José Saramago / Portekiz

seaBahAR

Nosce Te İpsum
Pro Üye
13 Nisan 2007
15.555
36.069

José Saramago

36674saramagoto5.jpg

Portekiz'in en tanınmış yazarlarından olan José Saramago, 16 Ekim 1922 tarihinde doğdu. Henüz üç yaşındayken, ailesi Lizbon'a taşındı. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle yükseköğrenim yapamayarak, başka işlere yönelmek zorunda kaldı; sağlık görevlisi, yayıncı, çevirmen, gazeteci olarak çalıştı.

1947 yılında ilk romanı olan Günah Ülkesi'ni yazdı. On iki yıl boyunca bir yayınevinde yayın yönetmenliği ve Yeni Seara dergisinde edebiyat eleştirmenliği yaptı. 1972-1973 yıllarında Lizbon'da siyasi makaleler yazdı. Portekiz Yazarlar Birliği'nin yönetim kurulunda görev aldı. 1976 yılından beri ise, yalnızca yapıtlarından gelen gelirle yaşamaktadır. Saramago'nun uluslararası düzeyde tanınmasını sağlayan yapıtı, 1983 yılında yayınlanan Memorial do Convento'dur. Fernando Pessoa'nın takma isimlerinden biri olan Ricardo Reis'in Lizbon'a dönüp yaratıcısıyla karşılaşmasını konu alan O Ana da Morte de Ricardo Reis, 1984 yılında yayınlandı. Saramago'nun en ironik yapıtı sayılan Historia de Cerco de Lisboa da (1988) tarih üzerine kurulu bir denemedir. 1995 yılına ait Körlük insan varoluşunun özü, tanrı ve şeytan hakkında bir romandır. 1997 yılında ise, sıradan bir memur olan Senhor José'nin çevresinde dönen bir roman olan Todos os nomes yayınlandı.

Saramago'nun yapıtlarının arasında iki şiir kitabı, birçok deneme, oyun ve roman vardır. Bunların arasında özellikle romanlarıyla birçok ödüller almış olan Saramago'nun edebiyat yaşamının asıl meyvesi, 1998 yılında aldığı Nobel Edebiyat Ödülü'dür. Yapıtlarındaki hayal gücü, sevecenlik ve ironiyle, anlaşılması zor gerçeklerin kavranmasını sağlayarak çağımızın en önemli edebiyatçıları arasında yerini alan Saramago, halen Kanarya Adaları'nda yaşamaktadır.

-alıntı-

Bütün İsimler (Todos os nomes oluyor sanırım) isimli eserini almıştım, 7 8 yıl önceydi sanırım, başlayıp sonra daha sonra okurum diyerek bıraktığım nadir kitaplardandı. Hatta unutmuştum bile, bu başlığı görünce aklıma geldi. Artık biraz büyümüşüm de, hemen okuyasım geldi elimdekini bitirip. Başlık için teşekkürler a.s.

Bütün İsimler (Todos os nomes oluyor sanırım) isimli eserini almıştım, 7 8 yıl önceydi sanırım, başlayıp sonra daha sonra okurum diyerek bıraktığım nadir kitaplardandı. Hatta unutmuştum bile, bu başlığı görünce aklıma geldi. Artık biraz büyümüşüm de, hemen okuyasım geldi elimdekini bitirip. Başlık için teşekkürler a.s.

Sevgili fragola, sana benim için anlamlı olan dünyadan bir hatırlatma yapabildiğim için mutluyum..

Ayrıca, mesajın sayesinde açtığım başlıktaki eksikliği fark ettim. Ustanın eserlerini de eklemek lazım..

..ve haklısın Saramago okumak için büyümüş olmak gerek.

"Körlük" ve "Yitik Adanın Öyküsü" çok etkilendiğim romanlarıdır. Okurken, düşsel edebiyat anlamında yer yer Marquez'i hatırlatsa da Saramago'nun çok daha farklı bir amacı olduğunu düşünmüşümdür.
Düşü kullanarak, gerçeği adeta bir kaya ağırlığında okuyucunun kafasına atmayı çok iyi başarır Saramago..
Kitaplığımın, okunmayı, ilgi ve şefkati bekleyenler rafında "Görmek" kitabı var şimdi.. a.s.

José Saramago Eserleri

Şiir
Os poemas possiveis (1966)
Provavelmente alegria (1970)
O ano de 1993 (1975)

Öykü
Objecto quase (1978) / Kısırdöngü, (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2001)

Roman
Terra do Pecado (1947)
Manual de Pintura e Caligrafia (1977) / Ressamın El Kitabı (Can Yayınları, 1999)
Levantado do Chão (1980) / Umut Tarlaları (Can Yayınları, 2003)
Memorial do Convento (1982) / Baltasar ve Blimunda, (Gendaş Kültür, 2000)
O ano da morte de Ricardo Reis (1984) / Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl (Can Yayınları, 2003)
A jangada de pedra (1986) / Yitik Adanın Öyküsü, (Merkez Kitaplar, 2006)
História do cerco de Lisboa (1989) / Lizbon Kuşatmasının Tarihi, (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2004)
O evangelho segundo Jesus Cristo (1991) / İsa'ya göre İncil, (Merkez Kitaplar, 2006)
Ensaio sobre a cegueira (1995) / Körlük, (Can Yayınları, 1999)
Todos os nomes (1997) / Bütün İsimler, (Gendaş Kültür, 1999)
O conto da Ilha Desconhecida (1997) / Bilinmeyen Adanın Öyküsü, (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2001)
A caverna (2000) / Mağara, (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2005)
O homem duplicado (2002)
Ensaio sobre a Lucidez (2004)
As intermitências da morte (2005) / Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, Merkez Kitaplar 2007

Denemeler
Deste mundo e do outro (1971)
A bagagem do viajante (1973)
As opiniões que o DL teve (1974)
Os apontamentos (1976)
Viagem a Portugal (1981)
Folhas políticas : 1976-1998 (1999)
Discursos de Estocolmo (1999)

Günlük
Cadernos de Lanzarote Vol. 1-5 (1994-1998, 5 cilt)

Oyun
A noite (1979)
Que farei com este livro? (1980)
A segunda vida de Francisco de Assis (1987)
In nomine Dei (1993)
Don Giovanni ou O dissoluto absolvido (2005)

-alıntı-

X