Öksürük için bilgilerimiz...

Bir kavanoz balın içine bir büyük soğan koyun
2 gün beklesin sabah akşam için
faydası çok oluyor
göreceksiniz. denedim ben

soğanın sütü olayını bende yapıyorum ama daha farklı aksam soğanı soyuyorum ütt tarafını bıcakla az oyuyorum 1 cm kadar içine bal doldurup cay tabagına koyuyorum sabah 1 yada 2 kasık kadar suyu çıkıyo bence bu yöntemi deneyin çok daha zahmetsiz

ben bir dpktor arkadaştan balın öksürüğü kronikleştirdiğii duymuştum öksürük varken vermek doğru değilmiş....

öksürük ve balgam için birebir arkadaşlar kara turpun içini biraz alın bir yemek kaşığı bal koyun turp kendi suyunu bala bırakıyor bu suyu için

slm arkadaşım bende bunun iyi olduğunu duydum şuan öksürük ve balgam sorunun hat safhada. bişey sorucam turpa balı koyuyoruz va ne kadar bekletiyoruz suyunun çıkması için

arkdaşlar benim kullandığım bir şeyde var onuda ben söyleyeyim

çörek otu yağından bir çay kaşığı ağzınızda emerek yutuyorsunuz ado hemen kesiyor
kuru öksürük içinde karanfili ağzınızda emin (karanfil aktarlarda olanlardan )

Ya benim kızım şu anda berbat öksürüyor...okur okumaz soganı aldım elime ama çilli kısmı neresi ben anlamadım ya...bana bi anlatırsanız sevinirimmm...

CANIM ARKADAŞIM O SOGANIN ÇİLLİ KISMI DENİLEN YERİNE BİZ ZİLLİ KISMI DERİZ.GEÇMİŞ OLSUN.BENDE SİZE NAR PEKMEZİNİN BİREBİR İYİ GELDİYİNİ SÖYLEYE BİLİRİM DENENMİŞTİR GECE YATARKEN BİR TATLI KAŞIGI YİYOSUNUZ ÜZERİNE HİÇBİŞEY YEMİYOSUNUZ DENEYİN FAYDASINI GÖRECEKSİNİZ.

öksürük ve balgam için birebir arkadaşlar kara turpun içini biraz alın bir yemek kaşığı bal koyun turp kendi suyunu bala bırakıyor bu suyu için

geçen gün amcam oğlu için hep bu yöntemi denediğini söylemiştide bana pek inandırıcı gelmeişti.demekki doğruymuş haksızlık yapmışım canım amcama.aaa kızlar acaba odamı buraya üye neyden duycak yoksa:roflol:

öksürük için ben de bir yöntem öneriyim. benim denediğim ve sonuç aldığım bir yöntemdir.

günlükten avucunuzun ortasını dolduracak kadar bir miktarı artık kullanmadığınız, gözden çıkardığınız bir tencereye koyun. duman salmaya başlayınca yumuşak bir bezi (ben eski atletini kullanıyorum oğlumun) bu duman sızmayacak biçimde tencerenin ağzına kapatın, iyice çeksin. sonra o atleti azıcık soğutup, yani cildini yakmayacak ama yine de sıcak olacak biçimde göğsüne yerleştirin. ben geceleri uyguluyorum. 3 gecede, gece gelen krizleri bitirdik.

öksürük için ben de bir yöntem öneriyim. benim denediğim ve sonuç aldığım bir yöntemdir.

günlükten avucunuzun ortasını dolduracak kadar bir miktarı...

Günlük ne?? küllük mü denmek istendi acaba?? iyice kafam karıştıkafamçokkarıştı

Arkadaşım Günlük,Günlük ağacının odunlaşmış gövdesi üzerinde bulunan balsam(güzel kokulu yağ)dır.Küçük taneler halinde aktarlarda satılır.Faydaları: 1)İyi bir antiseptiktir.yaraların temizlenmesinde ve iyilieştirilmesinde dıştan uygulanır.2)Ciltte ve saçlı deride de antiseptik ve temizleyici olarak dıştan uygulanır.3)Uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında günlük merhemi ya da yakısı şeklinde uygulanarak,asalak öldürücü ve iyileştirici etkisinden yararlanılır.4)Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserlerinde yara iyileşrici niteliğinden yararlanılır.5)Günlük,balgam söktürücü,nefes darlığını giderici ve bedeni rahatlatıcı etki yapar.

arkadaşlar 4 yaşında bir kızım var,kistik fibrozis hastası olduğu düşünülüyor,tahlillerimiz sadece taşıyıcı olduğunu gösteriyor ama doktorlarımız belirtilerinin tamamiyle hastası olduğunu gösterdiği düşüncesindeler...En büyük problemimiz katı ve yapışkan bir balgam olması,küçük olduğu için atmayı beceremiyor eğer balgam söktürücü bitkiler hakkında bilginiz varsa benimle paylaşır mısınız lütfen?Belki başınızdan benzer şeyler geçtiyse neler yaptınız yazar mısınız?:1no2:

Merhaba arkadaşım
Kızım küçükken meyan kökünü denemiştim,bir taşım kaynatıp içirmiştim,çok işe yarıyor,dene istersen
a.s.

Gültenyağmur arkadaşım sana bu bitkileri sıralıyorum
(Kullandığım kaynak İÜ Ecz. Fak. Fitoterapi kitabıdır)
Yalnız şunu da aklından çıkarmamalısın : Tam şifa sağlamak için önce doktora danışmalısın, kullandığın bitki bile olsa bilinçli olmalısın, filanca bitki kesin zararsızdır veya kesin şifalıdır diye bir kanı yoktur. Soğuk algınlığının ötesinde bir durum düşünüldüğü için dikkatli olman gerekiyor.

Kitapta okuduğum ekspektoran (=Balgam çıkartıcı) etkiye sahip bazı bitkileri sıralıyorum ve tıbbi çay tariflerini de belirtiyorum: (Çoğu zaten bildiğimiz bitkiler ama gene de önemli bilgileri yazıyorum)

*Eucalyptus globulus : Ökaliptus, sıtma ağacı = Buğu halinde yararlanılır. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. Bir haftadan fazla kullanımda ve periyodik rahatsızlıklarda hekimle görüşmek gerekir. Bitkinin ekspektoran etkisi vardır ancak esas olarak taşıdığı maddeden dolayo "sol.yolu antiseptiği"dir

*Glycyrrhiza glabra : Meyan
Günde 3 çay fincanı yemeklerden sonra: 1/2 çay kaşığı (=1.5g) meyaz kökü üzerine 1 çay fincanı kaynar su dökülür, 5-10 dk sonra süzülür. 4-6 haftadan fazla meyan alınmaması gerekir. Vücuttaki potasyum iyonlarının atılımını artıracağı (özellikle yüksek dozlarda alındığında) için potasyumca zengin besinler (muz, kuru kayısı..) alınmalıdır. Böbrek, karaciğer rahatsızlığı, yüksek tansiyon, potasyum yetersizliği olanlar, hamileler kullanamaz.

* Malva sylvestris : Ebegümeci
Günde 3 defa 1 çay fincanı
1-2 çay kaşığı (1.5-2g) ebegümeci üzerine 1 çayfincanı kaynar su dökülür, 10-15 dk sonra süzülür
Bitki öksürükte göğüs yumuşatıcı etkiye sahiptir. Herhangi bir yan etki / geçimsizlik kayıtlı değildir.

* Pimpinella anisum : Anason
Günde 2 defa 1 çay fincanı
1/2 çay kaşığı (1g) anasona 1 çay fincanı kaynar su dökülür, fincan ağzı kapatılarak 10-15 dk bekletilir, süzülür.
Anason hem solunum yolları enfeksiyonları ve öksürüklerde hem de hazımsızlık gaz gibi sindirim sistemi sorunlarında kullanılmaktadır. Anason plastik kaplarda değil, renkli cam kavanozlarda saklanmalıdır. Nadiren alerji yapabilir.

*Thymus sp : Kekik
1 çay kaşığı (1 çay kaşığını aşmayın) kekik üzerine 1 çay fincanı kaynarsu konur, fincanın ağzı kapatılır, 5 dk sonra süzülür.
Kekik kuvvetli bir antibakteriyel ve ekspektoran yani balgam söktürücüdür, bronş kaslarını gevşetir.
Soğuk algınlığında hem kuru hem balgamlı öksürüklerde kullanılabilir.
Nadiren alerji yapabilmektedir.

*Tilia sp. : Ihlamur
Günde 3-4 defa 1 çay fincanı
1 çay kaşığı(2g) ıhlamur üzerine üzerine 1 çay fincanı kaynar su dökülür, ağzı kapatılır, 5-10 dk sonra süzülür.
Soğuk algınlığı, bronşit vs. solunum yolları enfeksiyonlarında, solunum yolları yumuşatıcısı, gıcık kesici terleticidir. Tek başına veya anason, kekik, ebegümeci gibi benzer etkiye sahip bitkilerle kullanılabilir.

Geçmiş olsun...
Umarım alıntılarımla faydalı olabilmiş, bilgilerinizi artırabilmişimdir...

Canım turp bildiğimiz kırmızı tupr içini bir güzel oy ve balla doldur kapalı ağzını sıkıca kapat ve karanlık biryerde bir kaç saat beklet sonra o bal su gibi olacak bir kaşık ver sabah akşam.
Ayrıca balla karabiberi karıştır ve sırtına sür ve gazate ile kapat üstünü buda çok etkilidir.Babannemin tarifleri bunlar kızına geçmiş olsun canım benim.

yeşilkurbağacım,ben bu söylediğini kırmızı değil de siyah turp olarak duymuştum,yaptımda üstelik...Gerçi devam edemedim,yarım yamalak içirebilmiştim,tekrar denesem iyi olacak.Verdiğin diğer tarifi de deneyeceğim çok teşekkür ederim.a.s.

Gültenyağmur arkadaşım sana bu bitkileri sıralıyorum
(Kullandığım kaynak İÜ Ecz. Fak. Fitoterapi kitabıdır)
Yalnız şunu da aklından çıkarmamalısın : Tam şifa sağlamak için önce doktora danışmalısın, kullandığın bitki bile olsa bilinçli olmalısın, filanca bitki kesin zararsızdır veya kesin şifalıdır diye bir kanı yoktur. Soğuk algınlığının ötesinde bir durum düşünüldüğü için dikkatli olman gerekiyor.

Kitapta okuduğum ekspektoran (=Balgam çıkartıcı) etkiye sahip bazı bitkileri sıralıyorum ve tıbbi çay tariflerini de belirtiyorum: (Çoğu zaten bildiğimiz bitkiler ama gene de önemli bilgileri yazıyorum)

*Eucalyptus globulus : Ökaliptus, sıtma ağacı = Buğu halinde yararlanılır. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. Bir haftadan fazla kullanımda ve periyodik rahatsızlıklarda hekimle görüşmek gerekir. Bitkinin ekspektoran etkisi vardır ancak esas olarak taşıdığı maddeden dolayo "sol.yolu antiseptiği"dir

*Glycyrrhiza glabra : Meyan
Günde 3 çay fincanı yemeklerden sonra: 1/2 çay kaşığı (=1.5g) meyaz kökü üzerine 1 çay fincanı kaynar su dökülür, 5-10 dk sonra süzülür. 4-6 haftadan fazla meyan alınmaması gerekir. Vücuttaki potasyum iyonlarının atılımını artıracağı (özellikle yüksek dozlarda alındığında) için potasyumca zengin besinler (muz, kuru kayısı..) alınmalıdır. Böbrek, karaciğer rahatsızlığı, yüksek tansiyon, potasyum yetersizliği olanlar, hamileler kullanamaz.

* Malva sylvestris : Ebegümeci
1-2 çay kaşığı (1.5-2g) ebegümeci üzerine 1 çayfincanı kaynar su dökülür, 10-15 dk sonra süzülür
Bitki öksürükte göğüs yumuşatıcı etkiye sahiptir. Herhangi bir yan etki / geçimsizlik kayıtlı değildir.

* Pimpinella anisum : Anason
Günde 2 defa 1 çay fincanı
1/2 çay kaşığı (1g) anasona 1 çay fincanı kaynar su dökülür, fincan ağzı kapatılarak 10-15 dk bekletilir, süzülür.
Anason hem solunum yolları enfeksiyonları ve öksürüklerde hem de hazımsızlık gaz gibi sindirim sistemi sorunlarında kullanılmaktadır. Anason plastik kaplarda değil, renkli cam kavanozlarda saklanmalıdır. Nadiren alerji yapabilir.

*Thymus sp : Kekik
1 çay kaşığı (1 çay kaşığını aşmayın) kekik üzerine 1 çay fincanı kaynarsu konur, fincanın ağzı kapatılır, 5 dk sonra süzülür.
Kekik kuvvetli bir antibakteriyel ve ekspektoran yani balgam söktürücüdür, bronş kaslarını gevşetir.
Soğuk algınlığında hem kuru hem balgamlı öksürüklerde kullanılabilir.
Nadiren alerji yapabilmektedir.

*Tilia sp. : Ihlamur
Günde 3-4 defa 1 çay fincanı
1 çay kaşığı(2g) ıhlamur üzerine üzerine 1 çay fincanı kaynar su dökülür, ağzı kapatılır, 5-10 dk sonra süzülür.
Soğuk algınlığı, bronşit vs. solunum yolları enfeksiyonlarında, solunum yolları yumuşatıcısı, gıcık kesici terleticidir. Tek başına veya anason, kekik, ebegümeci gibi benzer etkiye sahip bitkilerle kullanılabilir.

Geçmiş olsun...
Umarım alıntılarımla faydalı olabilmiş, bilgilerinizi artırabilmişimdir...

verdiğin güzel bilgiler için çok teşekkür ederim,işe yarayacağını umuyoruma.s.:asigim:

öksürük otu aktarlarda rahatlıkla bulabileceğin çok iyi bir balgam söktürücü.bir tatlı kaşığı öksürük otunu 1 bardak suda haşlayıp 4-5 dk dinlendirdikten sonra balla tatlandırıp ılık ılık içir.. umarım iyi gelir geçmiş olsun..

X