurda basladım doktora sormadan.cunku oglum sadece mama yıyor.bugun doktora goturduk kontrol ıcın doktor benım verdıgımden habersız artık baslayalım yogurt ve meyva suyuna dedı.sadece mama aldıgı ıcın 4 aydan once basladık bız

bende meyve suyuna başladım yoğurtada başlayacağım ama gerçek yoğurt bulmaya çalışıyorum siz maya olarak ne kullandınız hazır yoğurtmu

kızlar benim oğlum 4 aylık doktorumuz ek gıdaya başlatmadı. kilosu iyi 6. aya kadar anne sütüne devam dedi.o yüzden su dışında hiçbir şey vermiyorum

ben coktan basladımmm yogurt meyve puresı meyv suyu evde sıkılmıss mama pırınc unu sutşlyu pırınclı mama ve pekmezlı kahvalrtılık mama bu devamö mamsıylas karstırılıyoooon bu sayduıgım mamalr 4 aylıklar ıcın pekmezlı dedıgım benım oglan cok sevıyoooo hepsının saatı var saat arayla verıyorum

ben coktan basladımmm yogurt meyve puresı meyv suyu evde sıkılmıss mama pırınc unu sutşlyu pırınclı mama ve pekmezlı kahvalrtılık mama bu devamö mamsıylas karstırılıyoooon bu sayduıgım mamalr 4 aylıklar ıcın pekmezlı dedıgım benım oglan cok sevıyoooo hepsının saatı var saat arayla verıyorum

canım bebeğin tam olarak kaç aylık.benim sütü yeterli gelmiyormuş 1 ayda sadece 100gr aldı.normal devam mamalarını hiç birini yemiyor her türlüsünü aldık.onun için bende ek gıdaya başlamak istiyorum.yardımcı olursan sevinirim.a.s.

benimde doktorum birsey verme dedi bir sonraki aşıda kilosuna bakalım ona göre bir sey derim dedi bu ay sadece 600 gr almıs geçen ay 750 gr almıstı git gide düsüyo bende seftali ve elma suyu sıkıp veriyorum hero baybinin pirinçli muhallebisini aldım günde bir kez ondan veriyorum ve bu günden itibaren yoğurt yapıp vericem doktoruma soylemicem bakalım bir dahaki aşıda ne dicek tabi anne sütüne devam edi
yor

benım oglum hemen heemn herseyı yıyor meyva suyu meyva puresı muhallebı yogurt prıncunu etlı sebzelı corba yemek purelerı kızlar bence 4, aydan baslayın ılerde zorluk cekmek ıstemıyorsanız

canım bende kızıma meyve suyu veriyorum şimdilik doktoru 6 aydan sonra başlarsın verme dedi fakat tecrübeli anneler sonra çok zorlanırsın zamanında başla vermeye dediler iyide etmişim komşunun kızı 5 yaşında ve hala annesi ezdirip öyle yediriyor.

benım oglum hemen heemn herseyı yıyor meyva suyu meyva puresı muhallebı yogurt prıncunu etlı sebzelı corba yemek purelerı kızlar bence 4, aydan baslayın ılerde zorluk cekmek ıstemıyorsanız

canım sebze corbalarını blenderdan geciriyor musun yoksa sadece küçük küçük doğruyor musun? benim kızımda tam 4 aylık oldu ve ben de başlamak istiyorum ama ezsem mi ezmesem mi karar veremiyorum...

kızlar net olarak yazarmısınız,meyve sularını hazırmı kullanıyosunuz,yoksa kendınız evdemı yapıyorsunuz yoğurtda aynı sekılde,çorbayıda blenderdanmı geçırıyorsunuz açıklarsanız sevınırım

benim kızım 5.ayına girdi doktor su bile verme dedi hala vermiyorum ama bu aydan sonra başlıcam çünkü 2 ay sonra calışmaya başlıcam zorlanmasını istemiyorum.

benimkide yiyor canım severek ama gaz mahvediyor yavrumu veremiyorum artık ne yapsam mecbur tatmak zorunda alışmalı ama çok fena krize giriyor meyve püresi verdim gecede pirinç unu yaptım gece 3 de çığlık çığlığa uyandı hala o düzen şimdi banyo yaptırıp yatırdım uykuda inliyo yvrum bi akıl verin bana ne yapayım şaşırdım

benimkide yiyor canım severek ama gaz mahvediyor yavrumu veremiyorum artık ne yapsam mecbur tatmak zorunda alışmalı ama çok fena krize giriyor meyve püresi verdim gecede pirinç unu yaptım gece 3 de çığlık çığlığa uyandı hala o düzen şimdi banyo yaptırıp yatırdım uykuda inliyo yvrum bi akıl verin bana ne yapayım şaşırdım

arkadasım benımkıde aynı senın anlattıgın gıbı.ek gıdalara gectıgımızden berı gece gazla uyanıyor ve kakasını yapmakta zorlanıyor.yaklasık ıkı hafta oldu ek gıdalara baslayalı ama hala alısamadı.bende ne yapacagımı sasırdım.ek gıdalara alısması lazım bıran once ama gazda duzelmıyor.ne yapsakkı

arkadaşlar 4. ayın bitiminde EK GIDAYA doktor başla demedikçe yani bebeğin kilosu normalin altında değilse ve anne sütü yeterliyse başlanmaz 6. aydan sonra anne sütünün besin değeri bebeğin gelişimi için yeterli olmadığından günde 3 öğün ek gıda başlanır sabah kahvaltısı öğle yemeği ve akşam yemeği tabi ki yine anne sütü birincil beslenme kaynağı olmak kaydıyla bebek 6. ayın sonunda birden bire 3 öğün yemeğe(ki bu yemek de bebeğin kilosu vs göre dr tarafından belirlenmeli)geçmek zor olacağından baxıdoktorlar ve anneler bebeğe azar azar farklı tatlar verin derler bu ; günde 1 yarım çay kaşığı şeftali suyu ertesi gün yarım çay kaşığı yoğurt bir kaç günsonra yarım çay kaşığı armut suyu ....vs bunun amacı bebeğe ek gıda vermek değil sadece bebeğin farklı tatlar alarak 6. aydan sonra EK GIDAYA çabuk adapte olmasıdır.Benim bilimsel araştırmalarım neticesinde anladığım , özet olarak budur.ben de geçen gün oğluma 1 çay kaşığı şeftali suyu verdim ağzını şapırdata şapırdata bi hal oldu bu arada benimki anne sütü aldığı için araştırmalarım bu doğrultuda oldu mama yiyen bebekler hakkında bir bilgim yok saygılar..

Benim oğlum 4 aylık. Bu ay doktorumuz meyve suyu ve yoğurda başladı. Doyurma amaçlı değil bir ikikaşık ver daha sonra redetmesin dedi. Yoğurt mayalamadım daha. Bir arkadaşım var pimpirikli bir prof. o bebek yoğurdu vermiş. Ondan bilgi alıp yoğurdu ona göre vereceğim.

Annelere Ek Besin Verme Önerileri
--------------------------------------------------------------------------------

Hazırlayan: Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü
Sosyal Pediyatri Anabilim Dalı

Bebeğinizi 4-6 ay sadece anne sütü ile besleyiniz. Bu dönemde ona ek gıda vermeyiniz. Bebek 4-6 aydan önce ek gıda almaya hazır değildir ve bu dönemde ek gıda başlanmaması için çok önemli sebepler vardır:

Bu dönemde ağzına verilen yiyecekleri dili ile dışarı atar. Bu aslında bebeğe erken dönemde ek gıda verilmesini önleyici doğal koruyucu bir reflekstir.
4-6 aydan önce ısırma, çiğneme-yutma hareketlerini koordineli olarak yapamaz.
Tam olarak başını dik tutamaz, oturamaz.
Böbrekleri ek gıda ile alınan proteinlerin artıklarını ve mineralleri yeterince atamaz.
Nişastalı besinleri sindirmekte güçlük çeker.
Barsağın yeterli olgunluğa ulaşmadığı bu dönemde verilen yiyecekler besin hassasiyeti ve allerjilere yol açar.

4-6 ay arasında her bebeğin ek gıda almaya hazır olduğu zaman farklıdır. Bunun için bebeğinizin ek gıda almaya hazır olduğunu gösteren ipuçları bekleyin.

Bu ipuçları şunlardır:
Ağıza verilen yiyecekleri dil ile dışarı atma refleksinin kaybolmaya başlaması (dudaklarına kaşık değdiğinde ağzını açmasıyla beraber dilini dışarı doğru çıkarmaması) Başını tamamen rahatça dik tutarak oturabilmesi
Isırma, çiğneme-yutma koordine hareketlerinin başlaması Herhangi bir nesneyi parmakları ile tutabilmesi
Başlangıçtaki emme şeklinin daha olgunlaşması ve emmenin adeta bir sıvı içiyormuşçasına güçlenmesi Parmakları ile tuttuğu nesneyi ağzına götürebilmesi
Diş çıkarmaya başlaması Yiyeceği gözleri ile takip edebilmesi ve yiyecek verilince ağzını açması

Altıncı aydan sonra her bebek ek gıda almaya hazırdır. Ek gıdaya başlanması altı aydan sonraya geciktirilmemelidir. Altıncı aydan sonra bebeğin ek gıdaları kabul etmesi güçtür.

Bebeğinize ek gıda başlarken aşağıdaki noktalara dikkat edin.
Bebeğinize vereceğiniz ek gıdayı onun gelişim düzeyine göre ağzında kontrol edebileceği ve yutabileceği besinlerden yumuşak, pürtüksüz yarı sıvı besinler seçin.
Bebeğinize vereceğiniz her türlü gıda doğal ve taze hazırlanmış olmalıdır.
Bebeğiniz için hazırladığınız besinlere katı yağ, şeker, tuz ve baharat katmayın. Besinlerin doğal tatlarına alışmalarını sağlayın.
Hazırladığınız gıdaları oda ısısında 2 saatten fazla bekletmeyin.
Konserve, dondurulmuş ve paketlenmiş yiyecekleri, hazır meyve suları ve kolalı içecekleri, içine boya, tatlandırıcı veya aroma katılmış besinleri bebeğinize asla vermeyin.
Yeni besinleri bebeğiniz aç iken deneyin. Onur yorgun olmadığı ve sakin olduğu bir dönem seçin.
Yutmasını kolaylaştırmak ve ek gıdanın akciğere kaçmasını engellemek için ek gıda verirken onu kucağınızda kendini güvende hissedecek şekilde dik olarak tutun.
Her yeni gıdaya tek tek ve yavaş yavaş başlayın, az miktarda başlayıp, miktarı zamanla (3-4 gün) artırın.
Sevmediği bir gıdayı zorla vermeyin, yeniden denemek için bir süre geçmesini bekleyin.
Ek gıdaları bebeğe uygun bir kaşıkla verin, biberon kullanmayın.
Beslemeden önce bebeğin kaşıktaki yiyeceğe ilgi göstermesini bekleyin.
İsterse bebeğin yiyeceği elleyerek tanımasına izin verin.
Öğünlerde alacağı gıda miktarını bebeğinize bırakın, yemek istemediği takdirde ısrar etmeyin.
Yeme hızı bebek tarafından belirlenmelidir.
Zamanla bebeğinizin kendi kendine yemesine izin verin, bu onun özgüvenini artırır.
Ek gıdalara başladıktan sonra da bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin.
Çocuğunuza bir yaşına gelene kadar mümkünse inek sütü vermeyin. Erken yaşta verilen inek sütü çocuğunuzda allerji ve kansızlık yapar.
Çocuğunuzu kansızlıktan korumak için demir yönünden zengin (et, yumurta, mercimekli baklagiller, pekmez) ek gıdalar verin.
Çocuğunuza vereceğiniz ek gıdaların A vitamini açısından da zengin (taze sebze ve meyve) olmasına dikkat edin. Bu onu hastalıktan koruyacaktır.
Üç yaşın altındaki çocuklar günde altı öğün beslenmelidir.
Çocuğunuz ile birlikte siz de yiyin. Bu onun iştahını artıracaktır. Çocuklar kalabalıkta yemek yemeyi severler.
Beş yaşına kadar çocuğunuza fındık, fıstık, çekirdek gibi küçük kuru yemişler vermeyin. Bunlar nefes borusuna kaçarak boğulmaya ve akciğerlerin zarar görmesine neden olabilir.

Verilecek Ek Besinler
4-6 ay
Çocuğunuza tek bir gıda türü içeren yumuşak, topaksız, yarı sıvı tekli karışımlar verin. Bu gıdalara en iyi örnekler;

yoğurt
meyve püreleri ve meyve suyu (elma, şeftali, muz gibi)
sebze püreleridir (kabak, havuç, patates gibi)

6-7 ay
Çocuğunuza iki çeşit gıda içeren ikili karışımlar verin. Besinleri ince ince kıyın veya rendeleyin bir sıvı veya yoğurtla karıştırın. Bu gıdalara örnekler;

yoğurtlu sebze püreleri
meyveli yoğurt
tavuklu sebze
etli sebze
tarhana çorbası
yoğurt çorbasıdır
Ayrıca bu dönemde yumurtanın sarısı, beyaz peynir gibi kahvaltılıklarda vermeye başlayın.

7-9 ay
Artık çocuğunuza üç veya daha fazla besin türü içeren çoklu karışımlar verebilirsiniz. Bu gıdalara örnekler;

sebze çorbası
dolma
baklagiller
ızgara köftedir
Çocuğunuzun yemeklerine bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin. Dokuzuncu aydan sonra çocuğunuz aile sofrasına oturabilir.

Son düzenleme:
X