Bebek Beslenmesi Ek besin tarifleri (4.aydan itibaren)

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
slm bayanlar benim oğlum bu çarşamba 4. ayına giecek ve çok heyecanlıyım ek gıdaya başlıyacağız.yalnız ben çok korkuyorum kaşıkla verince ya yutamazsa falan diye bakalım ne olacak

slm bayanlar benim oğlum bu çarşamba 4. ayına giecek ve çok heyecanlıyım ek gıdaya başlıyacağız.yalnız ben çok korkuyorum kaşıkla verince ya yutamazsa falan diye bakalım ne olacak

korkma canım bende ilk muhallebi verdiğimde korktum ama ilk gün kedi gibi ylaya yalaya yedi. Sonra kaşığa alıştı. Affiyet olsun bebişine cokacimcoook

benim cadı elmadan nefret ediyor nasıl sevdiricem bilmiyorum valla denemediğim elma çeşidi kalmadı bu sabah bir kaşık verdim ucuyla tabi püre şeklinde cam rendede rendeledim ve olduğu gibi çıkardı midesindekilerle birlikte

elmayı benimki de sevmiyor cnm maalesef.ek gıdalara ilk başladığımızda elma suyuyla başlamıştık çok sevmişti.şimdi ne püresini ne suyunu sevmiyor

ben kızıma iki hafta verdim elma suyu ,şimdi içmiyor.ilk tepkileri büyük ihtimal kusma olacak,ama korkmayın zamanla alışır.öyle yapıyolar ilk yedikleri şeyi..sonra alışıyorlar,benim kız son bir hafta hariç verdiğim herşeyi yiyordu,şimdi reddediyor bazı şeyleri..ama genelde iyi yemesi,bugün sebze çorbası ve meyve püresi yedi..

bu gün kızıma biraz muz verdim muzuz önce çatalla iyiyce ezdim içinede kendi sütümden sağdım sevicek sanırım önceki günde muzu yoğurtla karıştırıp vermiştim ama her iki şekildede çok fazla yemiyor heralde böle böle alışacaktır inşallah ama allah biliyo ya bende çok sabırsızım hemencecik tabakta kini yesin bitirsin istiyommm.

çok şey istiyoruz galiba trakyalıcım,ama sanırım zamanla alışacaklar tüm tatlara yavaş yavaş ,biz çok sabırsızızhemen herşey olsun istiyoruz..

dün kendimize semizotu pişirmiştim,belki minnakta yer diye az zeytinyağlı ve az tuzlu yaptım.zaten içindeki diğer maddelerde domates ve soğan.pirinç bile koymadım.azcık ekmek içiyle biraz semizi rondodan geçirdim.benimki pek sevdi inanamadım,hatta yanında bi şok daha yaşattı bana sade yoğurt yedi.hemde süzme yoğurt.bende böylece birazda karıştırarak yoğurtlu semiz otu yedirmiş oldum.tavsiye ederim yani kızlar süper oldu valla :)) isteyen içine pirinçte koyabilir.ben bidaha ki sefere koyucam bi de öyle denicem

slmlar
benim bebişim 5 ayına yaklaştı ilk olarak elma ve havuç suyuyla başladım daha sonra pürelerini verdim şimdide yoğurt mayalıyorum hergün severek yiyor sizler neler yediriyorsunuz..

eflincim biz artık 6 ayı bitirdik herşeyden veriyorum desem yalan olmaz ,sebze ,yayla ,tavuk,tarhana çorbası ,kaşık mamaları ,meyve püreleri ,muhallebiler ,taze meyve ezmeleri ,tavuk ,kıyma yumurta ,pekmez ,yoğurt bunlar zamanla daha da zenginleşecek ..

arkadaşlar yoğurt(yayla) ve şehriye çorbasını rondo veya süzgeçten geçirmeden direkt olarak vermeyi deneyin bence.çünkü çok rahat yutabiliyolar.bebişlere afiyet olsun...

arkadaslar tecrubenize ihtiyacim var corbalari kacinci ayda vermeliyiz?
bir de püre ve yogurtalara ne zaman gecmek uygun?
benim kizim 3.ayini bitiriyor ilk bebegim oldugu icin tecrubesizim.
simdiden tesekkurler.

canım ilk 6 ay anne sütü , eğer sütün yetmiyorsa ilk 4 ay sadece mama vermen gerekir , 4.aydan itibaren meyve suyu , meyve püresi , sebze çorbası ( havuç-patates-pirinç) ve yoğurt ile başlayabilirsin ek gıdalara..
tabi doktoruna danış deerim ben..

bende kıızma yememği red ettiği çorba yada sebze pürelerinin içine az bişi yoğurt katıyorum daha tam olarak yemesede dağa iyi yiyor

bugün denenmiş bir tarif daha:
1 küçük kabağın yarısı
1 orta boy biberin 1/3 ü
1 küçük domatesin yarısı
1 orta boy soğanın 1/8 i
2 tatlı kaşığı pirinç
az tuz
az zeytinyağ
1 buzluk kalıbı et suyu
2.5 çay bardağı su
hepsi aynı anda tencere konulur ve çiğden pişirilir.ben bkendırdan geçirdim ve üzerine yoğurt koydum.çok nefis oldu tavsiye ederim

çok güzel bir tarif. teşekkürler
yalnız domates kafamı karıştırdı
sanki 8-9 ay yasak diyordu dr lar
şimdi sorcam bakalım
olmazsa domatesi çıkarıp yaparım

cococum benim doktorum verdirtmişti domatesi.bende denedim önce baktım bişey olmuyor,seviyor gibi de benimki,vermeye devam ettim cnm.ama senin içine sinmiyorsa veya doktorun vermiyorsa domates koyma içine.afiyet olsun yarasın kuzuya

saol canım güzel bir tarif en kısa zamanda deniycem .Bende dün bildiğimiz sebze çobası tarifi vardır ya içine paratas,havuç,prinç attığımız onun içine semiz otunuda ekledim çok güzel oldu. Biraz arttı büyük kızım da yedi ... Bebişlere afiyet olsun

bende o zaman bir kahvaltı tarifi vereyim ,benim kızım bunu çok seviyor çünkü ;

bebelac ballı irmikli kaşık maması
1 tatlı kaşığı pekmez
2 adet bebe bisküvisi
kibrit kutusu yarısı tuzsuz beyaz peynir
yumrta sarısının yarısı
çok az ekmek içi

karıştırıp veriyorum bayılıyor tavsiye ederim ,ayrıca yumurtayı gün aşırı veriyorum bazende bu karışıma ince çekilmiş ceviz katıyorum..
mamayı ballı irmikli yerine bazen sütlü pirinçli bazen pirinç unu ile bazen de armutlu muhallebi yada peynirli pekmezli muahellebi ile yapıyorum..

X