8 Yaşındaki Kızım Bana Karşı Çok ASİ..........

M

marsel

Ziyaretçi
8 yaşında 2. sınıfa giden bir kızım ...Özellikle son 2-3 aydır bana karşı tutumu çok değişti....başkalarına gösterdiği saygıyı bana göstermez oldu....beni azarlayarak konuşuyor,bana bağırıyor....bu tutumu karşısında sabırlı davranmaya çalışsamda bazen dayanamayıp bende ona bağırıyorum....(daha sonra çok üzülüyorum)

çok huysuzlaştı,ben ne söylesem dinlemez oldu...

sizce bu yaşta ve bu davranışları sergileyen kızıma karşı ben nasıl davranmalıyım??
uzman yardımı almalı mıyım??
kendi kendimede üstesinden gelebilir miyim??

arkadasim eger durum cok ciddiyse ki oyle gorunuyor bi uzmana gitmeden once daha cok vakit gecirmeyi deneyin birlikte cocuk parkina gidin alis veris yapin sevdigi hoslandigi bir oyuncak gibi vs... bunlarda yardimci olmazsa bir uzmana gorunmen faydali olucaktir diye dusunuyorum ...

ben artık ergenlik çağının bu yaşlara düştüğünü düşünüyorum..
çünkü aileler çocuk yetiştirmeyi unuttu. ne önemli unuttu..
arkadaşları hep bu yöndeyse örnek alıp sizede aynı şeleri uyguluyor olabilir.
yada ergenliğe giriyor kişiliğiyle ilgili muhallaklarda ve sizi beğenmez oldu, olabailir.
aslında bu dönemlerde sizde bağırıp çağırıp sinirli olduunuzu belli etmektense hiç ses etmeyin yada onun aksine, o ne kadar asiyse siz o kadar yumuşak bi şekilde konuşmaya çalışın..
koparsa bu dönemde kopar. bağlarınızı koparıorsanız da asla anlatmaz bişeyini size. o yüzden bence onu kaybettmemeye çalışın..
çok zor ve çetrefilli bi dönem ama annesiniz siz, her ne kadar unutmuş olsada onu herşeyisiniz annesi.:teselli:

CANIM,,,
ÖNCELİKLE ÇOK SAKİN VE ANLAYIŞLI OLMALISIN...DÖNEM DÖNEM ÇOCUKLARIN KİŞİLİK ARAYIŞI İÇİNDE OLDUĞUNU UNUTMAMALI ONA YARDIMCI OLMALISIN...
ONUN ASİ VE HIRÇIN DAVRANIŞLARINA KARŞI SEN ÖZELLİKLE YUMUŞAK VE SAKİN BİR SES TONUYLA KARŞILIK VER..
ASLA TARTIŞMA İÇİNE GİRME...
ONA ARKADAŞ GİBİ OL,PAYLAŞIMCI DAVRAN ONA KÜÇÜK SIRLAR VER,,,
GÜLER YÜZLÜ DAVRAN....
TUTUMU DEVAM EDERSE ONUNLA ÇIKIN Bİ PARKA GİDİN OTURUN..ONUNLA KONUŞMAK İSTEDİĞİNİ BÖYLE DAVRANDIĞI ZAMAN SENİN ÇOK KIRILIP İNCİNDİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRSİN..ONU ÇOK SEVDİĞİNİ FAKAT BU TUTUMUNUN SENİ ÇOK ÜZDÜĞÜNÜ SÖYLEMELİSİN...
AMA NE OLURSA OLSUN ONA OLAN SEVGİNİZİ DAİMA HİSSETTİRMELİSİNİZ..
ONU ÇOCUK OLARAK DEĞİL BİR BİREY OLARAK GÖRMELİSİNİZ...
ONA AİLE BAĞLARINDAN VE AİLE İÇİNDEKİ SAYGIDAN BAHSEDEREK YAVAŞ YAVAŞ BU DAVRANIŞLARINDAN UZAKLAŞTIRMAYA ÇALIŞMALISIN...
HALA DEVAM EDERSE BİR UZMANDAN YARDIM ALMAYI DENEMELİSİN....
AMA ŞUNU DA UNUTMA EN İYİ PİSİKOLOG KENDİ KENDİNİ TEDAVİ EDEBİLMEK..VE BEYNE HÜKMETMEYİ BAŞARMAKTIR...
SEVGİYLE KALLa.s.

canım ;bu söylediklerinin hepsini yapıyorum ...arada sinemeya götürürüm...sosyal bir çocuk olması için elimden geleni yapıyorum....ama bazı şeyler için bunlar yeterli değil sanırım...bende anlamadım....

çok üzülüyorum...yalnız kaldığımda çok ağladığımı bilirim...okadar kafama takıyorum....

ben bi yerde yanlış yapıyorum ama anlamadım....

mrhb.anlattığın olaya üzüldüm.benimde 9 yaşında kızım var ve bizde zaman zaman çatışabiliyoruz.bence kızını anlamaya çalış.mutlaka bu davranışının altında bi sebep vardır vede bunu annesi olarak en iyi sen bilirsin yada öğrenebilirsin.bence onunla tatlı bir dille konuşabilirsin. en önemlisi onunla daha fazla zaman geçirmelisin.benim fikirlerim bunlar kızını en iyi tanırsın. inş. en kısa zamanda aranız normale döner sevgilera.s

ben artık ergenlik çağının bu yaşlara düştüğünü düşünüyorum..
çünkü aileler çocuk yetiştirmeyi unuttu. ne önemli unuttu..
arkadaşları hep bu yöndeyse örnek alıp sizede aynı şeleri uyguluyor olabilir.
yada ergenliğe giriyor kişiliğiyle ilgili muhallaklarda ve sizi beğenmez oldu, olabailir.
aslında bu dönemlerde sizde bağırıp çağırıp sinirli olduunuzu belli etmektense hiç ses etmeyin yada onun aksine, o ne kadar asiyse siz o kadar yumuşak bi şekilde konuşmaya çalışın..
koparsa bu dönemde kopar. bağlarınızı koparıorsanız da asla anlatmaz bişeyini size. o yüzden bence onu kaybettmemeye çalışın..
çok zor ve çetrefilli bi dönem ama annesiniz siz, her ne kadar unutmuş olsada onu herşeyisiniz annesi.:teselli:

evet haklısın...

nette okumuştum...çocuğunuz sizi üzdüğü ,yaramazlık yaptığı anda ona kızmantansa "herşeye rağmen seni seviyorum" deyin diyordu...ama insan öyle bir psikoloji içinde oluyor ki bildiği tüm olumlu düşünceleri unutuyor...

ama dediğin gibi ben anneyim...çocuğumu kaybetmek istemiyorum...düşünüyorumda bu yaşta böyle olursa ilerki yaşlarda yaşayacağımız sorunları düşünmek bile istemiyorum.....

CANIM,,,
ÖNCELİKLE ÇOK SAKİN VE ANLAYIŞLI OLMALISIN...DÖNEM DÖNEM ÇOCUKLARIN KİŞİLİK ARAYIŞI İÇİNDE OLDUĞUNU UNUTMAMALI ONA YARDIMCI OLMALISIN...
ONUN ASİ VE HIRÇIN DAVRANIŞLARINA KARŞI SEN ÖZELLİKLE YUMUŞAK VE SAKİN BİR SES TONUYLA KARŞILIK VER..
ASLA TARTIŞMA İÇİNE GİRME...
ONA ARKADAŞ GİBİ OL,PAYLAŞIMCI DAVRAN ONA KÜÇÜK SIRLAR VER,,,
GÜLER YÜZLÜ DAVRAN....
TUTUMU DEVAM EDERSE ONUNLA ÇIKIN Bİ PARKA GİDİN OTURUN..ONUNLA KONUŞMAK İSTEDİĞİNİ BÖYLE DAVRANDIĞI ZAMAN SENİN ÇOK KIRILIP İNCİNDİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRSİN..ONU ÇOK SEVDİĞİNİ FAKAT BU TUTUMUNUN SENİ ÇOK ÜZDÜĞÜNÜ SÖYLEMELİSİN...
AMA NE OLURSA OLSUN ONA OLAN SEVGİNİZİ DAİMA HİSSETTİRMELİSİNİZ..
ONU ÇOCUK OLARAK DEĞİL BİR BİREY OLARAK GÖRMELİSİNİZ...
ONA AİLE BAĞLARINDAN VE AİLE İÇİNDEKİ SAYGIDAN BAHSEDEREK YAVAŞ YAVAŞ BU DAVRANIŞLARINDAN UZAKLAŞTIRMAYA ÇALIŞMALISIN...
HALA DEVAM EDERSE BİR UZMANDAN YARDIM ALMAYI DENEMELİSİN....
AMA ŞUNU DA UNUTMA EN İYİ PİSİKOLOG KENDİ KENDİNİ TEDAVİ EDEBİLMEK..VE BEYNE HÜKMETMEYİ BAŞARMAKTIR...
SEVGİYLE KALLa.s.

keşke sakinliğimi uzun süre devam ettirebilsem...o hırçın davranır buna karşı be sakin ama hırçınlığını sürdürünce bende hırçınlaşıyorum...ona karşı sesim yükseliyor....

kızımı kazanmam lazım...böyle devam ederse hem o çok üzülecek hemde ben....

Benim kizim 7 yasina girdi bu sene bazi davranislarinin degistigni bende fark ettim...:kahve:

Gecenlerde inanki ahanda böyle:1shok: oldum ben evde kendi kendime sarki tütürken "Anne susarmisin utaniyorum sen böyle sarki söyleyince demezmi"???:1shok:
Hayir sesimde fena degildir yani:1closedeyes::roflol:

Saka bir yana gercekten sok oldum demeki yavas yavas ergenlik triplerine giriyor benimki dedim....cünkü bende cevremde izledigim kadariyla medyaninda sayesinde ergenlik dönemi daha kücük yaslarda basliyor..:kahve:...

Sabirli olmak lazim, üstüne gitmemek her söyledigni kafaya takmamak lazim....şutarafagitti

Allah yardimcimiz olsun daha cok yolun basindayiz rabbim iyilerle karsilastirsin tüm evlatlarimizi :Saruboceq:

arkadaşım ,öncelikle kesinlikle sakin olmalısınız...
fevri davranışlarınızla,kızınızı kendinizden uzaklaştırmayın...
biliyorum zor,bunu bende yaşıyorum ama kızlarımız için sakin olmak zorundayız...
biliyorsunuz ki ergenlik yaşı çok düştü...
""bende varım"" demeye çalışıyor...
bir birey olarak haklarını savunuyor,fikrini söylüyor ve saygı bekliyor...
bizler onları çocuk olarak görüyoruz ama onlar kendini genç kız havalarına sokuyorlar bile...
yapacağınız, hep sakin olmak,bağırmayın lütfen...
siz bağırdıkça,kızınız iyice hırçınlaşır...
onlar bizim prenseslerimiz annesi,biraz sabırlı olacağız...
sakin olacağız ki,bizden uzaklşmasın ve herşeyini anlatsın,yakın görsün,arkadaşı görsün,sırdaşı görsün bizi...
inanın düzelecek,biraz sabır ve çok sevgi gösterisi....
sevgiler...

arkadaşım ,öncelikle kesinlikle sakin olmalısınız...
fevri davranışlarınızla,kızınızı kendinizden uzaklaştırmayın...
biliyorum zor,bunu bende yaşıyorum ama kızlarımız için sakin olmak zorundayız...
biliyorsunuz ki ergenlik yaşı çok düştü...
""bende varım"" demeye çalışıyor...
bir birey olarak haklarını savunuyor,fikrini söylüyor ve saygı bekliyor...
bizler onları çocuk olarak görüyoruz ama onlar kendini genç kız havalarına sokuyorlar bile...
yapacağınız, hep sakin olmak,bağırmayın lütfen...
siz bağırdıkça,kızınız iyice hırçınlaşır...
onlar bizim prenseslerimiz annesi,biraz sabırlı olacağız...
sakin olacağız ki,bizden uzaklşmasın ve herşeyini anlatsın,yakın görsün,arkadaşı görsün,sırdaşı görsün bizi...
inanın düzelecek,biraz sabır ve çok sevgi gösterisi....
sevgiler...

fikrini söylüyor saygı bekliyor ,tamam....ama ,mesela bugün sabah beslenme götürmeyeceğim diye tuturdu...güzellikle anlattım,öptüm ,okşadım ...yok olmaz götürmeyeceğim diye bana bağırıyor...şimdi bir annne olarak buna nasıl saygı göstereyim ben....aç kalacak,benimde buna vicdanım el vermedi....

arkadaşların yorumlarının ortak noktası ve benimde çok iyi bildiğim halde uygulayamadığım o sabrı bugünden itibaren göstereceğim inşallah....umarım işe yarar...çünkü çok üzülüyorum....

fikrini söylüyor saygı bekliyor ,tamam....ama ,mesela bugün sabah beslenme götürmeyeceğim diye tuturdu...güzellikle anlattım,öptüm ,okşadım ...yok olmaz götürmeyeceğim diye bana bağırıyor...şimdi bir annne olarak buna nasıl saygı göstereyim ben....aç kalacak,benimde buna vicdanım el vermedi....

arkadaşların yorumlarının ortak noktası ve benimde çok iyi bildiğim halde uygulayamadığım o sabrı bugünden itibaren göstereceğim inşallah....umarım işe yarar...çünkü çok üzülüyorum....

iste güzelikle anlatigin halde götürmeyecem diye tuturduysa sende tamam götürme diyecektin hic üzerine gitmeyecektin, tabiki vicdanin rahat olmazdi ama okulda diger arkadaslari yiyip icerken oda ac kaldigni gördügünde, bir dahakine böyle yapmazdi....:jeyyar:

Yani biraksayin bir kereye mahsus ac kalsaydi okulda ama belki yaptignin yanlis oldugnu anlardi....:nazar:

Sevgiyle canima.s.

iste güzelikle anlatigin halde götürmeyecem diye tuturduysa sende tamam götürme diyecektin hic üzerine gitmeyecektin, tabiki vicdanin rahat olmazdi ama okulda diger arkadaslari yiyip icerken oda ac kaldigni gördügünde, bir dahakine böyle yapmazdi....:jeyyar:

Yani biraksayin bir kereye mahsus ac kalsaydi okulda ama belki yaptignin yanlis oldugnu anlardi....:nazar:

Sevgiyle canima.s.

haklısın yaaa....

keşke yanlışını yaşayarak anlasaydı....

haklısın yaaa....

keşke yanlışını yaşayarak anlasaydı....

evet canim, yani bazen cocuklarin yanlislarini yasayarak anlamasi bin tane laftan daha etkili!!!!a.s

11 yasinda bir yiyenim var oda tam ergenlik triplerinde... Ablam bazen cok caresiz kaliyor o kadar güzellikle konusmasina ragmen ille kendi dedigni yapmak istiyor, gecenlerde tuturmus ceketsiz cikacaim havada baya soguk ve rüzgarli, incecik gömlekle cikmak istemis ablamda birakti cik o zaman gör demis...:dilcikar:

15 dakika sürmedi eve geldi anne ceketimi verirmisin cok üsüdüm haklisin hava cok soguk ceketsiz cikilmaz demis...yerimseniben

aynı taktiği bende uygulayacağım...ve herne olursa olsun sabırlı olacağım...bakalım değişime sebep olacak mı....

tamam anneyiz ve onları , onlardan daha çok düşünüyoruz...
madem götürmek istemiyor,bırakın götürmesin,birgün aç kalırsa diğer günler götürür..
siz kendinizi daha şimdiden yıpratmayın lütfen...
bakın benim kızım 11 yaşında...inanın bu dönemlerde sabıra daha çok ihtiyacınız olacak...
Allah kolaylık versin...
sevgiler...

evet haklısın...

nette okumuştum...çocuğunuz sizi üzdüğü ,yaramazlık yaptığı anda ona kızmantansa "herşeye rağmen seni seviyorum" deyin diyordu...ama insan öyle bir psikoloji içinde oluyor ki bildiği tüm olumlu düşünceleri unutuyor...

ama dediğin gibi ben anneyim...çocuğumu kaybetmek istemiyorum...düşünüyorumda bu yaşta böyle olursa ilerki yaşlarda yaşayacağımız sorunları düşünmek bile istemiyorum.....

böyle düşünme canım benim. onu eğer dediklerimi yaprsan kaybetmessin.. birebir kavgay girersen noolur? evet işte o zamn büyüdüğünde evi bile terkedebilir.
kavga ederken sana bağırdığında eğilip gözlerine baktıında o ufacık çocuun aslında ne kadarda masum ve yalnız olduunu görmüyor musun? aslında senden başka kimsesinin olmadıını.. o sana muhtaç annesi sakın kızma.. seznde ağlama neden ağlıyorsun ki? o senin kızın her yolu denersin genede kazanırsın kızını.. ana kız başedersiniz herşeyden.. ama yeterki sen bağlantıyı bi kur. arkadaş gibi ol.. ol ki sana okul dönüşü okulda naaptıysa anlatsın. yoksa kimi örnek alıyo bilemessin. kimden öörenio neden öfkeli neden asi bişeyte mı canıu sıkıldı bilemessin.. öörenmelişsin. anne birazda dedektiftir.. masum güler yüzlü meleğimsi bi dedektif..

canım şu yargıları kalrıın ortadan..
anlayın ki çocuklar herşeyi daha ii biliyor..
acıkmayack yada arkadaşlarıyla kantinde yicekler belki plan kurdular?
sordunuz mu neden yavrum die?
güler bi yüzle peki bunun yerine ne düşünüyorsun ? dediniz< mi?
ona sizin yaşınızdaymış gibi davranmassanız o size yokmuşsunuz gibi davranır..
ve en nefret ettiği arkadaşı olursunuz..

benim henüz bi bebeğim yok yani daha hamileyim ama aynı sorunu yeğenimle yaşıyoruz.
ablam çalışıyor ve babaannesi bekıyor gündüzleri. 2 taraflı büyümesininde verdiği şımarıklıkla herkese karşı bi asilik var çocukta. şımarıklık, her dediğini yaptırma çabası ,ki zaman zaman bizi hap içmekle balkondan sarkmakla tehdit ettiği oluyor. benneyaptımki

yüksek sese şiddete karşıyım öğretmeniyle konuştuk karşımıza alıp anlattık çare değil
bizim çözümümüz işinize yarayabilir.
ablam böyle durumlarda yeğenime küsüyor. ne yaparsa yapsın ilgilenmiyor. yeğenim haylazlığı arttırıyor ama daha sonra pes ediyor. ve bu huyundan bu şekilde vazgeçirdik biz.
başka çare bulamadık.

mrb. arkadasim. bence kizin bazi seyleri kendi tecrübe yaparak ögrenmek döneminde. birakin yapsin bu arada hep konus tabi kizinla aslinda neyin dogru oldugunu anlat. seni cok üzdügünde bunuda söyle ona ki bilsin annesini kirdigini bunlarin farkina varmasi elbette uzun bir zaman sürecek ama eger sen kizina gereken sevgiyi ve sabri gösterirsen ki bundan süphem yok elbette araniz düzelecek. aslinda o yardima muhtac bir sahis kisiligini ariyor onun en büyük yardimcisi sensin annesin. inaninki bu devirde gecicek ve ilerde birbirinze anlatip beraber gülüceksiniz.

X