Doğuma Hazırlık Bebeklerimizin isimleri ve isimlerinin anlamları

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

meran07

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2008
4.147
2
Bebişlerimizin isimleri,anlamları,kim karar verdi,özel bi hikayesi varsa anlatırmısınız :ecrin_bebek:

benim oğluşumun adı nejdet dedesinin adı eşimle daha evlendiğimizde konuşurduk adını nejdet koyalım eşimin adıda dedesinin adı böyle bir zincirleme oldu 3 kuşak arasında isimleriyle yaşasın yavrularımız

Nejdet İsminin Anlamı

Kahramanlık, yiğitlik, kuvvetli ve gözü pek olma.

Son düzenleme:
benim kızımın adı elif yağmur.yağmuru ben istedim bereket bolluk ifadesi oldugu için.bıde peygamber efendımızi için yeryuzunde gul gokyuzunde yağmur simgeler diye duymustum o yuzden.elifıde babası ıstedı.nedenı sadece klasık ısımlerden cok hoslanması.boyle bı kombınasyon cıktı ortaya adıyla yasasın yavrum....

konuyu açtım ben anlatayım önce...
kızımdan başlayayım kızımın adı NİSAN BEGÜM;eşim evlenmeden önce kızımız olmasını çok istiyordu eğer kızımız olursa adını ben koymak isterim dedi.Nisan canlılık demekti,nisan dünyanın yaratılış yıldönümü,nisan baharın başlangıcı,doğanın canlanması ve eşime sorsanız öyle güzel anlamları var kii...bende begüm olmasını istedim hint prenseslerine verilen ünvan demek...ama isimleride çok yakışıyor kızıma...(ama kızım temmuz doğumlu ve herkesin aaa nisandamı doğdun sen demesinden çok sıkılıyor o ayrı bi konu kaydirigubbakcemile3)
oğlumuzdada eşim benim jestime bi jestle karşılık verdi oğlumuz olursa adını sen koy dedi ama aklıma bir türlü bişey gelmedi.biz 3 kız kardeşiz evlenincede soyadımızı kullanmadık 3 ümüzde.eşimde kızlık soyadın olsun ne dersin dedi TAMER yani...çok hoşuma gitti...kimsenin aklına gelmemişti tamer...şimdi bizim aile büyükleri soyadı değişen kızlar oğulları olursa adını Tamer koysunlar diorlar...bir akım başlattık kendi çapımızda :lepi:

iyi fikir valla eşinin böle bişe demesi de çok hoş bi davranışyerimseniben

bana da ilham verdi bu fikir :lepi:

Bizde kızımızın adını İsra istiyoruz. Babası İsraSu ile İsra arasında gidip geliyor. İsra'nın 2 anlamı var.
1. Gece yürüyüşü
2. Kur-an da Sure adı.

biz daha ne isim koyacağız bilemiyoruz :KK43: selen su olcak sanıım büyük ihtimalle..

Oglumun ismi Özgür. Anlamini anlatmama gerek yok herhaldeyerimseniben
Hoşumuza giden bir isim olduğu için koyduk.

Büyük kızımın ismi Besile,
Kayınvalidemin ismi Besile, bu yüzden eşim çok ısrar etti ve kızıma bu isimi koyduk.
Maalesef Besile'nin anlamı pek güzel değil 'kap içinde kalmış içki artığı' demek :çok üzgünüm:

Küçük kızımın ismi Esra.
Oğlum bu ismi koymamızı çok istedi.. Galiba sevdiği kızın ismi Esraymıştı:asigim:
Kuran-ı-Kerim’in 17. suresi olan Isra suresi telaffuzu dolayisiyla Türkçe’ye ‘Esra’ olarak geçmiştir.
Bu surede Hz. Peygamberimiz’in miraç gecesi anlatılıyor. Esra gecesi miraç gecesin’in ilk kademesidir, yani Hz. Muhammed’in Mekke’den Mescid-i Aksa'ya gitmesi.
Esra'nin daha değişik anlamları da var, mesela: asma filizi, çok çabuk, gizemli, çöl çiceği gibi.

kızımın ismi Ayşenur Sude
Peygamber efendimizin eşinin ismi
Sude mutlu mesut olarak duymuştuk bu nedenle koyduk ama sonradan ekilmeye hazırlanmış sürülmüş tarla veya ağaç sürgünü olduğunu öğrendik,

yeni doğacak bebeğimize kızım Zeynepgül olsun diyor eğer değiştirmezse,

valla kaynanamın adını falan koyamam,
intihar ederim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

benim kızımın adı ayşe ceren. ayşe baabannesinin adı.cereni de ben koydum ceren ise ceylan yavrusu demek. şu erkeklerde neden annelerini ismini koyma takıntısı var anlamıyorum yaa

konuyu açtım ben anlatayım önce...
kızımdan başlayayım kızımın adı NİSAN BEGÜM;eşim evlenmeden önce kızımız olmasını çok istiyordu eğer kızımız olursa adını ben koymak isterim dedi.Nisan canlılık demekti,nisan dünyanın yaratılış yıldönümü,nisan baharın başlangıcı,doğanın canlanması ve eşime sorsanız öyle güzel anlamları var kii...bende begüm olmasını istedim hint prenseslerine verilen ünvan demek...ama isimleride çok yakışıyor kızıma...(ama kızım temmuz doğumlu ve herkesin aaa nisandamı doğdun sen demesinden çok sıkılıyor o ayrı bi konu kaydirigubbakcemile3)

benim kızımın adı da elif eylül.. elif benim adım, eşim bebişimizin adının sadece elif olmasını istedi, annesi gibi güzel olsunmuş :asigim: ama ben yanına eylül ekledim, eylül de güzün başlangıcı ve bağbozumu, üzüm mevsimi demek.. kızımın da üzüm gibi gözleri varrr ve bana benziyorrr :asigim: :asigim: :asigim: kocişimi ve kızımı çok seviyorummm :asigim:
ama bebeğime asla ama asla kaynanamın veya kayınpederimin adını koymazdım.. böyle bi konu hiç açılmadı ama öyle bişey söz konusu olsa çocuk bile doğurmazdımmm :eek:klava:

Son düzenleme:
benim kızımın adı nisan demiştim ya şimdi anasınıfına gidiyor nisan'ın en yakın arkadaşının adı eylül...
isimler kişilikleri bile etkiliyor bence.düşünsenize kayınvalidesiyle anlaşamayan birisinin onun ismini koyması acaip.erkekler galiba kızlarına annesinin ismi koyunca anneleri sevilecek sanıyorlar :eek:klava:
dbestcim benim eşim boşnak onlardada dede babane ismi koymak yok...kayınbabam çok kişilik sahibi tam bir beyefendi ben oğlumda ismini koymak istedim ama onlara tuaf geldii,hakaret gibi yani.. kaydirigubbakcemile3 benim kendi ailemde bildigimiz kadarıyla 12-13 kuşak aynı ismi kullanıyorlar ve hala devam ettiyorlar...mesela Ali oğlu Ahmet;Ahmet oğlu ali .....

biz de göçmeniz, bizde de büyüklerin isimleri konmaz çocuklara.. herkes istediği ismi koyar, kimse de karışmaz yani..
eşimin tarafta adetleri nasıl hiç bilmiyorum sormadım valla kaydirigubbakcemile3 kızıma istediğim ismi koydum çoook da iyi etmişim kızıma çok yakışıyor ismi :asigim:

biz kızımızın ismini SİNEM koymak istiyoruz, göbek adı da MELEK olacak inşallah
Sinem, yüreğim, gönlüm, çok sevdiğim anlamına geliyor
eşimde bende uzun süre isim aradık bir türlü karar veremedik sonra birden sinem ismi içimize sindi, karar vermek ne zormuş meğer

benim bir kızım var...adı EDANUR...
biz birkaç isim daha bulmuştuk kızıma.. bütün isimleri bir tasa koyup kurra çektik...3 kez çekmeye önceden karar verdik.. ilginçtirki 3 ündede eda çıktı.....bende isim ne olursa olsun arkasına zaten NUR ekliyecektim...bölece adı kızımın EDANUR oldu...
anlamı türkçede.. EDA...işve ,naz, hal, tavır demek...
kuran-ı kerimde de....EDA....eda etmekten geliyor..yani tamamlamak bütünlemek..yani EDANUR tamamlanan bütünlenen ışık demek...
ben şimdi ikinci bebeğime hamileyim.. ve kızıma kız kardeş gelecek hayırlısıyla...
dr bi türlü cinsiyetine karar veremedi....önce kıza benziyo dedi... sonra erkek demiştim dimi dedi...
tekrar gittiğimde ki 16 haftalıktı erkek dedi...21. haftamda ise kızımız olacağını söledi...
bizde bu karmaşada...bebeğimize DENİZ dedik....hem kıza hem erkeğe uygun diye.. sanırım kızımın ismi DENİZ olacak...nisanda doğacağı için ben DENİZ NİSAN olsun diyorum..
RABBİM BEBEKLERİMİZİ SAĞLIKLA KUCAKLAMAYI HEPİMİZE NASİB ETSİN; DOĞMUŞ BEBEKLERİMİZE DE SAĞLIK SIHAT VERSİN İNŞALLAH.....RABBİM YAVRULARIMIZI BİZLERE BAĞIŞLASIN....dilerim RABBİM herkese bu mütiş duyguyu ; anneliği nasib eder...

Son düzenleme:
valla benımde subat basında kızım olucak ıns:ecrin_bebek: bır suru ısım eledık ayda bır ısmı değişiyo yavrumundelikafadulden ama kaynanamın ısmını asla koymazdım burdada ole bır adet var cok yaygın anne baba adı konuyo ama ben koymıcam ısımlere gelınce heves katre hece nefes gazel şira nice böle tuhaf tuhaf ısımlerden bırını koyucaz galıba sanırım babamızın ıstedığı gıbı gazel olucak en sonunda ama ıkı ısım ıstedığım ıcın aralarından ıkı tane seccez cok zor bı ıs ama aslında kaynana ısmı burda ıse yarıyo bıras hec dusunmuyon dırek koycan sonra her kaynana kavgasında cocuaaaa girişcenn:eek:klava:

X