Eşimden boşanmalı miyim?

Sumeyra29

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2024
6
1
28
Arkadaşlar merhabalar. Eşimle 2 yıl önce evlendik severek evlendik. Ailesi falan çok iyi insanlar. Hiçbir zman kotuleyemem. Çünkü her zman ne istersem yapmaya hazır oldular. 5 aylık bir bebeğimiz var. Yaklaşık 2 aydır eşimle bir gün olmasa dahi ertesi gün sürekli kavga ediyoruz. Ve bizim kavgamız her defasında senin annen bnm annem sen babam bnm babam konularında bitiyor. Ve ben ilk kez ömrüm boyunca afedersiniz özür dileyerek anam da anam diye söylenen bir kişiyle yaşıyorum. Bebeğimiz 5 aylık demiştim. Hamilelikten önce çalışıyordum. Şimdi doğumdan sonra çalışmaya karar verdim iş arıyorum. Ve geçen hafta eşimle annesi oturmuş eşim diyor ki sen 15 günde bir layinvalidemle dönüşümlü olarak bakarsın. Diğeri diyor ki yol BN dayanamam görmeden 10 günde bir dönerek bakalım bebeğe ve 10 günde karar kıldılar. Oturdum sadece izledim. Acaba farkedecekler mi diye. Hiç sormadılar bile -ki çocuk benim cocugum.babanin önce bnmle konusmasi gerekir. ((Bu konu gebeligimin basinda bir kaç kez konuşuldu bu konu. Kendi Annemin bakmasi konusunda karar kilinmisti. Ama neden. Annem babamdan boşandığı icin. Elinde her hangi bir geliir yok. Sadece dedemin emekli aylığını alıyor o da 5000 TL şu an bel ki 1500 TL gibi biraz daha fazladir. Dünür sen bak cocuga arada bir yorulursan BN 5 10 gun bakarım sen gezecek oldugunda Bnde kalır dedi. Biz ise eşimle calistigimizda 5 lira 10 lira neyse maaş gibi bir nebze anneme verecektik.)) En çok canımı sıkan da bu ya. Her kes kendi kafasına göre plan yapiyor. Daha önce biz bunu konusmustuk diyen yok.ki BN bir plan dahilinde sunsam bile her zman bnm fikirlerinden önce eşimin ailesinin fikirleri ön planda oldu. BN ne zman bir fikir belirsem evlik olur hayat olur vs. Alınacak bir şeyler olur araba gibi örneğin. Önce ailesiyle konusur. Ve BN bu durumdan artık çok fazla sıkılmaya basladim. Elbette fikirler sunulur ancak önce eslerin birbirini arasında konuşması gerektigi kanaatindeyim. En son eşimin doğum gününde onca sofra hazırladım. Cicekler mumlar oldukça romantik seviyedeydi. evet sevindi ama ena azından 2 3 saat telefonu elindan birakipta doğru düzgün kutlayamadik. Bir arkadaşıyla konuştu bı annesiyle konuştu derken vakit zaten geçti ve biz kavga ettik. BN önem arzedip eşime masa hazırdım. Kendisi ise telefonu 2 saatlik bırakıp vaktini ayiramadi. Ve sorduğu cümle su oldu. "Senin bnm annemle derdin ne?" Dedim isim gücüm yok sabahtan akşama kayinvalideme ne laf atsam diye düşünüp beyin yoruyorum. -ki kaldı ki layinvalidemle aramız iyidir ancak kendi kafasını eseni yapar.tekrar geçen haftaya gelecek olursam yani 15 ocaktan sonraki kayın validem ile eşimin tarih konusunda anlaşması durumuna. Ki kesinlikle çocuğuma kayinvalidemin bakmasını istemiyorum. Bunu eşime soyledim -Ki neden istemiyorum? Bnm cocugim daha yeni yeni ek gıda dönemine geçiyor. (Çok hafif portakal suyu mandalina suyu vermiştim ama çok değil ikisininde birer dilimleri olacak sekilde ancak bebeğim beyaz acımsı bir su kustugu için vermiyorum. inanır mısınız o gün (son kavga ettiğimiz günden bir gün öncesi) inadına sanki portalakal madalina suyu vermeye çalıştılar defalarca uyarmaya çalıştım. Doktor tahin pekmez bal süt kesinlikle verilmeyecek dedi.kasıyor diye ancak takmadilar bile. Eşim ağzını Dahi açmadı. Anne baba eşim icirmeyin dediği halde siz neden iciriyorsunuz çocuğum kusuyor demedi. E biz ertesi gün bunun tartışmasını yaşadık elbette. Eşim yine bnm annnemle nerdin ne diye sordu? Ve versler dahi çok az icirdiklerini, kalbinde kötü niyet olmadıklarını söyleyip duruyor. (Elbette kalplerinde kötü niyet yok bjnu bilmiyorum. Torunlarına ait ozencleri var içlerinde)
ben o iyi bu iyi derdinde değilim. BN cocugum kusuyor diyorum sen annenin babanın derdindesin. BN istersem çocuğuma veririm zamanı geldiğinde . Ki onlarda bnm sunduğum liste dahilinde yedirebilirler. Yani çocuğunun kustugunu anlatmıyor bana annesinin babasının gönlünü yapmaktan bahsediyor. Ve artık bu kavga bardağı taşıran son damla olmuştu. Her kavgamız da laf ağzından çıkıyor ama nereye gidiyor nereye gitmiyor bildiği yok. En son bana " sen zaten bnmle severek evlenmedin. Benimle evlenirken annenin evinden toy geldin gibi cümleler ve dediğim gibi her konu senin ailen bnm ailem gibi sözlere dayaniyor. Ne zman bir akrabam gelse direkt neden geldiler demek yerine sınavlara hazırlanamiyorum. Yok hep senin ailen gibi cümleler kuruyor.ki kendi sülalesi gezmeye gelse sınavları aklına gelmez. Vel hasili BN artık bu kavgalardan çok sıkıldım. Bunaldım daha da önemlisi fikirlerimin dusuncelerimin eşim icon bir ehemmiyeti yok. Bir konu olsa ilk onlarla konuşur onlara danışır. Ve kendisine de boşanmak istediğimi söyledim bildirdim tabi yine çabucak bı parladı söndü. Sonra sakin sakin kalmaya çalıştı. Her kavgada olduğu gibi bağırıp çağırıp gidemedi. Mecbur konusacakti. Artık evlendiğinin farkına varması gerekiyor eşimin. Sizce ne yapabilirim? Haydi yürü ananın evine mi boşuna evlenmişsin iyice doy mu demem gerekiyor yoksa biraz daha sabretmek mi gerekiyor bilmiyorum
Tek bildiğim artık çok bunaldim

Evli olduğunu fark edemeyen adamla yaşamak zor. Allah kolaylık versin,yapacak bir yorumum yok ama sizin için ve bebeğiniz için en hayırlısı ne ise o olur umarım

Hemen pes etmeyin derim. Bebeginiz kücük. Ilk sene zor bir sürec. Bu aylarda böyle bir karari siddet gibi agir nedenler yoksa vermemeniz tataftariyim. Sorunlariniz icin bir uzmandan destek alabilirsiniz beraber.

Bence boşanmak için erken bir karar. Tabiki tartisma ve kavgalı bir ortamda çocuk büyütmek doğru değil fakat daha çok yeni evlisiniz ve bebeğiniz küçük haliyle sizin hormonlar farklı ve alıngan olabilirsiniz. Biraz akışına bırakın. Kayinvalidenizin yaptığı hatalarda direk anne dr kustugu için bunu vermeyin dedi aman sende verme büyüyene kadar dikkat edelim diyebilirsin. Eşini devreden çıkarmayı dene bence. Herseyi söyleme yani. Çünkü direk savunmaya geçiyorlar kendi ailesini sen haklı olsan bile. Annen gelip kalsın baksın cocuga o da çok istiyorsa gelir sever. Bence gün meselesine takılma 10 gün 15 gün. Bazı şeyler yaşanmadan tartışmak anlamsız oluyor. İleriye dönük ben eşim olmadığında çok mutluyum diyorsanız o zaman boşanma düşünmeli Ama çocuk aynı evde baba sevgisini yaşaması için fırsat verilmeli diyorum..

Aynı aylarda bebeklerimiz, açıkcası ben eşimi beklemeden direk söylüyorum vermeyin diye. Bizimkilere kalsa şuanda et yiyordu bebek. Biz size verdik birşey olmadı. Bazen ben yokmuşum konuşmalarını bende yaşıyorum ama içimden şu geçiyorum. Ben zaten kendi bildiğimi okuycam, onlar konuşsun dursun.
Boşanmaya gelince, son şansı verin ama net olun. Hala devam ederse güle güle. Bebeğinize bakacak biri var ve çalışabilirsiniz. O kadar da kötü bir durumda değilsiniz, mecbur değilsiniz.

Şimdi eşinize sövsek,kızsak çok değil iki dakika sonra ama benim kocam özünde çok iyidir masalını anlatacaksanız hiç adama kızmayalım. Burada boşanma konusunu açanlar istedikleri cevabı alamayınca hemen kocam özünde iyidir edebiyatı yapıyorlar. O yüzden baştan söylemek istedim. Konuya gelince hemen boşanma konusunu dillendirmeyin önce bir oturun eşinizle, sonra iki aileyle de konuşun. Çocukla ilgili konularda fikrinizin alınması gerektiğini söyleyin. Buna rağmen devam ederlerse o zaman düşünürsünüz.

Yetiştirilme tarzından dolayı evliliğin ne olduğunu anlamamış. Ona terapi önerisi sunsaniz kabul eder mi ? Sizin ciddi olduğunuzu bilsin. Boşanma kelimesini blöf olarak kullanmayin. Eğer düzelmezse biteceğini anlasın. Uzman yardımı alırsa düzelir gibi.

Öyle sonu boşanmaya varacak bir sorun yok gibi,terapi falan deneseniz?Boşanmayacaksanız blöf yapmayın,iyice laçkalaşır ilişkiniz.

Bence boşanmak için erken bir karar. Tabiki tartisma ve kavgalı bir ortamda çocuk büyütmek doğru değil fakat daha çok yeni evlisiniz ve bebeğiniz küçük haliyle sizin hormonlar farklı ve alıngan olabilirsiniz. Biraz akışına bırakın. Kayinvalidenizin yaptığı hatalarda direk anne dr kustugu için bunu vermeyin dedi aman sende verme büyüyene kadar dikkat edelim diyebilirsin. Eşini devreden çıkarmayı dene bence. Herseyi söyleme yani. Çünkü direk savunmaya geçiyorlar kendi ailesini sen haklı olsan bile. Annen gelip kalsın baksın cocuga o da çok istiyorsa gelir sever. Bence gün meselesine takılma 10 gün 15 gün. Bazı şeyler yaşanmadan tartışmak anlamsız oluyor. İleriye dönük ben eşim olmadığında çok mutluyum diyorsanız o zaman boşanma düşünmeli Ama çocuk aynı evde baba sevgisini yaşaması için fırsat verilmeli diyorum..
Tabiki her konuda birçok şeyi gözden geçiriyorum. Takildigim konu aslında gün problemi değil. BN aslında o baksın bu baksın demiyorum. İkisi de bakabilir elbet ikisi de ana. Ama kendi hanemizde kendi aramızda oturup bir seyleri konusamazken anne babaya gidilmesi artık bni yıprattı. Bunlar daha konuşulmuş olan şeyler bir sonuca karara varılmış olan şeyler. Kendi aralarinda sürekli kendi taraflarina dogrubir şeyleri degistirmeye çalışıyorlar. Eşim bu bnm bebeğimi nasıl etkilerden çok annemin babamın. Gönlü olsun derdinde. Bu gibi

Öyle sonu boşanmaya varacak bir sorun yok gibi,terapi falan deneseniz?Boşanmayacaksanız blöf yapmayın,iyice laçkalaşır ilişkiniz.
Yok hayır blofluk değil. Gerçekten düşündüğüm için. Eşim hala evlendiginin farkında olmadığı için. Eve kendini veremiyor. En küçük bir şey de hemen ailem. Bnm de bir fikrimin zikrimin olduğunu unutuyor.tabiki yanlış karar vermemek adına...hep eften puften kavgalar. Gerçek kavgalar değil hiçbir zaman

Yetiştirilme tarzından dolayı evliliğin ne olduğunu anlamamış. Ona terapi önerisi sunsaniz kabul eder mi ? Sizin ciddi olduğunuzu bilsin. Boşanma kelimesini blöf olarak kullanmayin. Eğer düzelmezse biteceğini anlasın. Uzman yardımı alırsa düzelir gibi.
Uzmana hiç gelmez. Gelse dahi 3 gün 4 gün güzel gider 5. Gün tekrar normale donuyoruz. Dediğiniz gibi hala bosanmak istediğinin farkına varamadi. Ki dilekçemi verdim. Zannediyorki bosanamaz. Birakamaz

Yok hayır blofluk değil. Gerçekten düşündüğüm için. Eşim hala evlendiginin farkında olmadığı için. Eve kendini veremiyor. En küçük bir şey de hemen ailem. Bnm de bir fikrimin zikrimin olduğunu unutuyor.tabiki yanlış karar vermemek adına...hep eften puften kavgalar. Gerçek kavgalar değil hiçbir zaman
Bence oturup konuşun, ben evimizle ilgili kararların önce ikimiz tarafından görüşülmesi gerektiğini, her şeyin ailelere yansıtılmaması gerektiğini düşünüyorum ve senden de aynı hassasiyeti bekliyorum diyin. Eğer ılımlı biriyse terapi de önerebilirsiniz. Yok eğer düzelecek gibi değilse maalesef annesinin dizinin dibinde oturmaya devam etmeyi haketmiş demektir. O zaman ağzınıza boşanma lafını alın şu an sürekli söylerseniz laçkalaşır ciddiye almaz sizi

Şimdi eşinize sövsek,kızsak çok değil iki dakika sonra ama benim kocam özünde çok iyidir masalını anlatacaksanız hiç adama kızmayalım. Burada boşanma konusunu açanlar istedikleri cevabı alamayınca hemen kocam özünde iyidir edebiyatı yapıyorlar. O yüzden baştan söylemek istedim. Konuya gelince hemen boşanma konusunu dillendirmeyin önce bir oturun eşinizle, sonra iki aileyle de konuşun. Çocukla ilgili konularda fikrinizin alınması gerektiğini söyleyin. Buna rağmen devam ederlerse o zaman düşünürsünüz.
Tabiki yanlış olan konularda bu çocuğum icin yanlış dedim. Ve inatla aynı şeylere devam ediyorlar. Diyorum ki bnm çocuğumun bünyesi henüz hazır değil buna, kusuyor. E bizim zamanımızda veriliyordu diyor. Ve eşim buna afedersiniz çanak tutuyor. Anne baba vermeyin dese iş bitecek. Ama yok çocuk kussun . Anne babası seviniyor ya hiçbir şey söylemiyor

Aynı aylarda bebeklerimiz, açıkcası ben eşimi beklemeden direk söylüyorum vermeyin diye. Bizimkilere kalsa şuanda et yiyordu bebek. Biz size verdik birşey olmadı. Bazen ben yokmuşum konuşmalarını bende yaşıyorum ama içimden şu geçiyorum. Ben zaten kendi bildiğimi okuycam, onlar konuşsun dursun.
Boşanmaya gelince, son şansı verin ama net olun. Hala devam ederse güle güle. Bebeğinize bakacak biri var ve çalışabilirsiniz. O kadar da kötü bir durumda değilsiniz, mecbur değilsiniz.
Tabiki de değilim. Bir önceki yorumda bahsettim. Vermeyin dediğim halde inatla vermeye çalışıyorlar. Bizim zmanimizda biz veriyorduk diye. Vs vs

Eşiniz ailesinin onayına ve sevgisine muhtaç bir çocuk hala. Zamanında değer verilmemiş, insan yerine konmamış kişilerin evlenince ve çocukları olunca sahip olduğu onaylanma ve kabul hoşuna gitmiş . Ailesinde daha yeni yer edinmiş ve yeni birey yerine konulmuş.Bunuda çocuğu söz konusu olsa dahi devam ettirmek istiyor çünkü dediğim gibi kendi hala değer görmek isteyen bir çocuk.

Benim eşimde ilk zamanlar böyleydi. Avantajım uzakta yaşamak ve uzun süre çocuğumun olmamasıydı. Ben size yazdıklarımı onunla konuşarak, ona anlatarak çözdüm. Beni dinledi ,anladı neyseki. Kendine dönüp baktı doğru mu değil mi diye ve görebildi. Farkında değildir sizin eşinizde muhtemelen. Farkına varması için dinleyeceği biri şart. Bu siz değilseniz bir büyüğü, bir terapist olabilir. Kendi göremeyecektir. Çünkü normal sanıyor.
Boşanmak için sebep mi evet sebep ama önce çözmek için uğraşmak gerek. Hemen bitmeli diyeceğim şiddet,aldatma,kumar,madde bağımlılığı tarzı bişey değil ama evliliğin bütünlüğünü bozan birşeyde aileye bağımlılık.

Siz eşinizi karşınıza alıp kavga gürültüsüz kendinizi anlatıp net şekilde konuştunuz mu?

Mesela annesiyle konuşurken öylece durdu beni farkederler diye demişsiniz neden? Niye farketsinler ki sizi sesinizi çıkarmadan?

Pardon araya giriyorum ama çocuğu ben doğurdum ya hani fikrimi soracak mısınız benim de diye girseydiniz ana oğul arasına.

Direkt bu boşanılacak bir durum diyemem. Bebeğiniz küçük. Siz hala lohusa sayılırsınız. Belki gereksiz alınganlıklarınız hala oluyor olabilir.

Eşinizi karşınıza alıp net bir konuşma yapın. Aile içi kararları birlikte almalı gerektiği yerde ailelere danışmalıyız. Bu danışma bir onay durumu olmamalı. Aileni seviyor sayıyorum ama çocuğumuzun annesi ben değilmişim gibi beni böyle dışa itip bebeğimize ilgili kararları annenle almaya çalışıyor olman değersiz hissettiriyor. Kendine bir çeki düzen vermezsen ilişkimiz hakkında daha net kararlar almam gerekecek vs vs gibi ciddi blöf olmayan bir konuşma.

Baktınız yükseliyor hiç sizi anlamaya çalışmadan bağırıp çağırıp kendini savunuyor hiç tartışmayın. Ben bu konuşmayı kavga etmek için yapmıyorum kendimi sana anlatmaya çalışıyorum ama niyetin yok diyip ayrılın yanından.

Gerçekten boşanmaya niyetiniz yoksa da boşanma kelimesini aranızda sakız etmeyin bu konuyla blöf yapmayın.

Tabiki de değilim. Bir önceki yorumda bahsettim. Vermeyin dediğim halde inatla vermeye çalışıyorlar. Bizim zmanimizda biz veriyorduk diye. Vs vs
Benim kavga ettiğimde oldu, siz doktordan daha iyi mi bileceksiniz diye. Biz kaç tane büyüttük diyorlar mesela, bende sizin zamanınızı da gördük diyorum. Hatta ellerinden aldığımda oldu. Bir iki defa böyle sert davranınca sonra yapmıyorlar ama eşim benden daha sert o konuda. Eşinizi ikna etmeni lazım.

Evlendiğinin farkında olan o olgunlukta bi adam var mı acaba... bahsettikleriniz boşanma için bi gerekçe de değil bence uyuşmazlık olmuş kvler kendi arasında anlaşsın baksınlar yeterki tahindi pekmezdi gereksiz kuruntular bunlar.

X