Ertesi Gün Hapı

Adivar

Guru
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2007
6.169
49
"Ertesi gün hapı" piyasada

Cinsel ilişkiden sonra 24 saat içinde alındığında hamileliği önleyen ertesi gün hapı Belçika'da reçetesiz olarak eczanelerde satışa sunuldu.

Önlem alınmadan girilen cinsel ilişkiden sonra kadınların hamile kalmasını önleyen hap, Belçika'da piyasaya sürüldü. Hükümetin kanun hükmündeki kararnamesinin Resmi Gazete'de yayımlanması üzerine eczanelerde reçetesiz olarak satışa sunulan hap, cinsel ilişkiden sonra 24 saat içinde alındığı takdirde, hamileliği önlüyor. Belçikalı Doktorlar Birliği, söz konusu hapın doktor kontrolü dışında satışa sunulmasının endişe verici olduğunu, ancak olayı "basite indirgemekten veya dramatize etmekten" kaçınmak gerektiğini açıkladı. Doktorlar, eczacıların hap sattıkları kadınları uyarmaları ve kürtajın etkileri hakkında bilgilendirmeleri gereği üzerinde durdular.

Doktorlar, kadınlara, kontrol dışında yüklü miktarda hormon satılmasının sakıncalarını anlatarak, ilacın olası yan etkilerine dikkat çektiler. Uzmanlar, "ertesi gün hapı"nın, piyasada reçeteli olarak satılan kürtaj hapı "RU486"dan farklı olduğunu belirttiler. "RU486" hapları, hamile kalan kadınların çocuk düşürmelerini sağlarken, diğeri hamileliği önceden engelliyor.

hayır canım türkiyede bildiğim kadarıyla 4 senedir falan var
reçetesiz satılıyor eczanelerde

ertesi gün hapı iki farklı firmanın böyle bir ürünü var ve uzun zamandır türkiyede var zaten.reçetesiz satılıyor devlet karşılamıyor..

arkadaşlar bu hapa pek güvenmeyin derim ben . kullandım ve buna ragmen hamile kalmısım . ilk 12 saat içinde kullandım hemde %95 kesinlik verio %5 i bni buldu.. daha da çok duydum böle şeyler.:CüvCüv:

X