Mutfak Püf Noktaları Evde yoğurt yapabilen varmı?

cenikiz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2008
51
0
selam kızlar, evde yoğurt yapmayı denedim fakat 2 denememde de başarısız oldum, yapabilen varmı?

bende beceriksizdim ama sonunda oldu.pastörize değilde üstünde uht yazan sütler var benimki rastlantı mı ne onlarla oldu.2 çay bardağı sütü kaynattım.parmağı hafif yakacak şekilde ılıttım içine 2 çay kaşığı yoğurdu az sütle ezerek koydum kavanozun kapağını kapatıp kat kat sardım.5 saat felan dinlendi.sonra buzdolabına koydum bebeğim afiyetle yedi.tabi yerken hanımefendi suratını ekşittiği için içine üzüm suyu koydum afiyetle

tekrar denicem inşallah tutar.kendim yapmak istiyorum yoğurdu. gerçi hazır olan da biryere gittiğimizde filan iyi oluyor tabi ama en güzeli evde kendi yaptığın.

bende paket sütle yapıyorum çok güzel oluyor hiç yoğurt almıyorum hep evde yapıyorum çok sert olmuyor çünkü paket sütlerin yağ oranı azaltıldıgı için sert olmasını istiyorsanız sütü çok kaynatmanız gerekiyor

ben meyveyle başladım, birkaç gün devam ettim.sebze çorbası,yoğurt,muhallebi şeklinde devam ediyorum. aslında birer hafta beklemek lazım geçiş yaparken ama ben o kadar bekleyemedim,hepsini de yiyor maşallah benim tatlı kuşum..

selam kızlar, evde yoğurt yapmayı denedim fakat 2 denememde de başarısız oldum, yapabilen varmı?
ben de bir ara takmıştım, bir haylı denedim, en sonunda keşfettim ki, sütü çok kaynatmak gerekiyor. Sütün 3/1 uçacak, sonrası bildiğin gibi, mayaya az süt karıştırıp, süte ilave etmek, sonra uyutmak :))

canım çok kaynatınca vitamin namına bişey kalmaz ki sütün içinde hem hazır sütleri kaynatmaya gerek yok ben annemden bir iki püf noktası öğrendim tutturmak için hemen yazayım
öncelikle sütü baya ısıtmak gerekiyor mayalama ısısından da fazla siz kaynara yakın ısıtın
sonra sıcakken mayalıcamız kaba koyuyoruz ve orda istediğimiz ısıya gelene kadar soğutuyoruz ki mayalanacağı kap da ısınsın cam olursa daha iyi çünkü ısıyı uzun süre korur. saracağımız bezleri de önceden altına serersek hem kolayca sararız hem de yerinden oynatmayız. böyle yapınca tutuyor arkadaşlar bir deneyin isterseniz.

ben meyveyle başladım, birkaç gün devam ettim.sebze çorbası,yoğurt,muhallebi şeklinde devam ediyorum. aslında birer hafta beklemek lazım geçiş yaparken ama ben o kadar bekleyemedim,hepsini de yiyor maşallah benim tatlı kuşum..

bende meyveyle başladım.yoğurtu meyvelerle tatlandırıp öyle yiyor.muhallebiyi ve sebze çorbasını nasıl yapıyorsunuz

arkadaslar paket sutle nasıl yapıyorsunuz,tam olarak anlatır mısınız?sıcaklıgı ne kadar olacak,parmak yakacak mı?hazır sutle cok zor tuttugunu duymustum.bırde muhallebi nasıl yapıyorsunuz?mamayla da oluyormus sanırım,nasıl ve hangı mamayla??

mayalarken sıcakla ılık arası olacak ama çok ılık değil gene baya sıcağa yakın olsun biryerde okumuştum serçe parmağını sokup 7ye kadar sayabileceğin ısıda olacakmış ama 7ye gelene kadar elin azıcık yanar gibi olsun :) inşallah anlatabilmişimdir

mayalarken sıcakla ılık arası olacak ama çok ılık değil gene baya sıcağa yakın olsun biryerde okumuştum serçe parmağını sokup 7ye kadar sayabileceğin ısıda olacakmış ama 7ye gelene kadar elin azıcık yanar gibi olsun :) inşallah anlatabilmişimdir

tesekkurler canıma.s.muhallebi hakkında var mı bılgın?

Konuyu yemek püf noktaları başlığına taşıyorum..Lütfen konu açarken ilgli başlıklara açınız..(Daha öncede ilk merhabaya açtınız..)

Kolay gelsin..

Ben kendim ev yogurdu yapmadim hic ama anacugum hep yapar...cok tüketilir..!!

Normal 3,5 % tam yagli süt aliyor...tencerede kaynatiyor...sonra mayalanacak olan kaseye yada tencereye aktarir..! Ardindan biraz sogmasini bekleriz...sogmak derken, ilimsi bi hal alana kadar..! Sonra yogurt mayasini ilave eder karistir ve üzerini kapayip birde imik kalmasi icin beze sarariz! Bir müddet beklettikten sonra buzdolabina koyar anacugummmmmm...birde derki, yogurt mayalarken püf noktasi mayasiymis..yogurdun lezzetli olup olmamasi mayaya bagliymis..:asigim: Geriside ALLAHa kalmis..:nazar:

Son düzenleme:
mayalarken ıcerısıne cok az toz seker cay kasıgı kadar atın yogurda o zmana bakın sız:)

bir yerde okumuştum,denedim. gayet güzel olmuştu.

pastörize süt kullanmıştım, kaynatmaya gerek olmuyor.

maya olarak; yarım ölçü sade prebiyotik yoğurt, yarım ölçü normal yoğurt (en güzeli kaymaklı yoğurt, ama kaymağından karıştırmıyorsunuz) kullanırsanız prebiyotik yoğurt yapmış olursunuz.
daha sağlıklı bir yoğurt oluyor.

sonraki yoğurtlarda; maya olarak kendi yoğurdunuzu kullanabilirsiniz.

1 su bardağı süte, 2 çay kaşığı maya kullanıyorsunuz.
mayalarken çok az şeker de ekleyebilirsiniz.

Arkadaslar bende evde yapiyorum yogurdu.Mayanin suzme yogurt olmasina gerek yok,kucuk kaselerede denemedim hic.
Soyle bisey soyleyebilirim genel olarak arkadaslarda ayni seyleri yazmislar ama..Ben hazir sut kullaniyorum (mecburen)sutu tekrar kaynatiyorum ve ilitiyorum(serce parmaginizla isisini kontrol ediyosunuz yerimseniben)
Daha sonra mayaya ilik sutten bikac kasik ekleyip karistiriyoruz hem akiskan hale geliyor hem de sutle isisini dengelemis oluyoruz.Mayayi ilave ettikten sonra kasikla hafifce altindan karistiriyoruz,cok fazla karistirmaya gerek yok.Iyice sarip 3 - 4 saat boyle bekletiiyoruz.Daha sonrada buzdolabinda 1 gece kaliyor.Ertesi gune haziiiir kaydirigubbakcemile5
NOT:sayet yogurdu buzdolabina koymadan once baktiniz hala maya tutmamissa firini biraz isitip kapatin ve yogurdu koyup 10 - 15 dk. kadar bekleyin.Sertlesecektir.Benim basima geldi cunku,firindan cikartip buzdolabina koydum cok da guzel oldu...

X