Fırında patates kızartan var mı?

kahvefincanxix

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2007
400
10
arkadaşlar fırında patates nasıl kızartılır, yağ ve tuz dışında lezzetini artırmak için eklediğiniz bir şey var mı? cokacimcoook

Evet bende kızartıyorum.Patatesleri bildiğimiz gibi dogruyoruz.Zeytinyağı sevmiyorsanız ayçiçek yağı ,tuz,kekik,pul bibe, karabiber vede köri koyup karıştır altına fırın kağıdı serdiğiniz tepsiye dök .180 200 C de 30 _40 dakika pişirin çok sağlıklı vede lezzetli.

fırında patates kızartması yaparken küp küp kesiyorum az yağla ,az kırmızı biberle ve bolca susamla karıştırıp yağlı kağıt serilmiş tepsiye döküp pişiriyorum.çocukların hoşuna gidiyor.

Bende deniycem hiç yapmadığım için güsel olurmu die endişeleniyorum..

bende kızartıyorum ama ben ince kabuklu patatesleri kabuğuyla beraber (kabuğunda lif var) elma diliminde kesiyorum bazen hiç yağ koymuyorum bazen yağı sadece koklatıyorum o kadar zaten amaç yağsız olması üzerinede kırmızı biber ve köri döküyorum. bide böyle yaptıktan sonra pişmesine yakın üzerine kaymağı azcık sulandırarak döküyorum azcık daha köri koyuyorum ve enfes bişey çıkıyo ortaya ama kaymak az olcak dibindekalcak kadar

bende kızartıyorum...önce baharatlarla arkadaşlarınkine ilaveten ben bir miktarda süt ilave ederek harmanlıyorum...daha sonra fırın tepsisinde kızarana dek pişiriyorum..bazen buna kuru reyhan veya varsa feskeğen ekliyorum et yemeklerinin yanında garnütür olarak ta yalnız başınada oldukça lezzetli bir şey çıkıyor ortaya..kabuklu elma dilim patateslerle süper oluyor..

Bende kızartmalık doğrayıp, tuz nane ve kırmızı pul biber ile harmanlayıp fırın poşetine koyup fırına veriyorum. Harika oluyor. cokacimcoook

ben elma dilim patatesleri güzelce yağlayıp istersem baharatlıyorum, yanına biraz mantar, biber ekliyorum sonra yağlı kağıda koyup fırınlıyorum güzel oluyor. Poşette biraz daha yumuşak oluyor.

ayva dilimi doğruyorum ama biraz ince ince dilimliyorum ki cips gibi de olsun diye tuz kekik kırmızı pul biber birazda zeytinyağı sonra yağlı kağıt serilmiş fırın kabına koyuyorum doğru fırına.süper oluyo.hatta bu akşam yemekte bizde bu tarif vardı .yanına da kaşarlı mantar sote ohh miiis

arkadaşlar benim eşim tam bi patates canavarı size anlatamam hatta ailecek patates ailesi bunlar ya siz haftada 10 kilo patates yiyomusunuz biz yiyoz çünkü her akşam çayın yanına patates yapıyorum biz patatesleri kabuğu soymadan çok güzel yıkıyor ve kuruluyorum üzerine tuz karabiber ve çok az pul biber haydi fırına (sıfır yağ) süper oluyo ama tabi bu arada benim kilolar aldı başını gidiyo e napalım eşim sağolsun o halimden memnun....

kızlar ben hazır dondurulmus patateslerı fırına atıyordum.
bu verdıgınız tarıflerıde deneyecegım.

bende hiç böyle denemedim. bende yapayım. hem az yağlı olur hem de yağ kokusundan kurtulmuş olurum. sağolun arkadaşlara.s.

Bak şimdi gene acıktım ya :KK70:
ya patatesleri doğrayıp baharatlayıp atıyorum fırına yada malum diyet dönemlerinde patatesleri yıkayıp direkt fırına veriyorum aynı kumpir gibi oluyor pişince patatesin kabuğu patatesten ayrılıyor zaten süper valla..

ben 2 şekilde yapıyorum
1.si patatesler güzelce soyup kızartmalık doğruyorum ve biraz yağ,birazda tuz ekleyip karıştırıp fırına atıyorumm

2.si patateslerin kabuklarını çok güzel bir şekiilde yıkıyorum,hatta bunun için bir bulaşık sügeri ayırdım patateslerin dışını bunulna ovalaya ovalaya yıkıyorum
sonraa kızartmalıktan biraz daha kalın şekilde doğruyorum ve yağ,tuz,karabiber ve bol kekik ekleyip bir güzel harmanlıyorum ve fırına veriyorum
zaten o pişerken gelen koku dayanılmazzzzzz kesinlikle deneyinnnnn

ben biraz iri küpler halinde doğruyorum, çok az yağ, bir kaşık kadar, tuz, karabiber , nane , kekik, hepsini harmanlıyorum, borcama döküp fırına atıyorum eşim bayılıyor buna

X